If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20

Προεπιλογή Δεν παίρνει μπρος opel corsa 1.3 city 90hp

Καλησπέρα παιδιά.. Έχω το εξής πρόβλημα με το corsa το πρωί Όταν πάω να το βάλω μπρος παίρνει κανονικά μετά από απόσταση 2 χιλιομέτρων όταν το σβήνω και πάω να το βάλω αμέσως μπρος δεν παίρνει.. .χτυπάει μιζα Κανονικά αλλά δεν σκάει... Πρέπει να περιμένω 5 με 10 λεπτά για να πάρει μπρος . Μπορεί να είναι???

Προεπιλογή

Αυτό μου είχε τύχει σε ένα ρόβερ που έχω και ήταν ρελε αντλίας βενζίνης . απλά σου δίνω μια ιδέα δεν έχω ακούσει να έχουν παρόμοιο θέμα άλλα αυτοκίνητα πέρα από τα χόντα

Προεπιλογή

Γεια σου Φίλε.. Ακου να σου πω τι ειχα παθει εγω αν μπορω να σε βοηθησω.. Το αυτοκινητο μου( opel corsa d cdti) έπαιρνε κανονικα μπρος οταν ήταν κρυο και όταν ζεσταινοταν δεν επαιρνε..Περίμενα να κρυώσει κ μετα έπαιρνε κανονικα.. Χτυπουσε οπως λες μίζα.. Άλλαξα την μίζα και όλα οκ!!!

Προεπιλογή

Το ιδιο προβλημα εχει και ο κολητος μου σε ενα corsa C 1.3, μου λεει οτι οταν ειναι κρυο περνει με την μια, οταν ομως κανει καποια χιλιομετρα και το σβησει, και παει να το βαλει μπροστα με ζεστη μηχανη, δυσκολευετε και δεν περνει μπροστα με την μια, μιζαρει ο κινητηρας αλλα αργει να παρει, εψαξα λιγο στο ιντερνετ, οι ποιο πολλοι λενε για μιζα, ειχε κανενας αλλο παρομοιο προβλημα. Λετε μιζα να ειναι?? να του πω να την επισκευασει ή να την αλαξει?

Προεπιλογή

Σε έσκορτ που είχα παλιότερα το πρόβλημα ήταν η ασφαλειωθήκη. όταν λες δεν παίρνει μιζάρει και δεν παιρνει ή η μίζα δεν γυρνάει καθόλου?

Προεπιλογή

Μιζαρει κανονικα, γυρναει η μηχανη αλλα κανει περιπου 3-5 δευτερολεπτα για να παρει μπροστα, μονο οταν ειναι ζεστη η μηχανη, οταν ειναι κρυα περνει τσακμακι με την μια, απο οτι μου ειπε τελικα ειναι ενα μπεκ χαλασμενο, πηγε σε ενα συνεργειο και κανανε leak back test, δηλαδη μετρησανε τις επιστροφες απο τα μπεκ ποσο πετρελαιο επιστρεφουν και το ενα μπεκ τρεχει αβερτα. Δηλαδη εχει εσωτερικη διαρροη. και το καλο της υποθεσης ειναι οτι επι ενα χρονο σχεδον που το εχει, βαζει παντα shell απο το diesel v-power, (avin δηλαδη) αλλα δεν χρησημοποιουσε καθαριστικα στο πετρελαιο.
    Ξερει κανενας αν επισκευαζονται τα μπεκ αυτα ή να παει σε αγορα ενος καινουριου?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 20-08-14 στις 17:32

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιζαρει κανονικα, γυρναει η μηχανη αλλα κανει περιπου 3-5 δευτερολεπτα για να παρει μπροστα, μονο οταν ειναι ζεστη η μηχανη, οταν ειναι κρυα περνει τσακμακι με την μια, απο οτι μου ειπε τελικα ειναι ενα μπεκ χαλασμενο, πηγε σε ενα συνεργειο και κανανε leak back test, δηλαδη μετρησανε τις επιστροφες απο τα μπεκ ποσο πετρελαιο επιστρεφουν και το ενα μπεκ τρεχει αβερτα. Δηλαδη εχει εσωτερικη διαρροη. και το καλο της υποθεσης ειναι οτι επι ενα χρονο σχεδον που το εχει, βαζει παντα shell απο το diesel v-power, (avin δηλαδη) αλλα δεν χρησημοποιουσε καθαριστικα στο πετρελαιο.
    Ξερει κανενας αν επισκευαζονται τα μπεκ αυτα ή να παει σε αγορα ενος καινουριου?
    Καινούριο το πήρε; Πόσα χλμ το έκανε;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινούριο το πήρε; Πόσα χλμ το έκανε; Εννοείς ότι το shell v - power είναι avin;

Προεπιλογή

μεταχειρησμενο corsa c 1.3, τωρα εχει καπου 170000κμ++ πραγματικα μαλλον γιατι εχει book service απο γερμανια.

Shell σαν εταιρια δεν υπαρχει στην Ελλαδα, τα πρατηρια shell ανηκουν στην Avin, υπαρχει συμφωνια μεχρι καποια χρονολογια να κρατησουνε τα σηματα.

Προεπιλογή

Καλό φιλε μου αυτο με τα μπεκ κ ισχύει.(αν δωσουν διαφορετικα επιστρεφόμενα θελουν επισκευή).τα περισσότερα επισκευάζονται αν κ ο μάστορας θα πρέπει να είναι τζιμάνι, λογω του οτι τα μηχανήματα που τα δοκιμάζουν δουλεύουν σε ενα φασμα στροφων(δεν φαινονται τα παντα) κ οταν μπουν στο αμαξι,παλι δειχνει οτι κατι δεν παει καλα. τωρα αν παλι θες να ψαχτεις σε κατι ακομα δες το ''ματι'' του στροφάλου.ζεσταίνεται το πηνιο κ δεν δινει εντολή.κρυωνει κ ολα καλα!!

Προεπιλογή

Οντως δεν το ηξερα αυτο το τεστακι με τις επιστροφες, θα το κανω καποια στιγμη και στο δικο μου να δω αποτελεσμα, αλλα αν ηταν το ματακι του στροφαλου, δεν θα το εβγαζε και σαν βλαβη στον εγγεφαλο? και απο οτι ειδα, η θεση του ειναι και σε δυσκολο μερος να εβγαζα απο το δικο μου να δοκιμαζαμε.

Προεπιλογή

Ενημερωτικα, τελικα ηταν το ενα μπεκ κολημενο, βουλωμενο, εγινε ενα καθαρισμα και στα 4αρα, κοστος με κατι τσιμουχακια, 160€, καλη τιμη, γιατι οι τιμες που βρηκε πεζανε μεχρι και 400€ μονο για καθαρισμα. Μετα το καθαρισμα πλεον το αμαξι μιζαρει με την μια ζεστο/κρυο, προχτες που το οδηγησα καμια σχεση με πριν, το ρελαντι του πριν που εκανε λες και δουλευε τρακτερ, πλεον εγινε νορμαλ σχεδον αθορυβο, μηδεν καπνα απο την εξατμιση οταν το πλακωνει, και αρπαζει σφαιρα. Αφου με εβαλε σε σκεψεις να καθαρισω και τα δικα μου προλυπτικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 06-09-14 στις 19:06

Προεπιλογή

Η τιμή είναι αυτή που γράφεις (160). Για πάνω από 250 δεν έχω ακούσει να ζητάνε πουθενά. Εσείς εκεί έχετε τον nectario injection, τι το ψάχνεις; ¨Εχει και Κατερίνη έναν ακόμα πιο πολύ καλό και προσγειωμένο στις τιμές

Προεπιλογή

Εχει και Κατερίνη έναν ακόμα πιο πολύ καλό και προσγειωμένο στις τιμές
    ποιον λες?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pro8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιον λες?
    ΜΠΛΑΝΑΣ. Πίσω από το lidl και αμέσως αριστερά εκει που είναι η ΜΑΧΙ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kamenos-apo-opel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμή είναι αυτή που γράφεις (160). Για πάνω από 250 δεν έχω ακούσει να ζητάνε πουθενά. Εσείς εκεί έχετε τον nectario injection, τι το ψάχνεις; ¨Εχει και Κατερίνη έναν ακόμα πιο πολύ καλό και προσγειωμένο στις τιμές

Εδω γελανε και οι κοτες που λενε...φιλε μου στον νεκταριο ουτε την γενητρια μου δεν του παω που εχει απλο ψεκασμο...

Θεσσαλονικη γνωστος που ασχολειτε με diesel, Προς ωραιοκαστρο για οποιον ξερει ζητησε 160 βγαλμενα, 200 αν τα βγαλει αυτος, +Φπα αν κοπει τιμολογιο.
    Αλλος ενας καστορια με συχρονα μηχανηματα, που δεν τον γνωριζω, να τα στηλουμε βγαλμενα απο εμας, 80€ το τεμαχιο.
    Στην κατερινη μας ειπε ενας στο αιγινιο αλλα δεν ρωτησαμε, δεν ξερω αν ειναι αυτος που λες.
    Μετα μεσω γνωστου βρηκαμε αυτον στην κοζανη, πηγε το αμαξι μια μερα εκει και την αλλη μερα το πηραμε. Συνεργειο σοβαρο με μηχανηματα.

Στην βεροια δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΝ που να ξερει να ασχοληθει με common rail, ολοι στελνουν εκτος, οποιος εχει παλαιας τεχνολογια diesel, pd ή με αντλια ψεκασμου, μηχανικη ή ηλεκτρονικη, εχει μονο εναν σοβαρο που ασχολητε μεσα στο νομο. Αλλιως θεσσαλονικη.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kamenos-apo-opel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΠΛΑΝΑΣ. Πίσω από το lidl και αμέσως αριστερά εκει που είναι η ΜΑΧΙ.
    μια απο τα ιδια και ο μπλανας...ασε φιλε μονο για τρακτερ ειναι αυτος!

Προεπιλογή

Nα σε ρωτησω κατι...οταν κατουράει ενα μπεκ απο την συμπίεση δε τρυπάει το πιστόνι?

Προεπιλογή

Αν κατουραει απο τις επιστροφες, δεν εχεις προβλημα παρα μονο οτι δεν μπορει να ψεκασει με την σωστη πιεση μεσα στο κυληνδρο, οποτε δεν γινετε αναφλεξη, οπως συνεβαινε στου κολητου μου.
    Αν κατουραει μεσα στον κυληνδρο, μην νωμιζεις οτι θα τρεχει σαν βρυση, νωμιζω δεν εξαερωνετε το πετρελαιο σωστα και δεν γινετε καλη καυση, ή καθολου, οποτε υπαρχει και μαυρος καπνος απο την εξατμιση, οταν ψεκαζετε περισοτερο πετρελαιο απο οτι πρεπει απο ενα μπεκ, ή ασπρος οταν δεν αναφλεγετε.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pro8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια απο τα ιδια και ο μπλανας...ασε φιλε μονο για τρακτερ ειναι αυτος!
    κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος. Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Ο. 100000%

Παρόμοια Θέματα

1. corsa 1.3 90hp tuning
    Από τον/την redvipergr στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 12:30
  2. katanalosi corsa 1.4 90hp 2007!
    Από τον/την corsa2007 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 20:22
  3. Δεν παίρνει μπρος...
    Από τον/την mxa055 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-09, 10:50
  4. Δεν παίρνει αμέσως μπρος
    Από τον/την mpoulikatsos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 09:46
  5. Opel Astra H - Elegance 1.4 90HP
    Από τον/την Highlander στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-09, 15:23

Δικαιώματα - Επιλογές