If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 41

Θέμα: P000F help

Προεπιλογή

Χρόνια πολλά Γιώργο πολύχρονος, μάλλον κάποιο ρεσετ θα ήθελε δεν νομίζω να ήταν από καύσιμο.

Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να πετάξεις το box και να βάλεις ένα καλό πρόγραμμα.
    Όλα αυτά ξεγελανε τα σήματα με ότι αυτό σημαίνει.

Προεπιλογή

Τελικά μάπα καύσιμο. Δοκίμασα πάλι από εκείνο το πρατήριο και πάλι τα ίδια. Χωρίς τον παράλληλο πήγαινε. Με παράλληλο γιοκ.

Προεπιλογή

Μην βάλεις ξανά από αυτό το πρατήριο.

Προεπιλογή

Καλημέρα σας. Κάτοχος Opel Corsa 1.3 dte μοντέλο 2012 με 128.000km, το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο το 2017 με 90.000km. Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος χωρίς κάποια ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι πριν 20 μέρες περίπου. Το μόνο ενοχλητικό οι αναγεννήσεις του dpf που σε κίνηση στην πόλη γινόταν περίπου κάθε 100-150 χιλιόμετρα και επειδή δεν ήθελα να τις διακόπτω οδηγούσα άσκοπα πολλές φορές. Πριν από 2 μήνες τον Απρίλιο αποφάσισα να βάλω πρόγραμμα στο αυτοκίνητο σε μαγαζί που έχω ξαναβάλει σε 2 αυτοκίνητα στο παρελθόν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Πράγματι το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο όπως περίμενα. Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα αρχικά ήταν οι πολύ συχνές αναγεννήσεις του dpf κάθε 2 μέρες ή 30km περίπου. Λόγω καραντίνας έκανα περιορισμένες μετακινήσεις εντός πόλης. Κατά τα άλλα κανένα θέμα. Μετά τη λήξη του lockdown έφυγα ταξίδι και καθώς βγαίνω από τα διόδια λέω να το ανοίξω λίγο να δω πως πάει μετά τη βελτίωση. 3η, 4η ανεβάζω 4.500χιλ στροφές και αμέσως ανάβει η ένδειξη με το αυτοκίνητο με το κλειδί, μπαίνει safe mode και δεν ανέβαζε πάνω από 2.000 στροφές. Κάνω δεξιά, σβήνω, ξαναβάζω μπροστά αμέσως, σβήνει η ένδειξη και όλα κανονικά. Στο διαγνωστικό όταν το πήγα στο συνεργείο έβγαλε κωδικό P0087. Σβήνουν τη βλάβη για να δούμε αν ήταν τυχαίο, σε λίγες μέρες ξαναβγαίνω εθνική πάλι τα ίδια όταν το ανοίγω σε ψηλές στροφές. Πριν μπει το πρόγραμμα εννοείται δεν είχε συμβεί ποτέ αυτό και το είχα ανοίξει πολλές φορές σε ψηλές στροφές. Επίσης πριν λίγες μέρες για πρώτη φορά επίσης άναψε η ένδειξη με την σπείρα που σημαίνει ότι το dpf δεν μπορούσε να κάνει αναγέννηση παρά το ότι την είχε ολοκληρώσει λίγο πριν. Από το συνεργείο για τον κωδικό P0087 μου είπαν ότι μπορεί να είναι ή έχει μαζέψει βρωμιές το φίλτρο πετρελαίου ή πιο πιθανό ο ρυθμιστής πίεσης των μπεκ. Εννοείται στο συνεργείο δεν έχω πει τίποτα για το πρόγραμμα που έχω βάλει για να μην το ρίξουν κατευθείαν εκεί το πρόβλημα. Έχω προγραμματίσει να το πάω στο συνεργείο για να δούνε τι ακριβώς συμβαίνει. Αυτό που θα ήθελα είναι η γνώμη σας για το πρόβλημα. Έχω την αίσθηση ότι τα προβλήματα που έσκασαν ταυτόχρονα και λίγο μετά από την βελτίωση οφείλονται στο πρόγραμμα. Να πάω να το γυρίσω στο εργοστασιακό; Να το ψάξω στο συνεργείο μήπως βρω λύση; Αναλόγως και το κόστος που θα μου πουν βέβαια. Εσείς τι συμπεράσματα βγάζετε από την μακροσκελέστατη και μάλλον κουραστική περιγραφή μου;

Προεπιλογή

Όταν βάζεις πρόγραμμα σε ένα πετρελαιοκίνητο σου αυξάνουν την παροχή πετρελαίου(ανοίγουν τα πετρέλαια που λένε)οπως και την πίεση του Τούρμπο,άρα περισσότερο καυσαέριο με αποτέλεσμα το dpf να γεμίζει με περισσότερη αιθάλη,ποσο μάλλον εσένα που το αμάξι κινείται κατά βάση στην πόλη είναι ψιλό ταλαιπωρημένο το dpf.Θα σου πρότεινα να το ξανά έκανες εργοστασιακό πριν αρχίσεις με τα υπόλοιπα που σου είπε το συνεργείο.Παίζει όμως και να μην φταίει το πρόγραμμα και να είναι συμπτωματικό όλο αυτό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrossss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάζεις πρόγραμμα σε ένα πετρελαιοκίνητο σου αυξάνουν την παροχή πετρελαίου(ανοίγουν τα πετρέλαια που λένε)οπως και την πίεση του Τούρμπο,άρα περισσότερο καυσαέριο με αποτέλεσμα το dpf να γεμίζει με περισσότερη αιθάλη,ποσο μάλλον εσένα που το αμάξι κινείται κατά βάση στην πόλη είναι ψιλό ταλαιπωρημένο το dpf.Θα σου πρότεινα να το ξανά έκανες εργοστασιακό πριν αρχίσεις με τα υπόλοιπα που σου είπε το συνεργείο.Παίζει όμως και να μην φταίει το πρόγραμμα και να είναι συμπτωματικό όλο αυτό.
    Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση σου. Είμαι ακριβώς σε αυτό το δίλημμα. Ο βελτιωτής μου είπε ότι δεν φταίει το πρόγραμμα. Σκέψου όμως να το γυρίσω στο εργοστασιακό και να συνεχίζει να το κάνει.

Προεπιλογή

Πρεπει απο κάπου να ξεκινήσεις όμως…
    Άμα σου έβαλε το πρόγραμμα μέσω της θύρας obd είναι 5 λεπτά υπόθεση να στο γυρίσει εργοστασιακό όπως και να στο ξανά γυρίσει στο πειραγμένο πρόγραμμα που είχες…
    Πηγαινε στον βελτίωση η στον μηχανικό να το συνδέσουν με το διαγνωστικό να δουν σε τι κατάσταση είναι το dpf,επίσης βγαλτο μια Αττική οδο προς αεροδρόμιο κατά προτίμηση και πήγαινε το με 2800-3000 στροφες σταθερά για κάνα 20λεπτο πριν το πας να το δουν.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrossss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει απο κάπου να ξεκινήσεις όμως…
    Άμα σου έβαλε το πρόγραμμα μέσω της θύρας obd είναι 5 λεπτά υπόθεση να στο γυρίσει εργοστασιακό όπως και να στο ξανά γυρίσει στο πειραγμένο πρόγραμμα που είχες…
    Πηγαινε στον βελτίωση η στον μηχανικό να το συνδέσουν με το διαγνωστικό να δουν σε τι κατάσταση είναι το dpf,επίσης βγαλτο μια Αττική οδο προς αεροδρόμιο κατά προτίμηση και πήγαινε το με 2800-3000 στροφες σταθερά για κάνα 20λεπτο πριν το πας να το δουν.
    Χθες γέμισα με ενισχυμένο πετρέλαιο όπως πάντα, έβαλα και ένα redex καθαριστικό dpf και στην εθνική το πήγα ένα 20λεπτο με 4η και 3.000 στροφές. Καθαρισμό dpf λέω να κάνω ούτως ή άλλως στο συνεργείο που σου αλλάζουν και τα λάδια μετά γιατί όσες φορές το έχουν ελέγξει στο διαγνωστικό είναι πάνω από 80% και μετά από αναγέννηση. Όσο για το P0087 μάλλον συμβαίνει λόγω προγράμματος άρα θα το πάω να μου το γυρίσει στο εργοστασιακό να το δοκιμάσω. Και βλέπουμε.

Προεπιλογή

παντως το δικο μου με προγραμμα δεν εχει κανενα προβλημα και χαμηλωτερη καταναλωση

Προεπιλογή

Επανέρχομαι αφού το γύρισα στο εργοστασιακό το αμάξι. Αν εξαιρέσεις το ξενέρωμα από την εμφανή μείωση στην απόδοση, το πρόβλημα με τα safe mode όταν το ανοίγεις εξαφανίστηκε. Το δοκίμασα αρκετές φορές και δεν μπήκε ποτέ σε safe mode. Άρα έφταιγε το πρόγραμμα για το πρόβλημα παρόλο που ο βελτιωτής επέμενε ότι δεν φταίει αυτό αλλά έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο. Μέχρι και για αντλία υψηλής μου είχαν πει στο συνεργείο ότι πρέπει να την δούμε μήπως είναι εκεί το πρόβλημα. Άρα θα ξεκινούσα με κανένα 500ρικο και βλέπουμε. Έτσι προτίμησα να βγάλω το πρόγραμμα γιατί ήμουν σίγουρος ότι αυτό ήταν το πρόβλημα και για να μη φοβάμαι να κάνω μία προσπέραση μήπως μπει safe mode το αμάξι και σκοτωθώ πουθενά.

Προεπιλογή

Εεε δεν το ξες, ποτε δεν φταει το προγραμμα, παντα το αμαξι φταιει φιλε μου.... Ελπιζω να πηρες τα λεφτα σου πισω.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεε δεν το ξες, ποτε δεν φταει το προγραμμα, παντα το αμαξι φταιει φιλε μου.... Ελπιζω να πηρες τα λεφτα σου πισω.
    Ποια λεφτά να πάρω πίσω; Εδώ ήθελε να με χρεώσει και ένα 50ρικο για την επαναφορά στο εργοστασιακό παρόλο που στο σάιτ λέει ξεκάθαρα ότι η αφαίρεση του προγράμματος γίνεται δωρεάν. Τελικά δεν πλήρωσα κάτι αλλά πήγα 3-4 φορές μέχρι να "δεχτεί" να βγάλει το πρόγραμμα.

Προεπιλογή

Και που ήταν το 3 αμάξι που είχες πάει για πρόγραμμα , που ανέφερες ????

Να ρωτήσω που έγινε το πρόγραμμα ηηηηηη μπά !!!

Κρίμα πάντος , έχασες 350 ευρώ + την ταλαιπωρία που πέρασες .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που ήταν το 3 αμάξι που είχες πάει για πρόγραμμα , που ανέφερες ????

Να ρωτήσω που έγινε το πρόγραμμα ηηηηηη μπά !!!

Κρίμα πάντος , έχασες 350 ευρώ + την ταλαιπωρία που πέρασες .
    Ναι, ήταν το 3ο αυτοκίνητο που έχω πάει εκεί. Στα 2 προηγούμενα δεν είχα κανένα θέμα. Δε ξέρω αν επιτρέπεται εδώ να αναφέρουμε ονόματα επιχειρήσεων είτε για θετική είτε για αρνητική διαφήμιση. Κατά τα άλλα δεν έχω πρόβλημα να ονομάσω το κατάστημα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vag75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια λεφτά να πάρω πίσω; Εδώ ήθελε να με χρεώσει και ένα 50ρικο για την επαναφορά στο εργοστασιακό παρόλο που στο σάιτ λέει ξεκάθαρα ότι η αφαίρεση του προγράμματος γίνεται δωρεάν. Τελικά δεν πλήρωσα κάτι αλλά πήγα 3-4 φορές μέχρι να "δεχτεί" να βγάλει το πρόγραμμα.
    Καταλαβα....εγω 2 φορες την πατησα, την 1η μεν μου ειχε πει ο ανθρωπος αφου δεν μπορουσε να το κανει να δουλεψει, ελα να δουμε τι θα κανουμε με τα λεφτα, αλλα απο την ταλαιπωρια που ειχα τραβηξει τοτε κανα 2-3 μηνες φασαρια, δεν ηθελα ουτε να τον βλεπω, την 2η πηγα σαν προβατο στην σφαγη...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ας το πάρει το ποτάμι...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το πάρει το ποτάμι...
    Χχαχα ....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vag75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι αφού το γύρισα στο εργοστασιακό το αμάξι. Αν εξαιρέσεις το ξενέρωμα από την εμφανή μείωση στην απόδοση, το πρόβλημα με τα safe mode όταν το ανοίγεις εξαφανίστηκε. Το δοκίμασα αρκετές φορές και δεν μπήκε ποτέ σε safe mode. Άρα έφταιγε το πρόγραμμα για το πρόβλημα παρόλο που ο βελτιωτής επέμενε ότι δεν φταίει αυτό αλλά έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο. Μέχρι και για αντλία υψηλής μου είχαν πει στο συνεργείο ότι πρέπει να την δούμε μήπως είναι εκεί το πρόβλημα. Άρα θα ξεκινούσα με κανένα 500ρικο και βλέπουμε. Έτσι προτίμησα να βγάλω το πρόγραμμα γιατί ήμουν σίγουρος ότι αυτό ήταν το πρόβλημα και για να μη φοβάμαι να κάνω μία προσπέραση μήπως μπει safe mode το αμάξι και σκοτωθώ πουθενά.
    Το πρόγραμμα που λένε στη "γλώσσα " τής βελτίωσης ήταν κονσέρβα δηλαδή για όλα τα Corsa D ή κάθησε και ασχολήθηκε αποκλειστικά με το δικό σου και να το φέρει εκεί που πρέπει . Επιπλέον είχες και παράλληλο εγκέφαλο;

Προεπιλογή

Όλα κονσέρβα είναι, εκτός από ορισμένες περιπτώσεις...
    Σιγά μην έβαζαν σε κάθε αμάξι διαφορετικό πρόγραμμα.
    Έχουν την κύρια συνταγή και μετά κάνουν εάν χρειαστεί κάποια διόρθωση.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές