If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 34

Προεπιλογή Υψηλη καταναλωση opel corsa ecoflex 75ps

Καλησπέρα!! Γραφώ πρώτη φορά στο forum αν και σας παρακολουθώ καιρό τώρα.
    Απέκτησα ένα opel corsa ecoflex 1.3 75ps 2011 μεταχειρισμένο από γερμάνια με περίπου 160.000χλμ σε άριστη κατάσταση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αμαξάκι και του έχω κάνει 10.000χλμ σε 5 μήνες χωρίς προβλήματα. Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι η υψηλή κατανάλωση στον αυτοκινητοδρομο δηλαδή με 120χλμ εχω 5,5λ ανα 100χλμ και στα 140 το νούμερο ανεβαίνει πάνω από 7.Επισης στο ρελαντί είναι πολύ θορυβώδης σε σχέση με άλλα κορσακια (ποσο ακομα ).
    Πριν το παρω μου ειπε ότι του αλλαξε την καδένα και εγώ φοβάμαι μήπως έγινε κάποιο λάθος στην επισκευή δηλαδή π.χ. να τους ξεφυγε ο χρονισμος 2-3 δοντια.
    Τι άλλο σκέφτεστε σαν πιθανή αίτια της υψηλής κατανάλωσης και του θορυβώδες ρελαντί??

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για το χρονο σας!!

Προεπιλογή

Τόσο είναι η κατανάλωση του με 120km βαριά να πέσεις στα 5λίτρα. Όπως και μετα τα 140 είναι ρουφηχτρα. Για το θόρυβο στο ρελαντί ρίξε κάποιο καθαριστικό\αντιμυκυτιακο στο καύσιμα αν δεν το έχεις κάνει, και βάλε το στο πρόγραμμα σου ανά τακτά διαστήματα να ρίχνεις για να μην έχεις μελλοντικά προβλήματα με μπεκ. Άλλη επιλογή να βάλεις καλύτερο λάδι αν χρησημοποιεις κάποιο φτηνό, το οποίο καλύτερο θα σου μειώσει τον θόρυβο στο ρελαντί.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Φιλε μου, μιας και υπαρχει στην οικογενεια corsa σαν το δικο σου σογ επιβεβαιωνω κι εγω τα νουμερα της κατανσλωσης στις ταχυτητες που αναφερεις! Καπου εκει εισαι, ισως και λιγο παραπανω εσυ αλλα δεν βλεπω κατι το ανησυχητικό! Το σκαρι είναι βαρύ, ο κινητηρας πισω πια σε σχεση με τους συγχρονους γι'αυτο και η σχετικα υψηλη κατανάλωση σε συνδυασμό με την περιορισμένη δυνσμη που διαθετει!
    Τι προτεινω εγω?? Μονιμα πετρελαιο ενισχυμενο οποιας εταρειας γουστάρεις και λιπαντικο π.χ liqui moly top tec 4600 οπου θα εκπλαγεις ευχαριστα από την μείωση του θορυβου και ενδεχομένως μακροπροθεσμα απο την προθυμια του μοτερ να αρπαζει πιο ορσξατα στροφες!
    Τελος υπαρχει και η επιλογη ενος tuning box π.χ racechip οπου πραγματικα απο δυναμη θα δεις τεράστια διαφορα ενω στις ταχυτητες των 120κμ
    θα εχεις και σχετικη μείωση κσταναλωσης....αυτα από εμενα, γειτονα γιαννιωτη.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παντως εγω με το προγραμμα δεν ειδα διαφορα στο ποσο καιει. Για το θορυβο επειδη εκανε και εμενα πολυ θορυβο ειδα τεραστια αλλαγη απο οταν αλλαξα σπιραλ εξατμισης. Και ακομα μεγαλυτερη οταν εβγαλα το dpf. Πλεον δεν ακουγεται οπως παλια. Και εγω καπου εκει καιω παντως σε ταξιδι.

Προεπιλογή

Στο δικο μου παντως τωρα που χειμωνιασε παρατηρω, οπως ειχε γινει και περισυ τετοιο καιρο μολις ψυχραινε ο καιρος, μια αυξηση της μικτης καταναλωσης του 0,5lt. Το καλοκαιρι μικτη καταναλωση εποιανα για πλακα τα 5lt με καλυτερη τα 4,6lt. Τωρα με το κρυο κατω απο 5,2 δεν μπωρω να το ριξω.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Χαιρομαι που τουλαχιστον δεν εχει καποιο προβλημα το δικο μου. Μου φαινεται μεγαλη καταναλωση ενω εχει μακρια πεμπτη με 145χλμ εχει 3000σαλ περιπου. Απο καθαριστικα εχω ριξει tunap και liqui moly. Λαδι μηχανης εχω βαλει τα γνησια 5w30 gm oil dexos 2. To dpf μου κανει αναγέννηση καθε 400χλμ περιπου οποτε πιστευω δεν εχει θεμα. Προσωπικα φοβαμαι να του βαλω προγραμμα ή παράλληλο εγκεφαλακι λογω dpf. Πραγματικη καταναλωση δεν εχω δει ποτε κατω απο 5 λιτρα ενω η μεγαλύτερη ηταν 5.8λ.

Gtc25 ειμαστε γειτονες;;; απο που αν επιτρεπεται;;

Προεπιλογή

Με 3.000 στροφες τα πετρελαια καινε ΠΟΛΥ. ιδανικο ειναι 2.000 με 2.500 για τα πετρελαια. Και μεσα στη πολη να κανεις αλλαγη κατω απο 3.000.

Προεπιλογή

Δυστυχώς είναι βαρύ το σασί του D (βέβαια το κάνει μια κατηγορία πάνω σχεδόν από το C) και τα 75 άλογα δεν είναι πολλά, ειδικά για εθνική. Σε χαμηλές ταχύτητες η ροπή του diesel το καλύπτει αυτό, αλλά σε εθνική με 140 δυστυχώς η χαμηλή ιπποδύναμη το κάνει να καίει τα ίδια ή και περισσότερο από ένα αμάξι με 90-110 άλογα.

Πάντως το να συνδυάζεται το "καίει 7 λίτρα" με το "καίει τον αγλέωρα" δείχνει πόσο μπροστά έχουμε πάει σε θέματα κατανάλωσης!

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gtc25 ειμαστε γειτονες;;; απο που αν επιτρεπεται;;
    Λευκαδα...
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nickolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς είναι βαρύ το σασί του D (βέβαια το κάνει μια κατηγορία πάνω σχεδόν από το C) και τα 75 άλογα δεν είναι πολλά, ειδικά για εθνική. Σε χαμηλές ταχύτητες η ροπή του diesel το καλύπτει αυτό, αλλά σε εθνική με 140 δυστυχώς η χαμηλή ιπποδύναμη το κάνει να καίει τα ίδια ή και περισσότερο από ένα αμάξι με 90-110 άλογα.

Πάντως το να συνδυάζεται το "καίει 7 λίτρα" με το "καίει τον αγλέωρα" δείχνει πόσο μπροστά έχουμε πάει σε θέματα κατανάλωσης!

Και τι μας υποσχονται και τι πραγματικα ισχυει.

Προεπιλογή

Τι υπόσχονται, τι ισχύει;

Προεπιλογή

Gtc25 πανεμορφη λευκαδα με τις παραλιες της

Μεσα στην πολη δεν εχω παραπονο απο την καταναλωση, στην αθηνα μεσα μου καιει 5.5 λιτρα πραγμα που το θεωρω λογικο με ταση να αυξανετε οσο κρυωνει ο καιρος. Δεν περιμενα με τιποτα ομως τετοια καταναλωση στον αυτοκινητοδρομο. Σιγουρα μισο λιτρο τουλαχιστον κατω περιμενα , βεβαια φοραω και 16αρες ζαντες με φθαρμενα ελαστικα που θα αλλαχτλυν εντος του μηνα

Προεπιλογή

Ταξιδι το Σαββατοκυριακο Αθηνα-Γιαννενα-Αθηνα μεσω Τρικαλων φορτωμενος με 3 ατομα μαχ 130km/h καταναλωση συμφωνα με τον υπολογιστη ταξιδιου 5.5λιτρα. Για μεγαλο διαστημα πηγαινα σταθερα με 130 km/h ο υπολογιστης εγραφε 6.0 λιτρα 
    Κατα τα αλλα φοβερο το κορσακι αν και θελει λιγο δυναμη ακομα!!!!

Προεπιλογή

Καλη καταναλωση, ειχες κλειδωσει το cruise?
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Ναι με κλειδωμενο το cc στα 130χλμ Αθηνα μεχρι Λαμια και το αντιστροφο. Ο υπολοιπος δρομος δεν προσφερεται για μεγαλες ταχύτητες εκτος από το μικρο κομματι της Εγνατιας.
    Προσωπικα περιμενα χαμηλότερη καταναλωση γιατι αν σκεφτεις ότι κλεβει και περιπου 0,3λιτρα το trip computer και συμφωνα με τις καταναλώσεις αλλων μελων, μου φαινεται υψηλη.

Προεπιλογή

Στην αρχη του ποστ γραφεις 5.5 εχεις με 120 και πανω από 7 με 140. Εχεις την μεγαλη οθονη? Μιλαμε για στιγμιαια παντα στα αντιστοιχα χλμ. Για 75 αλογα καιει νορμαλ. Το δικο μου στα 140 με Cruise καιει 5.8, οποτε εισαι οκ. Οσο για το κλεψιμο ισχυει σε όλα.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Ναι την μεγαλη οθονη εχω με 2 καρτελες για την καταναλωση. Για την καταναλωση μηδενιζω την καταναλωση της δευτερης καρτελας και κλειδωνω το cc στα αντίστοιχα χλμ και κανω μια σεβαστη αποσταση και βλεπω την μεση καταναλωση που εχει γραψει

Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια. Με το corsaki εχω κανει +24.000χλμ απο οταν το πηρα και συνεχιζω. Προβληματα μηδεν. Τωρα για την καταναλωση στα ταξιδια πηγα στην αντιπροσωπεία στα γιαννενα και μου ειπαν μαλλον εχει προβλημα στα μπεκ και να το αφησω να το δουν. Φυσικα το πηγα μονος μου σε μπεκα με καλη φημη, τωρα το ποσο καλος ειναι δεν ξερω, και μου ειπε το αμαξι δεν εχει κανενα θεμα. Ενας αλλος μου ειπε να καθαρισω το air flow. Προχθες σε ταξιδι με 2 ατομα και γεματο πορτμπαγκαζ απο γιαννενα μεχρι ριο με 130 και μετα μεχρι αθηνα με 150 εκαψε συμφωνα με τον υπολογιστη 6.8 στο συνολο και στο τμημα απο ριο μεχρι αθηνα 7.5. Λεω να ξεκινησω με καθαρισμα το air flow αλλα το φοβαμαι λογο. Η κατανάλωση πως σας φαινεται;

Προεπιλογή

Με 150 km/h πήγαινες στο δεύτερο μέρος, πόσο πιο κάτω ήθελες να κάψει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 150 km/h πήγαινες στο δεύτερο μέρος, πόσο πιο κάτω ήθελες να κάψει.
    Συμφωνώ απόλυτα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. πραγματικη καταναλωση corsa ecoflex 1.3 diezel
    Από τον/την teo3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-21, 08:55
  2. καταναλωση astra j 1.7 ecoflex
    Από τον/την bstore στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 10:15
  3. Opel corsa d 1.3D ecoflex 3D
    Από τον/την Madmax5 στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 22:05
  4. Opel Corsa 1.3 EcoFLEX απορίες
    Από τον/την NickSot στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 23:05
  5. opel corsa 1.3 c'mon ecoflex
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές