If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 180 από 228

Θέμα: VASILIS ASTRA H

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο έκανες και πήγατε σε γνήσια . Για την μακροζωία τής καδένας αλλαγή λαδιών κάθε 10,000 το αργότερο , και με καλής ποιότητας . Θα βγάλεις αρκετά χιλιάδες . Αντιψυκτικό βάλε γνήσιο. Δέν έχει μεγάλη διαφορά χρηματική .
    Είδα οτι έχεις και υγραέριο , πόσα χιλιόμετρα έχεις διανύσει με υγραέριο ;
    202000 συνολικά τα 115000 με υγραέριο. Αντιψυκτικο της opel βάζω πάντα. Όπως και τώρα απλά δεν είναι στη φωτογραφία.

Προεπιλογή

Εγώ απλός βάζω καλής ποιότητας αντιψυκτικό σε όλα τα αμάξια που είχα στα χέρια μου και αλλαγές στο χρόνο που πρέπει.
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Όπως τώρα που έχω opel, έβαλα αντιψυκτικό καλής ποιότητας και στα 3 χρόνια αλλαγή.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ απλός βάζω καλής ποιότητας αντιψυκτικό σε όλα τα αμάξια που είχα στα χέρια μου και αλλαγές στο χρόνο που πρέπει.
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Όπως τώρα που έχω opel, έβαλα αντιψυκτικό καλής ποιότητας και στα 3 χρόνια αλλαγή.
    Κάπου το έχω ξαναγράψει. Συνεχίζω και βάζω της opel το αντιψυκτικό γιατί όταν είχα αλλάξει πριν 3-4 χρόνια μεμβράνη στον πνεύμονα υγραερίου αυτή βγήκε σαν καινούρια. Ήταν χαρακτηριστική η έκπληξη του εγκαταστάτη ο οποίος μάλιστα με ρώτησε τί αντιψυκτικό χρησιμοποιώ και από τότε το χρησιμοποιεί και αυτός. Μάλιστα μου έδειξε και 2-3 άλλες μεμβράνες οι οποίες ήταν σε άθλια κατάσταση σε σχέση με τον δικό μου. Σημειωτέο δε ότι όλες οι μεμβράνες είχαν σχεδόν τα ίδια χιλιόμετρα λειτουργίας. Τωρα θα δουμε τί δουλειά έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια (15+) στην αντλία νερού. Από βδομάδα τα νεώτερα με φωτογραφίες.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Bath time....

Προεπιλογή

Πάρα πολύ προσεγμένο! Μπράβο!

Προεπιλογή

Ωραίος ο Bill...

Προεπιλογή

Όμορφο πολύ και ωραία δουλειά.
    Εγώ σήμερα έπλυνα το mondeo. Πολύ βρώμα. Απίστευτη βρώμα αλλά ευτυχώς ήρθε στα καλά του.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Πολύ ωραίο Βασίλη, μπραβο
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά. Μαζί με το εξωτερικό πλύσιμο πέρασα και μια τον κινητήρα μιας και αυτή την εβδομάδα αλλάζω καδένα. Να δούμε αν θα σταματήσει η διαρροή από τη φλάντζα του καθρέφτη και από τη βάση του φίλτρου λαδιού. Επίσης ευχάριστη έκπληξη είναι το βερνίκι στα φανάρια που αντέχει ακόμα πολύ καλά αλλά και το carbon που είχα βάλει στα trim του ουρανού πριν από 3-4 χρόνια. Ακόμα σαν καινούριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 3 Εβδομάδες πρίν στις 22:03

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ πάντα μετά το πλύσιμο το ψεκάζω με ένα υγρό κερί το Karcher RM 821 και μπορώ να πω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά.

Προεπιλογή

Κουκλάκι το έχεις πόλυ καθαρό μπράβο!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ήρθαν σήμερα και τα μπουζί. Ngk και για το astra και για το fiat. Εντύπωση πάντως μου έκανε το γεγονός ότι τα αντίστοιχα που είχα πάρει περισυ ήταν made in japan. Φέτος είναι made in Thailand και made in France αντίστοιχα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθαν σήμερα και τα μπουζί. Ngk και για το astra και για το fiat. Εντύπωση πάντως μου έκανε το γεγονός ότι τα αντίστοιχα που είχα πάρει περισυ ήταν made in japan. Φέτος είναι made in Thailand και made in France αντίστοιχα
    Γενικά έχω διαβάσει οτι υπάρχει πολύ αντίγραφο στα μπουζί αλλά και στα λάδια.
    Στα λάδια ήξερα οτι έκανες σάρωση το QR code της συσκευασίας και έβλεπες .
    Μπουζί λαι εγω NGK , βάζω , δέ ξέρω εάν μπορείς να ελένξεις τη παρτίδα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ποιος ξέρει; Γενικά πάντως βλέπω με μια αναζήτηση ότι η Ngk έχει 3 μεγάλα εργοστάσια στην Ταϊλάνδη. Όπως επίσης έχει από ένα στη Γαλλία Γερμανία και Αγγλία αντίστοιχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 3 Εβδομάδες πρίν στις 07:07

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ξέρει; Γενικά πάντως βλέπω με μια αναζήτηση ότι η Ngk έχει 3 μεγάλα εργοστάσια στην Ταϊλάνδη. Όπως επίσης έχει από ένα στη Γαλλία Γερμανία και Αγγλία αντίστοιχα.
    Προφανως κανουν εργοαστάσια στις μεγάλες ηπέιρους για μειωση δασμων και μικρότερο κοστος προς το τελικό χρήστη.
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μιας και σε λίγες μέρες θα αλλάξω καδένα χρονισμού στο astra είπα σήμερα να καθαρίσω την πεταλούδα γιατί είχα παρατηρήσει λίγο αυξημένο ρελαντί τον τελευταίο στα 0.7-0.8lt/h.
    Πράγματι είχε μαζέψει πάρα πολύ μούργα. Τελευταία φορά την είχα καθαρίσει το καλοκαίρι χωρίς όμως να την αφαιρέσω ...μόνο από πάνω είχα ψεκάσει σπρέυ.
    Δυστυχώς η φωτογραφία πρίν τον καθαρισμό βγήκε πολύ θολή. Έχω μόνο τη μαυρίλα των χαρτιών που τη σκούπιζα ..αλλά φαινεται η μπίχλα που είχε πιάσει. Ίσως λίγο τα 100-150ml/1000km που καίει ίσως και το ότι από το καλοκαίρι κινείται μόνο κέντρο Αθήνας ή και τα δύο μαζί δημιούργησαν αυτο το αποτέλεσμα:

Πριν τον καθαρισμό

Μετά τον καθαρισμό

Το ρελαντί επανήλθε στα 0.6lt/h και η λειτουργία του κινητήρα έγινε πιο ομαλή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 3 Εβδομάδες πρίν στις 15:02

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δυστυχώς μου τελείωσε το σπρέυ για τον καθαρισμό όμως, ένα Β12

που είχα πάρει από το Λαμπριανίδη και μιας και ήθελα και λάδι 5w40 για το panda της συζύγου πετάχτηκα να τα αγοράσω.
    Την τελευταία φορά είχα βάλει το LM molygen 5w40 και αυτό σκόπευα να ξαναπάρω. Όταν λοιπόν ζήτησα το συγκεκριμένο μου είπε ότι σταμάτησε να φέρνει τα molygen Διότι αυξήθηκε πολύ η τιμή τους (48€/4 λιτρα ενώ πέρυσι το είχα πάρει 35€/4 λίτρα) και ότι πλέον θα φέρνει στοχευμένα τα λιπαντικά που έχουν ζήτηση. Από τη liqui Moly θα φέρνει μόνο κάποιες σειρές που έχουν αγοραστικό ενδιαφέρον.
    Εντύπωση πάντως μου προκάλεσε το γεγονός ότι είπε επί λέξει ότι δεν αξίζει τόσα χρήματα (48€) το molygen από τη στιγμή μάλιστα που δεν είναι και full συνθετικό,όπως είπε.
    Πέρισυ θυμάμαι έλεγε πολύ καλά πράγματα για το Molygen και γενικά την LM.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 3 Εβδομάδες πρίν στις 15:14

Προεπιλογή

Εξαιρετικά!

Για καθαριστικο δες και αυτό:
    http://profishop.gr/images/detailed/1/840010.jpg
    Το χρησιμοποιούν σε συνεργεία αυτοκινήτων. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλό.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ευχαριστώ
    Θα το έχω υπόψιν μου για την επόμενη φορά.
    Πήρα σήμερα ένα καινούριο Β12.

Προεπιλογή

Κούκλα την έκανες! Ναι Βασίλη αυτή η μούργα οφείλεται και στις αναθυμιάσεις!

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές