If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
    Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή Θερμοκρασία λειτουργίας Z16LET

Καλημέρα και καλή Ανάσταση!

Λοιπόν, αντιμετωπίζω ακόμα ένα θέμα και θέλω να ρωτήσω και άλλους κατόχους Atra H Z16LET εάν το αντιμετωπίζουν ή εάν κατά κάποιο τρόπο είναι φυσιολογικό....
    -Το αμάξι όταν το αφήσεις να δουλέψει ρελαντί ανεβαίνει η θερμοκρασία, ανοίγει κανονικά ο θερμοστάτης και ανοίγει το βεντιλατέρ στην μικρή σκάλα για μερικά δευτερόλεπτα και μετά σβήνει. Όλα καλά μέχρι εδώ.
    -Εάν όμως το πας βόλτα (χωρίς να το πλακώσεις) και σταματήσεις κάπου, αρχίζει δουλεύει η μικρή σκάλα, όμως στην συνέχεια ξεκινάει και 2η σκάλα και μετά α αφού πέσει η θερμοκρασία σβήνουν και οι 2. Επίσης μπορεί να το σβήσω μετά από μια βόλτα και μετά από μερικά λεπτά όταν θα το ξανά βάλω μπροστά, ενδέχεται να δουλέψει πάλι η 2η σκάλα ενώ το αμάξι ήταν σβηστό.

Δεν έχω δει σε τι θερμοκρασία ξεκινάει η κάθε σκάλα (και σε τι θερμοκρασία σβήνουν αντίστοιχα) αλλά σχετικά με τις θερμοκρασίες από το κρυφό μενού έχω παρατηρήσει το εξής:
    -Στην Αττική οδό η θερμοκρασία παίζει σταθερά 94-96 βαθμούς. Καλό μου φαίνεται αυτό
    -Σταματημένος ή σε λίγη κίνηση η θερμοκρασία δεν έχει ξεπεράσει τους 101-102 βαθμούς ενώ δουλεύει η μεγάλη σκάλα.

Να αναφέρω ότι η μηχανή είναι από επισκευή. Το "πρόβλημα" το έκανε και πριν την επισκευή ενώ συνολικά (πριν και μετά) έχω αλλάξει άσχετα με το εν λόγω θέμα: Αντλία νερού Valeo, θερμοστάτης γνήσιος GM, ψυγείο λαδιού Pierburg, γνήσιο αντιψυκτικό GM (3 φόρες).

Σημείωση: Ο κινητήρας είναι πεντακάθαρος ενώ έχει πλανιστεί (ελαφρώς) το καπάκι, έχει γίνει έλεγχος ρήγματος και ο κορμός δεν είναι πέτσικος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ceedboy : 1 Εβδομάδα Πριν στις 14:12

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ισως κατι παιζει με τον θερμοστατη.Δεν μπορει να δουλευει η μεγαλη σκαλα με 102 βαθμους...Η μεγαλη ανοιγει στους 112
    Γιάννης

Προεπιλογή

Να δεις με το κρυφό μενού πότε ανοίγει η κάθε σκάλα. Κανονικά είναι έτσι όπως το λέει ο Γιάννης. Σε corsa που το παρατήρησα η πρώτη σκάλα ανοίγει στους 101 και ρίχνει την θερμοκρασία μέχρι τους 95 . Η δεύτερη ανοίγει εκεί που είπε ο Γιάννης. Εν κινήσει δεν πρέπει να φτάνει τόσο . Τουλάχιστον αυτήν την εποχή. Μήπως έχεις ανοιχτό κλιματισμό και για αυτό δουλεύει το βεντιλατερ δυνατά? Κλείσε κλιματισμό και πες μας
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Πάντως ο θερμοστάτητης στο συγκεκριμένο μοτέρ ανοίγει στούς 92 βαθμούς .
    Μήπως ευθύνεται κάποιος αισθητήρας ; Ίσως βαλβίδα ψυκτικού . Το έχεις δει ;
    Υπάρχει δυνατότητα να βρείς διαγνωστικό ή ακόμη καλύτερα και op com και να το συνδέσεις και να παρακολουθήσεις τα live data σε όλες τίς περιπτώσεις , της θερμοκρασίας του κινητήρα .
    Άλλαξε και μια τάπα του δοχείου αντιψυκτικού ( βάλε γνήσια )

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Να διευκρινίσω ότι το αμάξι δεν έχει ηλεκτρονικά ελεγχόμενο θερμοστάτη όπως π.χ. το Z18XER ή Ζ16ΧΕR που δουλεύουν σε υψηλές θερμοκρασίες. Οπότε και οι θερμοκρασίες λειτουργίας του βεντιλατέρ είναι διαφορετικές. Επίσης έχει διαφορετικές με το corsa d (z12-z14xep) στο οποίο ξέρω ότι ξεκινάει στους 101 η πρώτη σκάλα.

Επίσης το δοχείο διαστολής είναι καινούργιο γνήσιο και η τάπα καινούργια calorstat.

Το a/c είναι μόνιμα κλειστό!

Από διαγνωστικά άλλο τίποτα...Αλλά το αμάξι δεν έχει καμία βλάβη. Όλα δείχνουν φυσιολογικά.
    Περισσότερο θέλω να μου πει κάποιος κάτοχος Astra Η Ζ16LET εάν έχει παρατηρήσει τις ίδιες θερμοκρασίες (σε στάση με τα από βόλτα και σε πορεία) και την ίδια λειτουργία του βεντιλατέρ.

Υποπτεύομαι ότι κάποιο ψυγείο(νερού ή καλοριφέρ) έχει βουλώσει ελαφρώς....

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

γραψε σε ποιες θερμοκρασιες ανοιγει η καθε σκαλα. 102 μεγαλη σκαλα Αποκλειεται....
    γνωμη μου αφου εχεις αλλαξει ολα αυτα κανε μια αλλαγη ακομη.
    αλλαξε τη βαλβιδα του βεντιλατερ και παρακολουθησετο παλι.
    ευχομαι να μη ειναι κατι σοβαρο....
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Λοιπον,στο z16let η μεγαλη σκαλα ανοιγει στους 100,οχι στους 112.Εχω το ιδιο ακριβως μοτερ και αυτα που περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικα.Στους 100 ανοιγει η δευτερη σκαλα και ριχνει τη θερμοκρασια νερου στους 92 περιπου οπου σβηνουν και οι 2 σκαλες.Οταν το αφησεις για λιγο και το ξαναβαλεις μπροστα ξ θερμοκρασια παιζει να εχει παει πολυ πανω απο τους 100 βαθμους καθως το μοτερ και το ψυγειο ειναι ζεστο και εσυ κλεινεις την κυκλοφορια του νερου σβηνοντας το μοτερ.Ειναι φυσιολογικο και αναγκαιο,αφου ξαναβαλεις μετα απο λιγο το μοτερ μπροστα να αναψει κατευθειαν η δευτερη σκαλα.(Και να μην το βαλεις μπροστα και ανοιξεις μονο τον διακοπτη,θα μπει και παλι η δευτερη σκαλα).Φυσιολογικα δουλευει μην ανησυχεις
    astra 1.6 turbo....

Παρόμοια Θέματα

1. Κλείδωμα και ένδειξη λειτουργίας anti-theft
    Από τον/την asper στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-19, 14:58
  2. Corsa E Diesel: Πότε φτάνει σε θερμοκρασία λειτουργίας;
    Από τον/την okypous στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-17, 20:49
  3. Πόσες σκάλες λειτουργίας υάοκαθαριστηρα εχει το Astra h
    Από τον/την ManolisAstra1.6t στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 14:31
  4. Astra G Caravan 1.4 - Χαμηλή Θερμοκρασία Λειτουργίας σε ανοιχτό δρόμο.
    Από τον/την georges στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-16, 23:55
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 22:30

Δικαιώματα - Επιλογές