If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 75

Προεπιλογή

Παιδια μια ερωτηση..Αλλαξα προχτες θερμοστατη,η πρωτη βλαβη που μου βγαζει το astra (για το οποιο δεν βγηκε καμια ενδειξη )κ μου αλλαξαν κ το ψυκτικο υγρο.Απο οτι ειδα ο μαστορας μου εβαλε 3 μπουκαλακια ψυκτικο κ τωρα λογω μαλλον της λειτουργιας εχει κατσει το υγρο στο παγουρι λιγο πιο κατω απο την γραμμη.Να συμληρωσω μεχρι τη γραμμη με νερο βρυσης ή να παρω ψυκτικο?
    ▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄★★...GTC...★★▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄

Προεπιλογή

Απλά λόγω αυτόματης εξαέρωσης σου έπεσε λίγο η στάθμη.
    Βάλτου λίγο νερό και θα είσαι μια χαρά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adekastos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά λόγω αυτόματης εξαέρωσης σου έπεσε λίγο η στάθμη.
    Βάλτου λίγο νερό και θα είσαι μια χαρά.
    Thanks φιλε μου για την απαντηση!

Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι;Αυτο το αντιψυκτικο χρησιμοποιουμε;
    http://www.e-antallaktika.com.gr/gm-...glife-1lt.html
    Επειδη παραπανω αναφερθηκε πορτοκαλι και αυτο γραφει κοκκινο!

Προεπιλογή

Ναι αυτό είναι το αντιψυκτικό που βάζουμε μαζί με νερό.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

ok thanks!Ποσα λιτρα βαζουμε;2 ή 3;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pxal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok thanks!Ποσα λιτρα βαζουμε;2 ή 3;
    3 μπουκαλακια μου εριξαν εμενα στην αλλαγη..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niccc Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις corsa c 3 ειναι πολλα και σημερα θα το αδειασω να βαλω 2 και απιονισμενο.

γιατι μου λες ομως οτι θα δυσκολευτω να ανοιξω την ταπα; ειναι σε περιεργο σημειο δεν φτανει χερι ή οτι δεν θα ανοιγει απο τον καιρο; γιατι εμενα το ψυγειο ειναι 2 μηνων...και προχτες παλι ειχε ανοιχτει απο το μηχανικο μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apsogos : 04-02-12 στις 08:00

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niccc Εμφάνιση μηνυμάτων
    νικο,3 μπουκαλια ειναι πολλα!!προβλημα δεν θα εχεις αλλα δεν ζεις στην αλασκα!!!2 μπουκαλια και συμπληρωμα με νερο ειναι η ιδανικη αναλογια!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νικο,3 μπουκαλια ειναι πολλα!!προβλημα δεν θα εχεις αλλα δεν ζεις στην αλασκα!!!2 μπουκαλια και συμπληρωμα με νερο ειναι η ιδανικη αναλογια!!
    τωρα παιδια ετοιμαζομαι να αλλαξω τα νερα λογω λαθος αναλογιας.....ελπιζω το χερι μου μονο να φτανει στην ταπα του ψυγειου απο πανω...για να μπορεσω να την ανοιξω

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

αν δεν τα καταφερεις πηγαινε σε ενα βενζιναδικο που εχει αερα!!βγαλε το κολαρο που συνδεεται με τον θερμοστατη!!θα φυγουν τα νερα,ενα μερος,μετα βαλε τον αερα στο δοχειο πληρωσης και με αυτον τον τροπο θα βγει και το υπολοιπο!!συμπληρωσε 2 λιτρα και νερο,πηγαινε μια βολτα να ανοιξει ο θερμοστατης,ανοιξε το καλοριφερ τερμα και μολις κλεισει ο θερμοστατης δες αν χρειαζεται συμπληρωμα και εισαι οκ!!

Προεπιλογή

αν δεν τα καταφερεις πηγαινε σε ενα βενζιναδικο που εχει αερα!!βγαλε το κολαρο που συνδεεται με τον θερμοστατη!!θα φυγουν τα νερα,ενα μερος,μετα βαλε τον αερα στο δοχειο πληρωσης και με αυτον τον τροπο θα βγει και το υπολοιπο!!συμπληρωσε 2 λιτρα και νερο,πηγαινε μια βολτα να ανοιξει ο θερμοστατης,ανοιξε το καλοριφερ τερμα και μολις κλεισει ο θερμοστατης δες αν χρειαζεται συμπληρωμα και εισαι οκ!!
    λοιπον ελυσα την ταπα , ανοιξα το καπακι του δοχειου εφυγαν ολα τα νερα ...εβαλα για λιγο το λαστιχο....αν και ηταν καθαρα...με νερακι....το αφησα να βγει ολο απο την τρυπα.Βιδωσα την ταπα με το χερι,

εβαλα 1,5 gm αντιψυκτικο γεμισα σιγα σιγα...και υστερα 2 κιλα απιονιοσμενο περιπου..μεχρι το μαξ... εβαλα μπροστα ....ανοιξα καλοριφερ...περιμενα να σηκωσει θερμοκρασια ....καποιες φορες επαιζα και με την ταπα για τον αερα...
    σηκωσε θερμοκρασια με τερμα καλοριφερ...ανοιξε το βεντιλατερ...εκλεισα καλοριφερ....το αφησα να δουλεψει ενα λεπτο...και το εσβησα .Τωρα μολις κρυωσει θα θελει λιγο συμπληρωμα..

πιστευω οτι τα εκανα σωστα

Προεπιλογή

Ωραιος
    Εγώ αυτό που είχα κάνει ήταν να πάρω 2 τεμάχια αντιψυκτικό και το αραιωσα εκτός μηχανής.έριξα όσο πήρε και έχει μείνει λίγο για συμπλήρωμα αν χρειαστεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 04-02-12 στις 10:54
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

νταξ....μια χαρα!!!

Προεπιλογή

νταξ....μια χαρα!!!
    τωρα πριν λιγο που ειχε κρυωσει κατεβηκα ειχε κατεβει πολυ...συμπληρωσα λιγο αντιψυκτικο και το υπολοιπο νερακι παλι!!! παιδες να ρωτησω κατι...το υγρο του υδραλικου μας ..το εχετε αλλαξει ποτε; σκεφτομουν αν ειναι ευκολο να τραβηξω με την συριγγα και να βαλω νεο...

και κατι αλλο bosch fr91x κανουν για εμας ή οχι; 1.4 z14xe
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apsogos : 04-02-12 στις 14:45

Προεπιλογή

Δεν εχει υγρα υδραυλικου ειναι ηλεκτρικο. Μηπως εννοεις των φρενων? Tα μπουζι κανουν συμφωνα με τον καταλογο της Bosch.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adekastos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα τις εργασίες που έχουν κάνει αυτα τα χρόνια στο αυτοκίνητο (corsa C 2004 twinport) και παρατήρησα ότι δεν έχουν αλλάξει ποτέ παραφλού/ αντιψυκτικό. Από ότι θυμάμαι κιόλας τόσο στην Οpel αλλά και σε ένα εξουσιοδοτημένο που το πάω τώρα τελευταία δεν αδειάζουν/ καθαρίζουν το κύκλωμα με τα υγρα ψύχης παρά μόνο συμπληρώνουν αν θέλει.

Και ρωτώ. Να κάνω καμιά αλλαγή/ καθάρισμα ή όπως οι βαλβολίνες να μην πειράξω τιίποτα??
    Πόσα λίτρα παίρνει αν τα αλλάξω? Τι αντιψυκτικό προτείνετε να βάλω? αναλογίες κλπ (προτιμώ εργοστασιακά καλύτερα).
    Επίσης αν ξέρει κανείς τη διαδικασία ας πει στα γρήγορα. Τι σωλήνες βγάζω για να αδειάσω? Τάπες εξαέρωσης, κλπ κλπ.?? Θενκ γιου.
    Απο το 2005 το corsaki μου ειχε νερα εργοστασιου....
    πηγα σε εναν μαστορα απο γνωριμια στο σπιτι του ο οποιοσ δουλευει στην οπελ!!
    χαμηλωσα το αυτοκινητο σε αυτον και αλλαξα και το ημιμπαρο....
    με ρωτησε αν εχω αλλαξει ποτε νερα και του ειπα οχι...ε λοιπον με το που το αδιαζε
    το νερο που εβγαινε ηταν χειροτερο και απο λασπη...το αλλαξα και μου εβαλε ενα κοκκινο αντιψυκτικο 3 μπουκαλια και στην συνεχεια το αραιωσε με νερο βρυσης..μου ειπε οτι ειναι καλυτερο να το αραιωσεισ με βρυσης νερο!!!οσο για βαλβολινες μονο συμπληρωμα μου ειπε.!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xrhstos Ad Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ρωτησε αν εχω αλλαξει ποτε νερα και του ειπα οχι...ε λοιπον με το που το αδιαζε
    το νερο που εβγαινε ηταν χειροτερο και απο λασπη...το αλλαξα και μου εβαλε ενα κοκκινο αντιψυκτικο 3 μπουκαλια και στην συνεχεια το αραιωσε με νερο βρυσης..μου ειπε οτι ειναι καλυτερο να το αραιωσεισ με βρυσης νερο!!!οσο για βαλβολινες μονο συμπληρωμα μου ειπε.!!
    ειναι ηλεκτρικο ...ναι το ειχα ξεχασει...υγρα φρενων και βαλβολινες εχω αλλαξει...οποτε ειμαι μια χαρα....!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s5zax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει υγρα υδραυλικου ειναι ηλεκτρικο. Μηπως εννοεις των φρενων? Tα μπουζι κανουν συμφωνα με τον καταλογο της Bosch.
    γραφτε μου λιγο το μαμα κωδικο της bosch για τα μπουζι

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xrhstos Ad Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο....!!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αντιψυκτικό
    Από τον/την astra2004_14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-19, 21:45
  2. Γενικό Σέρβις Άστρα Βοήθεια
    Από τον/την Bjob στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 14:39
  3. Αντιψυκτικό-Αντιθερμικό υγρό ψυγείου
    Από τον/την meletis13forever στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-10, 14:39
  4. Μεγάλο σέρβις Astra G
    Από τον/την Antonis_SP στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 01:42
  5. Απαράδεκτη συμπεριφορά και ελλιπής γνώσεις σέρβις
    Από τον/την Δημήτρης N.F.S στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-09, 13:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές