If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 75

Προεπιλογή Αλλαγή αντιψυκτικό Corsa C στα σέρβις?

Είδα τις εργασίες που έχουν κάνει αυτα τα χρόνια στο αυτοκίνητο (corsa C 2004 twinport) και παρατήρησα ότι δεν έχουν αλλάξει ποτέ παραφλού/ αντιψυκτικό. Από ότι θυμάμαι κιόλας τόσο στην Οpel αλλά και σε ένα εξουσιοδοτημένο που το πάω τώρα τελευταία δεν αδειάζουν/ καθαρίζουν το κύκλωμα με τα υγρα ψύχης παρά μόνο συμπληρώνουν αν θέλει.

Και ρωτώ. Να κάνω καμιά αλλαγή/ καθάρισμα ή όπως οι βαλβολίνες να μην πειράξω τιίποτα??
    Πόσα λίτρα παίρνει αν τα αλλάξω? Τι αντιψυκτικό προτείνετε να βάλω? αναλογίες κλπ (προτιμώ εργοστασιακά καλύτερα).
    Επίσης αν ξέρει κανείς τη διαδικασία ας πει στα γρήγορα. Τι σωλήνες βγάζω για να αδειάσω? Τάπες εξαέρωσης, κλπ κλπ.?? Θενκ γιου.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

H ιδια περιπτωση ειμαι και εγω και εχω τις ιδιες αποριες φιλε μου.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

αλλαξετο μονος σου ειναι πολυ απλο και πολυ φτηνο

[προχεχε να εχεις εντελως κρυα μηχανη]

οπως βλεπεις το αμαξι με ανοιχτο το καπο
    στο ψυγειο αριστερα και μεσα προς την μηχανη
    εχει μια πλαστικη ροδελα, αυτη αδειαζει το αντιψυκτικο εφοσον εχεις ανοιξει και το δοχειακι

μολις αδειασει γεμισε το δοχειακι με νερο 1-2 φορες μεχρι να ξανααδειασει

κλεισε την ροδελα καλα και ριξε στο δοχειακι 2 μπουκαλια πορτοκαλι αντιψυκτικο GM (10€ περιπου) και γεμισε με νερο

λειτουργησε την μηχανη μεχρι να ανοιξουν τα νερα για να κανει εξαερωση και δες αν θελει συμπληρωμα

εισαι ετοιμος

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Σε συνεργειο δηλ. δεν στην κανουν αυτη την διαδικασια; Και ποσο κοστιζει περιπου αν την εχει κανει κανεις και ξερει;

Προεπιλογή

Προβλέπεται να αλλάζεται το αντιψυκτικό? Είχα την εντύπωση πως δεν αλλάζεται ποτέ (και κανονικά δε θέλει ποτέ συμπλήρωμα) ή άντε να το αλλάζεις κάθε 10ετία. Αν συμπληρώνεις ίσως θα πρέπει να το ψάξεις για διαρροή.
    Αντίθετα τις βαλβολίνες του κιβωτίου, και ας λέει η Όπελ ότι δεν θέλουν αλλαγή, καλό είναι να τις αλλάξεις αν έχεις κάνει πάνω από 80.000 χιλιόμετρα ή αν πρόκειται να αλλάξεις συμπλέκτη.
    Εμένα μου τα άλλαξαν στην αντιπροσωπεία (με δική τους πρόταση) κατά την αλλαγή συμπλέκτη και βελτιώθηκε αρκετά το κούμπωμα.

Η "-" κάνει τη διαφορά! Administrator Το avatar του χρήστη Corsa-GR
    Περιοχή
    Όπου στρίβει το Corsa..
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

το αντιψυκτικό αλλάζει όταν αλλάζει η αντλία νερών..

εγώ τα αλλάζω παρόλα αυτά κάθε χρόνο.
    Το Μοναδικό ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ Opel - Club γιατί η " - " κάνει τη διαφορά.

Αντώνη..... ταριφομοτέρ... 1ο στάδιο!

