If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή Αλαγη καδενας για δευτερη φορα.

Καλησπερα σε ολους.Κατοχος ενος astra H 2004 και εχω το εξης προβλημα.Μετα το ραντεβου που ειχα για το σερβις ο μηχανικος μου ειπε πως η καδενας σου χτυπαει αρκετα.Ο ιδιος μηχανικος μου ειχα αλαξει καδενα πριν απο 40000 χιλιομετρα και μου ειπε πως θελει παλι αλαγη.Το αμαξι εχει 186000 χιλιομετρα το σερβις του ειναι ΠΑΝΤΑ στην ωρα τους και απο τον ιδιο μηχανικο.Θα ηθελα την γνωμη σας γιατι το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο(400 ευρω μαζι με την δουλεια του)
    καθε βοηθεια δεκτη.

Προεπιλογή

Καλησπέρα.
    Σου άλλαξε καδενα πριν 40000 και τον εμπιστεύσαι ακόμα σαν μάστορα;

Τι δικαιολογία σου έδωσε γιατί δεν εξηγείται η δεύτερη αλλαγή, ούτε καν η πρώτη αλλά τέλος πάντων!
    Η κακός μάστορας ή λαμογιο... Συγνώμη για το χαρακτηρισμό αλλά μάλλον σε βλέπει σαν πορτοφόλι!
    Γνώμη μου είναι να πάρεις γνώμη και από άλλο συνεργείο!

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Στα 40.000 χιλιόμετρα ουτε ιμαντα εκκεντροφόρου δεν αλλάζεις όχι καδένα. Εκτός και αν...... είσαι σίγουρος ότι αλλάχτηκε;
    Σε κάθε περίπτωση ρώτα και αλλού. Και αφού είσαι Θεσσαλονίκη θα σου πρότεινα να πας στον Στράτο Λεπιδά να βρεις την υγειά σου.

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά.Ξερω ότι του είχα τυφλή εμπιστοσύνη αλλά τώρα όχι πια!Μου έδειξε τα πάντα την πρώτη φορά αλλά του είχα εμπιστοσύνη.
    Τώρα σκέφτομαι να τα βγάλω φωτό για να ανοίξω τα μάτια κ σε άλλους ατυχούς σαν κ εμένα!Το θέμα είναι ότι πρέπει να το κάνω γιατί το χρειάζομαι για να πηγαίνω στην δουλειά.Θα σας πω κ το κόστος μπάς κ γλύτωσε κάποιον.Ευχαριστω για την πρόταση συνεργειου(σίγουρα στα υπόψιν)και σκέφτομαι να ρωτήσω κ τον Ζάχο για όσους γνωρίζουν!
    Την γνώμη σας για astra 2016 πετρέλαιο θα ήθελα!
    Τιμή που έχω βρει έως 11000 ευρώ!
    Δεν κρύβω ότι στεναχωρέθηκα γιατί το Συνεργειο το είχα τυφλή εμπιστοσύνη.

Προεπιλογή

Έχει συμβεί πολλές φορές μετά από αλλαγή καδένας να ξαναχτυπάει γρήγορα. Στις 186000 που άλλαξες, άργησες κιολας κ σίγουρα η παλια καδενα έφαγε κάποιο γρανάζι που δεν αλλάχτηκε είτε πάνω είτε κάτω και σου φαγε και την καινούρια. Το ότι χτυπάει δεν είναι μια η βλάβη. Μπορεί να χτυπάει από τεντοτήρα, από λάδια, από γλίστρα, από γρανάζι...κλπ κλπ. Δεν πάει να πει ότι και τις 2 φορές υπάρχει η ίδια βλάβη παρόλο που το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τεντωτηρες γλιστρες γρανάζια κλπ δεν θα επρεπε να έχουν αλλαχτεί όλα με δεδομένο ότι είχε το αυτοκίνητο 186.000 και ο άνθρωπος πλήρωσε 400ευρω;
    Υπάρχει μπουσουλας για αλλαγή καδένας; Στα ποσά χιλιομετρα; Εγώ ξέρω τουλάχιστον 5 αυτοκίνητα που έχουν περάσει τα 220000-240000 και δεν έχουν αλλάξει καδένα, ούτε έχουν κάποιο θέμα ακόμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 03-09-20 στις 16:22

Προεπιλογή

Μπούσουλας όχι αλλά 9 στα 10 καδενάτα xep αλλάζουν απ τις 70000χλμ ως τις 130000χλμ.
    Επίσης τα γρανάζια δεν περιλαμβάνονται σε πολλά σετ (όπως και στο γνησιο).

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν έπρεπε ο μάστορας αφού θα έκανε τέτοια σοβαρή βλάβη να τα προσέξει όλα η έστω να τσεκάρει τα πάντα;Όσο για της 18600 είναι δεύτερη αλλαγή καδένας.Πρωτη φορά την άλλαξε στης 146000 (δίκη του επιλογή.Και να ξέρετε ότι όποτε μου έλεγε εγώ θα την έκανα.Μιας κ μετά το πέρας της εγγύησης ήταν ο μοναδικός μηχανικός που ασχολιόταν με το αυτοκίνητο)και μάλιστα μου ανέφερε ότι κ πάλι μετά την αλλαγή μπορεί να ξαναχτυπάει!Και να γίνει ακριβώς το ίδιο.Πιστευω πως όσο άσχετος κ να είμαι η ίδια βλάβη 2 φορές είναι κάτι που δεν είναι κ ότι καλύτερο!800 ευρώ σε 40000 χιλιόμετρα είναι αρκετά θέλω να πιστεύω.Το θέμα είναι πως εγώ έχω κλείσει αύριο ραντεβού να του το αφήσω κ να πάω στην δουλειά μου μην έχοντας άλλη επιλογή.Ασφαλως θα μου κρατήσει κ θα μου δείξει ότι έχει αλαξει αλλά αν χρειαστεί να αλαξει κ κάτι παράπονο οπό όσα λέει ο φίλος τεντοτηρες κτλ το κόστος θα ανεβεί αρκετά.
    Ελπίζω τουλάχιστον να το φτιάξει γιατί εμένα κ την διάθεση -ψυχολογία δεν μπορεί να μου την φτιάξει.

Προεπιλογή

Φίλοι να ρωτήσω, αλλάζουμε υποχρεωτικά καδένα κάθε 150.000 χιλιόμετρα δηλαδή είναι αναλώσιμο έτσι γράφουν τα service manual; Γιατί άλλοι μάστορες λένε ότι αν δεν ακούγεται θόρυβος δεν την αλλάζουμε;
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

Όχι αν δεν ακούγεται δεν αλλάζεται...

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλησπέρα.Η δουλειά έγινε από την αρχή.Αλλο αυτοκίνητο πλέον.Αλαγη καδένας (υποχρεωτικά)η οποία ήταν λες κ δεν αλλάχτηκε ποτέ.Το κόστος ήταν σχεδόν μισό μισό μιας κ ο μάστορας εν μέρει κατάλαβε ότι δεν έπρεπε να έχει συμβεί!Παρολαυτα η αξιοπιστία χάθηκε!Ευχαριστω για της συμβουλές γνώμες γιατί με βοήθησαν πολύ!
    Και μια ερώτηση Να κάνω μετάβαση σε Opel astra πετρέλαιο;1600 κυβικά σε πια έκδοση μου προτείνετε;

Προεπιλογή

Προφανως αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε ποιο καινουργιο αμαξι, οτι μαρκα και να ειναι, καλα θα κανεις σιγουρα!
    Το πετρελαιο συμφερει, ειδικα αν κανεις πολλα χιλιομετρα το χρονο!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πετρελαιο συμφερει, ειδικα αν κανεις πολλα χιλιομετρα το χρονο!
    και φυσικά εκτός πόλης τα χλμ....
    Γιάννης

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Κάνω καθημερινά 80 χιλιόμετρα εκτός πόλης για δουλειά.Το κόστος βενζίνης μου βγαίνει από 120 έως 160 ευρώ αναλόγως τιμής!Οποτε η λύση του πετρελαίου είναι αποδοτική!Το μπάτζετ μου είναι περίπου στης 11500 χιλιάδες κ ψάχνω κάτι καλό!
    Κλείνω προς το astra αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες!
    Ευχαριστω

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Νικος74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνω καθημερινά 80 χιλιόμετρα εκτός πόλης για δουλειά.Το κόστος βενζίνης μου βγαίνει από 120 έως 160 ευρώ αναλόγως τιμής!Οποτε η λύση του πετρελαίου είναι αποδοτική!Το μπάτζετ μου είναι περίπου στης 11500 χιλιάδες κ ψάχνω κάτι καλό!
    Ευχαριστω
    Μια χαρα ειναι για τη χρηση και τα χλμ που θελεις.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ευχαριστω
    Είμαι σε μια ανάλογη φάση, αλλά δεν βιάζομαι να πάρω κι όλας.
    Το θέμα είναι ότι αμάξια μέχρι 4-5 χρονών είναι ως επί το πλείστον leasing, που αν έχει πέσει σε σωστό άτομο δεν θα έχεις θέμα και εισαγωγής που αντε βρες αν έχει τα χιλιόμετρα που αναγράφει!

Οπότε προσωπικά μπαίνω και στις σκέψεις για κάποιο καινούργιο!
    Πρέπει να πέσεις στη περίπτωση και να μη πάρεις ότι βρεθει μπροστά σου!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ευχαριστω
    Το ιδανικο,αν μου επιτρέπεις, είναι το φυσικό αέριο. Ή αλλιώς ηλεκτρικό αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος απόκτησης.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδανικο,αν μου επιτρέπεις, είναι το φυσικό αέριο. Ή αλλιώς ηλεκτρικό αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος απόκτησης.
    εχω ερωτευτει το νεο mokka ....
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ πάλι.... αυτό.....

https://images.app.goo.gl/NbsXvtDQzAYzFfaf7
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 08-09-20 στις 20:09

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι.... αυτό.....

https://images.app.goo.gl/NbsXvtDQzAYzFfaf7
    Χαχαχχα να στείλουμε λίστα στον Άη Βασίλη
    Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa E easytronic diesel - προβλημα με την δευτερη ταχυτητα
    Από τον/την tsaltinho στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 00:59
  2. Αλαγη καδενας corsa c 04' ?????
    Από τον/την mariostamp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-15, 20:55
  3. Βοηθειαα..Προβλημα με δευτερη σκαλα βερβιλατερ!
    Από τον/την nikos ilion στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 22:41
  4. αλαγη καδενασ σε astra
    Από τον/την somethingnise26 στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-10, 17:56
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 19:05

Δικαιώματα - Επιλογές