If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 34

Προεπιλογή EPS δεν δουλευει το ηλεκτρικο τιμονι

Ειχαμε παει για μπανιο παμε να φυγουμε δεν εστριβε το τιμονι με τιποτα βλεπω στο καντραν EPS λεω κατσε να δω ασφαλειες βρισκω την 50A του ηλεκτρικου ηταν μια χαρα.
    Ειδα και τις υπολοιπες δεν βρηκα καμια καμενη δεν ανοιξα το πισω κουτι στο παγουρι του νερου διπλα να δω μηπως εχει καμια.

Ο μηχανικος μου ειπε η κολλησε η εκαψε μοτερ.

Τι κανουμε τωρα παιρνει επισκευη το μοτερ η ψαχνω για μεταχειρισμενο;
    Επειδη ειναι ηλεκτρικο το προβλημα να το παω καλυτερα σε ηλεκτρολογο;

Προεπιλογή

Το κουμπωνεις σε διαγνωστικο να δεις τι βλαβη βγαζει, το ποιο πιθανον πας για εγγεφαλο τιμονιου, εκει βγαζουν θεμα αυτα στα ξαφνικα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουμπωνεις σε διαγνωστικο να δεις τι βλαβη βγαζει, το ποιο πιθανον πας για εγγεφαλο τιμονιου, εκει βγαζουν θεμα αυτα στα ξαφνικα.
    Θελει opcom η κανει και το Torque που εχω εγω;

Προεπιλογή

Το τορκ δεν διαβαζει αλλους εγγεφαλους, εκτος μονο της μηχανης, οποτε θες οποιοδηποτε αλλο διαγνωστικο να διαβασεις τον εγγεφαλο τιμονιου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τορκ δεν διαβαζει αλλους εγγεφαλους, εκτος μονο της μηχανης, οποτε θες οποιοδηποτε αλλο διαγνωστικο να διαβασεις τον εγγεφαλο τιμονιου.
    Το αλλο διαγνωστικο κουμπωνει στην ιδια φυσα η παει καπου αλλου; Δηλαδη πρεπει να παω Opel η μπορω και στον ηλεκτρολογο μου;
    Ειναι μακρια ο μηχανικος που παω το αμαξι στον Ν Κοσμο κια μενω Περιστερι και θα μου βγει η πιστη να το παω εκει.

Προεπιλογή

υπάρχουν καλοί electroman στα 3 km... google it!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν καλοί electroman στα 3 km... google it!
    Δεν καταλαβα τιποτα ηλεκτρολογους λες;

Προεπιλογή

Σε οποιοδηποτε επαγκελματικο διαγνωστικο, και σε ηλεκτρολογο αν πας θα εχει διαγνωστικο, ετσι και αλλιως δουλεια ηλεκτρολογου ειναι, η θυρα obd μια ειναι εκει κουμπωνει.

Προεπιλογή

Πηγα σε ηλεκτρολογο βρηκε μια βλαβη την εσβησε αλλα παλι τιποτα και με εστειλε σε μηχανικο το εχω αφησει απο το πρωϊ.

Προεπιλογή

Ο ηλεκτρολογος μου εσβησε την κλασικη βλαβη P0170 που εχω εδω και χρονια αμφιβαλω αν ειδε τον εγκεφαλο του τιμονιου.
    Ο μηχανικος ακομα ποιο εξυπνος θα αλλαξουμε ολοκληρη την κολωνα μαζι με μοτερ εγκεφαλο 150 το ανταλλακτικο και 100 εργασια.

Ρε που παω και τους βρισκω;

Προεπιλογή

Αρα το EPS ειναι ακομα αναμενο, πηγαινε και σκαναρε τον εγγεφαλο τιμονιου και αναλογα τι βλαβη βγαζει αυτο θα αλλαξεις, βρες στην περιοχη σου ηλεκτρολογο που να επισκευαζει τιμονια. Φιλος πριν κανα 2μηνο σε C που επαθε το ιδιο με εσενα, δεν θυμαμαι τον κωδικο που διαβασαμε με το opcom, ηταν τελικα εγγεφαλος, πηγε βρηκε ενα μεταχειρησμενο 50€ και 30€ του πηρε περαστηκα ο ηλεκτρολογος, ο εγγεφαλος εχει κατι ρελεδακια μεσα τα οποια χαλανε και μενεις απο τιμονι. Αναλογα παντα τι βλαβη βγαζει.

Προεπιλογή

Αφού πάς που πάς στο Νέο κόσμο , εάν σε ενδιαφέρει εγω πηγαίνω πρίν το 1ο νεκροταφειο σε συνεργείο .
    Ωστόσο πρέπει με μη γενικό διαγνωστικό να διαβαστεί το σφάλμα στόν εγκέφαλο του τιμονιού όπως σου έγραψαν .
    Εγω για αυτό το λόγο πέρα απο το κλασσικό διαγνωστικό τής Autel , περιμένω και ενα Opcom από Βουλγαρία .
    Εχω πρώτα περιέργια να δω τι κάνεις με το opcom και δεύτερον να κάνω έλεγχο στίς σκάλες του βεντιλατέρ .
    Πρόβλημα πρός το παρόν δέν έχω κανένα , και το σφάλμα με το 2ο λ επιλύθηκε .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 4 Εβδομάδες πρίν στις 10:02

Προεπιλογή

Θα το παω στην opel εδω στο Περιστερι να δουν και γιατι ενω εχω αλλαξει εγκεφαλο εβαλα καινουριο δευτερο λαμδα δεν διαβαζει τιμες.

Προεπιλογή

Πηγα Opel ο εγκεφαλος ειναι δεν δινει σωστο ρευμα στο μοτερ με πουλησε και η μπαταρια σημερα αλλα την εχω πανω απο 4 χρονια και πηρα την ιδια Bosch s4 4001 42 ευρω.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LLLEFTERIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα Opel ο εγκεφαλος ειναι δεν δινει σωστο ρευμα στο μοτερ με πουλησε και η μπαταρια σημερα αλλα την εχω πανω απο 4 χρονια και πηρα την ιδια Bosch s4 4001 42 ευρω.
    Μήπως όλο το θέμα στο έκανε η μπαταρία που είχε πέσει ή σου είπαν οτι όντως έτσι και αλλιώς είναι ο εγκέφαλος του τιμονιου. Λογικά σου έβαλαν και γνήσιο διαγνωστικό .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όλο το θέμα στο έκανε η μπαταρία που είχε πέσει ή σου είπαν οτι όντως έτσι και αλλιώς είναι ο εγκέφαλος του τιμονιου. Λογικά σου έβαλαν και γνήσιο διαγνωστικό .
    Μου έβαλε ένα μεγάλο μηχάνημα με οθόνη που έγραφε opel λογικά το opcom ήταν σε επίσημο opel πήγα.

Προεπιλογή

Η μπαταρία από την στιγμή που το δυναμό δίνει 14.5 έχει ρεύμα να δουλέψει το μοτέρ του τιμονιου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LLLEFTERIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρία από την στιγμή που το δυναμό δίνει 14.5 έχει ρεύμα να δουλέψει το μοτέρ του τιμονιου.
    Όχι απαραίτητα. Μπορει οταν κοβεις τιμονι να μην εχει αμπεραζ να καλυψει και να πεσει 12 η ταση.
    Δεν ειναι σαν τα παλια που αφου πηρε μπροστα ολα τα κανει το δυναμο
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ξανασβησε την βλαβη και τσεκαρε με την καινουρια μπαταρια αν θα βγαλει θεμα....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξανασβησε την βλαβη και τσεκαρε με την καινουρια μπαταρια αν θα βγαλει θεμα....
    Πρεπει να παω παλι στην Opel για να μου σβησει την βλαβη αν σβηνει, αν και οπως μου ειπε θελω εγκεφαλο δεν μου εσβησε καμια βλαβη.
    Η βλαβη που του εβγαλε αν θυμαμαι καλα εγραφε ανεπαρκης ταση στο μοτερ.

Παντως εβγαλα το βυσμα που ερχεται απο την μπαταρια στον εγκεφαλο του τιμονιου και χωρις το κλειδι πανω στην κλειδαρια δινει 12v μολις βαλω μπροστα δινει 14.5v

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. προβλημα με ηλεκτρικο παραθυρο
    Από τον/την mitsdim1 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 10:20
  2. προβλημα με ηλεκτρικο χειροφρενο σε αστρα j
    Από τον/την fox στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-11, 13:39
  3. ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.
    Από τον/την vectra1297 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-11, 00:54
  4. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΤΟΥΡΜΠΟ??
    Από τον/την jonnybaby στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-09, 20:31
  5. Ηλεκτρικο βεντιλατερ!!!!!!
    Από τον/την MARKOS1 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-09, 02:27

Δικαιώματα - Επιλογές