If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή Astra H GTC 1.8 - Δεν παίρνει μπρος αν σβήσει μετά από σύντομη λειτουργία. Πρόβλημα;

Καλησπέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κρύβεται κάποιο πρόβλημα από πίσω από το θέμα που αντιμετωπίζω και γιαυτό θέλω τα φώτα σας.
    Έχω παρατηρήσει εδώ και 2 χρόνια περίπου, ότι αν βάλω μπροστά το αμάξι και για κάποιο λόγο χρειαστεί πάνω στο πρώτο λεπτό λειτουργίας να σβήσω τη μηχανή, αν μετά από λίγα λεπτά (ή ακόμα χειρότερα αν σχεδόν αμέσως μετά) επιχειρήσω να ξαναβάλω μπροστά, ενώ μιζάρει το αμάξι δεν παίρνει, σαν να αρνείται να πάρει, ή, ίσως, σαν να μη στέλνει καύσιμο η αντλία. Κανά 2 φορές μου έχει ανάψει και λαμπάκι μηχανής, το οποίο ωστόσο μετά από λίγα λεπτά που έχω ξαναμιζάρει σβήνει μόνο του και το αμάξι εκκινεί κανονικά.
    Είναι κάποιο είδος προστασίας του κινητήρα (ή ίσως και του καταλύτη) ή κάποιο πρόβλημα ενδεχομένως, πιθανά από θέματα ποιότητας καυσίμου/βρωμιάς στο ρεζερβουάρ, ή κάτι άλλο;
    Τα φώτα σας παιδιά. Το μοτέρ είναι το Ζ18ΧΕ και μέχρι σήμερα, στα 165000χλμ από καινούριο, δουλεύει κατά τα άλλα άψογα με μηδέν βλάβες ή προβλήματα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καμιά άποψη παιδιά; Είναι φυσιολογικό αυτό που μου κάνει;

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

εχεις καθαρισει ποτε την πεταλουδα;επισης μπουζι ποτε αλλαξες τελευταια φορα;και τελος η μπαταρια σου ειναι πολυ παλια;
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση. Πεταλούδα δεν έχει καθαριστεί ποτέ. Μπουζί άλλαξα το καλοκαίρι του 2015 με γνήσια, οπότε λογικά αυτό δεν παίζει. Μπαταρία είναι 2 ετών, αλλά αφενός δεν δείχνει σημάδια πτώσης της απόδοσης κι αφετέρου το πρόβλημα το είχα παρατηρήσει και στους πρώτους μήνες που άλλαξα μπαταρία (2013-14). Οπότε κρατάω το κομμάτι του καθαρισμού πεταλούδας. Επίσης, αν αυτό βοηθάει, έχω προσέξει τον τελευταίο χρόνο σε κρύα εκκίνηση (κάτω από 9-10 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία), ότι αφού πάρει ο κινητήρας, δυσκολεύεται να κρατήσει στροφές στο ρελαντί (κανονικά όταν πάρει, αρχικά έχει γύρω στις 1200 στροφές, και μετά από 1-3 λεπτά , ανάλογα τη θερμοκρασία, ρίχνει στροφές στις 750-800). Σε μένα λοιπόν, σε κρύα εκκίνηση όπως προανέφερα, η βελόνα στο στροφόμετρο παίζει αρχικά πάνω-κάτω, σαν να δυσκολεύεται να κρατήσει σταθερές στροφές, και με το που θα πατήσω λίγο το γκάζι στιγμιαία, αμέσως σταθεροποιείται, εκεί γύρω στις 1200 στροφές και μετά σιγά σιγά πέφτει όπως προβλέπεται στις 750-800. Λες να είναι όντως, λόγω και αυτού του συμπτώματος, θέμα καθαρισμού πεταλούδας;
    Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο βρωμιάς στο κύκλωμα της βενζίνης, ότι δηλ. όταν το σβήσεις όπως περιέγραψα, μήπως τραβάει βρωμιιά και δεν έχει προλάβει να τραβήξει σωστό καύσιμο και γιαυτό αμέσως μετά δεν παίρνει..

Προεπιλογή

Δες και τον πολλαπλασιαστή σου!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Άμα έπαιζε θέμα με τον πολλαπλασιαστή δεν θα είχα γενικότερα θέματα με αστάθεια στο ρελαντί; Το πρόβλημα μου το κάνει μόνο με κρύα εκκίνηση και αν δώσω ελάχιστο γκάζι έρχεται αμέσως σε σωστή λειτουργία.

Προεπιλογή

Δεν είναι απαραίτητο. Διαγνωστικό έχεις βάλει να δεις αν σου έχει κρατήσει βλάβη; Αν δεν το έχεις κάνει, ξεκίνα από εκεί...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητο. Διαγνωστικό έχεις βάλει να δεις αν σου έχει κρατήσει βλάβη; Αν δεν το έχεις κάνει, ξεκίνα από εκεί...
    + 1000

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

το ιδιο εκανε στο grand vitara του πατερα μου και με καθαρισμα της πεταλουδας ειναι ολα κομπλε εδω και ενα μηνα και εχειπεσει και ενα λιτρο η καταναλωση.τα χλμ του τζιπ ειναι 108000.απο μεσα βγηκε τοση μαυριλα λες και καπνιζε σομπα....δυστυχως τα καυσιμα μας ειναι για πεταμα
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Διάβασα και σε ένα άλλο φόρουμ ότι γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις ενοχοποιείται και η λεγόμενη βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης (αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού). Στο δικό μου αμάξι άλλαξα πέρσι το Μάρτη θερμοστάτη μαζί με τον αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού που είχε πάνω στο καβούκι του (για την ιστορία είχα βάλει γνήσιο). Υπάρχει στο δικό μου κινητήρα (Ζ18ΧΕ) άλλος αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού, πέραν του προαναφερόμενου;

Προεπιλογή

Λάζαρε, όταν το βάζει στο διαγνωστικό, πέρα από κωδικούς λαθών, σου δείχνει και ένα σωρό μετρήσεις, που από αυτά καταλαβαίνουν οι έμπειροι μηχανικοί από πού να αρχίσουν να ψάχνουν. Από όσα έχω διαβάσει και έχω καταλάβει, το πιο απλό που μπορείς να έχεις είναι από κάπου να παίρνει αέρα, και να σου δημιουργεί το θεματάκι στο ρελαντί. Το δε λαμπάκι που ακόμα δεν ανάβει σταθερό, δείχνει ότι έχεις έναν pending κωδικό, δηλ. το λάθος δεν έχει ακόμα επαναληφθεί σε όσο δεδομένο χρονικό διάστημα απαιτεί ο εγκέφαλος ώστε να καταγραφεί η βλάβη. Αφού κάνεις κέφι να ασχολείσαι, πάρε ένα φτηνό obd2 αντάπτορα, βάλε και το torque στο smartphone, και ξεκίνα να βλέπεις, να ρωτάς εδώ, και να μαθαίνεις τι σου δείχνει. Πείστηκα και εγώ, ότι μόνο άμα βλέπεις εσύ ο ίδιος τιμές και δεδομένα, μπορείς να κάνεις εκτίμηση για το τι φταίει, και να μην πηγαίνεις ψάχνοντας. Άσε που οι μηχανικοί έχουν βαρεθεί με όλους εμάς τους άσχετους, και βλέπω ότι οι σωστοί μηχανικοί χαίρονται, όταν αρχίσεις και τους μιλάς στη γλώσσα τους, χώρια που καταλαβαίνεις και εσύ ο ίδιος ότι τους εξηγείς καλύτερα τις παρατηρήσεις σου, και αυτοί συμπεραίνουν άμεσα από την δική σου μικρή βοήθεια, τι είναι αυτό που θέλει πρώτα ψάξιμο στο αμάξι...

Παρόμοια Θέματα

1. Δεν παίρνει μπρος opel corsa 1.3 city 90hp
    Από τον/την nikos207 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 01:11
  2. Πρόβλημα με αυτόματη λειτουργία παραθύρου σε Astra H
    Από τον/την kpgreece στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 10:24
  3. Πρόβλημα με A/C και λειτουργία κινητήρα σε ASTRA Bertone
    Από τον/την Gmat στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-13, 22:44
  4. Δεν παίρνει μπρος...
    Από τον/την mxa055 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-09, 10:50
  5. Δεν παίρνει αμέσως μπρος
    Από τον/την mpoulikatsos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 09:46

Δικαιώματα - Επιλογές