Έκανα και εγώ την αναβάθμιση πριν μερικές μέρες. Πρώτες εντυπώσεις ανάμικτες.

Αρχικά γεμίζουν τις 16αρες και δείχνουν άψογα, συν ότι είναι plug & play. Βγαίνουν τα παλιά και κουμπώνουν τα νέα χωρίς καμία μετατροπή. Μονάχα οι προστασίες των δίσκων θέλουν λίγο χτύπημα γιατί βρίσκουν στους δίσκους όπως έχει ειπωθεί.

Όσο αφορά την αίσθηση. Το πετάλι πιάνει πιο πάνω σε σχέση με πριν και έχασε κάπως σε γραμμικότητα. Ίσως λόγο του ότι τα παλιά τακάκια είχαν αρκετά χιλιόμετρα οπότε το πετάλ έπρεπε να βυθιστεί παραπάνω ώστε να πιάσει η δαγκάνα ( ; ). Ίσως να φταίει και η εξαέρωση που δεν έγινε με μηχάνημα; Δε γνωρίζω.

Όσο αφορά την απόδοση, δε μπορώ να μπω ότι παρατήρησα μεγάλη διαφορά. Μπορεί να είναι ιδέα μου και να χρειάζονται περισσότερα χιλιόμετρα ώστε να πατήσουν καλύτερα (αν και δε νομίζω μιας και δεν μιλάμε για καινούργιους δίσκους και τακάκια) αλλά περίμενα καλύτερα αποτέλεσμα είναι η αλήθεια. Προσωπικά μου αρέσει η αίσθηση του να πατάς φρένο έπειτα από ένα σημείο και να κολλάς στο παρμπρίζ, κάτι που δεν συμβαίνει με τα συγκεκριμένα. Αν και σε αυτό ίσως φταίει και το όλο σύστημα του Corsa (λειτουργία abs, αντλία κλπ). Γενικότερα αυτό το initial bite που λένε οι ξένοι το περίμενα καλύτερο. Παρόλα αυτά, πέρας της αίσθησης, ίσως να είναι ιδέα μου καθώς αν δεν γίνουν δοκιμές (100-0) πριν και μετά με κάποια συσκευή ή σε συγκεκριμένα σημεία για παράδειγμα, δεν είναι και το πιο εύκολο να καταλάβεις διαφορά και ειδικά στα πρώτα χιλιόμετρα.

Εν τέλη και κατά την άποψη μου, για όποιον είναι καιρός ή έρχεται ο καιρός αλλαγής σε τακάκια και δίσκους και τα βρει σε μια αντίστοιχη τιμή με αυτή των ανταλλακτικών, με ελάχιστα χιλιόμετρα είναι η καλύτερη εναλλακτική.
Για όποιον ψάχνει πάντως, ας κάνει ένα τηλέφωνο στου Τσιγώνη. Όταν τα αγόρασα είχε άλλο ένα σετ άκρων από Corsa E δίπλα, πέρα αυτών που πήρα εγώ.
Τιμή βγήκαν περίπου όσο αν αγόραζα δίσκους και τακάκια ATE (για 257mm) από το Autodoc τώρα που τα έχει σε (υποτίθεται) προσφορά.