If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 79 από 79

Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια, η επισκευη εγινε οσο το δυνατον ποιο κοντα στο by the book, διαρροες δεν ξαναειχε απο εκεινο το σημειο της καδενας, μονο απο την ταπα συμπληρωσης νωτιζει γυρω γυρω, ισως θελει αλλαγη το oring που εχει. Μεχρι στιγμης εχει γραψει 9100km απο την επισκευη, ο υπολογιστης ταξιδιου δεν εχει μηδενιστει απο τοτε, και γραφει μεση καταναλωση 6,9lt/100 με χρηση 90% εντος πολης, το μονο θεμα ειναι οτι με τα 5-30 edge τσιμπαει λιγο, εχω συμπληρωσει 2 φορες συνολικα 500ml σε αυτα τα χιλιομετρα, στην επομενη αλαγη θα το γυρισω παλι σε 10-40 που εβαζα απο τοτε που το πηραμε και δεν καταναλωνε σταγονα. Στο επομενο σερβις αν και λιγα τα χιλιομετρα, ισως βγαλω και το καπακι των εκκεντροφορων να δω κατα ποσο χρωματιστικαν τα μεταλα απο τa castrol.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ενας και μοναδικος!

Προεπιλογή

Δεν παιζεσαι φιλε

Προεπιλογή

Συνολο 201140km, 13300km μετα την αλλαγη φλαντζας συμπιεσης και ολα μεχρι στιγμης πανε καλα, μετα την αλλαγη της φλαντζας ειχα βαλει τα castrol edge 5-30, και μεσα σε αυτα τα 13300km συμπληρωσα 2 φορες λαδι απο 200-300ml ή 300-400ml την φορα αν θυμαμαι καλα. Οποτε σημερα εκατσα και αλλαξα λαδια και το ξαναγυρισα σε 10-40 magnatec που εβαζα πριν φλαντζας βλαβης.

Πριν την αλλαγη εριξα και ενα καθαριστικο λαδιων (engine flush) μεσα της liqui moly, κατι που επρεπε να ριξω στις αλλαγες λαδιων που εκανα μετα την φλαντζα.

Για καλυτερη εικονα σκεφτηκα να βγαλω το καπακι των εκκεντροφορων πριν και μετα, αλλα δεν ειχα πολυ χρονο στην διαθεση μου, οποτε εβγαλα μια φωτογραφια πριν και μετα απο την ταπα πληρωσης. Οπως φενετε στην 1η φωτογραφια, στα εκκεντρα δεξια αριστερα υπαρχει ενα ιχνος λαδιου εκει που δεν υπαρχει επαφη με τα καπελοτα, αυτο το ιχνος δοκιμασα με το δαχτυλο εφευγε.

Μετα την χρηση καθαριστικου, 15 λεπτα λειτουργιας στο ρελαντι με ζεστα λαδια ενω στις οδηγιες λεει 10λεπτα, η εικονα μεσα απο την μικρη τρυπα της πληρωσης εχει ως εξης, οπως φενετε και το 2ο εκκεντρο μεσα αριστερα, το ιχνος δεξια-αριστερα που δημιουργηθηκε εχει φυγει κατα μεγαλο ποσοστο, αρα συμπερανω οτι καποιες ελαφρυες βρωμιες καθαριζουν, για τις επικαθιζεις και τα πουρια του λαδιου μετα απο πολυετη χρηση, δεν νωμιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο αποτελεσμα.

Aλλαχτηκαν και τα μπουζι, αυτη την φορα εβαλα της Bosch κωδικο αντικαταστασης για τα GM που φοροαει, τα μπουζι βγηκαν καθαρα με κανονικο χρωμα χωρις λαδιλες, εριξα και μια ματια μεσα απο τις τρυπες με μια ενδοσκοπικη καμερα που εχω για να δω την κατασταση που επικρατει πανω στα πιστονια μετα απο 13000km χρησης μιας και ειχα καθαριστει οι επικαθιζησεις. Η Εικονα εχει ως παρακατω απο τον 1ο προς το 4ο κυληνδρο, αν δεν εχω μπερδεψει φωτογραφιες, γενικα οι επικαθιζησεις τις βλεπω φυσιολογικες.
    1ος

2ος

3ος

4ος

Τελος πριν την αλλαγη της φλαντζας, θυμαμαι η καταναλωση κυμαινοταν βαση του trip στα 7.1lt/100, τωρα μετα απο 10300km που ειχε μηδενιστει το trip, η μεση καταναλωση κυμαινετε στα 6.8lt/100. Δεν ξερω αν παιζει ρολο η επισκευη της φλαντζας, τα ποιο ψιλα λαδια που ειχανε μπει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 21-06-18 στις 17:36

Προεπιλογή

Ενταξει δε παιζεσαι ρε φιλε και καμερα μεσα στους κυλινδρους!?
    Πολλα μπραβο για ολες τις ενημερωσεις που μας κανεις!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

εισαι φοβερος φιλε.....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Τι λες τώρα...

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Αξιος και πάλι, μπράβο.
    Αυτό το engine flush, το προτεινεις για μοτερ 16v που χτυπάει λίγο ωστήρια στο κρυο? Και γνκ είδες καμια διαφορα στην λειτουργια?
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω...

Γιωργος, δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι, εγω το εχω ριξει στο corsa πριν 20000km σε λιγο καιρο θα το δοκιμασω σε mazda 3 1.6 με καπου 100000km που καταναλωνει 1λιτρο λαδι σχεδον ανα 15000κμ να δουμε αν σταματησει, γιατι λεει οτι καθαριζει και τις επικαθιζησεις στα ελατηρια, αλλιως θα αλλαξουμε μαρκα λαδιων.

Στο astra δεν παρατηρησα κατι γιατι σπανια το οδηγαω εγω για να ξερω πως δουλευει ο κινητηρας, αλλα στο corsa που το ειχα ριξει, ειχα παρατηρησει οτι μετα την χρηση του και μετα καινουρια λαδια ο κινητηρας ηταν λιγο σφιχτος, ισως γιατι σπαει το φιλμ που εχει δημιουργηθει απο τα παλια λαδια και τα καινουρια λαδια θελουν καποια km να ξανακολησουν στα μεταλα, παντως αν ριξεις αστο για καποια λεπτα να δουλεψει στο ρελαντι με τα καινουρια λαδια και για τα επομενα 50-100Km μην το ζοριζεις ψιλες στροφες.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ντάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιος και πάλι, μπράβο.
    Αυτό το engine flush, το προτεινεις για μοτερ 16v που χτυπάει λίγο ωστήρια στο κρυο? Και γνκ είδες καμια διαφορα στην λειτουργια?
    θελεις βελτιωτικο υδραυλικων ωστηριων..εχει υδραυλικα;; τι μοτερ ειναι κ τι λαδι βαζεις;;

Προεπιλογή

Εντάξει Νίκο είσαι Θεός!! Έχεις πάει το μεράκι σε άλλο επίπεδο!! Θέλω να ρωτήσω σχετικά με αυτό που ρώτησε ένας φίλος πιο πάνω για τα ωστήρια στο κρύο ξεκίνημα. Κι εμάς στο 207 χτυπάει κάποιο/α ωστήρια μέχρι να ζεσταθεί λίγο το λάδι. Μετά δεν ακούγεται το παραμικρό... Ίσα ίσα που δουλεύει πολύ γλυκά. Έχει νόημα να ρίξουμε κάποιο πρόσθετο λαδιού για υδραυλικά ωστήρια ή όχι;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει Νίκο είσαι Θεός!! Έχεις πάει το μεράκι σε άλλο επίπεδο!! Θέλω να ρωτήσω σχετικά με αυτό που ρώτησε ένας φίλος πιο πάνω για τα ωστήρια στο κρύο ξεκίνημα. Κι εμάς στο 207 χτυπάει κάποιο/α ωστήρια μέχρι να ζεσταθεί λίγο το λάδι. Μετά δεν ακούγεται το παραμικρό... Ίσα ίσα που δουλεύει πολύ γλυκά. Έχει νόημα να ρίξουμε κάποιο πρόσθετο λαδιού για υδραυλικά ωστήρια ή όχι;
    εχει νοημα ..εμενα κατι τετοιο εκανε κ αλλαξα λαδι κ σταματησε παντως..μαρκα εννοω.,

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει νοημα ..εμενα κατι τετοιο εκανε κ αλλαξα λαδι κ σταματησε παντως..μαρκα εννοω.,

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakis bertone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Liqui Moly θυμάμαι ότι έβαλες στην τελευταία αλλαγή λαδιών και λογικά θα είδες "το φως το αληθινό". Ακόμη περιμένουμε εντυπώσεις στο άλλο θέμα! :P Πέρα από την πλάκα κι εμείς Liqui Moly έχουμε στο 207. Κοντεύουν για αλλαγή. Μάρκα λαδιών δύσκολα να φύγουμε από την Liqui Moly καθώς μόλις ζεσταθεί το δούλεμα είναι απλά απερίγραπτο... Σαν να έχει σχεδιαστεί για αυτό το αυτοκίνητο το λάδι αυτό. Αν αλλάξουμε σκέφτομαι για Castrol Magnatec 5W30 C2 που πληρούν τις προδιαγραφές της Peugeot.

Προεπιλογή

κοιτα εμενα μ εκανε το θεματακι με το μοτουλ(δε μπορω να καταλαβω γιατι μαλλον επεσα σε ΄΄μπομπα΄΄)...επειτα εβαλα pentosin (κανενα προβλημα)...και τωρα Liqui Moly..μολις 2000 τα εχω..δουλευει ΄΄βουτυρο΄΄..

Προεπιλογή

Τα Motul πολλοί τα εξυμνουν αλλά εγώ νομίζω ότι είναι υποδεέστερα από τα Liqui Moly και αρκετά υποδεέστερα... Βαλβολίνες που αλλάξαμε πάντως και βάλαμε Motul δεν είδαμε την ίδια θεαματική μεταμόρφωση όπως ο Γιώργος από τη Λευκάδα με τις Liqui Moly στο Corsa του... Την ίδια αίσθηση έχουν όπως και πριν ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα... Κι εμάς βούτυρο δουλεύει το μοτέρ. Τα ωστήρια που έγραψα πιο πάνω μόνο στο κρύο ξεκίνημα ακούγονται. Όταν είναι ζεστό όχι απλά βούτυρο, σαν ηλεκτρικό είναι το μοτέρ. Στο ρελαντί πολλές φορές ξεγελιέσαι νομίζοντας ότι έχει σβήσει.

Προεπιλογή

Μπορεί να ρίξουμε αυτό το πρόσθετο αν είναι στην επόμενη αλλαγή που κοντοζυγώνει. http://www.liqui-moly.de/liquimoly/p...oiladb=web.nsf

Λέει ότι καθαρίζει τις οπές λίπανσης και τους αυλούς το κυκλώματος λίπανσης... Θα ρωτήσω και τον μηχανικό μου. Thanks Σάκη!

Προεπιλογή

Μετα απο 6 χρονια και 62000km μετα την επισκευη ξαβαεκαψε φλαντζα το μοτερακι, μιας και εσπασε η τροχαλια του τεντωτηρα εκοψε ιμαντα δυναμο, ο οποιος γυρναει και την αντλια νερου, ανεβασε θερμοκρασια, με αποτελεσμα να σπασει το παγουρι και να χασει ολα τα νερα, φυσικα οταν το πηρε χαμπαρι ο πατερας μου (οπως παντα) ηταν αργα, το μοτερ κυριολεκτικα εσωτερικα ''εβραζε'' !!!! ...σαν φασολαδα!!!!
    Και συνολο εχουμε 3 φορες που εχει ανεβασει θερμοκρασια 2 φορες πλανιαρισμα κεφαλης και το μοτερ (μπλοκ-πιστονια) αποδεικνύεται εφταψυχο??? μιας και δεν εχουν παθει ζημια.
    Επισκευη την εκανε αυτην την φορα ενας φιλος, ο οποιος εκανε το λαθος να πλυνει την μηχανη εξωτερικα με πετρελαιο, με αποτελεσμα οτι υλικο ειναι απο λαστιχο μεσα στην μηχανη, οπως κολλαρα και τσιμουχες απο τα φις της πλεξουδας να μαλακοσουν/φουσκοσουν απο το πετρελαιο, οποτε προσοχη δεν πλενουμε ποτε με πετρελαιο εξωτερικα βενζινοκινητηρα, οι ντιζελ μπορει να κατασκευαζονται με αλλα υλικα λογικα, για να μην εχουν θεμα με το πετρελαιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 2 Εβδομάδες πρίν στις 17:21

Προεπιλογή

Δουλειές με φούντες... + τα έξοδα.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. ΕΞΑΤΜΙΣΗ ASTRA J 1400 TURBO
    Από τον/την ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 15:56
  2. Από αλλαγή φλάντζας κεφαλής σε αλλαγή μηχανής?
    Από τον/την Θάλασσα στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 13:30
  3. Φλάτζα κεφαλής στα 75.000 khm.
    Από τον/την psavas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 22:34
  4. ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΓΙΑ ASTRA 2003 G 1400
    Από τον/την Sferas στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 14:18
  5. μπουκα σε ASTRA H 1400
    Από τον/την ipotis στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-07, 13:23

Δικαιώματα - Επιλογές