If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 44

Προεπιλογή Αγορά Astra H μεταχειρισμένου

Ήρθε ο καιρός της ανανέωσης και έχω αποφασίσει την αγορά ενός αυτοκινήτου.
    Μετά από έρευνα που έκανα στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο βρίσκεται και το Opel Astra τελευταίας γενιάς.

Από κατόχους λοιπόν και γνώστες θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω κατά την διαδικασία ελέγχου του αυτοκινήτου (που θα κάνει φίλος φαναρτζής) εκτός των κλασσικών.

Προεπιλογή

Αν πας σε εμπορους να ζητησεις βιβλιο Service. Επισης φυσικα θα δεις αν ειναι τρακαρισμενο καπου (σιγα μη στο πει ο ιδιος) και ποσα χιλιομετρα εχει. Πχ αν ειναι αυτοκινητο 3ετιας θα εχει πανω απο 45χιλιαδες χιλιομετρα

Προεπιλογή

Να κοιταξεις να δεις μην ειναι ετερικο οχημα συνιθος τα σκιζουν.....
    [B][SIZE=5][SIZE=4][COLOR=Yellow]www.opel-club.gr[/COLOR][/SIZE]
    [/SIZE][/B][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=Yellow][SIZE=3][/SIZE][COLOR=Red]
    [/COLOR] [/COLOR][/SIZE][/FONT]

Προεπιλογή

μεταχειρισμένο από ελλάδα !!!!! τρελάθηκες !!!! τα χιλιόμετρα είναι 1000% κατεβασμένα και πρέπει να το ψάξεις ενδελεχώς για να δεις αν έχει φάει καμιά στούκα

Προεπιλογή

oxi panta..
    egw pira metaxeirismeno 1 xronou me 12.500 km to amaksi teleiws mama k pena.
    elegmeno pantou eksonixistika.
    to autokinito to xe enas prwin proistamenos tis opel pou pire suntaksi.. etsi kserw toulaxiston ...
    pantws to amaksi apo oles tis meries fainotan oti itan prosegmeno doulemeno xalara
    http://img71.imageshack.us/img71/6773/2000966033950435181rsgf8.jpg

Προεπιλογή

Το αυτοκίνητο θα το ελέγξει σήμερα φίλος μου φαναρτζής μιας και το σημαντικότερο για εμένα είναι η σοβαρή στούκα. Τώρα αν πχ έχει βάψει το φτερό του δεν το θεωρώ πρόβλημα, αλλά αν έχει μπει καλίμπρα, έχει τρακάρει με τρένο, έχει κάνει στο τσίρκο 4 τούμπες κτλ ε! δεν αξίζει να ασχολούμε.
    Για τα χιλιόμετρα έχω ήδη το βιβλίο service και είναι ολα σε εξουσιοδοτημένα με τελευταίο προ2 μηνών άρα φαντάζομαι ότι το πολύ πολύ να έχει ρίξει 2 μηνών χιλόμετρα.

Προεπιλογή

pws ginetai ola ta metaxeirismena na ta exoun megaloi anthrwpoi se ilikia kai gunaikes den mporw na katalabw.einai taktikh twn emporwn gia na sou dwsoun na pisteueis oti autos o anthrwpos pou eixe to autokinhto apokleietai na to eskize.
    den isxuei tis periissoteres fores tipota apo auta.
    an den to pas se diko sou anthrwpo gia na sou pei an ontws einai kalo to autokinhto dn prepei na pistepseis tpt apo auta pou sou lene.
    kai ta xiliometra ennoeite oti tha einai katebasmena. den uparxei emporos pou na poulhsei to autokinhto sta pragmatika tou xiliometra.
    bebaia auto nomizw mporeis na to elegkseis an mpei to autokinhto ston egkefalo alla dn eimai kai polu sigouros giauto. an to kserei kapoios as epibebaiwsei.

Προεπιλογή

mesa aptin opel stin katigoria quality cars de nomizw....
    to amaksi itan enjoy me tasia.. mama teleiws.. les na to xe pitsirikas ? merikes fores kanei mpam to autokinito.. as poume etsi opws to xw kanei egw nai...fainetai..

Προεπιλογή

Enimerotika kai mono to diko moy to eide o anthropos mou kai mou eipe pos exei baftei piso deksi ftero kai porta xoris na exoun allaxtei.
    Xaraktiristika mou eipe oti prokeite gia mikrozimia isos kai gratzounia kai na to paro.

Erotisi gia opoion gnorizei. Ayto to Astra exei piso diskous i tampoura mias kai den to skeftika na koitakso. (sorry gia ta greeklish alla grafo apo nea egkatastasi linux kai den exoun mpei ellinika akoma).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scientist : 06-11-08 στις 12:57

Προεπιλογή

ta prwta prwta vgainan me tampoura.. alla esena tha nai me diskofrena.
    ti ekdosi k kuvika einai? ti timi to pairneis? kapou sta 11500 logika..

Senior Member Το avatar του χρήστη GeDiM
    Περιοχή
    Athens
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArisG88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πχ αν ειναι αυτοκινητο 3ετιας θα εχει πανω απο 45χιλιαδες χιλιομετρα
    Eksartatai, an itan 1o 'h 2o aytokinhto. 15k km/etos den einai anagkastika o mesos oros pou kanei ena aytokinhto...
    S2k

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeDiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eksartatai, an itan 1o 'h 2o aytokinhto. 15k km/etos den einai anagkastika o mesos oros pou kanei ena aytokinhto...
    Με αυτό συμφωνώ και εγώ. ΠΧ ο πατέρας μου κάνει από 5000 -15000 χλμ ανά έτος με ποιο σύνηθες τα 10.000 ή λογότερα.
    Εγώ από την άλλη είχα αρκετές χρονιές με περίπου 20.000 χλμ και λιγότερες με 10.000 - 15.000 χλμ
    Αν το βιβλίο επισκευών είναι συμπληρωμένο σωστά νομίζω είμαστε ΟΚ. Από την άλλη ο έμπορος που θα το πάρω μόνος του μου είπε ότι θα αναγράψει τα χλμ στο τιμολόγιο πώλησης αφού είναι βέβαιως ότι δεν τα έχει πειράξει εκείνος Το αυτοκίνητο είναι 11ος ή 12ος (δεν θυμάμαι ακριβώς) του 2004 και έχει κάτι παραπάνω από 40.000χλμ τα οποία και συμφωνούν με το βιβλίο επισκευών.

Ενημερωτικά όύτε για γυναίκα οδηγό μου ανέφερε ούτε για κανένα παπού που δεν το κινούσε. Όσον αφορά το βαψιμο μου είπε αυτοκίνητο που κινούνταν στην Αθήνα είναι οπότε κάτι βαμμένο θα έχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scientist : 07-11-08 στις 01:21

Προεπιλογή

Τελικά το παρέλαβα και οι πρώτες εντππώσεις έχοντας κάνει βέβαια μόνο 4-5 χλμ είναι απλά άριστες.
    Περιμένω την ασφάλεια από τον ασφαλιστή μου για να συνεχίσω το... τέστ :-)

Ο έμπορος μου έδειξει και το τιμολόγιο από το service που έκανε στο αυτοκίνητο πριν μου το παραδώσει (δεν το ζήτησα μόνος του μου το έδειξε) και είδα αλλαγή λάδια, μπουζί φίλτρο κτλ και είχε κάνει και έναν επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου το συνεργείο (όχι εξουσιοδοτημένο μάλλον) γιατί όπως μου είπε είχε ένα πρόβλημα με το ηλεκτρονικό γκάζι. Εμένα για αναβάθμιση μου ακούγετε παρά για πρόβλημα. Κανείς που να ξέρει κάτι; 1400 είναι μοντέλο 2005

Έχει κανείς καμία άκρη να δούμε σε ποιο εξουσιοδοτημένο πήγαινε για service και τι έχει κάνει ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scientist : 11-11-08 στις 02:47

Προεπιλογή

το service book τι σφραγγιδες εχει? Μονο απο κει θα το μαθεις αυτο που ζητας.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

2-3 πραγματακια:

τα χιλιομετρα δεν μπορεις να τα υπολογισεις.
    εχω το αμαξι 6 χρονια και εχει λιγο παραπανω απο 50.000
    οταν αλλος τα εχει κανει σε 2-3 χρονια.

το σκισιμο ο καθενας το οριζει διαφορετικα, πολλες φορες λαθος.
    το αμαξι αμα ειναι ζεστο και δεν εισαι αγαρμπος οσο και να το πιεσεις σε επιταχυνση ειναι οκ.
    τα ζορια ειναι στα πλακωματα κρυο, στα κατεβασματα για επιβραδυνση και στις φτηνες βενζινες/σερβις

μπορει πχ να θεωρεις σκισμενο το δικο μου και ενα αλλο μια χαρα
    και στην ουσια το αλλο να ειναι διαλυμενο ενω το δικο μου καινουριο.

καταλαβες τι εννοω πιστευω...
    η αγορα μεταχειρισμενου ειναι λαχειο, ποτε δεν ξερεις ο,τι κι αν ακουσεις.

συμφωνω οτι ενα αλλαγμενο φτερο ή πορτα δεν λεει και πολλα.
    αρκει να μην εχει χτυπησει τιποτα πιο ζωτικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 11-11-08 στις 03:15

Προεπιλογή

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι τα μεταχειρισμένα του είναι σκισμένα
    [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_language][color=red][font=Comics San Ms][b]Είσαι Έλληνας, γράφε Ελληνικά![/b][/font][/color][/url]

Προεπιλογή

Όσον αφορά το δικό μου από όσο κατάλαβα λοιπόν ήταν οικογενειακό αυτοκίνητο γιατί έχει αυτοκόλλητο στο πίσω πάρ πριζ από αυτά που βάζουν όταν μεταφέρουν μωρά σε καρεκλάκι, έχει ξεβάψει από γδάρσιμο προφανώς μια επιφάνεια 1χ2 εκατοστά στο CD 030 που έχεικαι γενικά είδα δείγματα ότι κατέβαζε καθίσματα ή ότι συνέδεε το καθισματάκι, είδα επί παραδείγματι κάποια πραγματάκια ξεκουμπωμένα όπως πχ την επένδυση του χειρόφρενου που με ένα κλίκ κούμπωσε ή οι πίσω πόρτες είχαν κλειδώσει για να μην ανοίγουν από μέσα.
    Προσωπικά για το εσωτερικό του αυτοκινήτου θεωρώ κακό πράγμα τα παιδιά (δεν έχω ακόμα για αυτό τα λέω κακό πράγμα), αλλά για τον οδηγό όλά παίζονται αφού έχει κόσμο με ανωμαλία στο κεφάλι και μπορεί να σκίζει ένα αυτοκίνητο με τα μωρά μέσα.

Από την άλλη τώρα εμένα το αυτοκίνητο μου φαίνετε αυτό που λέμε "σφιχτό" σε σύγκριση πάντα όμως με το παλιό δικο μου αυτοκινητο και γενικά αν εξαιρέσω τα όσα παραπάω ανέφερα το αυτοκίνητο το κάνω για καινούργιο.

Ερώτηση για να μου πείτε την γνώμη σας. Ένα κομμάτι της ... ταλαιπωρίας του εσωτερικού είναι το γδάρσιμο στο CD και ένα άλλο που το είδα εχθές το βράδυ όταν άναψα τα φώτα γιατί ημέρα δεν φαίνετε κάτι είναι ότι έχει μια χοντρή γρατζουνιά/σπάσιμο να το πω το πλαστικό τζαμάκι του στροφόμετρου.
    Ειλικρινά επειδή φαίνετε δεν φαίνετε δεν με πολυχαλάει, αλλά από την άλλη είδα στο γερμανικό ebay κάτι καντράν να ξεκινάνε από ... 1 ευρώ (οκ το ξεφτίλισαν). Αν πάρω κανά τέτοιο όχι για τα ηλεκτρονικά αλλά για να αλλάξω το εξωτερικό καλυμα γίνεται ;

Α! ρε παιδιά ο πίσω υαλοκαθαριστίρας πως λειτουργεί (όχι για να πετάξει νερό) και πως κλείνει δεν το έχω ανακαλύψει αυτό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο scientist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση για να μου πείτε την γνώμη σας. Ένα κομμάτι της ... ταλαιπωρίας του εσωτερικού είναι το γδάρσιμο στο CD και ένα άλλο που το είδα εχθές το βράδυ όταν άναψα τα φώτα γιατί ημέρα δεν φαίνετε κάτι είναι ότι έχει μια χοντρή γρατζουνιά/σπάσιμο να το πω το πλαστικό τζαμάκι του στροφόμετρου.
    Ειλικρινά επειδή φαίνετε δεν φαίνετε δεν με πολυχαλάει, αλλά από την άλλη είδα στο γερμανικό ebay κάτι καντράν να ξεκινάνε από ... 1 ευρώ (οκ το ξεφτίλισαν). Αν πάρω κανά τέτοιο όχι για τα ηλεκτρονικά αλλά για να αλλάξω το εξωτερικό καλυμα γίνεται ;

Α! ρε παιδιά ο πίσω υαλοκαθαριστίρας πως λειτουργεί (όχι για να πετάξει νερό) και πως κλείνει δεν το έχω ανακαλύψει αυτό.
    Αυτο που λες για το καντραν γινεται αρκει να παρεις ενα καντραν με ιδιο εξωτερικο χρωμα με αυτο που εχει το δικο σου. Ο πισω καθαριστηρας λειτουργει αν κανεις τον μοχλο προς τα μεσα και σταματαει παλι αν τον κανεις προς τα μεσα.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ! Θα το δώσω μάλλον το ... 1 ευρώ και όποιον πάρει ο χάρος με το καντράν. Το πολύ πολύ να μείνει σε καμιά ντουλάπα το καντράν από το ebay.

Άλλη ερώτηση. Η οθόνη μου είναι αυτή που έχει 3 γραμμές πληροφορίας (δεν έχει τίποτα κουμπιά επάνω της). Έχω trip computer με καταναλώσεις κτλ ? Αν έχω από που το βλέπω γιατί το πρωϊ έπαιζα έπαιζα αλλά άκρη δεν εβγαλα, βρήκα μόνο ρυθμίσεις για το radio-cd

Senior Member Το avatar του χρήστη westy turbo
    Περιοχή
    XANIA
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Einai alhtheia oti prin to 2005 eixan problhmata? skeutomoun kai ego thn agora tou gia 2ro autokhnhto..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου ΤΤ...
    Από τον/την Silverson στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 19:37
  2. Αγορά μεταχειρισμένου Astra, τι να προσέξω;
    Από τον/την jpavly στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-09, 19:47
  3. Αγορά μεταχειρισμένου
    Από τον/την stefg στο forum Opel
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 00:16
  4. Συμβουλές για αγορά μεταχειρισμένου ASTRA
    Από τον/την harryal στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 05:57
  5. Αγορά Μεταχειρισμένου OPC
    Από τον/την Beholder στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 21:34

Δικαιώματα - Επιλογές