Καλησπερα. Λοιπόν έχω στην κατοχή μου ένα Opel corsa 2008 1200 κυβικά με αυτόματο κιβωτιο ταχυτήτων. Έχω το εξής θέμα μου είχε ανοίξει το λαμπάκι check engine όπως και σε πολλά αυτοκίνητα. Είχα πάει στον μηχανικό και έβαλε το μηχάνημα και έβγαζε ότι ο δεύτερος λ είναι καμένος. Δεν τον άλλαξα εκείνη την στιγμή γιατί έφευγα διακοπές και μετά που γυρίσει πάλι δεν πήγα να τον αλλάξω ξέρω βλακεία μου. Πήγα όμως πριν 1 βδομάδα να τον αλλάξουμε και ο Μηχανικος σήκωσε το αυτοκίνητο και είπε ότι αν τον αλλάξω θα καεί πάλι σε μια βδομάδα επειδή έχει περάσει και στις καλωδιώσεις. Όποτε αλλάξαμε πλεξούδα έβαλα καινούργια βαλβίδα λαδιού και άλλαξα κο τους δυο λ.
Όμως το λαμπάκι check engine άνοιξε πάλι. Πήγαμε έβαλα άλλον λ μήπως ήταν και αυτός καμένος και πάλι άνοιξε μετά ξαναπήγα έβαλα καινούργιο της Bosch και ξανά άνοιξε πάλι (προφανώς και δεν τους πλήρωσα καν μέχρι να δω ότι ήμασταν κομπλέ). Σήμερα ο Μηχανικος μου είπε ότι μάλλον θα είχε περάσει λάδι στον εγκέφαλο και τον έχει κάψει και μου είπε να πάρουμε έναν μεταχειρισμένο να τον βάλουμε πάνω να τον προγραμματίσουμε και να τεσταρουμε αν θα είμαστε κομπλέ μετά. Μεταχειρισμένος μου είπε έχει περίπου 250. Αξίζει να αλλάξω εγκέφαλο; Θα είναι κομπλέ μετά το αμάξι η θα είναι σαν σάπιο. Ποια είναι η γνώμη σας; Και επίσης ισχύει είναι γνωστά αυτά τα θέματα στα οπελ;