If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 75

Προεπιλογή

Στο Corsa C που πήρα μετ/σμενο όταν το πήρα άλλαξα τα πάντα όπως και αντιψυκτικό .
    Ωστόσο έπλυνα το μοτέρ και χθές παρατήρησα αντιψυκτικό κοντά στη παλάντζα ταχυτήτων και τη βάση . Ο πρώτος ύποπτος είναι το δοχείο δέν πρέπει να έχει αλλαχτει και έχει και βρώμα στα τοιχωμάτα .
    Η ερώτηση μου είναι εξής , έχουν διαφορά τα παγούρια σε XE και XEP μοτέρ γιατί έχουν 2 κωδικούς και τηλέφωνα στα μαγαζιά δέ σηκώνουν ,
    Επίσης να πάρω το γνήσιο παγούρι ή και εμπορίου είναι μια χαρα .

Οι κωδικοι είναι εξής : 9129170 και 9128766
    Επίσης έλεγα να αλλάξω και τάπα μαζί .
    Αντιψυκτικό θα βάλω το γνήσιο.

Προεπιλογή

Το γνησιο απο Opelexpert εχει καπου στο 50αρικο, με 10-20€ περνεις αφτερμερκετ, αλλα σε κανα 2 σαιτ που κοιταξα, δεν βλεπω καμια μαρκα της προκοπης πχ behr.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ναι γιατι το γνησιο ειναι behr...σιγα
    Ενα METALCAUCHO θα βαλει ο ανθρωπος και θα τελειωνει
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνησιο απο Opelexpert εχει καπου στο 50αρικο, με 10-20€ περνεις αφτερμερκετ, αλλα σε κανα 2 σαιτ που κοιταξα, δεν βλεπω καμια μαρκα της προκοπης πχ behr.
    Τόν πήρα τηλέφωνο τόν Opelexpert όπως και άλλους . Όντως το γνήσιο 52€ , μου είπαν διαθέσιμο είχαν febi blistein με 20€ . Μαζί θα του αλλάξω και τη τάπα .
    Σήμερα όμως που το παρατήρησα δέν είχε λερώσει . Η θερμοκρασία κανονική , όπως δουλεύουν τα Opel .

Προεπιλογή

9129170 στο 1200, και το λαμάκι στερέωσης no 17, και 2 dexcool +2 νερό, σύνολο μέχρι 5 λίτρα δηλ. βάζεις 4 και την επόμενη μέρα συμπληρώνεις

Προεπιλογή

Ρώτησα και βρήκα metalcaucho 10€ και τάπα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά swag αν σε ενδιαφέρει πες μου
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    9129170 στο 1200, και το λαμάκι στερέωσης no 17, και 2 dexcool +2 νερό, σύνολο μέχρι 5 λίτρα δηλ. βάζεις 4 και την επόμενη μέρα συμπληρώνεις
    Aυτό είναι τελικά , φαίνονται ακόμη .

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα και βρήκα metalcaucho 10€ και τάπα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά swag αν σε ενδιαφέρει πες μου
    Είμαι εκτός Αθηνων αυτή την εβδομάδα , οπότε τα αγόρασα εδω σε τοπικό μαγαζί στα 19€ το παγούρι . Θα το φέρει το μεσημέρι .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό είναι τελικά , φαίνονται ακόμη .

Είμαι εκτός Αθηνων αυτή την εβδομάδα , οπότε τα αγόρασα εδω σε τοπικό μαγαζί στα 19€ το παγούρι . Θα το φέρει το μεσημέρι .
    καλοριζικο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Το παλιό δοχείο είχε πολυμεριστει , και είχε βρώμα στα τοιχώματα . Χρησιμοποιηθηκε 2 λιτρα Dexcool και το υπόλοιο νερό βρυσης το γραφει εξίσου επάνω το κουτι. Συνολικά παίρνει 5λιτρα το γράφει και το Autodata και γράφτηκε κιόλας .
    Έκανε και 100 χιλιόμετρα και το ξανα είδα με εντελώς κρύο μοτέρ του συμπλήρωσα ελάχιστα.
    Ωστόσο είδα ελάχιστα νωτισμένη την αντλία νερού από τη δεξία. Φαίνεται να έχει αλλαχτεί , θα είμαι υπο παρακολούθηση . Σε τρόμπα νερού τι κοιτάζουμε ;

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παλιό δοχείο είχε πολυμεριστει , και είχε βρώμα στα τοιχώματα . Χρησιμοποιηθηκε 2 λιτρα Dexcool και το υπόλοιο νερό βρυσης το γραφει εξίσου επάνω το κουτι. Συνολικά παίρνει 5λιτρα το γράφει και το Autodata και γράφτηκε κιόλας .
    Έκανε και 100 χιλιόμετρα και το ξανα είδα με εντελώς κρύο μοτέρ του συμπλήρωσα ελάχιστα.
    Ωστόσο είδα ελάχιστα νωτισμένη την αντλία νερού από τη δεξία. Φαίνεται να έχει αλλαχτεί , θα είμαι υπο παρακολούθηση . Σε τρόμπα νερού τι κοιτάζουμε ;

Σε τρόμπα νερού κοιτάς σε ina, hepu. Οι καλύτερες είναι αυτές και μετά σε skf για λίγο πιο φτηνά κάνα 10αρικο...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ohristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τρόμπα νερού κοιτάς σε ina, hepu. Οι καλύτερες είναι αυτές και μετά σε skf για λίγο πιο φτηνά κάνα 10αρικο...
    Πρός το παρόν δέν εχω ξανά λεκέ . Η στάθμη είναι εκεί που πρέπει .
    Θα του κάνω μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου μόνος μου , να βρώ χρόνο γιατί έχει συμπληρώσει 7500 χιλιόμετρα .
    Και όταν παέι για υγραέριο θα αλλάξω και τρόμπα νερού και τόν ιμάντα , εάν μέχρι τότε δέν ξανα παρατηρήσω μείωση στάθμης .
    Απο 40-80€ κυμσαίνονται οι τιμές

Προεπιλογή

Έχω το εξής πρόβλημα . Το αμάξι αγοράστηκε μετ/σμενο το Φεβρουάριο του 2021 . Έγινε ένα πλήρες Service αλλαγή και θερμοστάτης έμενε ανοιχτός . Δέ είχα παρατηρήσει πρόβλημα , και η θερμοκρασία δούλευε σε λογικα επίπεδα . Μέχρι και τώρα δέ έχει ανεβάσεί πάνω απο 95 βαθμούς και σε ανήφορο και με A/C .
    Πρίν κανένα μήνα είδα οτι είχε πέσει η στάθμη αντιψυκτικού . Το παρακολούθησα και είχε λεκέ στήν αντλία νερού ( υπ όψιν έχει αλλαχτεί από τόν προηγούμενο ).
    Αρχικά μου πήγε το μυαλό για φλάντζα καθρέφτη , αλλά τα λάδια είναι παντακάθαρα .
    Υπέθεσα οτι απο το καιρό είναι το παγούρι. Αλλάχτηκε μαζί με ίδια τάπα εμπορίου ίδια ακριβώς μου έδωσε .
    Μέχρι προχθές που το είδα το πρωί και δέν είχε ξανά και σάν να τα είχε βράσει . Είχε πετάξει και αντιψυκτικό .
    Θερμοκρασία ωστόσο δέν είχε ανεβάσει .
    Το βεντιλατέρ , το άφησα στο ρελαντί και όταν το όργανο - δείκτης έδιξε 92 βαθμούς πήρε μπροστά .
    Θα αλλάξω για αρχή τη αντλία νερού , και μετά υποπτεύομαι και το ψυγείο του μήπως είναι βουλωμένο .
    Έχουμε καμία πρόταση σε ψυγείο έλεγα σε Nissens εάν χρειαστεί .

Προεπιλογή

δες με led φακό το ψυγείο προσεκτικά, ειδικά βραδυνές ώρες, κάπου θα λαμπυρίζει εκεί που γλείφει. Aφου τόχεις πλυμένο , εκεί που χάνει θα χει κάνει λεκέ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες με led φακό το ψυγείο προσεκτικά, ειδικά βραδυνές ώρες, κάπου θα λαμπυρίζει εκεί που γλείφει. Aφου τόχεις πλυμένο , εκεί που χάνει θα χει κάνει λεκέ.
    Tα αντιψυκτικα τα πέταξε απο το παγούρι . Μάλλον είναι βουλωμένο το ψυγείο . Μόλις δέν ενεργοποιώ το A/C και να το ζορίζεις δέν ανεβάζει.
    Αφού θα αλλαχτεί η τρόμπα νερου χάνει κιόλας , πήρα και ενα ψυγείο νερού . Σύνολο 130€ τα υλικά .

Προεπιλογή

Εγω αντλια εχω SKF εδω και 4-5 χρονια.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. Αντιψυκτικό
    Από τον/την astra2004_14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-19, 21:45
  2. Γενικό Σέρβις Άστρα Βοήθεια
    Από τον/την Bjob στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 14:39
  3. Αντιψυκτικό-Αντιθερμικό υγρό ψυγείου
    Από τον/την meletis13forever στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-10, 14:39
  4. Μεγάλο σέρβις Astra G
    Από τον/την Antonis_SP στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 01:42
  5. Απαράδεκτη συμπεριφορά και ελλιπής γνώσεις σέρβις
    Από τον/την Δημήτρης N.F.S στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-09, 13:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές