If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 75

Προεπιλογή πραγματικη καταναλωση corsa ecoflex 1.3 diezel

Aγαπητοι φιλοι έχοντας διανύσει 12000 χλμ σε 5 μηνες με το corsa 1.3 diezel εκδοση navi διαπιστωνω μέση μεικτή κατανάλωση τα 5.1 lit/100 km. Τα χιλιομετρα έχουν γίνει κατα το 1/3 σε αστική ζώνη με χρηση start-stop και τα υπολοιπα σε αυτοκινητόδρομο με ταχύτητα 120_130 km/h με χρηση του σταθεροποιητή ταχύτητας. Θα χαρώ πολύ εαν κάποιος φίλος έχει σχετική μέτρηση και για τα σχόλια σας. Επίσης ζήτω προκαταβολικά συγγνώμη εαν το θέμα υπάρχει ηδη και δεν το έχω βρει.

Προεπιλογή

Σε Astra με το ίδιο μοτέρ είμαι 0,8l κάτω (4,3l/100km) από την μέση κατανάλωσή σου, 60% περιφερειακοί δρόμοι/εθνική και 40% αστικός κύκλος. O Sotoskon επίσης με ίδιο αυτοκίνητο με εμένα παίζει να είναι ο πιο οικονομικός οδηγός του φόρουμ που γνωρίζω, καθώς έχει μέση κατανάλωση σταθερά κάτω από 4l/100km. Σταθεροποιητή εννοείς το cruise control προφανώς. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ καθώς πετυχαίνω καλύτερη κατανάλωση όταν χειρίζομαι εγώ το πεντάλ του γκαζιού. Το ότι πηγαίνεις με σταθερή ταχύτητα λόγω CC δεν σημαίνει ότι έχεις και μικρότερη κατανάλωση. Πχ εάν σου τύχουν 300μ ανηφορικό κομμάτι, το CC θα δίνει όσο προχωράς στην ανηφόρα όλο και περισσότερο γκάζι για να διατηρήσεις την ταχύτητά σου => αύξηση κατανάλωσης. Από την άλλη χωρίς CC με σταθερό γκάζι θα έχεις μεν αυξημένη κατανάλωση λόγω ανηφόρας αλλά σημαντικά μικρότερη καθώς ουσιαστικά θυσιάζεις ένα μέρος της ταχύτητάς σου μεν (η ταχύτητά σου θα πέφτει - με τι ρυθμό το ρυθμίζεις εσύ - όσο ανηφορίζεις) αλλά θα έχει εξοικονομήσει πολύ => μικρότερη κατανάλωση.

Μάλλον πρέπει να μάθεις να οδηγείς πιο ήρεμα και ίσως και με μικρότερες ταχύτητες. Την καλύτερη κατανάλωση στην εθνική εγώ την παρατηρώ γύρω στα 107χλμ/ώρα και κυμαίνεται γύρω στα 3,4l/100km. Τι καύσιμο χρησιμοποιείς;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 17-02-15 στις 23:04

Προεπιλογή

η καλυτερη καταναλωση που εχω πετυχει ειναι στην εγνατια με 100-110 και ηταν 4,2/100 πιο κατω δεν το εχω παει καλα για μεσα για την πολη δεν το συζητάω ειμαι γυρω στο 5,5 που το ειχα υπολογισει πιο παλια...

Προεπιλογή

Άν και πρόσφατος κάτοχος (μόλις άδειασα το 1ο ρεζερβουάρ) με 40 λίτρα V-Power μου έβγαλε 760χλμ. 80% περιφερειακό - εθνική με ταχύτητες 140-150χλμ, 20% αστική. Από ότι βλέπω από τις καταναλώσεις σας μάλλον πρέπει να μάθω να το οδηγάω το αμάξι :P

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anthrax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν και πρόσφατος κάτοχος (μόλις άδειασα το 1ο ρεζερβουάρ) με 40 λίτρα V-Power μου έβγαλε 760χλμ. 80% περιφερειακό - εθνική με ταχύτητες 140-150χλμ, 20% αστική. Από ότι βλέπω από τις καταναλώσεις σας μάλλον πρέπει να μάθω να το οδηγάω το αμάξι :P
    Πιστέυω ότι έχεις ιδανική κατανάλωση....! Μαλιστα είσαι ο μονδικός που μετράει σωστά, δηλαδή λέει πόσα χιλίομετρα έκανες με πόσα λίτρα κ σε τί συνθήκες. Οπότε βγάζεις περίπου 5.2λιτρα/100κμ που είναι πολύ καλή ειδικά άμα είναι καινούργιο το αμάξι διότι θα κατεβεί λιγάκι. Εγώ έκανα στο τελευταιο μου γέμισμα 490κμ με 35 λίτρα που βγαίνει περίπου 7λ/100κμ κ κάτι όλα στο κέντρο της Πάτρας. Το παρήγορο είναι ότι έβγαλα ένα μήνα + γιατί οι μετακινήσεις μου είναι πολύ μικρές. Το μικρότερο που έχω βγάλει είναι σε ταξίδι Πάτρα - Αθήνα 500 χιλιόμετρα περίπου 27 λίτρα 5.4λ/100κμ δλδ αλλά πήγαινα απο 100 μέχρι 150 ειδικά μετά από κόρινθο που έχει δρόμο δεν το λυπήθηκα.... .

Προεπιλογή

Παιδιά είναι θέμα τρόπου οδήγησης! Χαλαρώστε το δεξί σας πόδι και θα δείτε πόσο θα πέσουν οι καταναλώσεις... Επίσης 150 στην εθνική για ποιον λόγο; Είναι ασύμφορο. Γι' αυτό έχετε τόσο υψηλές καταναλώσεις. Εγώ με λιγότερο από 10€ κάνω την διαδρομή "Κόρινθος - Ελ.Βενιζέλος - Κόρινθος" που είναι ~ 230χλμ και ειδικά στην εθνική έχω κατανάλωση σταθερά κάτω από 4 l/100km.

Προεπιλογή

τεο λεγεται DIESEL 1ον. 2ον οδηγησε για 1 μηνα απο 95-115 μεγιστο κ γραψε μας εαν και ποσο επεσε η μεση καταναλωση. 3ον προσπαθησε να μην εχεις φουλ το καυσιμο γτ προσθετει βαρος ή οτι αλλο εχεις πανω βγαλτο (μην ξηλωσεις κ τα καθισματα ε χεχε )
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Το αμάξι είναι στρωμένο οπότε δεν θα κατέβει αργότερα η κατανάλωση. 150 στην εθνική για πολλούς λόγους. 1ον το πήρα πολύ πρόσφατα και δεν το οδήγησα εκτός δουλειάς - σπιτιού. 2ον την ώρα που είμαι στο δρόμο δεν έχει κίνηση οπότε μπορώ να πάω σταθερά. 3ον η απόσταση που κάνω είναι 20 λεπτά και τη βαριέμαι, οπότε αν πάω πάνω από 100 η διαφορά στο χρόνο είναι αισθητή. Μόλις μου φύγει και λίγο η κάψα με το αμάξι θα πηγαίνω στα πρόθυρα του με παίρνει ο ύπνος :P

Προεπιλογή

Ο κολλητος μου με 5.000χλμ τα 1000 εκτως και τα 4.000 εντος Αθηνας εχει 5.5 l/100km
    Παρα πολυ συντηρητικη οδηγηση και καθημερινη μετακινηση Ψυχικο-Ταυρος και πισω.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO : 24-02-15 στις 00:48
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Πιστεύω ότι με 40λίτρα μπορείς να βγάλεις με χαλαρές ταχύτητες γύρω στα 1000χλμ εκτός πόλεως. Εγώ βλέπω στα 1000χλμ που έχω κάνει κατανάλωση 5,2λ/100 με σχετικά γρήγορη οδήγηση και στις ανηφόρες δεν το αφήνω να χαμηλώσει ταχύτητα.

Senior Member Το avatar του χρήστη DROMADER
    Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά είναι θέμα τρόπου οδήγησης! Χαλαρώστε το δεξί σας πόδι και θα δείτε πόσο θα πέσουν οι καταναλώσεις... Επίσης 150 στην εθνική για ποιον λόγο; Είναι ασύμφορο. Γι' αυτό έχετε τόσο υψηλές καταναλώσεις. Εγώ με λιγότερο από 10€ κάνω την διαδρομή "Κόρινθος - Ελ.Βενιζέλος - Κόρινθος" που είναι ~ 230χλμ και ειδικά στην εθνική έχω κατανάλωση σταθερά κάτω από 4 l/100km.
    Συμφωνω με το χαλαρωμα δεξιου ποδιου.
    Αλλα δεν συμφωνω με το ''150 στην εθνικη για ποιο λογο''.
    Οταν πρεπει να κανω ταξειδι Καβαλα - Ιωαννινα - Πατρα - Ριζοσπηλια (ορεινη Αρκαδια) , δηλ. 820 χλμ, αν δεν παω 130-150-170 θα χρειαστω + μια ημερα ταξειδι.
    Το ιδιο και οταν κατεβαινω Αθηνα 650 χλμ και 12 διοδια. Ειδικα για Αθηνα μπορει να κανω απο 6 ωρες (130-170) μεχρι 7,5 ωρες (110) .
    Το ασυμφορο ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απο το αν θες να κανεις οικονομια ή να πας γρηγορα.
    Παντως οπως και να εχει ειμαστε πολυ πιο οικονομικοι, απο πολλα αλλα αυτοκινητα και δει βενζινες.

Υ.Γ.
    Στις 3000 στροφες με την 6η εχω 162 χλμ κοτερ με 155 πραγματικα. Νομιζω (ταπεινη αποψη ) οτι δουλευει ακουραστα το μοτερ σε αυτες τις στροφες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DROMADER : 24-02-15 στις 14:10
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cyberrobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστέυω ότι έχεις ιδανική κατανάλωση....! Μαλιστα είσαι ο μονδικός που μετράει σωστά, δηλαδή λέει πόσα χιλίομετρα έκανες με πόσα λίτρα κ σε τί συνθήκες. Οπότε βγάζεις περίπου 5.2λιτρα/100κμ που είναι πολύ καλή ειδικά άμα είναι καινούργιο το αμάξι διότι θα κατεβεί λιγάκι. Εγώ έκανα στο τελευταιο μου γέμισμα 490κμ με 35 λίτρα που βγαίνει περίπου 7λ/100κμ κ κάτι όλα στο κέντρο της Πάτρας. Το παρήγορο είναι ότι έβγαλα ένα μήνα + γιατί οι μετακινήσεις μου είναι πολύ μικρές. Το μικρότερο που έχω βγάλει είναι σε ταξίδι Πάτρα - Αθήνα 500 χιλιόμετρα περίπου 27 λίτρα 5.4λ/100κμ δλδ αλλά πήγαινα απο 100 μέχρι 150 ειδικά μετά από κόρινθο που έχει δρόμο δεν το λυπήθηκα.... .
    Να κάνω μία διόρθωση γιατί μπερδέυτικα.... 30 λίτρα για τα 490κμ π σημαίνει 6,2λ/κμ περίπου. Εχτές βρήκα την απόδειξη (30 λίτρα 35 ευρο ) γιατί όταν έγραφα το πόστ με τρόμαξε το 7αρι και σε μιά κουβέντα π είχα το σουκου με συγγενικό μου πρόσωπο όντως με παραξένεψε οπότε έψαξα και βρήκα την απόδειξη.

Οπότε εγώ παίζω από 5.0-5.2λ/κμ μέχρι 6.2-6.4λ/κμ ανάλογα τις συνθήκες. Τώρα αμα τρέχει κανείς λιγάκι δεν πειράζει αρκεί να το κάνει εκει που μπροεί (ταπεινή μου άποψη), ούτως ή άλλος το 5.0λ/κμ είναι αστείο όταν άλλα ξεκινάνε από 6.0λ/κμ+

Προεπιλογή

Ακου και τη συμβουλη του δασκαλου ΑΝ σε ενδιαφερει...
    Πρωτον εχεις υπολογιστη ταξιδιου? Αν εχεις εχει πολυ καλως!!!
    Κανε τα πειραματα σου και παρατηρησε τον που και πως εχει λιγοτερη καταναλωση.
    Πολυ μειωση καταναλωσης κανει και οταν πχ πλησιαζεις ενα φαναρι ή κινεισε σε κατηφορα και ΔΕΝ πατας γκαζι για οσο περισσοτερο μπορεις, εκει θα δεις μηδενικη καταναλωση λογω της ΕΝ ΝΕΚΡΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του κινητηρα σου, αρα κερδιζεις μετρα με μηδενικη καταναλωση!!! Επισης προσεξε στις διαδρομες που κανεις και σχεδον με την ιδια ταχυτητα κινησης ΜΗΠΩΣ με μικροτερη σχεση στο κιβωτιο εχεις μικροτερη καταναλωση?
    Δυστηχως τεραστιο κεφαλαιο το ΠΩΣ μπορουμε να κανουμε καλυτερη οικονομια καυσιμου και επηρεαζεται απο παρα πολλους παραγοντες.
    Σχολή Οδηγών ''ΓΡΗΓΟΡΗΣ''
    Εκπαιδευτικό Corsa D 1,7CDTi
    Dyno: 129,3BHP-297,7NM @ 4465rpm
    Αχ Μαρία Μαράκι Μαριώ...
    MSN: ''EPIVITOR28@HOTMAIL.COM''

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cyberrobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία διόρθωση γιατί μπερδέυτικα.... 30 λίτρα για τα 490κμ π σημαίνει 6,2λ/κμ περίπου. Εχτές βρήκα την απόδειξη (30 λίτρα 35 ευρο ) γιατί όταν έγραφα το πόστ με τρόμαξε το 7αρι και σε μιά κουβέντα π είχα το σουκου με συγγενικό μου πρόσωπο όντως με παραξένεψε οπότε έψαξα και βρήκα την απόδειξη.

Οπότε εγώ παίζω από 5.0-5.2λ/κμ μέχρι 6.2-6.4λ/κμ ανάλογα τις συνθήκες. Τώρα αμα τρέχει κανείς λιγάκι δεν πειράζει αρκεί να το κάνει εκει που μπροεί (ταπεινή μου άποψη), ούτως ή άλλος το 5.0λ/κμ είναι αστείο όταν άλλα ξεκινάνε από 6.0λ/κμ+
    Νομίζω εκεί είναι η μέση κατανάλωση 5-5.2λ/100χλμ αν δεν πηγαίνεις αργά 100-110 και δεν σκέφτεσαι την κατανάλωση κάθε φορά που ακουμπάς το γκάζι. Μιλάω βέβαια για 5άρι σασμάν. Με το 6άρι δεν ξέρω πόση θα είναι η διαφορά αλλά σίγουρα θα υπάρχει.
    Εγώ το ντιζελάκι το πήρα για να κάνω χιλιόμετρα και προσωπικά παλεύω να κρατηθώ ξύπνιος σε μεγάλες διαδρομές και ταχύτητες κάτω απο 120. Αν συγκρίνω και την κατανάλωση που έχω τώρα με το προηγούμενό μου 1.8 βενζίνη, όχι με 150 θέλω να πάω αλλα με 200. Τον παν είναι να έχουμε το μυαλό στο κεφάλι μας και ο καθένας διαλέγει τι είδους οικονομία θέλει να κάνει (κόστος ή χρόνο).

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να περάσατε όμορφο και γεμάτο τριήμερο όλοι!!!

Παιδιά να το πηγαίνετε με όσο νομίζετε, αρκεί να μην ενοχλείτε αυτούς που ακολουθούν τα όρια ταχύτητας γιατί δεν ξέρω τι ισχύει με εσάς αλλά η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι συνήθως όσοι κινούνται με ταχύτητες 150+ έχουν την τάση να αγχώνουν τους υπόλοιπους που κινούνται νορμάλ (σινιάλα, απόσταση ενός ηλεκτρονίου από τον προφυλακτήρα, προσπέρασμα από τα δεξιά όταν αυτός που κινείται ορθά μέσα στην λωρίδα που οριοθετούν οι κίτρινες γραμμές δεν τους κάνει χώρο για να περάσουν, αν είναι δυνατόν σε μονοδρόμηση στην Πατρών-Κορίνθου που σε κάποια σημεία είναι λίγο πιο πλατιά η μονοδρόμηση να υπάρχουν ζώα που να απαιτούν να βγεις από την υποχρεωτική λωρίδα για να σε περάσουν επειδή θεωρούν ότι χωράνε άνετα δύο αυτοκίνητα). Τρέξετε όσο θέλετε. Αλλά να σέβεστε αυτούς που οδηγούν προσεκτικά και μέσα στα επιτρεπτά όρια. Όταν το επιτρέπει ο δρόμος και η σήμανση ευχαρίστως να κάνουμε άκρη να περάσετε όσοι τρέχετε αλλά καταλάβετε ότι οποίος τρέχει δεν σημαίνει ότι είναι κυρίαρχος του δρόμου... Κάποιοι ξεκινάνε 20 λεπτά νωρίτερα για να πάνε στον προορισμό τους άνετα χωρίς άγχος. Τέλος πέρα από το ότι είναι ασύμφορο από πλευρά κατανάλωσης (και δεν είναι υποκειμενικό, έτσι είναι σε τέτοιες ταχύτητες) να κινείται κανείς με 150+ κατά την ταπεινή μου άποψη είναι επιπλέον απερίσκεπτο και εγκληματικό αν αυτό το κάνει έχοντας την οικογένεια του μέσα στο αυτοκίνητο. Προτιμώ να φτάσω 1 ώρα αργότερα αλλά να φτάσω παρά να πάω με την ψυχή στο στόμα για να μην έχει μεγάλη διάρκεια το ταξίδι. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά! Μιλάω γενικά! Κλείνω την παρένθεση!

Αα και μια διόρθωση επειδή κάποιος το έγραψε. Το αυτοκίνητο όταν τσουλάει σε κατηφόρα χωρίς γκάζι ή προς το φανάρι δεν έχει μηδενική κατανάλωση. Άσχετα το τι λέει το BC που γράφει 0, ο κινητήρας καίει μια ελάχιστη ποσότητα καυσίμου. Ελάχιστη μεν αλλά καίει. Σε αυτή την περίπτωση ειδικά για τους diesel κινητήρες το μείγμα γίνεται όσο πιο φτωχό μπορεί καίγοντας κατ' αυτόν τον τρόπο ελάχιστα. Σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα (με το Racechip), όταν γίνεται χρήση του γκαζιού η αναλογία AFR κυμαίνεται από 2:1 έως 7:1 πλέον (ανάλογα το κλίμα - προ Racechip ήταν μεγαλύτερη) ενώ όταν κατηφορίζω τσουλώντας η ίδια αναλογία φτάνει 30:1!! Για είχαμε μηδενική κατανάλωση καυσίμου σύμφωνα με τον ισχυρισμό του συμφορουμίτη, η αναλογία AFR θα έπρεπε να είναι "Άπειρο":1 πράγμα ΑΤΟΠΟ! Το τοστ είναι τετράγωνο και η πάριζα Υφαντής... Είναι κρίμα να γράφονται ασυναρτησίες από μέλη που υποτίθεται γνωρίζουν άψογα αυτοκινητιστικά θέματα λόγω δουλειάς. Το ειρωνικό μάλιστα είναι ότι σε παλαιότερα post τους περί καταναλώσεως έθαβαν την ακρίβεια του BC...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 24-02-15 στις 23:41

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να περάσατε όμορφο και γεμάτο τριήμερο όλοι!!!

Παιδιά να το πηγαίνετε με όσο νομίζετε, αρκεί να μην ενοχλείτε αυτούς που ακολουθούν τα όρια ταχύτητας γιατί δεν ξέρω τι ισχύει με εσάς αλλά η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι συνήθως όσοι κινούνται με ταχύτητες 150+ έχουν την τάση να αγχώνουν τους υπόλοιπους που κινούνται νορμάλ (σινιάλα, απόσταση ενός ηλεκτρονίου από τον προφυλακτήρα, προσπέρασμα από τα δεξιά όταν αυτός που κινείται ορθά μέσα στην λωρίδα που οριοθετούν οι κίτρινες γραμμές δεν τους κάνει χώρο για να περάσουν, αν είναι δυνατόν σε μονοδρόμηση στην Πατρών-Κορίνθου που σε κάποια σημεία είναι λίγο πιο πλατιά η μονοδρόμηση να υπάρχουν ζώα που να απαιτούν να βγεις από την υποχρεωτική λωρίδα για να σε περάσουν επειδή θεωρούν ότι χωράνε άνετα δύο αυτοκίνητα). Τρέξετε όσο θέλετε. Αλλά να σέβεστε αυτούς που οδηγούν προσεκτικά και μέσα στα επιτρεπτά όρια. Όταν το επιτρέπει ο δρόμος και η σήμανση ευχαρίστως να κάνουμε άκρη να περάσετε όσοι τρέχετε αλλά καταλάβετε ότι οποίος τρέχει δεν σημαίνει ότι είναι κυρίαρχος του δρόμου... Κάποιοι ξεκινάνε 20 λεπτά νωρίτερα για να πάνε στον προορισμό τους άνετα χωρίς άγχος. Τέλος πέρα από το ότι είναι ασύμφορο από πλευρά κατανάλωσης (και δεν είναι υποκειμενικό, έτσι είναι σε τέτοιες ταχύτητες) να κινείται κανείς με 150+ κατά την ταπεινή μου άποψη είναι επιπλέον απερίσκεπτο και εγκληματικό αν αυτό το κάνει έχοντας την οικογένεια του μέσα στο αυτοκίνητο. Προτιμώ να φτάσω 1 ώρα αργότερα αλλά να φτάσω παρά να πάω με την ψυχή στο στόμα για να μην έχει μεγάλη διάρκεια το ταξίδι. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά! Μιλάω γενικά! Κλείνω την παρένθεση!

Αα και μια διόρθωση επειδή κάποιος το έγραψε. Το αυτοκίνητο όταν τσουλάει σε κατηφόρα χωρίς γκάζι ή προς το φανάρι δεν έχει μηδενική κατανάλωση. Άσχετα το τι λέει το BC που γράφει 0, ο κινητήρας καίει μια ελάχιστη ποσότητα καυσίμου. Ελάχιστη μεν αλλά καίει. Σε αυτή την περίπτωση ειδικά για τους diesel κινητήρες το μείγμα γίνεται όσο πιο φτωχό μπορεί καίγοντας κατ' αυτόν τον τρόπο ελάχιστα. Σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα (με το Racechip), όταν γίνεται χρήση του γκαζιού η αναλογία AFR κυμαίνεται από 2:1 έως 7:1 πλέον (ανάλογα το κλίμα - προ Racechip ήταν μεγαλύτερη) ενώ όταν κατηφορίζω τσουλώντας η ίδια αναλογία φτάνει 30:1!! Για είχαμε μηδενική κατανάλωση καυσίμου σύμφωνα με τον ισχυρισμό του συμφορουμίτη, η αναλογία AFR θα έπρεπε να είναι "Άπειρο":1 πράγμα ΑΤΟΠΟ! Το τοστ είναι τετράγωνο και η πάριζα Υφαντής... Είναι κρίμα να γράφονται ασυναρτησίες από μέλη που υποτίθεται γνωρίζουν άψογα αυτοκινητιστικά θέματα λόγω δουλειάς. Το ειρωνικό μάλιστα είναι ότι σε παλαιότερα post τους περί καταναλώσεως έθαβαν την ακρίβεια του BC...
    Πως το συμπερενεις αυτο?? εκανες καποιο τεστ με καποιον υπολογιστη/προγραμμα να δεις εκεινη την στιγμη τα μπεκ σου αν ειναι ανοιχτα ή κλειστα??

πχ σε αλλο αμαξι που εχω, βενζινης, με το διαγνωστικο στο λαπτοπ, μπωρω να δω το ποσο ψεκαζουν τα μπεκ μεσω τα volt, και οταν το αμαξι ρολαρει χωρις γκαζι, η ταση στα μπεκ ειναι μηδενικη, αρα δεν ψεκαζετε καυσιμο.

Επισης και στο astra H 1.4, μεσα απο το κρυφο μενου, καπου εχει ποσα ml ψεκαζονται απο τα μπεκ, ρολαριστα παλι τα ml ειναι μηδενικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 25-02-15 στις 00:09
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Εννοείται με διαγνωστικό το βλέπω. Το σίγουρο είναι ότι ψεκάζεται καύσιμο! Αν αφήσουμε στην άκρη τις μετρήσεις και τα διαγνωστικά (που το επιβεβαιώνουν), τότε πως εξηγείς το γεγονός ότι απ' όταν τοποθέτησα το Racechip έχει μειωθεί αισθητά το λεγόμενο "φρένο του κινητήρα;" (όπου φρένο κινητήρα εννοούμε το πόσο γρήγορα επιβραδύνει ο κινητήρας όταν αφήσεις το γκάζι). Προ racechip άφηνες το γκάζι και έκοβε ο κινητήρας... Πλέον με το racechip κόβει αισθητά λιγότερο σε σχέση με πριν... Σε 3 μηχανικούς που έχω περιγράψει την συγκεκριμένη αλλαγή συμπεριφοράς και οι τρεις μου εξήγησαν ότι οφείλεται στο ότι ψεκάζονται μερικά ml παραπάνω απ' ότι πριν. Άρα;

Επίσης ο βενζινοκινητήρας λειτουργεί σε πολύ πιο στενό φάσμα AFR σε σχέση με τους diesel...

Προεπιλογή

Εχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ σχετικα με οικονομικη οδηγηση το εξης: Στα παλια ιχ για να εχεις μηδενικη καταναλωση στον κατηφορο πχ θα πρεπει να εχεις νεκρά (δεν εχεις ελεγχο του αυτοκινητου) . Στα καινουρια εαν εχεις νεκρά θα δεις στο BC (οσοι εχουν) οτι γραφει ελαχιστη καταναλωση ενώ με ταχυτητα κουμπωμενη πανω και χωρις να πατας το γκαζι εχεις μηδενικη. Ισχυει , μπορειτε να το τσεκαρετε κ να ρωτησετε κι ολας για επαληθευση.

Παντως προσωπικη μου αποψη ειναι πως και στις 2 περιπτωσεις μια απειροελαχιστη καταναλωση την εχεις γιατι δεν γινεται να δουλευει ο κινητηρας χωρις να ψεκαζεται. Αλλωστε ουτε 1 λεπτο δν μπορεις να μεινεις με νεκρά χωρις να πατησεις γκαζι οσο μεγαλη κι αν ειναι η κατηφορα.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

+1000 mcloud
    Βρε παιδιά σκεφτείτε το και αλλιώς... Αν μπορούσαμε να φτιάξουμε κινητήρα που να καίει μόνο αέρα, χωρίς καύσιμο, τότε θα μιλάγαμε για την εφεύρεση του αιώνα αν όχι της χιλιετίας...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη referravag : 25-02-15 στις 01:21

Προεπιλογή

Εννοείται με διαγνωστικό το βλέπω. Το σίγουρο είναι ότι ψεκάζεται καύσιμο! Αν αφήσουμε στην άκρη τις μετρήσεις και τα διαγνωστικά (που το επιβεβαιώνουν), τότε πως εξηγείς το γεγονός ότι απ' όταν τοποθέτησα το Racechip έχει μειωθεί αισθητά το λεγόμενο "φρένο του κινητήρα;" (όπου φρένο κινητήρα εννοούμε το πόσο γρήγορα επιβραδύνει ο κινητήρας όταν αφήσεις το γκάζι). Προ racechip άφηνες το γκάζι και έκοβε ο κινητήρας... Πλέον με το racechip κόβει αισθητά λιγότερο σε σχέση με πριν... Σε 3 μηχανικούς που έχω περιγράψει την συγκεκριμένη αλλαγή συμπεριφοράς και οι τρεις μου εξήγησαν ότι οφείλεται στο ότι ψεκάζονται μερικά ml παραπάνω απ' ότι πριν. Άρα;

Επίσης ο βενζινοκινητήρας λειτουργεί σε πολύ πιο στενό φάσμα AFR σε σχέση με τους diesel...
    Στο δικο μου παντως (corsa) μετα την τοποθετηση φυσας, οχι της racechip, δεν παρατηρησα κατι τετοιο. Παντως δεν υσχιει αυτο που λες σε ολα τα αυτοκινητα. Στο δικο σου μπορει λογω pdf, λογω προδιαγραφων euro να το κανει αυτο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Τραχυς ο ηχος του corsa 1.3 ecoflex ?
    Από τον/την Garus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 03:50
  2. Service Corsa D ecoflex 1.3
    Από τον/την Perikliiss στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 14:37
  3. rezerbouar corsa ecoflex
    Από τον/την iliasGTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 00:09
  4. Corsa Ecoflex 1.3 ή 1.7
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 17:26
  5. καταναλωση βενζινης-corsa opc
    Από τον/την ΤΡΕΛΛΑ ΝΕΡΑ... στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 14:16

Δικαιώματα - Επιλογές