If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Μάζεματα μεταχειρισμένου Corsa C Z12XE 2004

Πήρα πριν λίγες ημέρες ένα μεταχειρισμένο Corsa C.
    Θα το πάω σε συνεργείο για ολικό service .
    Αλλά αφού μου πιάνουν τα χέρια , έχω και διαγνωστικό επαγγελματικό της Autel .
    Χρειάζομαι ένα αισθητήρα λ( 2ο).
    Τι μάρκα κοιτάζουμε ;
    Να προτιμήσω με έτοιμα μου πριζακι;
    Ξέρω ότι 2ος λ δεν παίζει τόσο ρόλο αλλά δεν θέλω να ανάβει λαμπάκι βλάβης .
    Επίσης από ακρομπαρα και ημιμπαρα τι μάρκες προτιμάμε ;

Προεπιλογή

Λαμδα ετοιμο με πριζακι θα παρεις, οχι universal, Bosch ή NGK ή denso

Aκρομπαρα, ιμιμπαρα, lemforder, trw,
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμδα ετοιμο με πριζακι θα παρεις, οχι universal, Bosch ή NGK ή denso

Aκρομπαρα, ιμιμπαρα, lemforder, trw,
    Ωραία . Αισθητήρα Λ μπορώ να αλλάξω και μόνος καθώς έχω και διαγνωστικό της Autel . Για όλα τα υπόλοιπα θα πάει συνεργείο . Θα πάω με τήν άδεια . Δέ γνωρίζω αριθμό ανταλλακτικού και δέν πιστεύω να φαίνεται τίποτα στο παλιό αισθητήρα .

Προεπιλογή

Τα σφάλματα για τόν αισθητήρα που βγάζει είναι P0136 O2 Sensor Circuit Malfunction Bank 1 – Sensor 2 και P0141 O2 Sensor Heater Circuit Malfunction.
    Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα η καλωδίωση και να αλλάξω και τσάμπα αισθητήρα λ ; Μετράνε και τήν φίσα για να δού εάν δουλέυει σωστά με πολύμετρο .
    Τήν έσβησα τη βλάβη και όπως περίμενα μετά απο 100 χιλιόμετρα ξανά άναψε

Προεπιλογή

αλλάζει η τάση του σύμφωνα με τα fuel trim? δες πόση σκουριά έχει στο σημείο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλάζει η τάση του σύμφωνα με τα fuel trim? δες πόση σκουριά έχει στο σημείο.
    Θα το κοιτάξω σήμερα , δέν έχω δεί τα fuel trims καθόλου .Θα βάλω το διαγνωστικό ξανά .

Προεπιλογή

Το αμάξι σήμερα πήγε για τήν συντήρηση . Αλλάχτηκαν όλά τα αναλώσιμα δηλαδή ( λάδια κινητήρα , μπουζί, φίλτρα, αντιψυκτικό , υγρά φρένων , και λάδια κιβωτίου , θερμοστάτης μπήκε Colorstat μου είπε θα κοιτάξει και τίς ντίζες ταχυτήτων ) , γιατί και στόν ίδιο φάνηκε περίεργο το κουμπωμα 3ης και 4ης .
    Όσο αφορά το 2ο λ βγήκε και μετρήθηκε και δουλεύει μια χαρά . κοιτάξαμε τη πρίζα μηδενίσαμε σφάλμα και θα το παρακολουθησω.
    Επιπλέον κατέβηκε και η κρεμαγιέρα γιατί αυτήν ήταν υπεύθυνη για το κοπάνημα .

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Μπράβο Μελέτη, έκανες ένα καλό μάζεμα, ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Μελέτη, έκανες ένα καλό μάζεμα, ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Δέν εμπιστεύομαι το προηγούμενο βιβλίο συντήρησης . Για αυτό αλλαγή να ξέρω τι μου γίνεται . Τώρα μένει να το παρακολουθήσω να δω τι θα κάνει με το 2ο λ.
    Τα φρένα έχουν περιθώριο ακόμη . Μάλλον αίσθηση μου ήταν επειδή οδηγούσα τόσο καιρό το Mazda 6 της οικογένειας .
    Το επόμενο διάστημα να το παρακολουθήσω θα βάλω και υγραέριο λόγω εργασίας και χιλιομέτρων .

Προεπιλογή

Το πήρα το αμάξι και έφυγα εκτός Αθηνών , έκανε περίπου 70 χιλιόμετρα . Λαμπάκι για το λ (2ο) , δέ έχει ανάψει .
    Έγινε και επισκευή της κρεμαγιέρας + ευθυγράμμιση . Μαζί με δουλειά φανοποιού μου πήγε 320€.
    Όσο αφορά τη θερμοκρασία κινητήρα το παρακολουθώ δουλεύει 90-92 και μετα πέφτει . Σε ανοιχτό δρόμο ήταν στούς 88.
    Ο παλιός θερμοστάτης έμενε ανοιχτός . Αύριο θα του κάνω ένα έλεγχο λάδια και αντιψυκτικό .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 27-03-21 στις 16:16

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Πολύ καλά!!Καλά χιλιόμετρα
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ωραίες δουλειές. Άσε την αρχή και με τάξη
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Από την αρχή και με τάξη ήθελα να γράψω
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Τελικά δέν πρόλαβα να κάνω 70 χιλιόμετρα και ξανά άναψε η λυχνία βλάβης ξανά με κωδικούς P0136 και P0141. Θα ξανα πάω σε λίγες ημέρες ξανά στο συνεργείο μου είπε και ο ίδιος να το παρακολουθήσω . Πρωτα γιατί θέλει να σφίξει τη κρεμαγιέρα και δεύτερον να ψάξουμε περισσότερο το 2ο λ , γιατι που τόν έβγαλε δούλευε μια χαρά και ήταν κρίμα να τον αλλάξουμε . Είτε κάτι γίνεται στη πρίζα του αισθητήρα ή είναι όλη πλεξούδα του 2ου λ.
    Κατά τα άλλα μια χαρά πηγαίνει το αμάξι. Του έκανα έλεγχο και σε λάδια και νερά .

Προεπιλογή

Αγοράστηκε και μια βαλβίδα πίεσης λαδιού . Δέν εχω δει να έχει λερώσει βέβαια . Θα τήν έχω ρεζέρβα . 14 € γνήσια . Το αμάξι παρόλο καραντίνας λόγω εργασίας έχει κάνει 2500 χιλιόμετρα . Μετα το Πάσχα θα προγραμματιστεί και για υγραέριο . Μένει το ψάξιμο γιατί βγάζει σφάλμα με τον 2ο λ , ενώ ο αισθητήρας δουλέυει μια χαρά. Πρός τον παρόν όλα μια χαρά .

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου Corsa C ( με υγραέριο )
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-21, 14:59
  2. Αγορά μεταχειρισμένου Corsa d Opc
    Από τον/την CORSAD14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 13:11
  3. Αγορά μεταχειρισμένου corsa d 1.2
    Από τον/την kohatzim στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-13, 12:51
  4. Αγορά μεταχειρισμένου corsa
    Από τον/την NontasMUC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-12, 01:10
  5. Αγορά μεταχειρισμένου Corsa 1.2
    Από τον/την tombell στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-12, 17:24

Δικαιώματα - Επιλογές