If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 έως 239 από 239

Θέμα: VASILIS ASTRA H

Προεπιλογή

φοβερη δουλεια και ομορφο αποτελεσμα. εκτος αυτων και ασφαλεια απο την στιγμη που το παλιο ειχε αρχισει να κανει ρωγμες!!!!
    αερας ανανεωσης!!
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παλιό είχε αυτό το βρωμόχρωμα διότι κάπου στον 3-4 χρόνο του αυτοκινήτου σε ένα συνεργείο μου αλλάξανε το αντιψυκτικό με εκείνη τη βλακεία τη μπλε πράσινη που κυκλοφορεί στα βενζινάδικα. 2-3 μέρες το κράτησα και το έβγαλα αλλά το παγούρι χρωματίστηκε αμέσως.
    Τωρα έγινε ολοκαίνουριο πάλι.....

Μιλάμε για αναβάθμιση .....όχι αστεία....

Ποσο χαιρομαι να βλεπω τετοια παγουρια ειδικα σε αυτοκινητα που εχουν τα χρονακια τους !!!
    Πες το ανωμαλια, αλλα οταν βλεπω ανοιχτο καπο αυτοκινητου ειναι απο τα πρωτα πραγματα που κοιταω!
    Ειναι ενα σημειο που βλεπεις κατα ποσο συντηρημενο ειναι ενα αυτοκινητο !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο χαιρομαι να βλεπω τετοια παγουρια ειδικα σε αυτοκινητα που εχουν τα χρονακια τους !!!
    Πες το ανωμαλια, αλλα οταν βλεπω ανοιχτο καπο αυτοκινητου ειναι απο τα πρωτα πραγματα που κοιταω!
    Ειναι ενα σημειο που βλεπεις κατα ποσο συντηρημενο ειναι ενα αυτοκινητο !
    συμφωνω παρα πολυ μαζι σου. χα χα χα

Προεπιλογή

τωρα το ειδα παλι. και αισθητηρας λοιπον. αρα και αναβαθμιση σημαντικη. μεγιες

Προεπιλογή

Ναι και αισθητήρας στάθμης του ψυκτικού Γιάννη. Η καλωδίωση ήταν κάτω από το παλιό παγούρι. Τώρα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ενεργοποιηθεί στο trip

Προεπιλογή

Ναι και αισθητήρας στάθμης του ψυκτικού Γιάννη. Η καλωδίωση ήταν κάτω από το παλιό παγούρι. Τώρα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ενεργοποιηθεί στο trip

Προεπιλογή

Καμια σχεση, αναβαθμιστηκε το engine bay!!!!!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

ομορφιες.....βλεπω και καθαρο κινητηρα και σας ζηλευω !
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Αλλαγή δεξαμενής υγραερίου σήμερα (μετά από 9+ χρόνια και 120000 ΚΜ) μιας και την άλλη εβδομάδα περνάει κτεο το astra.

Προεπιλογή

Η πολυβαλβίδα πολύ καθαρή δείγμα της καθαρότητας του αερίου στο πρατήριο που φουλάρω

Το ίδιο καθαρά βγήκαν και τα φιλτράκια που ανοιξα

Προεπιλογή

Η καινουρια δεξαμενη μάρκας Atiker και κατασκευής 02/2021 τοποθετήθηκε και ελπίζω να κρατήσει όσο και η προηγούμενη

Προεπιλογή

ξεχασα να γραφω ότι τα φιλτρακια ήταν 2 ετών με 26.000km

Προεπιλογή

Τοποθετήθηκε νέα πολυβαλβίδα στην νέα δεξαμενή ; Στήν ουσία όλη τη ασφάλεια αυτή η βαλβίδα τη παρέχει , για μένα η δεξαμνή δέν θα έπρεπε να αλλάζετε , αλλά στην 5 ετια να υποχρεώνουν αλλαγή πολυβαλβίδας .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοποθετήθηκε νέα πολυβαλβίδα στην νέα δεξαμενή ; Στήν ουσία όλη τη ασφάλεια αυτή η βαλβίδα τη παρέχει , για μένα η δεξαμνή δέν θα έπρεπε να αλλάζετε , αλλά στην 5 ετια να υποχρεώνουν αλλαγή πολυβαλβίδας .
    Η πολυβαλβίδα δεν είναι από το εξαρτήματα που αλλάζουν. Ούτε έχει ημερομηνία λήξης όπως η δεξαμενή. Είχα υπόψη μου ότι αν ήταν χάλια να αλλαχτεί. Τελικά αφού είδαμε την κατάστασή της και καθαρίστηκε και αλλάχθηκαν κάποια Oring που έχει τοποθετήθηκε η ίδια.
    Ουσιαστικά η πολυβαλβίδα έχει μέσα ένα ελατήριο που πιέζει μια μπίλια που κόβει την παροχή υγραερίου και ένα πηνίο από έξω (ηλεκτρομαγνήτης που παίρνει ρεύμα και έλκει τη μπίλια για να ανοίξει ή να κλείσει η παροχή αντίστοιχα) . Επίσης έχει ένα ελατήριο με ένα ρυθμιζόμενο φλοτέρ που σταματάει την πλήρωση όταν γεμίσει η δεξαμενή. Τίποτα άλλο. Δεν έχει κάτι άλλο που να φθείρεται και να δυσλειτουργεί. Είναι πάρα πολύ απλή κατασκευή.

Αντίθετα η δεξαμενή σωστά είναι υποχρεωτικό να αλλάζει στη δεκαετία όπως και του CNG στην εικοσαετία. Αυτές τρώνε όλο το ζόρι της πίεσης πλήρωσης.

Προεπιλογή

Αντίστοιχα κάτω από τα πίσω καθίσματα υπάρχει το πλαστικό μπετονακι που λέγεται ρεζερβουάρ με 40-50 λίτρα βενζίνης η οποία βέβαια ειδικά το καλοκαίρι λόγω εξατμισης του υγρού είναι εξαιρετικά εύφλεκτη.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Με βάλατε στον πειρασμό και ορίστε λοιπόν....

Πήρα και εγώ καινούριο. Και πήρα και τον αισθητήρα που το δικό μου δεν είχε.

Μένει μόνο να το ενεργοποιήσω...
    Βασιλη καλημερα και καλη εβδομαδα. ποσο σου κοστισαν εαν επιτρεπεται παγουρι και αιαθητηρας ?
    Πηρες τα γνησια η αφτερ ? ειμαι και εγω για αλλαγη λογω ενδειξης στο ταμπλω που ειναι λαθος συναγερμος. (cooland level low). Aλλαξε ο προηγουμενος 2 φορες. να το αλλαξω και εγω μια φορα μιας που μας τρεχουν τα λεφτα απο τις τσεπες.......

Προεπιλογή

Καλημερα και καλή εβδομάδα.
    Ναι τα γνήσια πήρα με χτυπημένο το gm πάνω χωρίς όμως το ιριδίζον αυτοκολλητο. Παγουρι καπάκι και αισθητηρας 55€.
    Αν και τον αισθητηρα δεν τον εχω ενεργοποιήσει ακόμα .
    Δεν εχω προλάβει δλδ ....αλλά τόσα χρόνια ήταν χωρίς... οπότε το πάω λίγο ποιο χαλαραααααά το θέμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 2 Εβδομάδες πρίν στις 08:35

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση Βασιλη. Καλοριζικα και παλι. Και οταν με το καλο ενεργοποιηθει και ο αισθητηρας θα εισαι κομπλε! Την καλησπερα μου απο βολο.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112

Δικαιώματα - Επιλογές