If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 34

Προεπιλογή Έλεγχος μεταχειρισμένου Astra G - ερμηνεία αναφοράς SpotMechanic

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός Astra G 1.4 (2001) και για λόγους ευκολίας (και από περιέργεια) χρησιμοποίησα την εν λέγω υπηρεσία για ένα πρώτο προσεκτικό έλεγχο εσωτερικά/εξωτερικά.

Ενώ δομικά/ηλεκτρολογικά το αμάξι φαίνεται πως είναι μια χαρά, αλλά και στη λειτουργία (με ένα βασικό test drive), ο τεχνικός επεσήμανε τα ακόλουθα προβλήματα και επισύναψε μερικές φωτογραφία

Ζητώ τη βοήθειά σας για την ερμηνεία της βαρύτητας των επισημάνσεων, καθώς δεν έχω εμπειρία από αυτοκίνητα, οδηγώ κατά περιόδους το οικογενειακό, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με τα μηχανικά λόγω μη ιδιοκτησίας ΙΧ στο παρελθο΄ν.

1) Κομμένη βάση κινητήρα "Κ" (κεντρική, υποθέτω)

Το "κομμένη", μάλλον αφορά το καουτσούκ, ωστόσο με προβληματίζει που υπάρχουν έντονα σημαδια γύρω από τη βίδα στήριξης, στο μεταλλικό πλαίσιο
    - λέτε να έχει αλλαχθεί κι άλλες φορές;
    - τί προβλήματα μπορώ να περιμένω, κι αν αλλαχθεί;
    - υπάρχει περίπτωση να έχει αλλαχθεί ο κινητήρας ο ίδιος;
    - ποιό είναι το κόστος αλλαγής + εργατικά, αν έχετε εμπειρία

*2) Σημαντική φθορά σε "Ημιαξόνιο/Φούσκα"

Δεν διευκρινίζει ο τεχνικός αν η φθορά αφορά την ίδια τη φούσκα μόνο ή το ημιαξόνιο γενικά θέλει αλλαγή, περιπτώσεις που συνεπάγονται πολύ διαφορετικό κόστος
    - Κρίνοντας από τη φωτογραφία, τί πιστεύετε πως ισχύει;

3) Σημαντική φθορά σε 1 μπαράκι αναρτησης (χωρίς φωτογραφία)

4) Σημαντική φθορά σε "2+" ακρόμπαρα (χωρίς φωτογραφία

*5) Σημαντικά υπολείμματα λαδιού στο κάρτερ λαδιού σε έναν "επιμελώς πλυμένο κινητήρα"
    - Κρίνοντας από τη φωτογραφία, θεωρείτε πως πήγε να αποκρύψει ο ιδιοκτήτης σημαντικότερη διαρροή (αλλά δεν είδε το κάτω μέρος του κάρτερ; )
    - Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται απλώς αλλαγή η τσιμουχα/στεγανωτικό υλικό;
    - Προέρχονται τα λαδια από το ίδιο το κάρτερ ή από κάτι άλλο από πάνω;

6) Σκουριασμένη εξάτμιση
    - Επειδή η σκουριά είναι γύρω από το σημείο στήριξης, προβληματίζει λίγο, αλλά δε φαίνεται να είναι τόσο βαθιά ώστε να χρήζει άμεσης αλλαγής. τί λέτε;

Ευχαριστώ.

Προεπιλογή

Η βαση ειναι ευκολη στην αλλαγη της, το κοστος της δεν πρεπει να ειναι πανω απο 50€ σε aftermarket, τα σημαδια ειναι μπογια απο το εργοστασιο, οτι σφιχτηκε η βιδα κατα την συναρμολογιση, αν εχει αλλαχτει, μονο ο ιδιοκτητης θα στο πει αν υπαρχει, παντως δεν θα την χαρακτηριζα κομμενη, αλλα φθαρμενη.
    Το ιμιαξονιο θελει φουσκα, ισως την αλλαξανε και δεν την σφιξανε σωστα ή την εποιασαν τα χρονια, αν θελει και μπιλιοφορο, θα το καταλαβαινε ο ελενκτης αν το εκανε βολτα και βγαζει θορυβο.
    Η διαρροη, ισως ειναι απο το καρτερ, ισως απο την τσιμουχα στροφαλου, αν δεν ερχετε το λαδι απο ψιλα.
    Το καζανακι για τα χρονια του ειναι φυσιολογικη φθορα, καποια στιγμη θα χρειαστει να το αλλαξεις.
    Μπαρακια ακρομπαρα, φθορες χιλιομετρων λογικα.
    Παντως δεν ειναι και τρομερες ''ελειψεις'' να το πω για ενα αμαξι 20 χρωνων, που η αξια του ειναι καπου στα 2χιλ??? Αν το σασι ειναι σωστο, μην σε ανησυχουν κανε ενα ψαλιδι στην τιμη, ή απαιτησε αν εχει την καλη θεληση ο πωλητης, να επισκευαστουν.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βαση ειναι ευκολη στην αλλαγη της, το κοστος της δεν πρεπει να ειναι πανω απο 50€ σε aftermarket, τα σημαδια ειναι μπογια απο το εργοστασιο, οτι σφιχτηκε η βιδα κατα την συναρμολογιση, αν εχει αλλαχτει, μονο ο ιδιοκτητης θα στο πει αν υπαρχει, παντως δεν θα την χαρακτηριζα κομμενη, αλλα φθαρμενη.
    Το ιμιαξονιο θελει φουσκα, ισως την αλλαξανε και δεν την σφιξανε σωστα ή την εποιασαν τα χρονια, αν θελει και μπιλιοφορο, θα το καταλαβαινε ο ελενκτης αν το εκανε βολτα και βγαζει θορυβο.
    Η διαρροη, ισως ειναι απο το καρτερ, ισως απο την τσιμουχα στροφαλου, αν δεν ερχετε το λαδι απο ψιλα.
    Το καζανακι για τα χρονια του ειναι φυσιολογικη φθορα, καποια στιγμη θα χρειαστει να το αλλαξεις.
    Μπαρακια ακρομπαρα, φθορες χιλιομετρων λογικα.
    Παντως δεν ειναι και τρομερες ''ελειψεις'' να το πω για ενα αμαξι 20 χρωνων, που η αξια του ειναι καπου στα 2χιλ??? Αν το σασι ειναι σωστο, μην σε ανησυχουν κανε ενα ψαλιδι στην τιμη, ή απαιτησε αν εχει την καλη θεληση ο πωλητης, να επισκευαστουν.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Πέρα από το κίτρινο χρώμα και τη φθορά γύρω από τη βίδα, στο πάνω μέρος εκεί φαίνεται φθαρμένο το χρώμα, γι αυτό υπέθεσα ότι μπορεί να έχει αλλαχθεί.
    Δεν υπάρχει όμως κάτι στο βιβλίο σέρβις (που είναι ενημερωμένο, οφείλω να πω).

...αυτή ήταν και η βασική αιτία που είχα αρχίσει να ξενερώνω...φοβόμουν μήπως είχε αλλαχθεί η βάση επανειλημμενα αλλά και για τη φούσκα/ημιαξόνιο...εφόσον είναι μόνο η φούσκα, είναι καθησυχαστικό.

Θα ρωτήσω τον ιδιοκτήση αν έχει αλλαχθεί η βάση, αλλά αυτός βέβαια μπορεί να αρνηθεί, γι αυτό ήθελα να έχω μια δεύτερη γνώμη...

Ελαβα την αναφορά και Σάββατο και δεν μπόρεσα να συμβουλευθώ κάποιο τεχνικό.

Προεπιλογή

Όλα αυτά δείχνουν να είναι φυσιολογικές φθορές λόγο ηλικίας οχήματος αλλά και χιλιομέτρων.
    Δεν μας είπες όμως, πόσα χιλιόμετρα έχει και σε τί τιμή πωλείται?
    Εμένα με ξενίζει μόνο το ότι πλύθηκε ο κινητήρας όπως λες και ότι έχει αρκετά ενημερωμένο βιβλιαράκι. Εννοώ δηλαδή ότι εκεί στο συνεργείο τα μπαράκια ζαμφόρ δεν τα είδαν ? έπρεπε να είχαν αλλαχτεί από πέρυσι. Όσο για τη διαρροή ή από τσιμούχα στροφάλου ή από φλάντζα καθρέφτη όπως ήταν και στο δικό μου το astra h οπότε πας πακέτο για ιμάντα χρονισμού που δε νομίζω να έχει αλλαχθεί.
    Σωστά?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 26-04-21 στις 00:17

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά δείχνουν να είναι φυσιολογικές φθορές λόγο ηλικίας οχήματος αλλά και χιλιομέτρων.
    Δεν μας είπες όμως, πόσα χιλιόμετρα έχει και σε τί τιμή πωλείται?
    Εμένα με ξενίζει μόνο το ότι πλύθηκε ο κινητήρας όπως λες και ότι έχει αρκετά ενημερωμένο βιβλιαράκι. Εννοώ δηλαδή ότι εκεί στο συνεργείο τα μπαράκια ζαμφόρ δεν τα είδαν ? έπρεπε να είχαν αλλαχτεί από πέρυσι. Όσο για τη διαρροή ή από τσιμούχα στροφάλου ή από φλάντζα καθρέφτη όπως ήταν και στο δικό μου το astra h οπότε πας πακέτο για καδένα χρονισμού που δε νομίζω να έχει αλλαχθεί.
    Σωστά?
    Γύρω στα 280Κ χλμ, 2000€ κόστος.
    Δε ξέρω γιατί δεν τα άλλαξε, μάλλον δεν απαιτήθηκαν από το τελευταίο ΚΤΕΟ (Σεπ 2019).

Ιμάντας χρονισμού είχε αλλαχθεί πριν από ~40Κ χλμ, το Δεκέμβρη του 2017, βάσει βιβλίου σέρβις...
    ...συγγνώμη δεν γνωρίζω τα του αυτοκινήτου, αλλα για την διόρθωση της διαρροής γιατί χρειάζεται και αλλαγή ιμάντα χρονισμού;

Στο autoduder το κόστος των παραπάνω - εκτός από κόστος αλλαγής βάσης κινητήρα και φούσκας ημιαξονίου - δηλαδή για τα 2 ακρόμπαρα και το μπαράκι ανάρτησης, βγαίνει 140-160€.

...ο πωλητής πρότεινε - ως συμβιβασμό κόστους/ στα πλαίσια του παζαρέματος - να αναλάβει το κόστος μεταβίβασης/παραβόλων που είναι 165€ και το τρέξιμο για τη μεταβίβαση (είναι δάσκαλος οδήγησης κι έχει πηγαίνει συχνά λέει στην υπηρεσία του υπουργείου)

Για κατά το δυνατόν - αλλά και το φρόνιμον - περιορισμό του αρχικού κόστους, τί νομίζετε πως θα μπορούσε να αναβληθεί, από τις εργασίες, για ύστερο χρόνο (2022 ας πούμε) ; ΚΤΕΟ πρέπει να ξαναπεράσει το Σεπτέμβρη που έρχεται.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Γνωμη μου
    παρε το αμαξι εφοσον σου κανει κλικ
    κανε το μεγαλο σερβις (λαδια - φιλτρα - ιμαντα χρονισμου, ισως και μπουζι)
    και την φουσκα του μπιλιοφορου, με ελεγχο του μπιλιοφορου εννοειται.

και ολα τα υπολοιπα παραπανω ειναι μη κρισιμα.
    απο ολα τα αλλα που αναφερεις το πιο πιθανα κρισιμο ειναι η διαρροη λαδιου.
    αν χανει απο στεγανοποιηση καρτερ, και εφοσον ειναι μικρη το αφηνεις κι αυτο

μετα, αφου ξεμπερδεψεις με τα κοστη, ξεκινας και τα φτιαχνεις κι αυτα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωμη μου
    παρε το αμαξι εφοσον σου κανει κλικ
    κανε το μεγαλο σερβις (λαδια - φιλτρα - ιμαντα χρονισμου, ισως και μπουζι)
    και την φουσκα του μπιλιοφορου, με ελεγχο του μπιλιοφορου εννοειται.

και ολα τα υπολοιπα παραπανω ειναι μη κρισιμα.
    απο ολα τα αλλα που αναφερεις το πιο πιθανα κρισιμο ειναι η διαρροη λαδιου.
    αν χανει απο στεγανοποιηση καρτερ, και εφοσον ειναι μικρη το αφηνεις κι αυτο

μετα, αφου ξεμπερδεψεις με τα κοστη, ξεκινας και τα φτιαχνεις κι αυτα
    To μεγάλο σέρβις περιλαμβάνει όλα τα ακόλουθα ή έχω προσθέσει κάτι περιττό;

Αλλαγή Λαδιών Κινητήρα
    Αλλαγή Φίλτρου Λαδιού
    Αλλαγή Φίλτρου Αέρα
    Αλλαγή Φίλτρου Καμπίνας
    Αλλαγή Φίλτρο Καυσίμου
    Αλλαγή Μπουζί
    Αλλαγή Υγρών Φρένων
    Αλλαγή Μικρού Ιμάντα Δυναμό
    Αλλαγή Σετ Ιμάντα Χρονισμού

Προεπιλογή

Δεν εχεις βαλει αντλια νερου...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vgiozo Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μεγάλο σέρβις περιλαμβάνει όλα τα ακόλουθα ή έχω προσθέσει κάτι περιττό;

Αλλαγή Λαδιών Κινητήρα
    Αλλαγή Φίλτρου Λαδιού
    Αλλαγή Φίλτρου Αέρα
    Αλλαγή Φίλτρου Καμπίνας
    Αλλαγή Φίλτρο Καυσίμου
    Αλλαγή Μπουζί
    Αλλαγή Υγρών Φρένων
    Αλλαγή Μικρού Ιμάντα Δυναμό
    Αλλαγή Σετ Ιμάντα Χρονισμού
    Όπως σωστά γράφτηκε και αντλία νερού αλλά και αντιψυκτικό προτίμησε γνήσιο ή καλής ποιότητας .

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Οταν αλλαξεις υγρα φρενων να πεις να κανει αλλαγη υγρων και στο κυκλωμα του συμπλεκτη
    (απο το ιδιο δοχειο παιρνει αλλα εχει αλλο εξαεριστικό)

τα κατα ειναι οτι ειναι λιγο διαδικασια και την αποφευγουν
    και οτι η αισθηση του συμπλεκτη θα ειναι κουκουρουκου για τις πρωτες διαδρομες, αλλα μετα τα στρωσει

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

1) Ο Τεχνικός που έκανε τον έλεγχο μού είπε οπωσδήποτε να αλλαχθεί και η βάση μηχανής, είναι λέει κομμένη (όχι φθαρμένη) και θέλει άλλαγμα για να μη προκληθούν άλλα θέματα.

...υπάρχουν σε αυτά τα ανταλλακτικά μάρκες που θα πρέπει να προτιμώ κι άλλες που θα πρέπει να αποφεύγω;

Πχ διάβασα ότι καλές μάρκες είναι Lemforder, TRW, SKF για ανταλλακτικά...αξίζει να ζητήσω ειδικά κάποια από αυτές ή θα βρει ευκαιρία ο τεχνικός να "βαρέσει" στη τιμή;

2) Τελικά υπήρξε κωλυσιεργία εν μέσω εορτών και τις μέρες αυτές, ενώ είχα καταλήξει, μπήκε ξανά το μικρόβιο κι άρχισα να κοιτάω κι άλλα Astra...κυρίως σκέφθηκα πως καλό θα ήταν να έχει ένα περιθώριο πριν 300Κ χλμ για καμιά 3-4ετία, ώστε αν χρειαστεί να πωληθεί μετά να υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία.

'Ετσι λοιπόν πέτυχα ένα με πολύ λίγα χιλιόμετρα για την ηλικία και φαινομενικά πολύ καλοδιατηρημένο...ΑΛΛΑ με προβληματίζει κάτι που είδα σε μια φωτογραφία της αγγελίας...

...στο καντράν φαίνεται σαν να υπάρχουν δύο "στηρίγματα" στο πάνω μέρος (για να περιορίζουν το "τζόγο", ίσως, δεν ξέρω πώς να τα προσδιορίσω), δεν τα έχω δει σε κανένα άλλο Αστρα, πχ σα να διπλώνει πχ το δέρμα του σε εκείνο το σημείο
    ...είναι offtopic το ξέρω, αλλά είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο για αυτόνομο νήμα.

Σας υποψιάζει καθόλου εσάς η ακόλουθη φωτογραφία;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgiozo : 04-05-21 στις 03:21

Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε.

Το αμαξι αυτο το εχει εμπορος;
    Στο νουμερο 1) κατι απο αυτες τις μαρκες θα διαλεγα και εγω. Θα ρωτουσα ομως ποσο εχει και της opel να δω τιμη και αναλογα θα επαιρνα!

Στο νουμερο 2) το κοντερ ειναι κατα τη δικια μου γνωμη πειραγμενο/βγαλμενο! Τωρα το γιατι δεν το ξερω!
    Τα χιλιομετρα για τετοιας χρονολογιας αμαξι ειναι λιγα, αλλα προφανως υπαρχουν και αυτα δεν αντιλεγω!
    Μη ψαχνεις τοσο τα χιλιομετρα ,αλλα σε τι γενικη κατασταση ειναι πρωτα!

Προεπιλογή

Υπάρχουν σελίδες που μπορείς με το αρ.πλαισίου να βρείς το γνήσιο κωδικό ανταλλακτικού και έπειτα να ψάξεις και δείς τι τιμές παίζουν και τα εμπορίου ανταλλακτικά .
    Για ακρόμπαρα & ημίμπαρα εγω για Corsa C αγόρασα Lemforder, TRW και τα έχω στήν άκρη .

Εάν είναι σε γενικά καλή κατάσταση για τήν ηλικία του και το μοτέρ του (πάρτε και μια συμπίεση ) , προχώρησε το.
    Μη ψάχνεις για τα χιλιόμετρα σε αμάξια τέτοιας χρονολογίας . Αναλώσιμα και ένα μάζεμα όλα θα χρειαστούν . Το ζυγίζεις και βλέπεις πρίν τη αγορά .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε.

Το αμαξι αυτο το εχει εμπορος;
    Στο νουμερο 1) κατι απο αυτες τις μαρκες θα διαλεγα και εγω. Θα ρωτουσα ομως ποσο εχει και της opel να δω τιμη και αναλογα θα επαιρνα!

Στο νουμερο 2) το κοντερ ειναι κατα τη δικια μου γνωμη πειραγμενο/βγαλμενο! Τωρα το γιατι δεν το ξερω!
    Τα χιλιομετρα για τετοιας χρονολογιας αμαξι ειναι λιγα, αλλα προφανως υπαρχουν και αυτα δεν αντιλεγω!
    Μη ψαχνεις τοσο τα χιλιομετρα ,αλλα σε τι γενικη κατασταση ειναι πρωτα!
    Ιδιώτη είναι η αγγελία. Εκανα και μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για το τηλέφωνο (αν υπάρχουν άλλες αγγελίες ή αν είναι επαγ.τηλέφωνο και ο λογαριασμός στο car.gr λανθασμένα δεν είναι εμπόρου), αλλά δε βρήκα κάτι.

Θα έχω δει εκατοντάδες αγγελίες Opel Astra, σε κανένα από αυτά δεν υπάρχει τέτοιο στήριγμα ή προεξοχή του δέρματος του ταμπλό (αν ήταν τέτοια η περίπτωση) σε αυτό το σημείο στο καντράν.

Προεπιλογή

άκυρο..πώς σβήνεται το μήνυμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgiozo : 04-05-21 στις 14:01

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν σελίδες που μπορείς με το αρ.πλαισίου να βρείς το γνήσιο κωδικό ανταλλακτικού και έπειτα να ψάξεις και δείς τι τιμές παίζουν και τα εμπορίου ανταλλακτικά .
    Για ακρόμπαρα & ημίμπαρα εγω για Corsa C αγόρασα Lemforder, TRW και τα έχω στήν άκρη .

Εάν είναι σε γενικά καλή κατάσταση για τήν ηλικία του και το μοτέρ του (πάρτε και μια συμπίεση ) , προχώρησε το.
    Μη ψάχνεις για τα χιλιόμετρα σε αμάξια τέτοιας χρονολογίας . Αναλώσιμα και ένα μάζεμα όλα θα χρειαστούν . Το ζυγίζεις και βλέπεις πρίν τη αγορά .
    Ρώτησα σε συνεργεία, αλλά και σε επίσημη αντιπροσωπεία Opel, και είπαν πως δεν κάνουν έλεγχο συμπίεσης κινητήρα στο τυπικό "έλεγχο μεταχειρισμένου" που χρεώνουν κανά 50€...αν και μάλλον θα ήταν αναγκαίο.

Θα μπορούσες να προτείνεις μια τέτοια σελίδα που σου βγάζει ακριβώς τους κωδικούς βάσει αρ.πλαισίου;

Προεπιλογή

Τι συμπίεση να μετρήσεις σε αυτές τις μηχανές. Πρώτα θα πεθάνεις εσύ κ μετά αυτο.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vgiozo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα σε συνεργεία, αλλά και σε επίσημη αντιπροσωπεία Opel, και είπαν πως δεν κάνουν έλεγχο συμπίεσης κινητήρα στο τυπικό "έλεγχο μεταχειρισμένου" που χρεώνουν κανά 50€...αν και μάλλον θα ήταν αναγκαίο.

Θα μπορούσες να προτείνεις μια τέτοια σελίδα που σου βγάζει ακριβώς τους κωδικούς βάσει αρ.πλαισίου;
    Πάντως εγω που αγόρασα πρόσφατα 1 Corsa C του 2004 , το πήγα σε γνωστό συνεργείο . Ασχολήθηκε 2 ώρες , το ανέβασε σε ράμπα , κούμπωσε διαγνωστικό το έκανε δοκιμή στο δρόμο και εν τέλει μου είπε εάν αξίζει και πόσο παζάρι να κάνω .
    Σε εμένα το είχε γυρίσει 40,000 χιλιόμετρα . Είμαι 3ο χέρι εγώ , το είπε κιόλας οτι και αυτός την είχε πατήσει.
    Σάν σύνολο άξιζε του έκοψα και ενα ποσό και προχώρησα .

Για να βρίσκω κωδικούς χρησιμοποιώ τήν εξής σελίδα http://catcar.info/en/

Προεπιλογή

Μην κοιτας να βρεις λιγα km σε αμαξι 20ετιας, οτι θα σου ζητησει ενα αμαξι με πολλα km, τα ιδια θα ζητησει και το αλλο με λιγα km, αν ειναι πραγματικα, το οτι ενα αμαξι 20ετιας εχει λιγα km, δεν σημαινει οτι και τα περιφερειακα του θα ειναι ολοκαινουρια, τα λαστιχενια μερη ''γερνανε'', οποτε πχ μια αντλια νερου σε ενα μοτερ με λιγα km, ειναι το ιδιο ευαλωτη μια αντλια νερου με πολλα Km, που στην καλυτερη σε ενα μοτερ με πολλα km μπορει να ειναι και αλλαγμενη.
    Κοιτα να δεις να εχει καλο σασι, μην θελει λαμαρινοδουλιες και ξεσαπισματα, και ολα τα αλλα αλαζουν, το σασι δεν αλλαζει, και εχει ποιο μεγαλο κοστος να το διωρθωσεις.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

γνωμη μου οτι εχει γινει εξαγωγη και επανατοποθετηση του πινακα οργανων.
    τα χλμ κατα εμε ειναι γυρισμενα.
    διαβασε αυτα που σου εγραψαν τα παιδια πιο πανω και δεν θα χασεις.
    εαν δεν βιαζεσαι αμαξι θα βρεις και καλο μαλιστα. ας ειναι και 20 ετων.
    γειτονας του θειου μου στο βολο πηρε πριν 2 χρονια 5θυρο ασημι αστρα G μοντ 98 (22 ετων τοτε 24 ετων σημερα ) αν κρινω απ την πινακιδα κυκλοφοριας με 2000ε ατρακαριστο και αβαφο ! Δεν ξερω μονο ποσα χλμ ειχε.
    εγω παντως το ζηλεψα.....και θα το επερνα.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου Astra j 1.3 CDTI
    Από τον/την jimleo21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-15, 11:24
  2. Αγορά μεταχειρισμένου Astra H 1.6T
    Από τον/την audiosurveyor στο forum Opel
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 07:14
  3. Αγορά μεταχειρισμένου Astra J Sport
    Από τον/την NickMrg στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-14, 16:26
  4. Αγορά μεταχειρισμένου astra gtc 1.6T
    Από τον/την Opelian-Lover στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 19:46
  5. Αγορά Astra H μεταχειρισμένου
    Από τον/την scientist στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 10:53

Δικαιώματα - Επιλογές