If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Προεπιλογή Παράξενος ήχος από το τιμόνι και μετά την αλλαγή της cim

Καλησπέρα ομάδα!

Δυστυχώς ήρθε η ώρα μου να ποστάρω για πρόβλημα με το αγαπημένο Astra J.
    Εισαγωγικά να πω πως είναι του 2012 Τούρμπο 120 γαϊδούρια.

Το πήρα μεταχειρισμένο, μετά από ένα χρόνο άλλαξα τιμόνι γιατί είχε το πλαστικό και ήθελα το δερμάτινο.
    Δύο μήνες μετά την αλλαγή άρχισε ο καταραμένος ήχος που με συντροφεύει εδώ και δύο χρόνια.

Λοιπόν το πρόβλημα εμφανίζεται με μαθηματική ακρίβεια μετά από 40-50 λεπτά οδήγησης. Αν έχω ανοιχτό air condition εμφανίζεται νωρίτερα.
    Ξεκινάει σιγά σιγά και δυναμώνει. Κάνει ήχο αλλά το νιώθω και στο χέρι. Η αίσθηση που δίνει είναι ότι κάτι τρίβεται, κάτι είναι στεγνό και ακουμπάει με κάτι άλλο. Μπορεί να λέω και χαζομάρες, απλά αυτό μου δίνει να καταλάβω.

Ο μηχανικός μου είπε ότι η αλλαγή τιμονιού δεν παίζει κανένα ρόλο. Το ίδιο κι ο ηλεκτρολόγος.

Δεν έχει καμία επίπτωση στην απόδοση του αυτοκινήτου και όλα λειτουργούν άριστα.

Κάθε φορά που πήγαινα στο συνεργείο σταμάταγε να το κάνει, οπότε αλλάξαμε δοκιμαστικά την cim (αν το γράφω καλά), δηλαδή ένα μαύρο πράγμα με καλώδια που πάει στον αερόσακο.
    Το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά όπως θα ακούσετε στο βίντεο (δυναμώστε το λίγο - γενικά το κάνει και λίγο πιο δυνατά αλλά σε καμία περίπτωση όπως πριν την αλλαγή της cim), αλλά εξακολουθεί να υπάρχει και να νιώθω ότι οδηγάω πιο παλιό αμάξι κι απ το Astra G του πατέρα μου (που δεν κάνει ήχους κι ας είναι 21 ετών).

Αυτά, "απολαύστε" το βίντεο και όποιος μου βρει τη λύση τον κερνάω παϊδάκια και αιώνια αγάπη!

Βίντεο ---> https://youtu.be/Lo-DRCDRWZ8
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petran_7 : 5 Μέρες πρίν στις 22:08

Προεπιλογή

Πα'ι'δακια??? Χτυπημα κατω απο την ζωνη ειναι αυτο!!!!

Εμενα μου κανει σαν θορυβος απο την σερπαντινα, μεταχειρησμενη την πηρες την cim?? Μεσα στην cim ειναι και η σερπαντινα?? Γνωριζεις?? ή παει χωρια??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πα'ι'δακια??? Χτυπημα κατω απο την ζωνη ειναι αυτο!!!!

Εμενα μου κανει σαν θορυβος απο την σερπαντινα, μεταχειρησμενη την πηρες την cim?? Μεσα στην cim ειναι και η σερπαντινα?? Γνωριζεις?? ή παει χωρια??
    Χαχαχαχα

Καινούρια νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος). Έχω την παλιά, αν τη βγάλω φωτό θα καταλάβουμε;

Η σερπαντίνα που είναι; Κάτι άλλα βίντεο που είδα στο ίντερνετ (από άλλα αμάξια) έλεγαν ότι μπορεί να συνδέεται με τις αναρτήσεις

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα στα φρενα μετά από αλλαγή σε τακάκια.
    Από τον/την DROMADER στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-20, 00:08
  2. Χαμένες ρυθμισεις μετά απο αλλαγή μπαταρίας...
    Από τον/την Sgt_P στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 21:51
  3. Πρόβλημα μετά απο αλλαγή μπαταρίας
    Από τον/την teo_3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-13, 15:32
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 00:51
  5. Πρόβλημα στο ρελαντί μετά απο αλλαγή μπαταρίας...
    Από τον/την GZERV στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 20:05

Δικαιώματα - Επιλογές