If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο σας κράτησε η μπαταρία;

Ψήφισαν
48. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 0-2 χρόνια (χωρίς συντήρηση)

4 8,33%
  • 2-3 χρόνια (χωρίς συντήρηση)

7 14,58%
  • 3-4 χρόνια (χωρίς συντήρηση)

6 12,50%
  • 4-6 χρόνια (χωρίς συντήρηση)

16 33,33%
  • 6+ χρόνια (χωρίς συντήρηση)

9 18,75%
  • 0-2 χρόνια (τακτική συντήρηση)

0 0%
  • 2-3 χρόνια (τακτική συντήρηση)

0 0%
  • 3-4 χρόνια (τακτική συντήρηση)

3 6,25%
  • 4-6 χρόνια (τακτική συντήρηση)

0 0%
  • 6+ χρόνια (τακτική συντήρηση)

3 6,25%
Multiple Choice Poll.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 27

Question Πόσο σας κράτησε η μπαταρία;

Δεν έχω βρει παρόμοια ψηφοφορία και έχω την απορία. Ίσως προσπαθώ έμμεσα να διαπιστώσω πόσο κρατάνε οι μπαταρίες σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις, χωρίς και με τακτική συντήρηση (πχ φόρτιση, συμπλήρωση υγρών κτλ). Αν η μπαταρία αλλάχτηκε πχ λόγω βλάβης του αυτοκινήτου (πχ ηλεκτρική διαρροή) καλύτερα να μη περιληφθεί αυτή η ψήφος. Ψάχνουμε να δούμε τις διαφορές στις μπαταρίες που πεθαίνουν από φυσικά αίτια. Επίσης αν έχετε ξεπεράσει τα 6 χρόνια μπορείτε να επιλέξετε την σχετική επιλογή και ας κρατάει ακόμα η μπαταρία. Εννοείται πολλοί άλλοι παράγοντες επιδρούν στη διάρκεια ζωής που δεν είναι δυνατό να συμπεριληφθούν όπως εξωτερική θερμοκρασία, διαδρομές εκτός δρόμου και πολλά άλλα, ενδεχομένως όμως να βρεθεί κάποια τάση στο τι βοηθάει μια μπαταρία να κρατήσει περισσότερο. Για να δούμε... όποιος θέλει να πει λεπτομέρειες πχ μαρκα/Ah/CCA, σε τι αμάξι χρησιμοποιείται κτλ ελεύθερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 01-03-13 στις 19:27

Προεπιλογή

2 με 3 χρονια η εργοστασιακη φυσικα για την καινουργια varta θα δειξη...
    το μυαλό είναι σαν την ομπρέλα,λειτουργεί καλύτερα όταν είναι ανοιχτό.

Senior Member Το avatar του χρήστη Aris25beli
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ ΑΓΡΙΝΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

2 χρονια και 9 μηνες η εργοστασιακη 4μιση χρονια η bosch εως τωρα και συνεχιζουμε.δεν εχω κανει συντηρηση η ποτε
    never in a straight line....

Moderator Το avatar του χρήστη giorgos_ASTRA G
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

6 χρονακια η TAB χωρις συντήρηση. Αλλα την προσεχω ομως. Πριν βαλω μπροστα το αυτοκινητω δεν θετω σε λειτουργια τιποτα,ουτε καν τα παραθυρα δεν ανοιγω.
    OPEL ASTRA G 1999 X14XE SPORTIVE

Προεπιλογή

Mακρια απο bosch παιδες σε 2 χρονακια εμενα το ειπε το ποιημα... Πλεον με matador ως στιγμης πολυ ευχαριστημενος!
    Long term project c20xe tuned by my friend...!

Προεπιλογή

Η εργοστασιακή κράτησε 11 (και κατι ψιλα) χρονάκια, μετά Varta Black Dynamic που είναι ολόιδια με την S3 της Βosch εως τώρα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

4 χρονια ακριβως η εργοστασιακη...
    ▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄★★...GTC...★★▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄

Προεπιλογή

Σε toyota corolla η πρώτη 6,5 χρόνια panasonik και την άλλαξα γιατί πήγα εκδρομή στα Ζαγοροχώρια Φεβρουάριο μήνα και φοβήθηκα να μην μείνω εκεί, δεύτερη μπαταρία της bosch 4 χρόνια, και η τρίτη της varta για να δούμε;

Προεπιλογή

Γιωργο θυμασαι τα χαρακτηρηστικα της Bosch που ειχες?

Προεπιλογή

οταν πηρα το astra f το 2004,φοραγε την delco(αν δεν κανω λαθος,της οπελ ηταν)ειδη 3 χρονια,και εμενα μου κρατησε αλλα 6 χρονια,και με καποια διαστηματα που ειχε πχ,χαλασει το αμαξι και ξεφορτισε αλλα συνηλθε,κατι αναμονες πχ στο αεροδρομιο της ελευσινας 2 μηνων ακινησια,και παλι να παιρνει μπροστα μια χαρα.μες την ταλαιπωρια δηλαδη,και την αλαξα το 2010 προληπτικα,δεν εμεινα,αλλα ηταν κουρασμενη.
    ascona b!!δωσε γκαζι να γυρισει,το μοτερ να κελαηδισει,λαστιχακι να μυρισει και την υπογραφη του στο δρομο να ζωγραφισει!!!

Προεπιλογή

Varta 3-4 χρόνια με καθυμερινή χρήση χειμώνα καλοκαίρι.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

H εργοστασιακη 9μιση χρονια τωρα και συνεχιζει. Χωρις συντηρηση.

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

περίπου 5χρόνια στο astra με κακή χρήση!τι εννοώ?μεγάλα διαστήματα χωρίς να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο κυρίως τον χειμώνα.τώρα εχω s5 Bosch με χρήση όπως και πριν και...βλέπουμε!
    στο corsa d του αδελφού μου 5,5χρόνια και συνεχίζει με ένα μόνο φορτισμα,στο corsa c της αδελφής μου περίπου 10χρόνια και στο vectra c 8χρόνια και συνεχίζει με μια vector 2χρόνια τώρα και όλα καλά!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Γυρω στα 4μιση χρονια η εργοστασιακη (της GM), για την ωρα Bosch και βλεπουμε...

Προεπιλογή

Βλέπω έχουμε απ'όλα! Μοιρασμένα τα έτη σχεδόν σε όλη τη κλίμακα και ότι κανένας σχεδόν δεν ασχολείται με συντήρηση! Διακρίνω μια τάση η διάρκεια ζωής να έχει μεγάλη συσχέτιση με τη τεχνολογία του αυτοκινήτου (περισσότερα ηλεκτρονικά) από αυτά που διαβάζω, όσο πιο μοντέρνο τόσο λιγότερο κρατάει με κάποιες εξαιρέσεις. Keep up voting! Η δική μου είναι στην 6ετία (εργοστασιακή GM - Varta) με συντήρηση τον τελευταίο 1.5 χρόνο. Καλά κρατάει ακόμα αλλά τη βλέπω σύντομα να με αφήνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 02-03-13 στις 17:34

Προεπιλογή

2 xronia h ergastasiakh!

Προεπιλογή

Εγώ σε opel corsa c μοντέλο 2001 ακόμα έχω την εργοστασιακή, το καλοκαίρι κλείνει 12 χρόνια, φτου να μη τη ματιασω.

Προεπιλογή

Στη Vectra μοντέλο του 89, μας πάνε μια δεκαετία. Πέρσι βάλαμε την τρίτη μπαταρία. Ποτέ δεν τις συντηρήσαμε και ποτέ δεν μείναμε από μπαταρία.
    Μεγαλοφυΐα είναι κάποιος που σε µια παραλία γυμνιστών μπορεί να θυμάται φάτσες.

Προεπιλογή

Astra h 1.6t αγορά 30/05/2008 κατασκευή 3/2008 φοράω ακόμα τη γνήσια(gm)
    και μένει ακίνητο αρκετές μέρες ειδικά το καλοκαίρι.

Προεπιλογή

Εχω astra gtc 1.6turbo μοντέλο 2009 και η εργοστασιακή κράτησε 2μισ χρόνια .Τώρα έχω βάλει μια exide και βλέπουμε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μπαταρία !!!
    Από τον/την pipinos1976 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-12, 13:50
  2. Μπαταρία για Corsa D..
    Από τον/την Foxhound71 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-12, 02:48
  3. Πρόβλημα Με την Μπαταρία
    Από τον/την GeorgeGTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 13:19
  4. ερωτήσεις για μπαταρία.
    Από τον/την nasos38 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-10, 12:50
  5. Μπαταρία
    Από τον/την mario στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 21:40

Δικαιώματα - Επιλογές