If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή Υγραέριο σε CORSA D 1.2

Καλησπέρα σας

Νέος στο forum και ψάχνω αρκετή ώρα κάποιο θέμα με απόψεις για αέριο σε μοτέρ 1.2
    Έχετε τοποθετήσει ? Έχετε κάποιον σωστό επαγγελματία να προτείνεται.

Ευχαριστώ πολύ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikoskame Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας

Νέος στο forum και ψάχνω αρκετή ώρα κάποιο θέμα με απόψεις για αέριο σε μοτέρ 1.2
    Έχετε τοποθετήσει ? Έχετε κάποιον σωστό επαγγελματία να προτείνεται.

Ευχαριστώ πολύ.
    Βάλε άφοβα . Λογικά και το Corsa D όπως και το Corsa C έχει υδραυλικά ωστήρια .
    Εγω θα βάλω σε ένα Corsa C σε λίγο διάστημα . Υπάρχουν 2 Ιαπωνικά στή οικογένεια ( Mazda, Honda ) που έχουν γράψει πολλά χιλιόμετρα με υγραέριο.

Τώρα το σημαντικότερο κομμάτι είναι η κατάσταση του κινητήρα να μήν έχει βλάβη απο πρίν και εάν έχεις πολλά χιλιόμετρα να δείς και τη ανάφλεξη του - πολλαπλασιαστής . Θα φανεί στο υγραέριο.
    Εγω από συστήματα είχα Lovato και στο 2ο αμάξι έβαλα Europegas .
    Προτίμησε σύστημα με μπέκ τύπου βενζίνης . Επιπλέον να πείς στόν εγκατάστατη σου να βάλει να ρίχνει και βενζίνη στο φορτίο ώστε να ανανεώενις και με λογικό ρυθμό τη βενζίνη αλλά και να λειτουργούν και τα μπέκ της βενζίνης .

Προεπιλογή

Νομίζω το μέλος @i.karampelas έχει υγραέριο σε Corsa D , εάν δεί το μήνυμα σου θα σου γράψει επιπλέον λεπτομέρειες .

Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας .
    Γενικά είναι διστακτικός με αυτό το μοτεράκι.

Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας .
    Γενικά είναι διστακτικός με αυτό το μοτεράκι.
    Δέν έχω ακούσει να βγάζουν θέμα με υγραέριο , για αυτό επέλεξα και εγώ το παλιότερο Corsa C δηλαδή .
    Τώρα ένα μεγάλο κομμάτι είναι σωστή ρύθμιση του , γενικά υπάρχει μεγάλο ποσοστό ημιμαθών εγκαταστατών .
    Πρέπει το αμάξι να ρυθμιστεί στο δρόμο σε πορεία , αυτό απαιτεί χρόνο και γνώση .
    Για μένα εάν κάνεις >10,000 χιλιόμετρα / ετησίως προχώρησε το .

Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς όρισες.
    Έχω το ίδιο αμάξι και ίδιο κινητήρα.
    Τι θέλεις να μάθεις?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Υπάρχει γνωστός μου με σχολή οδηγών με πάνω από 500.000χλμ σε corsa d 1.2 με lpg !

Προεπιλογή

Γενικά καίει το αμάξι αυτό πράγμα αδικαιολόγητο με τον τρόπο που το οδηγώ (πράγμα περίεργο για μένα) .
    Το χρόνο να κάνει κανα 5-6 χιλιάδες χλμ διότι κυκλοφορώ με μηχανή.

Βλέπω γενικά για έναν τσοπελογιαννη αλλά δεν μου πολύ κάθεται σωστά διότι δίνει 10 συστήματα για το αμάξι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλώς όρισες.
    Έχω το ίδιο αμάξι και ίδιο κινητήρα.
    Τι θέλεις να μάθεις?
    Φίλε μου το αμάξι έχει τώρα 115.000 χλμ με πολύ ήρεμη οδήγηση.
    Γενικά τι συντήρηση θέλει το συγκεκριμένο μοτεράκι?

Προεπιλογή

Το αμαξι μου αυτή τη στιγμή έχει 195.000χλμ. Από αυτά έχει κάνει τις 150.000 με αεριο το οποίο μπήκε πριν 10 χρόνια. Σε όλες τις συνθήκες,πόλη και εθνική.
    Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα λόγω αερίου. Ο κινητήρας μας δέχεται πολύ καλά το αεριο. Η γνώμη μου είναι να το βάλεις χωρίς φόβο.
    Από σύστημα έχω της lovato που είναι μια εταιρία πολύ καλή στο χώρο του αερίου και επίσης λόγω εμπειρίας έχει πολύ καλή αντιπροσωπία. Μεγάλη βοήθεια από εκεί σε ότι απορία μπορεί να έχει γιατί για πρόβλημα δεν έχει χρειαστεί.
    Σου προτείνω λοιπόν να βάλεις σύστημα lovato και μάλιστα αν μπορείς να βάλεις το obd2
    Εγώ δεν το έχω ,έχω το αμέσως προηγούμενο αλλά θα ήθελα πολύ αυτό που σου είπα γιατί το συγκεκριμένο ρυθμίζει διαρκώς τον ψεκασμό του αερίου σύμφωνα με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Δηλαδή παίρνει τις τιμές όπως ακριβώς κάνει το αμαξι με την βενζίνη.
    Αφού είσαι Αθήνα έχω να σου προτείνω το Car gaz στην νικαια. Πολύ σοβαρός άνθρωπος με πολύ ποιοτική δουλειά. Για αυτόν που είπες εσύ θα σου έλεγα ότι έχεις δίκιο για την αίσθηση που έχεις. Αν κατάλαβες τι σου λέω.
    Ότι άλλο θέλεις πες μου.

Προεπιλογή

Φίλε μου το αμάξι έχει τώρα 115.000 χλμ με πολύ ήρεμη οδήγηση.
    Γενικά τι συντήρηση θέλει το συγκεκριμένο μοτεράκι?
    Για την συντήρηση εγώ εκείνο που κάνω είναι σέρβις κάθε 10.000χλμ ή χρόνο.
    Δηλαδή αλλάζω λάδια και φίλτρο λαδιού κάθε 10.000 ή χρόνο. Ίσως υπερβολή αλλά αλλάζω και τα υπόλοιπα φίλτρα στο ίδιο διάστημα καθώς και μπουζι. Να προσέχεις την βαλβιδα πίεσης λαδιού . Αν δεις να έχει λάδι εξωτερικά την αλλάζεις αμέσως γιατί μετά κάνει μεγάλα προβλήματα,μέχρι και εγκέφαλο μπορεί να φτάσει.
    Αν εννοείς συντηρηση για το αεριο δεν θέλει κάτι άλλο.
    Το αεριο το κάνουμε σέρβις κάθε 10 με 15 χιλιάδες χλμ ή χρόνο.χ
    Για την ακρίβεια το αεριο μετράει ώρες λειτουργίας και σε ειδοποιεί. Σπάνια έχω φτάσει τις ώρες λειτουργίας συνήθως το σέρβις το κάνω νωρίτερα. Το κόστος του σέρβις του αερίου είναι 40 ευρώ.
    Από οικονομία να σκεφτείς ότι σε ταξίδι Αθήνα καλαματα και πίσω τα διόδια είναι πιο ακριβά από το καύσιμο.
    Το συμπέρασμα. Βάλε αεριο.
    Ο Car gaz στην νικαια είναι επίσημος της lovato. Αν πας εκεί μίλησε με τον κύριο Γιάννη.

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

+1
    Και εγώ έχω το astra H με τον κινητηρα Z14XEP. Τα ίδια θα σου προτείνω με τον Γιάννη. Το δικό μου έχει το Zavolli και το έχω από Απρίλιο του 2012 με 115000+ χιλιόμετρα πλέον.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    Και εγώ έχω το astra H με τον κινητηρα Z14XEP. Τα ίδια θα σου προτείνω με τον Γιάννη. Το δικό μου έχει το Zavolli και το έχω από Απρίλιο του 2012 με 115000+ χιλιόμετρα πλέον.
    Βασιλη αν θες πες στο φιλο και τον δικο σου εγκαταστατη να εχει να συγκρινει

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φυσικά.

spathisautogas.gr.

Όπως λέει και το ρητό "Ρωτώντας πάνε στην πόλη".....

Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις....

Για την βαλβίδα λαδιού δεν το ήξερα και θα κοιτάξω ποιο εξάρτημα είναι αυτό να το αλλάξω για σιγουριά .

Θα κάνω τηλ και στους δύο που μου προτείνατε ώστε να πάρω και τιμές .

Προεπιλογή

Καλό είναι αν μπορείς να πας και από κοντά. Να τους δεις και να σου εξηγήσουν κάποια πράγματα.
    Όσο για το άλλο δες εδώ
    https://youtu.be/4B7hVG5lk8Y

Προεπιλογή

Φίλε ευχαριστώ πάρα πολύ θα το κοιτάξω αύριο κιόλας για την βαλβίδα να δω αν έχει λάδια ώστε να την αλλάξω ....
    Είδα ότι έχει κάνα 5 ευρώ σε hella οπότε το μαμά να έχει κάνα 10ρικο.

Επίσης βγάζει και πεταλούδα η βλακεία που την άλλαξα μια φορά και την παλιά έκατσα και την επισκεύασα και γι'αυτό δεν ήθελα να βάλω αέριο γιατί λέω θα ξεκινήσει να βγάζει διάφορα .

Προεπιλογή

Δεν θα σου βγάλει τίποτα. Από την στιγμή που η εγκατάσταση γίνει σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα. Για αυτό και το κόστος του αερίου της εγκατάστασης θα δεις ότι υπάρχουν τιμές από 500 μέχρι και πάνω από 1000 ευρώ. Μην σας ούτε στο πιο φθηνό ούτε και στο πιο ακριβό. Πήγαινε όμως δεις δουλειές τους και να σου εξηγήσουν . Και ότι απορία έχεις να σου απαντήσουν. Στην εγκατάσταση πολλά παίζουν ρόλο. Όπως και να έχει να ξέρεις πως μια σωστή εγκατάσταση στον συγκεκριμένο κινητήρα θα βγάλει πολλαπλάσια τα λεφτά της

Προεπιλογή

Φίλε ευχαριστώ πάρα πολύ θα το κοιτάξω αύριο κιόλας για την βαλβίδα να δω αν έχει λάδια ώστε να την αλλάξω ....
    Είδα ότι έχει κάνα 5 ευρώ σε hella οπότε το μαμά να έχει κάνα 10ρικο.

Επίσης βγάζει και πεταλούδα η βλακεία που την άλλαξα μια φορά και την παλιά έκατσα και την επισκεύασα και γι'αυτό δεν ήθελα να βάλω αέριο γιατί λέω θα ξεκινήσει να βγάζει διάφορα .
    Βαλβίδα πίεσης λαδιού βάλε καλύτερα γνήσια ±15€ κοστίζει.
    Για το υγραέριο ότι γράφτηκε ισχύει και οι προηγούμενοι. Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις σύστημα με υποστήριξη . Να μην εγκλωβιστεί σε 2-3 εγκαταστάτες . Ένα αξιόλογο σύστημα (Ιταλικό ή Πολωνικό) ξεκινάει από 900€ . Προτίμησε και βάλε με Obd υποστήριξη .

Προεπιλογή

Όταν λες με υποστήριξη τι εννοείς?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου Corsa C ( με υγραέριο )
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-21, 14:59
  2. Υγραέριο σε opel corsa twinport 1.4 2004
    Από τον/την mastoras007 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-16, 00:38
  3. Υγραέριο-κίνηση
    Από τον/την MariosR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 23:22
  4. υγραέριο σε Corsa D 2007;
    Από τον/την apagogeas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 22:54
  5. corsa με υγραέριο πρόβλημα στην βενζίνη
    Από τον/την m@evius στο forum Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 13:53

Δικαιώματα - Επιλογές