ΠΡΙΝ ανοίξετε καινούργιο POST αναζητήστε ΕΔΩ πρώτα

"Δεν ξέρω κανένα δρόμο που να οδηγεί σίγουρα στην επιτυχία, μόνο έναν που οδηγεί σίγουρα στην αποτυχία: Να θέλεις να ικανοποιήσεις τους Πάντες" |ΠΛΑΤΩΝ|

Προεπιλογή

Οκ. Thanks για τις συμβουλές. Για την εξαέρωση υπάρχει καμιά άλλη τάπα ή βίδα κάπου που να ανοίγω ή γίνεται αυτόματα μόνη της? Ή μολίς γεμίσω το δοχειάκι με παραφλού το αφήνω ανοιχτο για να φύγει ο αέρας από εκεί?

Προεπιλογή

Καλα εγω διαρροη εχω σιγουρα..Αλλα 2 συνεργεια που το εχω παει δεν εχουνε βρει τιποτα..Κανεις δεν εχει καταλαβει απο που χανει το παραφλου....Βαζω πολυ συχνα.....
    Επείγει προσοχή,μάγκες έχουν σκοτωθεί...

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

αντλια νερου κοιταξατε?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαξετο μονος σου ειναι πολυ απλο και πολυ φτηνο

[προχεχε να εχεις εντελως κρυα μηχανη]

οπως βλεπεις το αμαξι με ανοιχτο το καπο
    στο ψυγειο αριστερα και μεσα προς την μηχανη
    εχει μια πλαστικη ροδελα, αυτη αδειαζει το αντιψυκτικο εφοσον εχεις ανοιξει και το δοχειακι

μολις αδειασει γεμισε το δοχειακι με νερο 1-2 φορες μεχρι να ξανααδειασει

κλεισε την ροδελα καλα και ριξε στο δοχειακι 2 μπουκαλια πορτοκαλι αντιψυκτικο GM (10€ περιπου) και γεμισε με νερο

λειτουργησε την μηχανη μεχρι να ανοιξουν τα νερα για να κανει εξαερωση και δες αν θελει συμπληρωμα

εισαι ετοιμος

οταν λες λειτουργησε την μηχανη μεχρι να ανοιξουν τα νερα ; πως το εννοεις , να κλεισουμε το καπακι του "ψυγειου" ή το αφηνουμε ανοιχτο μεχρι να αναψει το βεντιλατερ και υστερα το κλεινουμε;

Προεπιλογή

Γεμίζεις με αντιψυκτικό/νερό το σύστημα και βιδώνεις την τάπα του δοχείου κανονικά. Μετά βάζεις μπροστά και το αφήνεις στο ρελαντί να ζεσταθεί. Αν υπάρχει αέρας στο κύκλωμα αυτός θα έρθει στο δοχείο και στη θέση του θα πάει το αντιψυκτικό. Άρα θα δεις τη στάθμη να πέσει. Αν πέσει θέλει συμπλήρωμα μετά, αλλά καλό είναι να το αφήσεις να παγώσει πρώτα πριν ανοίξεις την τάπα.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεμίζεις με αντιψυκτικό/νερό το σύστημα και βιδώνεις την τάπα του δοχείου κανονικά. Μετά βάζεις μπροστά και το αφήνεις στο ρελαντί να ζεσταθεί. Αν υπάρχει αέρας στο κύκλωμα αυτός θα έρθει στο δοχείο και στη θέση του θα πάει το αντιψυκτικό. Άρα θα δεις τη στάθμη να πέσει. Αν πέσει θέλει συμπλήρωμα μετά, αλλά καλό είναι να το αφήσεις να παγώσει πρώτα πριν ανοίξεις την τάπα.
    στην ουσια μονο το εξαερωνει..;

Χτες ειπα στο μηχανικο μου γιατι νομιζα οτι περνει 6 λιτρα το ψυγειο...και εβαλε 3 g12 μεσα και το υπολοιπο 1 κιλο απιονισμενο...εχω θεμα η οχι;

Προεπιλογή

Σίγουρος δεν είμαι για το αν έχεις θέμα ή όχι. Εγώ θα το άλλαζα.
    Ναι μόνο του κάνει εξαέρωση. Εξαέρωση σημαίνει να φύγει ο αέρας μέσα από τη μηχανή και το ψυγείο και να πάει στο παγούρι. Και όχι από το παγούρι προς τα έξω.

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

απορω γιατι βαζουν απιονισμενο...
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    gia na min exei alata
    CALIBRA TURBO C20LET 4X4!!!
    EDS phase 3.5+
    KKK24 turbo

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ CALIBRA MOΥ:
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=7715

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

το προβλημα που προκαλει στο μπλοκ το απιονισμενο νερο το ξερουν τα μαστορια???

Προεπιλογή

einai ligotero pantws apo oti prokalei to kanoniko neraki tis vrisis
    CALIBRA TURBO C20LET 4X4!!!
    EDS phase 3.5+
    KKK24 turbo

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ CALIBRA MOΥ:
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=7715

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

το παληκαρι αν θυμαμαι καλα ειναι μηχανικος της bmw η κατι τετοιο....παντως γνωστης!!

Γεια σας κι από 'μένα!
    Λοιπόν φίλοι μου, ο Μάκης έχει απόλυτο δίκιο. Το κύκλωμα ψύξης των BMW έχει αντιψυκτικό και όχι παραφλού* το οποίο αραιώνει μόνο με νερό βρύσης. Αν πρέπει να συμπληρώσουμε κάτι και δεν έχουμε αντιψυκτικό με βάση την γλυκερίνη τότε νεράκι. Παραφλού και αντιψυκτικό είναι απαγορευμένος συδιασμός, ξεχάστε τον!!!
    * Κύκλωμα με αυτό το άθλιο πράγμα που το λένε παραφλού δεν επιδέχεται ΠΟΤΕ νερό -όποιο κι αν είναι αυτό- και ποτέ μα ποτέ συμπλήρωμα αντιψυκτικού.
    Σχετικά με το νερό. Όπως έγραψα και πριν ο φίλτατος Μάκης τα περιγράφει ως ακριβώς τα πράγματα έχουν. Το απιονισμένο νερό στερούμενο ελεύθερων ηλεκτρονίων στην μοριακή δομή του τα συμπληρώνει απ' όπου βρει! Δεν τίθεται θέμα χάλκινων εξαρτημάτων όπως μερικοί φίλοι έγραψαν παραπάνω, δεν υπάρχουν πλέον πουθενά. Το πρόβλημα το έχει το αλουμίνιο το οποίο υπάρχει παντού και όχι μόνο στο ψυγείο!!! Το αλουμίνιο έχοντας ελεύθερα ηλεκτρόνια τα προσφέρει "απλόχερα" στο απιονισμένο νερό με αποτέλεσμα να διαβρώνεται. Μέχρι που γίνεται σαν σφουγκάρι. αν λοιπόν δεν θέλετε να δείτε την κυλινδροκεφαλή να μοιάζει με τον Μπόμπ Σφουγκαράκι τότε νερό βρύσης. Κι αν βρεθείτε σε καμιά πηγή με μεταλικό νερό (Σουρωτή πχ....) ακόμα καλύτερα, γεμίστε κανένα παγούρι. Μετά από ένα καλό φαγητό, αν περισέψει κάτι, βάλτε και στο αμάξι.
    Τέλος, η BMW σε όλα της τα μοντέλα βάζει αντιψυκτικό και νερό 50-50. Η αναλογία αυτή είναι αρκετή και για τη Δράμα ή την Καστοριά στη μέση του χειμώνα. Δεν υπάρχει λόγος για αντιψυκτικό ακόμα κι αν πρέπει να βάλουμε 1,5 - 2 λίτρα. Να δούμε όμως που πήγαν, ε? Πάνω από ένα λίτρο είναι σημαντική απώλεια. Σχετικά με τα άλατα: πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν γεμίζουμε διαρκώς ένα κύκλωμα με νερό. Στο κύκλωμα του αυτοκινήτου πόσες φορές θα βάλουμε νερό σε όλη του τη ζωή? Εννοώ εντελώς άδειασμα και ξαναγέμισμα. 10 φορές? 20? Μην το μπερδεύετε με το ηλεκτρικό ατμοσίδερο ή το δοχείο καθαριμού του παρμπρίζ. Καλύτερα λίγα άλατα που δεν ενοχλούν το αλουμίνιο παρά καθόλου αλουμίνιο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρος δεν είμαι για το αν έχεις θέμα ή όχι. Εγώ θα το άλλαζα.
    Ναι μόνο του κάνει εξαέρωση. Εξαέρωση σημαίνει να φύγει ο αέρας μέσα από τη μηχανή και το ψυγείο και να πάει στο παγούρι. Και όχι από το παγούρι προς τα έξω.
    οκ θα την κανω αυριο την δουλεια...ειναι ευκολο δηλαδη να βρω την ταπα εξαγωγης νερου και να την ανοιξω;

