If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 25

Προεπιλογή Δεν παίρνει μπρος μετά από πλύσιμο

Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα με το Astra J μου (η έκδοση 1.4 turbo 140hp). Πριν από κάτι μήνες πήγα το αμάξι για πλύσιμο σε ένα πλυντήριο απέναντι από τη δουλειά. Το άφησα εκεί και πήγα να το πάρω μετά από κανά 2ωρο. Το αμάξι όμως δεν έπαιρνε με τίποτα μπρος. Γυρνώντας τη μίζα ακουγόταν μόνο ένα τακ,τακ,τακ. Με λίγο σπρώξιμο πήρε αμέσως. Δεν τσέκαρα εκείνη τη στιγμή αν λειτουργούν τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου. Από τότε δεν μου εμφάνισε ξανά θέμα και το αμάξι έπαιρνε πανεύκολα μπροστά όπως πάντα.
    Χθες το πήγα ξανά για πλύσιμο σε άλλο πλυντήριο και όταν πήγα να το πάρω έκανε τα ίδια. Ακούγοταν πάλι ο ίδιος θόρυβος. Τα λαμπάκια στο ταμπλό άναβαν αλλά τα παράθυρα π.χ. δεν λειτουργούσαν. Το σπρώξαμε και εκεί αλλά δεν έπαιρνε μπρος. Είπαμε να βάλουμε καλώδια στη μπαταρία αλλά έκανε τα ίδια. Μετά έβγαλαν και ξαναέβαλαν τα καλώδια (τα οποία είπαν δεν τα είχαν βάλει καλά) και πήρε αμέσως. Από χθες κανένα απολύτως πρόβλημα. Με βροχές δεν μου έχει κάνει ποτέ τίποτα περίεργο μόνο μετά από πλύσιμο. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά την πρώτη φορά που το έκανε είχα αφήσει το αμάξι πολύ ώρα στο πλυντήριο και είχε χρόνο να στεγνώσει, ενώ τη δεύτερη όταν πήγα μόλις είχαν τελειώσει το πλύσιμο.
    Τι μπορεί να συμβαίνει;

Προεπιλογή

Έπλυνες μηχανή ή μόνο το αμαξι? Αν έκανες πλυσιμο μόνο το αμαξι τότε από κάπου βάζει νερά στην μηχανή. Τσέκαρε αν μετά από πλυσιμο έχει νερά ο κινητήρας.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Μόνο αμάξι. Δεν φαινόταν να είχε νερά μέσα όταν το ανοίξαμε. Αλλά του ρίξαμε απλά μια ματιά δεν ανοίξαμε τίποτα για να δούμε πιο συγκεκριμένα.

Προεπιλογή

Δεν είναι βέβαια για το αμαξι σου αλλά διάβασε αυτό για να καταλάβεις τι λέω
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...F4%E5%F1!-SOS-!!!

Προεπιλογή

Γιατι? Αμα πλυνεις μηχανη δεν παιρνει μπροστα? Της τελευταιας 15ετιας αυτοκινητα δεν εχουν τετοια θεματα. Πλενεις μηχανη αφοβα. Οσον αφορα το προβλημα, μπαταρια ειναι.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Μπαταρία και το εμφανίζει μόνο μετά από πλύσιμο;

Προεπιλογή

Άνοιξε καπό και τσεκαρε τους πόλους να είναι σφηγμενοι καλά και να μην εχουνε οξείδωση.
    Το έχω ξανασυνατησει το πρόβλημα και σε αμάξι και σε τρακτέρ.

Προεπιλογή

ποιας χρονιάς είναι το J? έχεις αλλάξει μπαταρία ποτέ?

Προεπιλογή

Είναι του 2011. Το πήρα πέρσι μεταχειρισμένο και κατά τον έλεγχο που του έκανα μου είχαν πει οτι η μπαταρία είναι "σαν καινούρια". Δύσκολο να μην έχει αλλάξει καθόλου μπαταρία και να μην κάνει άλλα θέματα νομίζω.

Προεπιλογή

Καλα κ εγω εχω J του 2010 με 160000χλμ κ εχει ακομα την εργοστασιακη μπαταρια...δε μου λεει κατι

Προεπιλογή

Δεν έχω αντίρρηση ότι μπορεί να είναι μπαταρία. Αλλά γιατί πάντα μετά από πλυσιμο? Κάτι γίνεται και κάπου παίρνει νερά. Εγώ αυτό σκέφτομαι.

Προεπιλογή

Έτσι κι αλλιως πάω για λάδια μέσα στον Ιούνιο οπότε θα το τσεκάρω και αυτό.

Προεπιλογή

κάθε πότε την φορτίζεις Χρήστο? για 24 ώρες? αν και τα 160, δείχνουν ότι το αμάξι κάνει συνέχεια ταξίδια, άρα φορτίζεται
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 28-05-18 στις 00:08

Προεπιλογή

δεν θα του το λέγανε στο πλυντήριο, "εδώ μπάζει νερά"?

Προεπιλογή

Η μπαταρια σου ειναι στα τελευταια της, αν σου καθαρισαν και εσωτερικα το αμαξι μεν, μενοντας οι πορτες ανοιχτες καποιο χρονο με αναμενα τα φωτα απο τις πλαφονιερες, και ισως ο πλυντηρας αφησε και το ραδιο να παιζει, και ξελιγωσε την μπαταρια.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρια σου ειναι στα τελευταια της, αν σου καθαρισαν και εσωτερικα το αμαξι μεν, μενοντας οι πορτες ανοιχτες καποιο χρονο με αναμενα τα φωτα απο τις πλαφονιερες, και ισως ο πλυντηρας αφησε και το ραδιο να παιζει, και ξελιγωσε την μπαταρια.
    +100000000

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάθε πότε την φορτίζεις Χρήστο? για 24 ώρες? αν και τα 160, δείχνουν ότι το αμάξι κάνει συνέχεια ταξίδια, άρα φορτίζεται
    Ποτε δεν την φορτισα....εχει συναγερμο με τηλεειδοποιηση, gps tracker, δεκτη mpeg4 κ διαφορα αλλα..σορρυ...180000 ειναι..
    Σημερα το ειδα

Προεπιλογή

Είχα πάθει και εγώ το ίδιο! Κάθε φορά που καθάριζα εσωτερικά το αυτοκίνητο, επειδή έμεναν ανοιχτά τα εσωτερικά φώτα εμενα από μπαταρία. Επίσης επειδή δεν είχα διάπλατα το αυτοκίνητο ανοιχτό, αλλά άνοιγα κάθε φορά την αντίστοιχη πόρτα για κάθε θέση που ήθελα να καθαρίσω, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανοίγουν σε κάθε άνοιγμα της πόρτας συνέχεια τα εσωτερικά φώτα.

Η μπαταρία ήταν στα τελευταία της. Με την καινούργια κανένα πρόβλημα!

Προεπιλογή

τότε ισχύει το άλλο, ότι το αμάξι πάει έξω και φορτίζει, τέλος oftopic. Όσο για την μπαταρία του Arwi, να την μετρήσουν ότι μιζάρει καλά, όταν θα πάει για λάδια

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα τσεκάρω την μπαταρία μέσα στις επόμενες μέρες που θα πάω για λάδια. Θα ενημερώσω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Astra H GTC 1.8 - Δεν παίρνει μπρος αν σβήσει μετά από σύντομη λειτουργία. Πρόβλημα;
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-16, 22:14
  2. Δεν παίρνει μπρος opel corsa 1.3 city 90hp
    Από τον/την nikos207 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 01:11
  3. πλύσιμο!!
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 20:09
  4. Δεν παίρνει μπρος...
    Από τον/την mxa055 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-09, 10:50
  5. Δεν παίρνει αμέσως μπρος
    Από τον/την mpoulikatsos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 09:46

Δικαιώματα - Επιλογές