If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΛΑΜΔΑ ΟΠΕΛ ΚΟΡΣΑ C 2003

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο forum,αν μπορείτε βοηθήστε με.εχω ένα opel corsa c sport 2003.πριν μερικές μέρες ξαφνικά μου ανάβει το λαμπάκι για τα καυσαερια.το πάω στο μάστορα,(στην οπελ ούτε λόγος είναι φαρμακείο) και μου λέει είναι ο αισθητήρας λαμδα.ξερει κανείς πόσο κοστίζει ????? και αν υπάρχει σε ιμιτασιόν ??

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

ναι υπαρχει.το πολυ κανα 50αρικο.
    μαλλον θα σου βγαζει ενα απο αυτα τα σφαλματα..
    P0130 O2 Sensor Circuit High Voltage (Bank 1 Sensor 1) C-30
    P0130 O2 Sensor 1 Circuit Voltage Low C-30
    P0130 O2 Sensor 1 Open Circuit C-30
    P0130 O2 Sensor 1 Incorrect Signal C-30
    P0134 O2 Sensor Circuit Open (Bank 1 Sensor 1) C-30
    P0135 O2 Sensor Heater Circuit High Voltage (Bank 1 Sensor 1) C-29
    P0135 O2 Sensor Heater Circuit Low Voltage (Bank 1 Sensor 1) C-29
    P0135 O2 Sensor Heater Circuit Open (Bank 1 Sensor 1) C-29
    P0136 O2 Sensor Circuit High Voltage (Bank 1 Sensor 2) C-32
    P0136 O2 Sensor 2 Circuit Voltage Low C-32
    P0136 O2 Sensor 2 Open Circuit C-32
    P0139 O2 Sensor 1 Incorrect Signal C-30
    P0140 O2 Sensor 2 Incorrect Signal C-32
    P0141 O2 Sensor Heater Circuit High Voltage (Bank 1 Sensor 2) C-31
    P0141 O2 Sensor Heater Circuit Low Voltage (Bank 1 Sensor 2) C-31
    P0141 O2 Sensor Heater Circuit Open (Bank 1 Sensor 2) C-31
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Eγώ είχα βάλει ιμιτασιόν (HOFFER) και είχα θέματα. Έβαλα τον Bosch μετά με 90Ε και καθάρισα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

φιλε κουμπαρε απο που τον πηρες ???????????? επισης ηταν με τη φυσα ετοιμη η ηθελε κοψιμο τα καλοδια και ανοση στη παλια φυσα ?

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

o ιμιτα βγαζει καμια 30.000 χλμ κ μετα καιγεται.
    δν ξερω βεβαια αν τον επηρεαζε το χταποδι που φορουσα κ διαβαζε οτι να ναι..
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Στον ιμιτασιόν ήταν με γυμνά καλώδια και τα κόλλησα. Στον Bosch ήταν έτοιμη η φίσα. Τους πήρα και τους 2 απ΄ τον Σταμούλη στον Νέο Κόσμο.

Προεπιλογή

Εννοείς 90 ευρώ τον ένα έτσι ?? δεν πωλούνται ζευγάρι αν κατάλαβα καλά,διότι έχει ένα πριν τον καταλύτη και ένα μετά .

Προεπιλογή

Ναι 90Ε ο ένας. Αλλά συνήθως μόνο ο πρώτος την πατάει, αυτός στο χταπόδι.

Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας ...μια ερωτηση ακομα γιατι θα τρελαθω...πηγα στο συνεργειο (μια που περνουσα απο κει) και ειπα στο μαστορα να μου σβησει το λαμπακι της μηχανης που ειχε μεινει αναμενο και εδειχνε οτι υπαρχει βλαβη,για να μη το βλεπω.....μεχρι να βρω τα 90 ευρωπουλα και να παραγειλω τον καινουργιο αισθητηρα λ .απο τοτε εχω κανει καμια 100 χιλιομετρα χωρις να ξανααναψει.και ερωτω...αν ηταν ο αισθητηρας λ δεν θα επρεπε να μοαυ αναψει παλι καποια στιγμη ?

Προεπιλογή

Θα δείς εάν το αμάξι ρετάρει στο ρελαντί ή έχει αρρυθμίες (βυθίσματα στις στροφές στο ρελαντί). Επίσης, η κατανάλωση πρέπει να είναι αυξημένη. Άν τα έχεις αυτά τα συμπτώματα είναι ο λ και θα σου ανάψει ξανά. Άν όχι πιθανο να φταίει η βενζίνη. Αναλόγως τι βλάβη βγάζει και το διαγνωστικό.

Προεπιλογή

αν ηταν ο αισθητηρας λ δεν θα επρεπε να μοαυ αναψει παλι καποια στιγμη?
    Το πιο πιθανό είναι όταν σου άναψε να είχες κάποιο "μπούκωμα" στα καυσαέρια που κάνανε τον αισθητήρα κατάμαυρο και το κατακάθι να εμπόδιζε τη λειτουργία του και να έδινε σταθερό βολτάζ το οποίο ανίχνευσε ο εγκέφαλος. Μέχρι να σβήσεις το λαμπάκι καθάρισε λίγο η κάπνα και άρχισε να δείχνει πάλι σκαμπανέβασμα στο βολτάζ οπότε προς το παρόν ο εγκέφαλος δε το θεωρεί προβληματικό. Αλλά οι αισθητήρες λ ελέγχονται σε βάθος χρόνου για κάποια όρια που αν ξεπεραστούν τότε ανάβει το λαμπάκι. Οπότε έχεις λαμπάκι αν δεν παρατηρείται καθόλου μεταβολή βολτάζ ή αν ανεβοκατεβαίνει, έχει πέσει η απόκριση του λ κάτω από 1-2 Hz (αν θυμάμαι καλά). Αλλά επειδή είχες περιστατικό μπουκώματος, πιθανότατα ο αισθητήρας έχει αρχίσει να χάνει σε απόκριση αλλά όχι τόσο ώστε να ξανανάψει το λαμπάκι. Μπορεί και να μη σου ανάψει ποτέ αλλά ο αισθητήρας πιθανότατα έχει τόσο κατακάθι που έχει χάσει την άμεση απόκρισή του και αυτό προκαλεί αυξημένη κατανάλωση και ταλαιπωρεί τον καταλύτη παραπάνω απ'όσο χρειάζεται και ενδεχομένως στο μέλλον να έχεις και τέτοιο θέμα.
    Υπάρχουν διαγνωστικά αισθητήρων λ που ανιχνεύουν αν έχει χάσει ο αισθητήρας την άμεση απόκριση, πριν σκεφτείς να τον αλλάξεις βρες κάποιο συνεργείο με τέτοιο διαγνωστικό να είσαι σίγουρος. Εναλλακτικά, βρες ένα OBDII scanner με ικανότητα γραφήματος και μέτρησε τη συχνότητα του B1S1 sensor να πηγαίνει από 0.1V - 0.8V με τουλάχιστον 2-3Hz με μέτριες στροφές (πχ 1500 - 2000). Αν η συχνότητα και το εύρος είναι μικρότερα (πχ 0.3V-0.6V) και/ή κάτω από 2Hz είναι για πέταμα παρόλο που ο εγκέφαλος μπορεί να το θεωρεί ακόμα οκ (αφήνουν μεγάλα όρια ανοχής επίτηδες). Όλα αυτά είναι για το μπροστινό O2 σένσορα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 14-02-13 στις 23:26

Προεπιλογή

Εμένα ο λ φτάνει μέχρι 1.75V. Θα ξανανάψει αν είναι ο λ. Εμένα ας πούμε άναβε αμέσως όταν στα 70χλμ/ω έβαζα 5η. Μόλις πάταγα γκάζι, μπαμ άναβε αμέσως. Σε συγκεκριμένες συνθήκες θα το δεις. Αν βέβαια δεν είναι εντελώς OFF. Γιατί αν είναι ε θα ανάβει συνέχεια.

Προεπιλογή

Έχουν βγει τα τελευταία χρόνια και αισθητήρες νέας τεχνολογίας που το βολταζ πάει μέχρι 4 βολτ και τα χρησιμοποιούν στα πιο ακριβά αμάξια. Στο κορσα απόσο ξέρω έχουμε τους απλούς κλασικούς και το βολτάζ τους παραπάνω από 1V δεν υπάρχει περίπτωση, είναι τα όρια των υλικών που παράγουν 0V-1V περίπου με μέση τιμή 0.45V. Η μόνη περίπτωση να ξεπεράσει λίγο το 1V είναι υπερβολική υπερθέρμανση του αισθητήρα που κανονικά λειτουργεί στους 600F και δίνει αυτά τα όρια.
    Στο δικό σου αμάξι δε ξέρω ποια τεχνολογία λ αισθητήρα έχει αλλά αν βλέπεις 0-4V περίπου είναι οι καινούργιοι αλλά δε ξέρω πολλές λεπτομέρειες για αυτούς. Εννοείται δε μπορεί να μπει καινούργιος σε όχημα που λειτουργεί με τον κλασικό και το αντίστροφο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apagogeas : 15-02-13 στις 00:36

Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας, να εισατε ολοι καλα.αν καποιος απο εσας εχει κοντα σε αγια παρασκευη συνεργειο πειτε μου να του το φερω το αμαξι να το κοιταξει..ευχαριστω πολυ και παλι !!!!!!!

Προεπιλογή

Σε Corsa C με z12xe μοτέρ , εξακολουθεί και πετάει βλάβη p0136 και p0140 για το 2ο λ . Ο λ όμως δουλεύει κανονικά και πρίζα του καθαρίστηκε . Μηδενίστηκε και ξανα πέταξε σφάλμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι όλη η πλεξούδα ;

Παρόμοια Θέματα

1. ΒΛΑΒΗ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΛΑΜΔΑ ΟΠΕΛ ΚΟΡΣΑ C 2003
    Από τον/την andreasdats στο forum Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 00:19
  2. βλαβη αισθητηρα (λ)
    Από τον/την babis89z στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 14:36
  3. Ανακληση για καδενα οπελ κορσα 2003
    Από τον/την ohristou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-10, 23:18
  4. Προβλημα με ΟΠΕΛ ΚΟΡΣΑ D
    Από τον/την Agrinio στο forum Opel
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-10, 10:52
  5. Πιθανο Προβλημα Αισθητηρα λαμδα
    Από τον/την Dorminor στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-08, 15:32

Δικαιώματα - Επιλογές