If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Opel Astra H Z16XEP είναι στοιχειωμένο!

Καλησπέρα στην παρέα.

Την Παρασκευή της προηγούμενης εβδομάδας, το Astra Η μου εμφάνισε τα πρώτα σημάδια αυτονόμησης! Ξαφνικά απέκτησε τη δικιά του βούληση! Χωρίς να αγγίζω τίποτε, έχοντας απλά τη μηχανή αναμμένη, και το Astrάκι με το ζόρι συγκρατείται να μη ξεχυθεί στους δρόμους.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, οι στροφές στο ρελαντί "παίζουν" διαρκώς μεταξύ 1.250 και 1.500 και μερικές φορές νιώθω πως στην πρώτη ή τη δευτέρα δεν μπορώ να ελέγξω με ακρίβεια την ταχύτητα του αυτοκινήτου μέσω του γκαζιού.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι θα έφταιγαν κατάλοιπα βενζίνης, καθώς το αυτοκίνητο κινούνταν με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ, ωστόσο και μετά από φουλάρισμα το αυτοκίνητο μου ξανακάνει τα ίδια. Δεν συμβαίνει πάντα. Ξεκίνησε να το κάνει εδώ και μια εβδομάδα και μπορώ να πω πως μάλλον συμβαίνει 50-50, δηλαδή μια στις δύο φορές που το κινώ.

Επισυνάπτω ένα βιντεάκι με ήχο για να δείτε τι εννοώ, εδώ: https://www.mediafire.com/file/fxnri...16XEP.mp4/file

Καμιά ιδέα τι φταίει για το ασταθές ρελαντί;

Μήπως να καλέσω εξορκιστή;

Υ.Γ.: Η ένδειξη του κινητήρα που φαίνεται στο καντράν, είναι αναμμένη εδώ και ένα χρόνο με το γνωστό σφάλμα "Φτωχό μίγμα". Το έχω σβήσει τόσες φορές και όλο επανέρχεται. Το συνεργείο μου λέει ότι είναι είτε η βαλβίδα EGR, είτε αισθητήρας οξυγόνου, αλλά επιμένουν πως "δεν τρέχει τίποτε" και βαριούνται να ασχοληθούν..

Προεπιλογή

Το αμάξι μήπως έχει και υγραέριο επάνω ;
    θυμάσαι τι κωδικό εμφανίζει ως βλάβη;
    Θα ξεκίναγα με έναν οπτικό έλεγχο εάν έχει σκιστεί κάποιο σωληνάκι και παίρνει αέρα , και μετά θα έκανα και καθαρισμό της πεταλούδας γκαζιού .

Προεπιλογή

Όχι, είναι απείραχτο. Βενζίνη.

Θα κουμπώσω αύριο το scanner να δω αν μου βγάζει κάποια βλάβη (εκτός από το κλασσικό ECN 017152) και θα επανέλθω.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Το μοτέρ σου κάπου τραβάει αέρα μάλλον για αυτό έχεις φτωχό μίγμα και κρατάει υψηλές στροφές στο ρελαντί.
    Πολύ πιθανό είναι να έχει τρυπήσει το ψευτοκάπακο σου. Πρέπει να το ελέγξει το συνεργείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ceedboy : 4 Εβδομάδες πρίν στις 22:58

Προεπιλογή

Τελικά κατέβηκα και έβαλα το scanner. Μου εμφανίζει μόνο την κλασική βλάβη για το μίγμα που έχω εδώ και μήνες.

Το ρελαντί τώρα ήταν μια χαρά. Σταθερό, γύρω στις 850 στροφές. Να φταίει που ήταν κρύο;

Εντωμεταξύ (το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει clima) έχω δοκιμάσει και με κλειστό το air condition μήπως έφταιγε αυτό, αλλά δεν είδα καμία διαφορά.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ceedboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοτέρ σου κάπου τραβάει αέρα μάλλον για αυτό έχεις φτωχό μίγμα και κρατάει υψηλές στροφές στο ρελαντί.
    Πολύ πιθανό είναι να έχει τρυπήσει το ψευτοκάπακο σου. Πρέπει να το ελέγξει το συνεργείο.
    Δοκίμασε όταν σου κάνει το πρόβλημα να πατήσεις με τα δάχτυλά σου πάνω στο ψευτοκάπακο στο σημείο της βαλβίδας για να δεις αν αλλάζει κάτι. Παρόποια έκανε και το δικό μου πριν λίγο καιρό και έφταιγε αυτό. Αλλά εγώ δεν είχα κανένα λαμπάκι ή κωδικό σφάλματος.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τετοιο ανεβοκατεβασμΑ στις στροφες στο ρελαντι μου εκανε το 106 που ειχα παλια.
    Διαγνωση ? κομμενη ψλατζα στην πολλαπλη εισαγωγης. Ηταν χαρτινη και επερνε αερα και γι αυτο δουλευε ετσι.

Τωρα βεβαια εσυ δεν εχεις 106 αλλα αστρα. Το σιγουρο ειναι οτι απο καπου περνεις αερα και γι αυτο δουλευει ετσι. Το πηγες συνεργειο ? τι σου ειπε ο μηχανικος σου ?
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astranaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε όταν σου κάνει το πρόβλημα να πατήσεις με τα δάχτυλά σου πάνω στο ψευτοκάπακο στο σημείο της βαλβίδας για να δεις αν αλλάζει κάτι. Παρόποια έκανε και το δικό μου πριν λίγο καιρό και έφταιγε αυτό. Αλλά εγώ δεν είχα κανένα λαμπάκι ή κωδικό σφάλματος.
    Παιδιά κακώς έγραψα το Υ.Γ. για το λαμπάκι του κινητήρα. Απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα και τελικά σας μπέρδεψα. Το ένδειξη του κινητήρα ξεκίνησε να ανάβει μετά από χάλια βενζίνη (μάλλον από βρώμικη δεξαμενή) που είχα βάλει από ένα πρατήριο το καλοκαίρι του 2018. Μέσα σε 1 ημέρα αναγκάστηκα να αλλάξω αντλία βενζίνης, αλλά η ένδειξη του κινητήρα δεν έσβησε ποτέ έκτοτε.

Το συγκεκριμένο θέμα με το ρελαντί ξεκίνησε εδώ και μια εβδομάδα. Σήμερα το πρωί που κινήθηκα για τη δουλειά (περίπου 50 χλμ συνολικά εντός και εκτός πόλης) δεν μου το εμφάνισε. Ωστόσο, τώρα το απόγευμα που βγήκα μέσα στην πόλη για 4-5 χιλιόμετρα, άρχισε να ξανακάνει τα ίδια.. Όταν λειτουργεί νορμάλ οι στροφές είναι γύρω στις 850 στο ρελαντί.

Θα το δοκιμάσω αυτό με την πίεση στο καπάκι να δω πώς θα πάει..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τετοιο ανεβοκατεβασμΑ στις στροφες στο ρελαντι μου εκανε το 106 που ειχα παλια.
    Διαγνωση ? κομμενη ψλατζα στην πολλαπλη εισαγωγης. Ηταν χαρτινη και επερνε αερα και γι αυτο δουλευε ετσι.

Τωρα βεβαια εσυ δεν εχεις 106 αλλα αστρα. Το σιγουρο ειναι οτι απο καπου περνεις αερα και γι αυτο δουλευει ετσι. Το πηγες συνεργειο ? τι σου ειπε ο μηχανικος σου ?
    Αύριο το μεσημέρι θα περάσω για να το δούνε. Ελπίζω να το κάνει όταν θα είμαι στο συνεργείο, αλλιώς θα με κοιτάνε περίεργα! :-)

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Θα σας πω αύριο για τη διάγνωση!

Προεπιλογή

pcv valve

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο το μεσημέρι θα περάσω για να το δούνε. Ελπίζω να το κάνει όταν θα είμαι στο συνεργείο, αλλιώς θα με κοιτάνε περίεργα! :-)

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Θα σας πω αύριο για τη διάγνωση!
    Καλησπερα. Το εφτιαξες τελικα ? Τι εφταιγε ?
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Παρόμοια Θέματα

1. ASTRA H ΕΚΚΙΝΗΣΗ Z16XEP
    Από τον/την philip στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-20, 22:46
  2. Δύσκολη εκκίνηση σε opel astra h όταν είναι ζεστό
    Από τον/την tzobenos στο forum Κανόνες Χρήσης / Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-20, 11:25
  3. Κινητήρας Z16Xep για Opel Vectra C
    Από τον/την nikolasmer στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 12:41
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-12, 20:55
  5. Καποιος που να ξερει απο αναβαθμίσεις για Opel Astra H (Z16XEP)
    Από τον/την Bane στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-11, 00:28

Δικαιώματα - Επιλογές