If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 30
    Senior Member Το avatar του χρήστη tsitso
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή Πρόβλημα περίεργο μετά από 14 χρόνια αξιοπιστίας.

Καλησπέρα.
    Εμφανίστηκε ένα περίεργο πρόβλημα στο βακτρακι μου z16 xep .
    Όπως πηγαίνω στο δρόμο ανάβει το λαμπάκι του esp και μετά από δευτερόλεπτα αρχίζουν όλα μαζί τιμόνι ,abs, λαμπάκι μπαταρίας ,τα κοντερια να πηγαίνουν στο 0 και να ξαναέρχονται και γενικά τρέλες
    Στο διαγνωστικό μετά τα δείχνει όλα βλάβη ,μα όλα όμως μέχρι και τις ζώνες και τους αερόσακους .Τα πάντα.
    Πήγα σε ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι με βάση κάποιο λογισμικό που έχουν αυτό λύνεται με μια αναβάθμιση στη μονάδα abs/esp από κάποια αντιπροσωπεία.
    Φυσικά όπως καταλαβαίνετε δε βγαίνει άκρη ,ο ένας μου λέει ότι δεν υπάρχει update, o αλλος λέει ότι πρέπει να αλλαχτούν τα ecu ,ο άλλος απλά μου είπε δεν υπάρχει λογισμικό που περνάς σε αυτά και ότι θέλουν αλλαγή .
    Γενικά έμπλεξα ,είμαι ένα βήμα πριν το πάω στην ανακύκλωση γιατί καταλαβαίνω ότι δε θα βρω άκρη και ότι κάτι απλό θέλουν να το κάνουν όλοι πυρηνική επιστήμη.
    Έχω αλλάξει μπαταρία ,έχω τρίψει τα σώματα ,έχω μετρήσει δυναμό.
    Καταλαβαίνω ότι για κάποιο λόγο το αμάξι κόβει το ρεύμα κι απ' ότι φαίνεται είναι στιγμιαίο ,δεν ξέρω αν το κάνουν οι εγκέφαλοι ή αν κόβεται από κάτι άλλο.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsitso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Εμφανίστηκε ένα περίεργο πρόβλημα στο βακτρακι μου z16 xep .
    Όπως πηγαίνω στο δρόμο ανάβει το λαμπάκι του esp και μετά από δευτερόλεπτα αρχίζουν όλα μαζί τιμόνι ,abs, λαμπάκι μπαταρίας ,τα κοντερια να πηγαίνουν στο 0 και να ξαναέρχονται και γενικά τρέλες
    Στο διαγνωστικό μετά τα δείχνει όλα βλάβη ,μα όλα όμως μέχρι και τις ζώνες και τους αερόσακους .Τα πάντα.
    Πήγα σε ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι με βάση κάποιο λογισμικό που έχουν αυτό λύνεται με μια αναβάθμιση στη μονάδα abs/esp από κάποια αντιπροσωπεία.
    Φυσικά όπως καταλαβαίνετε δε βγαίνει άκρη ,ο ένας μου λέει ότι δεν υπάρχει update, o αλλος λέει ότι πρέπει να αλλαχτούν τα ecu ,ο άλλος απλά μου είπε δεν υπάρχει λογισμικό που περνάς σε αυτά και ότι θέλουν αλλαγή .
    Γενικά έμπλεξα ,είμαι ένα βήμα πριν το πάω στην ανακύκλωση γιατί καταλαβαίνω ότι δε θα βρω άκρη και ότι κάτι απλό θέλουν να το κάνουν όλοι πυρηνική επιστήμη.
    Έχω αλλάξει μπαταρία ,έχω τρίψει τα σώματα ,έχω μετρήσει δυναμό.
    Καταλαβαίνω ότι για κάποιο λόγο το αμάξι κόβει το ρεύμα κι απ' ότι φαίνεται είναι στιγμιαίο ,δεν ξέρω αν το κάνουν οι εγκέφαλοι ή αν κόβεται από κάτι άλλο.
    Εναν καλο ηλεκτρολογο και ψαξιμο ολα τα καλωδια ,μηπως και εχεις πεσει θυμα ποντικων που εχουν φαει καλωδια.Μηπως το προβλημα γινεται εντονοτερο αν στριβεις το τιμονι;Ποσα χλμ εχεις ;
    Γιάννης

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Όχι ,έχω ψάξει παντού τις καλωδιώσεις σε όλο το αμάξωμα ,δεν έχω φαγωματα .
    Όχι το τιμόνι δεν επηρεάζει τίποτα
    200.000

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Όταν γίνεται αυτό το αμάξι πάει κανονικά στο δρόμο.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

μηπως χανει επαφη το καντραν;

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Όχι ,δεν φαίνεται κάτι τέτοιο .

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Θα σου προτείνω μια λύση ,να την επεξεργαστείς και αν θες προχωράς.Αποσύνδεσε τους πόλους άπο την μπαταρία για καμιά ώρα (φυσικά με το κλειδί στην τσέπη σου και όχι πάνω στην μίζα) ώστε να κάνουν reset και οι 3 μοναδες που έχουμε (bcm(δεξιά δίπλα στην μπαταρία),ecu (πάνω απο το ψευτοκαπακο) και την rec (πίσω αριστερά στο πορτ μπαγκαζ 20 εκατοστά απο την θέση για το φαρμακείο).
    Αν συνεχίζει την ιδια θα πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον που επισκευάζει εγκεφάλους ,μήπως του εχει ξανασυμβεί ώστε να τον ελέγξει.Ειμαι 99% σίγουρος οτι αφου ανάβει το esp είναι θέμα εγκεφάλου.Δοκίμασε κιόλας να δεις αν εχει πιάσει οξείδωση η φύσα του.Πρόσεχε πως θα τραβήξεις τα άγκιστρα για να τον βγάλεις.Επίσης πρόσεξε μην τον ακουμπήσεις άτσαλα ή με δύναμη .
    Αν φοβάσαι να τον βγάλεις εσυ,πήγαινε σε ενα ηλεκτρολόγο να στον βγάλει άλλα γενικά δεν είναι δύσκολο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpats : 14-02-21 στις 12:37
    Γιάννης

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Δε χρειάζεται να το κάνω αυτό ,έχω delphi διαγνωστική μονάδα .
    Όταν γίνεται αυτό τα βγάζει σχεδόν όλα λάθος με σφάλματα .Ο κύκλος έχει 15 συσκευές εγκεφάλους και άλλα τόσα αισθητήρια που αν ένα χάσει επαφή κλάνει όλο το σύστημα .
    Στα εξουσιοδοτημένα λένε όλοι ποιήματα του τύπου επαναπρογραμματισμός γιατί έχει χάσει μέρος του λογισμικού (???) Και αλλαγή εγκεφάλου (ποιον από όλους Και ψέματα .
    Μόνο εάν βρω άκρη σε κάποιο γατονι που του έχει ξανασυμβεί ή σε κάποιο εξουσιοδοτημένο που να είναι όλοι υπολληλοι και να μην υπάρχει ιδιοκτήτης κοντά.
    Γενικά υπάρχει ελληνική προσέγγιση στο θέμα επισκευή βλάβης ειδικά στα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά.

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Αν δε βρω τη ρίζα του κακού θα το πάω για απόσυρση,λεφτά σε απατεωνάκια δε θα δώσω για ένα αμάξι που δεν έχει πάνω από 2000 ευρώ.

Προεπιλογή

Για μένα βγάλε και μια το καντράν μήπως δεν κάνει καλή επαφή τίποτα... Παλιό αμάξι όλα είναι πιθανά.

Προεπιλογή

Ενα update ή να σου περασουν παλι το προγραμμα στην αντιπροσωπια ποσο θελουν;
    Καποιο συνεργειο δεν υπαρχει να σου δωσει εναν εγκεφαλο να δοκιμασεις μηπως φταίει αυτος που τα κανει ολα;

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ας βάλεις έστω έναν μεταχειρισμένο εγκέφαλο πάνω να δεις αν κανει τα ίδια.
    Δεν νομίζω ότι το αυτοκινητο αυτό κάνει 2.000 εκτός αν είναι σε άθλια εξωτερική και εσωτερική κατάσταση.
    Το δικό μου σε κατάσταση βιτρίνας με 85.000 μου δίνουν 6.000 ευρώ και δεν το δίνω ούτε για τεστ...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Τα ιδια σκστά εκανε και το vectra b του πατερα μου , και τελικα ηταν ο εγκεφαλος .
    Κανε μια ερωτηση εδω : http://x-tuning.gr/

Επισκευαστηκε στο πιο πανω μαγαζι και ολα καλα , τον εκανε καινουργιο πριν 2 χρονια .

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Για ενημέρωση εάν έχεις όρεξη να γελάσεις ,πάρε σε μια Όπελ να ρωτήσεις και να δεις τι θα σου πουν.
    Πολύ γέλιο .

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

6000 για αμάξι του 2006 δεν σου δίνει κανείς .
    2500 εάν είσαι τυχερός και πέσεις σε κάνα χάπατο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsitso : 14-02-21 στις 22:27

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Ότι νάνε το σάιτ ούτε edit δεν μπορώ να κάνω ,όλο bag ειναι

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

2009 ειναι το δικό μου.
    Αλλά επειδή καταλαβαίνω ότι έχεις το face-lift τα 2500 είναι πολύ λίγα αν το έχεις σε καλή κατάσταση.
    Παρ ολ αυτά αν κρινεις πως δεν αξίζει να δοκιμάσεις ένα μτχ εγκέφαλο και θες να το πετάξεις απόσυρση ενημέρωσε με πρωτα για κάποια ανταλλακτικά.
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsitso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι νάνε το σάιτ ούτε edit δεν μπορώ να κάνω ,όλο bag ειναι
    Εχει τις δυσλειτουργιες του το φόρουμ αλλά το αγαπάμε τόσα χρόνια.
    Όσον αφορά το edit πρέπει να κάνεις copy paste όλη την ανάρτηση σου και να την ξανά ρίξεις στο μήνυμα και να την διορθώσεις.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον ηλεκτρολόγο είναι αν τοχει ψάξει αρχικά έτσι, αν πάει ρεύμα και γείωση στο κάθε αντίστοιχο φυσάκι. Δες εδώ video από αμάξι που έχει βγάλει ταυτόχρονα 50 βλάβες χρονική στιγμή 3:05 και μετά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 14-02-21 στις 23:42

Περιοχή
    Πετρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Ναι έχω τρίψει με σμυριδοπανο όλες τις γειώσεις και παίρνω στο πολύμετρο από το alternator σταθερά 14.5 και δεν υπάρχει διαφορά βολτ ανάμεσα στα καλώδια του συσωρευτη και στην ασφάλεια του καθώς και στην είσοδο της ασφαλειοθηκης .
    Επίσης έχω ψεκάσει και τις φύσεως του ecu του κινητήρα και τις φυσες της μονάδας abs/esp με σπρέι επαφών ,όχι ότι είχαν τίποτα ,μια χαρά ήταν.
    Θα κάνω μια απόπειρα να αλλάξω cranksaft sensor και cam sensor γιατί μου είπαν από Αγγλία κάποιοι γνωστοί ότι σε vauxhall έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο με αυτή την αιτία .
    Απόπειρα που κοστίζει 17 ευρώ ο κάθε αισθητήρας.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Περίεργο πρόβλημα με ραδιόφωνο...
    Από τον/την asosrigas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 20:11
  2. Ανακατασκευή ascona B 4d μετά απο 10 χρόνια ακινησίας....
    Από τον/την mpampir στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-13, 22:56
  3. περίεργο πρόβλημα αεραγωγών
    Από τον/την pits στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-11, 06:08
  4. Περίεργο πρόβλημα στο τιμόνι...
    Από τον/την pavlosv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-10, 00:01

Δικαιώματα - Επιλογές