If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Προεπιλογή ASTRA K 1.6CDTI 110hp mod.1/2017, 70.000km - ΣΦΑΛΜΑ P0299 TURBOCHARGER LOW BOOST

Καλησπέρα σας.

Αγόρασα προ 15 ήμερου το συγκεκριμένο αυτοκίνητο από έκθεση αυτοκινήτων με πλήρες ιστορικό από Opel Σφακιανάκη και διεξοδικό έλεγχο από μηχανικό.
    Πήγα να το ανοίξω λίγο σε άνετο δρόμο και μου έβγαλε την ίδια ημέρα που πρωτομπήκα λαμπάκι check engine και μήνυμα η ισχύς του κινητήρα έχει μειωθεί.

Το αμάξι δεν ανέβαζε καθόλου πάνω από 2500rpm. Το πήγα πίσω δεν μπορώ να πω το ανέλαβε και στο συνεργείο που συνεργάζονταν, ειδικευμένο Opel μου είπε ότι καθαρίστηκε η βαλβίδα EGR.

Όλο αυτό το διάστημα εννοείται βάζω diesel ΕΚΟ Avio και του έριξα και ενα Wurth 300ml καθαριστικό μπεκ πετρελαίου.

Πριν από 5 μέρες ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα. Το σβήνω με ένα απλό διαγνωστικό app σε android κινητό, αλλά εξακολουθεί να βγαίνει όταν το πιέσω στις 4000rpm και σε sport mode. Από καυσαέρια εντωμεταξύ πεντακάθαρο....
    Εντωμεταξύ εδώ και 2 μέρες το κυκλοφορώ κανονικά, παραμένει το κίτρινο λαμπάκι κινητήρα αλλά ανεβάζει κανονικά χωρίς να γονατίζει ή να κόβει δύναμη πουθενά...
    Ανησυχώ τι μπορεί να είναι... Τουρμπίνα, σωληνάκια-κολάρα intercooler, maf sensor, EGR valve, wastegate solenoid που λένε και οι ψαγμένοι οι Άγγλοι...

Σας ευχαριστώ θερμά και συγνώμη αν μακρηγόρησα για το όλο θέμα.

Προεπιλογή

Καλησπέρα, μια λέξη θα σου πω, τσιμπουρι,να τους γίνεις τώρα που είναι φρέσκο το θέμα σου, γιατί μετά θα είναι αργά.
    Από καύσιμο μάλλον δεν είναι.
    Κουραστικό αλλά δεν έχεις άλλη λύση.
    Μετά πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη σου.

Προεπιλογή

φιλε σε τι τιμη το βρηκες ?

μου αρεσει τελευταια το κ αλλα με φρεναρουν τετοια θεματακια αξιοπιστιας.

Προεπιλογή

Εμένα πάντως το CDTI 136hp K μου του 2016 μου το έκανε κάποιες φορές όταν είχα αλλάξει πετρέλαιο από Shell V-Power σε Avin (από εταιρικά πρατήρια εμπιστοσύνης και τα δύο). Ξαναγύρισα στο Shell και δεν το ξαναέκανε!

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου Opel Astra 1.6CDTi 2015
    Από τον/την Zafeiris1988 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-20, 02:12
  2. P003A-00 Turbocharger boost control position not learned
    Από τον/την VasilisG στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-20, 21:06
  3. Giannis20VT’s Astra K 1.6cdti
    Από τον/την Giannis20vt στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-19, 11:06
  4. Astra j GTC 1.6CDTI 136
    Από τον/την nikos2004dj στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-19, 12:38
  5. αγορα ASTRA 1.6 CDTI 110HP
    Από τον/την giorgos4151 στο forum Opel