If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
    Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή προβλημα με αισθ.σταθμευσης.

Καλήμερα σας
    Από την αγορά του αυτοκίνητου,είχε τοποθετηθεί στην αντιπροσωπεία ένα σύστημα αισθητήρων στάθμευσης με 4 αισθητήρες πίσω και μικρή οθόνη led ώστε να έχω υποβοήθηση.
    Πριν απο περίπου 1 χρόνο ξεκίνησαν να καίγονται τα λαμπάκια που δείχνουν το εμπόδιο και την θέση του και ξαφνικά εχθές σταμάτησαν όλα ,και δείχνει μόνο την απόσταση σε μέτρα που έχω από το εμπόδιο άλλα δεν ξέρω σε ποιο σημείο.
    Αποσύνδεσα την οθόνη,την άνοιξα και διαπίστωσα καποιες ψύχρες κολλήσεις στην πλακέτα.Τις κόλλησα όλες από την αρχή αλλά δεν ειδα κάποιο αποτέλεσμα.
    Ετσι ψάχνοντας για σύστημα αισθητήρων,άρχισα να προσπαθώ να ψάχνω κάποιο κωδικό ή μοντέλο αλλα δεν γράφει τιποτα επάνω ου΄τε η οθόνη ούτε το controller που κουμπώνουν οι αισθητήρες στο πορτ μπαγκάζ.
    Μήπως κάποιος γνωρίζει ποιο σύστημα έμπαινε ,ώστε να το παραγγείλω και να αλλάξω μονο την οθόνη γιατι δεν θελω να ξηλώνω πλαστικά για να αλλάξω ολο το σύστημα;
    Μια ενδεικτική εικόνα της οθόνης ειναι αυτή https://www.melodiaeshop.gr/parkings...yABEgLyivD_BwE

Σε ολες ομως,το καλώδιο που κταλαηγει στο controller ειναι κολλημένο στην πλακέτα ενώ το δικό μου είναι με βύσμα.
    Αν απαιτηθεί μπορώ να βγάλω φωτογραφία την οθόνη.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Λογικά αν πιάσεις το καλώδιο από την οθόνη και προς τα πίσω με λίγο τράβηγμα θα βγεί πολύ εύκολα και χωρίς κόπο. Πρέπει να είναι τοποθετημένο κάτω από τα πλαϊνά πλαστικά. Μην το φοβάσαι. Πάρε ένα άλλο συστηματάκι και τοποθέτησέ το. Η αν θελεις να αλλάξεις μόνο οθόνη πάρε αυτό ΄που δειχνεις και κόψε κόλλησε τα καλώδια στη νέα οθόνη.

Προεπιλογή

Οι οθονες στα φθηνα αυτα συστηματα συνηθως εχουν ιδια αρχιτεκτονικη...παρε ενα φθηνο σετ απο aliexpress, βαλε παμω την οθονη κ θα χεις πλακετα κ αισθητηρες στο ντουλαπι για ανταλλακτικα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ναι το θέμα μου ειναι να βρω οθόνη με ετοιμη υποδοχή αφου ειναι oem να την κουμπώσω και να παίζει .
    το να κάθομαι να ξηλώνω πλαστικά δεν το θελω με τιποτα.
    Αλλιώς δεν μπαίνω στη διαδικασία ,αφου σφυράει θα ρίχνω 2 βλέμματα παραπάνω.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Γιάννη δεν ξηλωνεις κανένα πλαστικό το τραβάς και βγαίνει και το επόμενο το πιέζεις από κάτω και μπαίνει. 5 λεπτά με το ζόρι. Διαφορετικά πάρε τη νέα οθόνη και απλά κόψε και ένωσε τα καλώδια της της με τα καλώδια και του παλαιού καλωδίου.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη δεν ξηλωνεις κανένα πλαστικό το τραβάς και βγαίνει και το επόμενο το πιέζεις από κάτω και μπαίνει. 5 λεπτά με το ζόρι. Διαφορετικά πάρε τη νέα οθόνη και απλά κόψε και ένωσε τα καλώδια της της με τα καλώδια και του παλαιού καλωδίου.
    Μωρε λες;;κατσε γιατι βρήκα ένα τύπο στο car που έβαλε σημερα μια αγγελίας και νομίζω οτι η οθόνη ειναι η ίδια.
    Αν δεν εχω νέα του που τον εχω παρει 3 φορές θ πάω στη λύση που προτείνεις
    Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

1. Φώτα σταθμευσης
    Από τον/την Alexi στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-09, 21:41

Δικαιώματα - Επιλογές