If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 75

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giaxa3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά κάποιος κατανάλωση από corsa c? Πόσα χιλιόμετρα βγάζετε?
    5,5-6,1 αυτη την στιγμη με τιμη του diesel στα 1,19 με 20€ κανω με το ζορι 300km,
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    5,5-6,1 αυτη την στιγμη με τιμη του diesel στα 1,19 με 20€ κανω με το ζορι 300km,
    Ωραία και γω κάπου εκεί είμαι

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
    Πρώτο ποστ στο φόρουμ, αν και το συμβουλεύομαι καιρό. Για να μην ανοίξω καινούριο τόπικ για σχεδόν ίδιο θέμα, ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Πρόσφατα αγόρασα ένα ecoflex 95άρι (εισαγωγής) του 2012, με 83.000. Το είδε και μάστορας δικός μου (που είχε ήδη απορρίψει... αρκετά) και μου είπε χτύπα το.
    Το αυτοκίνητο το έχω πολύ μικρό διάστημα, όμως αν λάβω υπ' όψιν τις καταναλώσεις που δίνει, είτε εγώ κάνω κάτι (πολύ!) στραβά είτε κάτι παίζει με το αυτοκίνητο.
    Συγκεκριμένα, από αυτά που μου δείχνει κινούμαι στα 6,3l αλλά με... προσπάθεια (νορμάλ ταχύτητες, αλλαγές στις 2.000-2.500 στροφές κ.λπ). Μιλώ για καταναλώσεις σε πόλη (άντε και ολίγη από κηφισίας και συγγρού).

Εχετε εικόνα αν είναι νορμάλ ή αν είναι κάτι που πρέπει να δω;

Ευχαριστώ. Καλώς σας βρήκα.

Προεπιλογή

Εχεις υπολογιστη ταξιδιου να βλεπεις καταναλωσεις?? Μεσα στην πολη δουλεψε το με χαμηλωτερες ταχυτητες και υψηλοτερες στροφες και θα δεις οτι ειναι ποιο οικονομικο πχ, μην βαζεις 4η ή 5η με 1500 στροφες, κινησου με 3η και 2000+ θα εχεις καλυτερη καταναλωση, τελος οσο να ναι ο 13αρης μεσα στην κινηση της πολης ειναι ρουφηχτρα, κατω απο 5lt μεσα στην πολη δυσκολα να πεσεις, σε επαρχιακη και εθνικη θα δεις καλυτερες καταναλωσεις.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

...κι εγω ειμαι 3,3 λιτρα /100 χλμ!
    Someone Somewhere In The Summer Time

Προεπιλογή

Η μέτρηση που κάνω εγώ πάντως για κατανάλωση είναι να πας τουλάχιστον 2 φορές στο ίδιο βενζινάδικο και να μετρήσεις λίτρα/χλμ από γεμάτο ντεπόζιτο στο αυτόματο σταμάτημα της αντλίας στο αργό γέμισμα έτσι ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις την μικρότερη δυνατή απόκλιση στα εισχορούμενα λίτρα..

Ο υπολογιστής ταξιδίου εμένα γράφει 4,7 αλλά η πραγματική κατανάλωση είναι 5,0-5,1

το σημαντικότερο στην κατανάλωση μετά από 105.000χλμ με το 1.3 ecoflex μου ήταν :
    1. να έχει έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας το μοτερ και να μην είναι κρύο.
    2. να έχεις μικρότερη σχέση στο κιβώτιο σε ανηφορικό δρόμο επιδιώκωντας στροφές 2-2,500
    3. τι λάστιχα θα βάλεις -> τα continental που είχε όταν το πήρα είχαν σταθερά 4,7 πραγματική και τα BF goodrich που φοράω τώρα 5,0

Προεπιλογή

Να με... σχωρείτε, για κάποιο λόγο δεν μου είχε βγάλει ειδοποιήσεις για τις απαντήσεις.
    Λοιπόν, εφαρμόζοντας τις συμβουλές σας και δουλεύοντας λίγο παραπάνω το cruise control η κατανάλωσή μου είναι κάπου στα 5,3 πλέον.
    Εχω ήδη κάνει ένα φουλ γέμισμα, σημειώνοντας χιλιόμετρα κ.λπ. Σε δυο - τρεις μέρες θα είναι κομπλέ και θα επανέλθω με το... πόρισμα.
    Παρά ταύτα, καθώς ήδη είδα ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε βάλει ό,τι να 'ναι φρέον (τρεις φορές για να... αδειάσει), φοβάμαι μήπως και τα λάδια είναι άλλα αντί άλλων και παίζει και αυτό ρόλο.
    Τα dexos 2 της gm προτείνονται για χαμηλές καταναλώσεις;

Προεπιλογή

Τα dexos 2 της GM προτείνονται γενικά. Είναι φτηνά, εύκολο να τα βρεις και καλύπτουν τις προδιαγραφές. Οι πιθανότητες να είναι μαιμού αυτά που θα πάρεις είναι μικρές γιατί είναι ούτως ή άλλως σχετικά φτηνό λάδι.
    Μπορείς να βάλεις ό,τι λάδι θέλεις, αρκεί να έχει την Dexos 2 προδιαγραφή.

Προεπιλογή

Λοιπόν:

Με 54,42 λίτρα (ένα γέμισμα και μια «τσόντα») έβγαλε 998 χιλιόμετρα.
    Από αυτά τα χιλιόμετρα τα 250 έγιναν σε εθνική οδό (Αθηνών - Λαμίας) και τα υπόλοιπα κέντρο Αθήνας, Συγγρού-->Πειραιά (και τούμπαλιν).
    Χμμμ...

Προεπιλογή

Με γεμάτο ρεζερβουάρ (45 λίτρα παίρνει) 970 χλμ σε Εθνική. Είχε ακόμα 50 χλμ. Φυσικά είχε ανάψει το κόκκινο λαμπάκι από τα 900χλμ

Προεπιλογή

Μπορεί να έκανα λάθος, αλλά το μέτρησα ως εξής:
    Το γέμισα όταν μου έβγαλε "Fill Up" (τελικά... στάδια, εκτιμώ) και το θεώρησα άδειο (τέλος καταμέτρησης) όταν ξανά άναψε το "Fill Up".

Προεπιλογή

Μετά από 2 φορές που έκανα το τεστ: 860Km με 42λ καυσίμου και 870km με 43λ. Πραγματική κατανάλωση περίπου 4.9λ/100km.
    Η μέτρηση έγινε από τελική ειδοποίηση (~40km να απομένουν) σε τελική. Ίδιες διαδρομές εντός αττικής χαλάνδρι-πατήσια-χαλάνδρι λόγω δουλειάς κάθε μέρα, a/c το μεσημέρι, από 2 φορές αττική οδο (μία αεροδρόμιο, μια ελευσίνα). Από μία αναγέννηση σε κάθε γέμισμα μάλιστα έτυχαν και οι 2 στα τελείώματα κι εκεί που πήγαινα για κατανάλωση 4.7λ μου "έτρωγε" 60-70 χιλιόμετρα λόγω αναγεννησης. Πετρέλαιο v-power, λάστιχα μαμά continental με πίεση στο eco 270kpa εμπρός και 250 πίσω. Λάδι LM toptec 4600 dexos2. Καιρικές συνθήκες περίπου ίδιες, διάστημα: αρχές Μαϊου- τέλη Ιουνίου (συμπεριλαμβανομένου του καύσωνα μέχρι προχθές).
    Οι μετρήσεις έγιναν αμέσως μετά το πρώτο σερβις και την αλλαγή λαδιού. Μέχρι τότε είχα 5.3-5.4 κατανάλωση σταθερά στις ίδιες διαδρομές. Χιλιόμετρα στο αυτοκίνητο 15000, κλείνει χρόνο τέλος Ιουλίου.
    Έβαλα όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορούσα γιατί η κατανάλωση είναι ένα πολυσύνθετο πρόβλημα που όλα παίζουν ρόλο. Στην περίπτωσή μου είμαι σίγουρος ότι το καινούριο λάδι σε συνδιασμό με το πρώτο σέρβις (καθαρισμός φίλτρων κτλ) και την αλλαγή καιρού (καλοκαίρι) έφεραν τη δραματική μείωση στην κατανάλωση και πλέον είμαι ικανοποιημένος σε αυτλον τον τομέα.

Προεπιλογή

Μαθαίνεις το αυτοκίνητό σου και επιπλέον "ανοίγει" ο κινητήρας. Όλα τα μοτέρ μετά από κάποια χιλιόμετρα καίνε λιγότερο και αποδίδουν περισσότερο.

Προεπιλογή

Nα επανέλθω κι εγώ, σημειώνοντας ότι δεν έχω κάνει αλλαγή λαδιών, ούτε και σέρβις (το πού θα πάω γι' αυτό θα είναι ο επόμενος... καημός μου). Η κατανάλωση έχει «κάτσει» στο 5,1 - 5,2.
    Μια ημισχετική ερώτηση: Γιατί σε κάποιες φάσεις η κατανάλωση (στιγμιαία)... εκτοξεύεται στον Θεό; Αυτό θα συμβεί τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα, όπου -ενδεικτικά- σε σημείο δρόμου όπου κανονικά και με την ίδια ταχύτητα καίει 2,5 λ/100χλμ, η κατανάλωση φτάνει τα 5,5λ ή και 6λ/100χλμ! Είναι κάποια διαδικασία "αυτοκαθαρισμού" ή πρέπει να επισπεύσω το σέρβις;
    Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

Προεπιλογή

Καλημέρα σας ωστόσο έχω απορία καθώς ακούω διάφορες απόψεις. Εάν βάζουμε στα κορσάκια μας το ακριβό πετρέλαιο πάντα, απαιτείται να ρίχνουμε προληπτικά καθαριστικό για dpf της liqui molli η είναι περιττό; Ρωτάω επειδή έχω βρει δύο καλά αυτής της εταιρείας τα οποία παραθέτω κάτωθι. Πείτε γνώμες

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. Τραχυς ο ηχος του corsa 1.3 ecoflex ?
    Από τον/την Garus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 03:50
  2. Service Corsa D ecoflex 1.3
    Από τον/την Perikliiss στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 14:37
  3. rezerbouar corsa ecoflex
    Από τον/την iliasGTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 00:09
  4. Corsa Ecoflex 1.3 ή 1.7
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 17:26
  5. καταναλωση βενζινης-corsa opc
    Από τον/την ΤΡΕΛΛΑ ΝΕΡΑ... στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 14:16

Δικαιώματα - Επιλογές