If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή CORSA E AFTERMARKET ΖΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω ένα κορσάκι του 15 με τις μαμά ζάντες με τα τασια. Έχω πάρει ένα ωραίο σετάκι 16άρες αλουμινένιες να βάλω πάνω. Με τους αισθητήρες για την πίεση των ελαστικών όμως τι παίζει; Είναι ενσωματωμένοι στις μαμά ζάντες και πρέπει να τους μεταφέρω στις καινούργιες;

Προεπιλογή

Ναι θα τους μεταφερει ο λαστιχας σου, και να του πεις να μην μπερδεψει τις ροδες, δηλαδη απο οπου βγει ο αισθητηρας στην ιδια μερια πρεπει να μπει.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Τις σιδερένιες θα τις έχεις για τα χειμωνιάτικα ή θα τις παρατήσεις στην άκρη?
    Αν τις παρατήσεις τότε θα στον λαστιχά που θα πας θα σου μεταφέρει τις βαλβίδες μαζί με τους αισθητήρες, αν όμως θέλει να έχεις στις σιδερένιες τα χειμωνιάτικα τότε θα χρειαστεί να πάρεις έξτρα αισθητήρες για τις αλουμινίου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα τους μεταφερει ο λαστιχας σου, και να του πεις να μην μπερδεψει τις ροδες, δηλαδη απο οπου βγει ο αισθητηρας στην ιδια μερια πρεπει να μπει.
    Επειδή είμαι του επαγγέλματος λαστιχάς, απο όσο ξέρω δεν παίζει ρόλο που θα πάει κάθε αισθητήρας, τουλάχιστον στα καινούρια μοντέλα απο το 2010 και μετά, και το λέω για όλες τις μάρκες, τα παλιά και μερικά μοντέλα έπρεπε να πάει κάθε αισθητήρας σε συγκεκριμένη θέση.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι του επαγγέλματος λαστιχάς, απο όσο ξέρω δεν παίζει ρόλο που θα πάει κάθε αισθητήρας, τουλάχιστον στα καινούρια μοντέλα απο το 2010 και μετά, και το λέω για όλες τις μάρκες, τα παλιά και μερικά μοντέλα έπρεπε να πάει κάθε αισθητήρας σε συγκεκριμένη θέση. Αυτά που πήγαιναν σε συγκεκριμένη θέση είχαν διάφορα χρώματα στους αισθητήρες.

Προεπιλογή

Μα ο αισθητήρας κάθε ελαστικού δεν είναι smart συσκευή... Δεν ξέρει σε ποια θέση βρίσκεται....
    Αυτό που λες θα γινόταν αν σε κάθε πχ θολό υπήρχε και ένας δέκτης για κάθε αισθητήρα με μικρή εμβέλεια. Τώρα όμως, δεν υπάρχει κάποια "χωρική" επίγνωση. Ο αισθητήρας δεν ξέρει την θέση του. Απλά μεταδίδει τιμές έχοντας λογικά κάποιο id που δηλώνει την προκαθορισμενη θέση. Γι αυτό και υπάρχει και κατάλληλη συσκευή αρχικοποίησηε θέσης.

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, αλλά κάπως έτσι είναι....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ο αισθητήρας κάθε ελαστικού δεν είναι smart συσκευή... Δεν ξέρει σε ποια θέση βρίσκεται....
    Αυτό που λες θα γινόταν αν σε κάθε πχ θολό υπήρχε και ένας δέκτης για κάθε αισθητήρα με μικρή εμβέλεια. Τώρα όμως, δεν υπάρχει κάποια "χωρική" επίγνωση. Ο αισθητήρας δεν ξέρει την θέση του. Απλά μεταδίδει τιμές έχοντας λογικά κάποιο id που δηλώνει την προκαθορισμενη θέση. Γι αυτό και υπάρχει και κατάλληλη συσκευή αρχικοποίησηε θέσης.

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, αλλά κάπως έτσι είναι....
    Σε αυτοκίνητα που έχουν αισθητήρες ακόμη και η αντιπροσωπεία βάζει τα μπρος πίσω και δεν έχουν θέμα.. Τα παλιά αυτοκίνητα είχαν χρώμα σε κάθε βαλβίδα και σου έλεγε, το κόκκινο θα παέι αριστερά μπροστά, το μπλε αριστερά πίσω κτλ. Τα καινούρια αυτοκίνητα απο το 2010 και μετά οι αισθητήρες μπαίνουν όπως να ναι..
    Να σου δώσω ένα παράδειγμα.. όταν αγοράζουμε ζάντες και χρειάζονται έξτρα αισθητήρες, τότε λέμε στην εταιρεία που τα αγοράζουμε να μας προγραμματίσει τους αισθητήρες σύμφωνα με το μοντέλο του αυτοκιντήτου και μας τα στέλνει, τα τοποθετούμε όπως θέλουμε εμείς, δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη θέση.

Προεπιλογή

3 αυτοκινητα μετα το 10 εχω....και τα 3 θελουν εκμαθηση οταν αλλαζει θεση καποια ζαντα...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 αυτοκινητα μετα το 10 εχω....και τα 3 θελουν εκμαθηση οταν αλλαζει θεση καποια ζαντα...
    Δεν ξέρω.. Εγώ επειδή είμαι του επαγγέλματος, όσα αυτοκίνητα έχουν έρθει (διάφορες μάρκες, mercedes, ford, bmw κτλ) και έχουμε βάλει τα μπρος πίσω ή ακόμη και αλλαγή που κάνουμε ποτέ δεν έχει βγάλει βλάβη μέσα για στους αισθητήρες.. Εχω ρωτήσει και τις αντιπροσωπείες και μου το έχουν επιβεβαιώσει.
    Μόνο αυτό που είπα με τα χρώματα σε κάθε βαλβίδα, αυτά πρέπει να πάνε αναγκαστικά σε συγκεκριμένη θέση.

Προεπιλογή

Φυσικά και δεν θα βγάλει σφάλμα. Απλά αν πχ έχεις βάλει τα μπρος πίσω, όταν θα βγάλει μήνυμα ότι λείπει αέρας από το μπροστά δεξί ελαστικο, θα σημαίνει ότι ο αέρας λείπει από το πίσω δεξί.

Φιλικά

Προεπιλογή

Τις σιδερένιες θα τις αφήσω απλά στην άκρη. Απλά θα βάλω τις αλουμινένιες. Οπότε απλά τα κάνω τραμπα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Προεπιλογή

Μήπως οι σιδερένιες σου είναι 14 ? Αν δεν τις θέλεις πες μου
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PavlosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω.. Εγώ επειδή είμαι του επαγγέλματος, όσα αυτοκίνητα έχουν έρθει (διάφορες μάρκες, mercedes, ford, bmw κτλ) και έχουμε βάλει τα μπρος πίσω ή ακόμη και αλλαγή που κάνουμε ποτέ δεν έχει βγάλει βλάβη μέσα για στους αισθητήρες.. Εχω ρωτήσει και τις αντιπροσωπείες και μου το έχουν επιβεβαιώσει.
    Μόνο αυτό που είπα με τα χρώματα σε κάθε βαλβίδα, αυτά πρέπει να πάνε αναγκαστικά σε συγκεκριμένη θέση.
    Tο ενα ειναι bmw πολυ τελευταιων ετων...φυσικα θελει εκμαθηση με διαγνωστικο οταν αλλαξει θεση η ζαντα. Μονο αν μπει η ρεζερβα, κυκλοφορησει και μετα ξαναμπει η κανονικη ζαντα στη θεση της θελει απλα reset απο το μενου της κεντρικης οθονης.

Προεπιλογή

Σε fiat panda 2019 με αισθητήρες, κάνουνε μπρος πίσω τα ζαντολαστιχα χωρίς διαγνωστικό και χωρίς να βγάζει σφάλμα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PavlosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Astra K του 2016 πάντως, αν σκατζάρεις τα μπρος-πίσω ατ δείνχει ανάποδα στην οθόνη αν δεν κάνεις εκμάθηση. Διαπιστωμένο στην πράξη..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε fiat panda 2019 με αισθητήρες, κάνουνε μπρος πίσω τα ζαντολαστιχα χωρίς διαγνωστικό και χωρίς να βγάζει σφάλμα!
    Σου δειχνει στην οθονη ακριβη θεση ελαστικων; Η απλα εχει ενα λαμπακι;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως οι σιδερένιες σου είναι 14 ? Αν δεν τις θέλεις πες μου
    15 αρες είναι.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Ητε υπαρχει λαμπακι μονο ητε οθονη, σφαλμα δεν θα βγαλει, αλλα αν υπαρχει πληροφορια για το που ειναι το καθε λαστιχο, οταν υπαρξει απωλεια δεν θα αλλαξει η θεση του ελαστικου στο συστημα??? Δηλαδη θα λεει οτι υπαρχει απωλεια στο μπροστα λαστιχο και αυτο θα ειναι πισω??? Δεν θα χρειαστει εκ νεου εκμαθηση αν υπαρχει ελενχος μεσω οθονης???
    Καπου ειχε ανοιχτει ενα θεμα που καποιο μελος του μπερδεψανε τις ζαντες και του εβγαζε απωλεια σε λαθος λαστιχο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αισθητηρας πιεσης λαδιου
    Από τον/την Karaman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 3 Εβδομάδες πρίν, 22:07
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-20, 20:05
  3. Αλλαγη ελαστικων και αισθητηρες πιεσης.
    Από τον/την tasos69 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-19, 01:45
  4. αισθητηρας πιεσης πολαπλης εισαγωγης
    Από τον/την kiriakosg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-18, 20:23
  5. Ενδειξη πιεσης ελαστικων
    Από τον/την chaos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-07, 19:20

Δικαιώματα - Επιλογές