φευγουν ολα τα νερα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ συμφωνώ στο νερό βρύσης. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα άλατα. Και η Opel στο TIS2000 λέει πως συνήθως το πόσιμο νερό είναι ικανοποιητικό για συμπλήρωμα.
    Τώρα το τι ορίζεται παραφλού και τι αντιψυκτικό, g12,g1002 κτλ είναι δύσκολο να ειπωθεί και πόσο μάλλον να διαχωριστεί ειδικά από πολλούς που δεν ξέρουν. Τι εννοώ; Κάποιος μπορεί να βάζει το πορτοκαλί της Opel και να το λέει παραφλού. Αν δεν κάνω λάθος, παραφλού εννοούμε αυτό το πράσινο υγρό που συνηθιζόταν να μπαίνει παλιότερα στους κινητήρες.
    Και σχετικά με τα νερά, απιονισμένο είναι αυτό που δεν έχει ιόντα όπως σωστά είπες. Αμφιβάλλω όμως κατά πόσο αυτά που πουλάνε είναι απιονισμένα και όχι αφαλατωμένα, δηλαδή να έχουν αφαιρέσει μόνο τα άλατα, κάτι που είναι επαρκές για τα ατμοσίδερα π.χ. Βέβαια μπορεί να είναι αφαλατωμένο-απιονισμένο, αλλά δεν το νομίζω....

apsogos, το να βρεις την τάπα είναι εύκολο, να την ανοίξεις είναι λίγο ζόρι, τουλάχιστον στο corsa c1.2 της αδερφής μου που είχα αδειάσει μια φορά, αλλά μην ανησυχείς, θα ανοίξει. Λογικά δε θα αδειάσει όλο το νερό, γιατί θα μείνουν σημεία μέσα στη μηχανή που δε θα μπορούν να τρέξουν ελεύθερα προς το ψυγείο. Μην τα αδειάσεις μόνο με ζεστή τη μηχανή. Πρέπει να έχει παγώσει πρώτα. Και να κοιτάξεις όταν θα γεμίσεις πάλι, να το κάνεις σιγά σιγά ώστε να επιτρέπεις στον αέρα να ανεβαίνει μέσα από τα κολάρα όσο γίνεται προς το δοχείο. Αφού κλείσεις το δοχείο βάζεις μπροστά και παρακολουθείς το δείκτη της θερμορασίας. Αν αργήσει να ανέβει, περισσότερο από το κανονικό του δηλαδή πρόσεξε. Στης αδερφής μου δεν είχε πάει νερό παντού με αποτέλεσμα να μην το κυκλοφορεί η αντλία (είχε πολύ αέρα δηλαδή).
    Το κατάλαβα αφού πάτησα λίγο γκάζι μετά από ώρα που δούλευε στο ρελαντί και η θερμοκρασία ανέβηκε απότομα από το 60 στο 90+ και πήρε και το βεντιλατέρ. Έσβησα και τσέκαρα τα κολάρα πιέζοντάς τα. Ακουγόταν ο αέρας και μετά από κάθε πίεση έβλεπα να πέφτει η στάθμη στο παγούρι. Έκανα χειροκίνητα δηλαδή εξαέρωση.

Αν έχω κάπου λάθος ή παρέλειψα κάτι, ας συμπληρώσει κάποιος.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αντιψυκτικό
    Από τον/την astra2004_14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-19, 21:45
  2. Γενικό Σέρβις Άστρα Βοήθεια
    Από τον/την Bjob στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 14:39
  3. Αντιψυκτικό-Αντιθερμικό υγρό ψυγείου
    Από τον/την meletis13forever στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-10, 14:39
  4. Μεγάλο σέρβις Astra G
    Από τον/την Antonis_SP στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 01:42
  5. Απαράδεκτη συμπεριφορά και ελλιπής γνώσεις σέρβις
    Από τον/την Δημήτρης N.F.S στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-09, 13:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές