If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 30

Thumbs down ΠΕΤΤΑΣ - Επισκευές ζαντών - προσωπική εμπειρία

Πάω Τρίτη 19/5 γιατί μία ζάντα ήταν εμφανώς στραβωμένη. Μου λέει ο τύπος (από το προσωπικό που έχει) "Μόνο αυτή να βγάλω ή να τις ελέγξουμε όλες;" Και λές λέω δε τις ελέγχουμε όλες;

Μετά από καμμιά ώρα, με φωνάζει μέσα ο κύριος Νίκος (φαντάζομαι εκ των αφεντικών) και μου λέει ότι οι 3 από τις 4 χρειάζονται επισκευή. Συμφωνώ, σε 1 ώρα είναι έτοιμες (σύνολο περίπου 2 ώρες αναμονή). Πληρώνω 75 ευρώ + ΦΠΑ και φεύγω.

Παρασκευή βράδυ ταξίδι προς Πάτρα. Το αυτοκίνητο μετά τα 80 χιλιόμετρα έτρεμε!!! Παίρνω τηλ. Σαββάτο πρωί:

Του περιγράφω το γεγονός και απαντάει ο ίδιος ο κος Πέττας:
    "Ρε φίλε πρέπει να πας να σου κάνουν μία ζυγοστάθμιση"..

Το κλείνω...

Μετά από λίγο τον ξαναπέρνω τηλ. και του λέω:
    -"Εδώ στο βουλκανιζατέρ, μου λένε ότι τη ζυγοστάθμιση έπρεπε να μου κάνετε εσείς αφού φτιάξατε τις 3 από τις 4 ζάντες!"
    -"Ρε φίλε και να σου κάναμε σε 100χλμ. θα ήθελε και πάλι ζυγοστάθμιση!"
    -"Επαγγεματίες είστε, δεν έπρεπε τουλάχιστον να μου το πείτε ότι πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση;"
    -"Ρε φίλε τώρα τί να σου πω... ε θα το ξεχάσαμε!" (με ύφος του στυλ: Τί μου λές τώρα; .. ούτε με ενδιαφέρει!)

... Τα συμπεράσματα δικά σας! ...

Όταν ήταν να ελέγξουν και τις άλλες ζάντες ήταν επαγγελματίες. Μετά που έπρεπε είτε να κάνουν οι ίδιοι τη ζυγοστάθμιση είτε να με ενημερώσουν, ήταν άνθρωποι και το ξεχάσαν.... Και φυσικά ούτε για τους τύπους να πει "Έλα από Δευτέρα να σου κάνουμε μία ζυγοστάθμιση"...

andre_rrr
    Guest

Προεπιλογή

εχω ακουσει πλεον οτι ο πεττας εχει τοση δουλεια τωρα πια που πολλες ζαντες τις φτιαχνει ξεπετα.......μηπως λεω μηπως πρεπει καποια στιγμη να σκεφτουμε οτι υπαρχουν και αλλοι αξιολογοι επαγγελματιες????????

Senior Member
    Περιοχή
    Χαλάνδρι /Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Corsa D OPC

Προεπιλογή

an deis stis empeiries agoras kai me emena to idio prama sinebei. 2 fores einai iperbolika kako noumero...

Opel-Club και τα μυαλα στην... παυλα!! Administrator Το avatar του χρήστη corsa13
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευη (στο απιστευτο δωματιο μου!) corsa 1.8gsi =210+++χλμ κοντερατα!!!
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

καλημερα....
    απο οτι γνωριζω ο Πεττας δεν κανει ζυγοσταθμιση...γιατι πολυ απλα δεν εχει οργανο να κανει!

εγω που πηγα τις καινουργιες μου ζαντες για βαφη εμεινα πολυ ευχαριστημενος.....
    και μου τις εβαψε τελεια, και σε πολυ καλο χρονο τις πηρα και μου εβαψε τα μεταλικα κουμπωματα!
    και ειχα αψογη επικοινωνια με το προσωπικο!

εαν δεν σου ειπε οτι πρεπει να κανεις τοτε μαλλον εχει αδικο!
    αλλα εαν το μαγαζι του λεει μονο οτι επισκευαζει ζαντες και τις βαφει τοτε δεν εχει και πολυ αδικο....

ο Πεττας ειναι απο τους καλυτερους στις βαφες! αυτο το λενε ολοι! αν τωρα εχει τρελη δουλεια και εχει χασει την μπαλα τοτε θα πρεπει σαν πελατης να τον κανεις να σε προσεξει....
    δλδ να γινεις λιγο κολιτσιδα....εγω παντως αυτο εκανα!

παντως καλο ειναι να το λες για να ξερουν κ οι αλλοι!!
    τάδε έφη
    Yiannis!
    Τζογάρω την ψυχή μου στο παιχνίδι της Ζωής. κομμάτι κομμάτι, την ξόδεψα όλη! Νομίζω πως ώρα είναι να ρεφάρω!!!
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!

18.04.04 ----- 01.04.12
    R.I.P. Corsa13

Senior Member Το avatar του χρήστη george-S101
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

+1 κι εγώ για τον Κο Πέττα...!!

Βασικά και το δικό μου τρέμει μετά τα 100, μετά το βάψιμο που έκανα εκεί...!! Αλλά δεν με νοιάζει γιατί το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο...!!

Θα πάω για ζυγοστάθμιση και όλα θα είναι τέλεια!!
    Corsa OPC '09
    0-100: 7.3" / 215 hp / 264 Nm

Προεπιλογή

Αλλο επισκευη,βαψιμο,κτλ κτλ, κι'αλλο ζυγοσταθμιση.....βεβαια απο εμπειρια θα οφειλανε να σ'ενημερωσουν.
    Παντως τυχαινει αρκετες φορες μετα απο εξαγωγη και τοποθετηση ελαστικων παροτι γινεται ζυγοσταθμιση μετα απο καποια χλμ να χρειαστει ξανα διοτι ''παταει'' το ελαστικο στη ζαντα

Senior Member Το avatar του χρήστη Άλκης
    Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsa13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα....
    απο οτι γνωριζω ο Πεττας δεν κανει ζυγοσταθμιση...γιατι πολυ απλα δεν εχει οργανο να κανει!
    αλλα εαν το μαγαζι του λεει μονο οτι επισκευαζει ζαντες και τις βαφει τοτε δεν εχει και πολυ αδικο....
    ο Πεττας ειναι απο τους καλυτερους στις βαφες! αυτο το λενε ολοι! αν τωρα εχει τρελη δουλεια και εχει χασει την μπαλα τοτε θα πρεπει σαν πελατης να τον κανεις να σε προσεξει....
    δλδ να γινεις λιγο κολιτσιδα....εγω παντως αυτο εκανα!
    παντως καλο ειναι να το λες για να ξερουν κ οι αλλοι!!
    επειση πρέπει να φτιαξω και εγω τις δικές μου..καθως τις ειχα επισκευασει στη τροχοεξέλιξη στα Γιαννενα ανεπιτυχως...(καθολου καλη δουλεια..)πεταξα δηλ 70Ε.
    πηρα τον Πετα σημερα τηλ να ρωτησω...μου ειπε γυρω στα 20Ε η ζαντα..τον ρωτησα αν κάνει και ζυγοσταθμιση και μου λεει οχι γιατι πρεπει να πατησει το λαστιχο...
    και ρωτω....
    ισχυει κατι τετοιο... η κρυβεται τιποτα αλλο? εγω παντως οσες φορες εχω αλλαξει λαστιχα εχω κανει κατευθειαν ζυγοσταθμιση χωρις κανενα προβλημα,,,
    και αν δε μου κανει ζυγοσταθμιση που θα ξερω εγω...(και αυτος) οτι εχει γινει σωστη δουλεια....?
    αν φυγω απο εκει και στοο δρομο τρέμει παλι...(που θα τρεμει αν δ γινει ζυγοσταθμ. τι γινεται...)οταν πας και πληρωνεις για ισιωμα για να μη τρέμει τουλαχιστον εγω εχω την απαιτηση να μη τρέμει ...
    γιατι μετα την απομακρυνση απο το ταμειο.....γεια σας...
    παντως εμενα κατι δ μου αρεσει...γιατι μηχανημα για ζυγοσταθμιση εχει πλεον και η κουτση Μαρια...
    ακουω γνωμες σας...
    Vectra C Z18XE........Astra G X14XE ....COMBO 1.7CDTI....CLIO 1.4 101...Lada Niva 1.6

http://www.opel-club.gr/vbulletin/album.php?albumid=64

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ ΛΕΥΚΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

ζυγοσταθμιση ελαστικων

οι μισοι κοιμουνται ορθιοι

τοσα χρονια λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν να κανουν ζυγοσταθμιση

δυστυχως

τα ιδια ισχυουν και στην ευθυγραμμιση

Περιοχή
    Γλυφάδα
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Άλκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειση πρέπει να φτιαξω και εγω τις δικές μου..καθως τις ειχα επισκευασει στη τροχοεξέλιξη στα Γιαννενα ανεπιτυχως...(καθολου καλη δουλεια..)πεταξα δηλ 70Ε.
    πηρα τον Πετα σημερα τηλ να ρωτησω...μου ειπε γυρω στα 20Ε η ζαντα..τον ρωτησα αν κάνει και ζυγοσταθμιση και μου λεει οχι γιατι πρεπει να πατησει το λαστιχο...
    και ρωτω....
    ισχυει κατι τετοιο... η κρυβεται τιποτα αλλο? εγω παντως οσες φορες εχω αλλαξει λαστιχα εχω κανει κατευθειαν ζυγοσταθμιση χωρις κανενα προβλημα,,,
    και αν δε μου κανει ζυγοσταθμιση που θα ξερω εγω...(και αυτος) οτι εχει γινει σωστη δουλεια....?
    αν φυγω απο εκει και στοο δρομο τρέμει παλι...(που θα τρεμει αν δ γινει ζυγοσταθμ. τι γινεται...)οταν πας και πληρωνεις για ισιωμα για να μη τρέμει τουλαχιστον εγω εχω την απαιτηση να μη τρέμει ...
    γιατι μετα την απομακρυνση απο το ταμειο.....γεια σας...
    παντως εμενα κατι δ μου αρεσει...γιατι μηχανημα για ζυγοσταθμιση εχει πλεον και η κουτση Μαρια...
    ακουω γνωμες σας...
    Eγώ τις έβαψα εκεί και μετά μου έτρεμε μετά τα 100!!

Πήγα πίσω και δεν είχε μηχάνημα για ζυγοστάθμιση...! Οπότε πήγα σε ένα βουλκανιζατερ και έκανα ζυγοστάθμιση και τώρ είναι μια χαρά...!
    Corsa OPC '09

Senior Member
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra K

Προεπιλογή

εγώ στον Πεττα που πήγα για ίσιωμα , μου τις έφτιαξε τις ζάντες...για ζυγοστάθμιση ούτε που ρώτησα, αλλά έτσι κ αλλιώς πήγα μετά από λίγες μέρες μόνος μου...

Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

και αλλη μια ερωτηση....?αν τελικα παω...σε ποιο απο τα δυο καταστηματα...?
    Vectra C Z18XE........Astra G X14XE ....COMBO 1.7CDTI....CLIO 1.4 101...Lada Niva 1.6

Opel-Club και τα μυαλα στην... παυλα!! Administrator Το avatar του χρήστη corsa13
    Περιοχή
    Αγ.Παρασκευη (στο απιστευτο δωματιο μου!) corsa 1.8gsi =210+++χλμ κοντερατα!!!
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

εγω πηγα στην καβαλας!
    τάδε έφη
    Yiannis!
    Τζογάρω την ψυχή μου στο παιχνίδι της Ζωής. κομμάτι κομμάτι, την ξόδεψα όλη! Νομίζω πως ώρα είναι να ρεφάρω!!!
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!

18.04.04 ----- 01.04.12
    R.I.P. Corsa13

Περιοχή
    Γλυφάδα
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

Στο Μοσχάτο πλέον το έκλεισε! Είναι Καβάλας και Πειραιά...!
    Corsa OPC '09

Senior Member Το avatar του χρήστη pipis
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

magkes tha pao k ego tora gia vapsimo alla me exete tromaksei me auta pou akouo? dld gia poio logo na kano zigostathmisi pali? molis exo allaksei k lastixa gi'auto to leo!

Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Αυτοκίνητο
    Vectra C

Προεπιλογή

για να τις βαψεις πρεπει να βγαλεις τα βαρυδια..
    εγω απλα εθεσα το ερωτημα....γιατι να μην εχει το μηχανημα για ζυγοσταθμιση αφου ειναι κατι τοσο απλο..και αφου ασχολειται με ζάντες...μηπως κρυβεται κατι...και αυτο που λέει οτι πρέπει να πατησει το λαστιχο και δε θέλει ζυγοσταθμιση αμεσως μολις το βαλεις ειναι μεγάλη μ@λ@κια..εγω παντως μονο και μονο απο αυτο δε θα τον προτιμουσα για τπτ...οσο καλως και αν λενε οτι ειναι...

Προεπιλογή

Γειά σας οπελάκηδες.
    Διαβάζοντας τα όσα λέτε γιά τον Πέττα έχοντας την προσωπική μου εμπειρία,συμφωνώ απόλυτα με όσα μαρτυράτε.Πήρα ζάντα μου φτιαγμένη από αυτόν τον **** και ****** και την είχε κολλήσει με τόσο πολύ υλικό,που προεξήχε περίπου ένα πόντο από την επιφάνεια,αλλά το χειρότερο ήταν ότι η ζάντα ήταν άχρηστη και φυσικά επικίνδυνη.
    Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα για επισκευή,βάψιμο και ότι άλλο χρειάζεστε,τον ************ τηλ 210-******* 8ι.
    8

Edit by kalober:
    Tha se parakalousa ligo na prosexeis tous xaraktirismous sou dimosia kai eponima.

edit corsa13 γιατι μου φενεται διαφημηση και οχι κατι αλλο???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalober : 25-11-09 στις 02:26

Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

ΚΑι δεν του το είπες?
    Τι απάντησε?
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC-ANIMAL
    Περιοχή
    Opou iparxei ouiski
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

o petas den kanei zigostathmiseis
    *** I turn the PETALO without tomorrow... ***

kai akouo

http://www.youtube.com/watch?v=nm8VzkCQtkU

Προεπιλογή

Το βαψιμο για 4 ζαντες ποσο στοιχιζει περιπου?

Senior Member Το avatar του χρήστη teddy
    Περιοχή
    π.φαληρο
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

περιπου στα 180-200 ευρω
    [b]. + -,Η - ΕΙΝΑΙ ......[/b]->->->->->
    [b]Βγάλτε την παύλα και ξεφορτωθείτε μας...[/b]
    [b]Opel-club.gr.....[color=blue]Mes que[/color] [color=red]un club!!![/color]
    Οι μελισσούλες ολο γυρνάνε απο εδω και απο εκεί,αλλα τελικα στο ίδιο λουλούδι καταλήγουν...Τυχαίο???Δεν νομίζω...
    Υπάρχουν πάνω απο 500 μαζοχιστές που επισκέπτονται καθημερίνα το [url][color=yellow]www.opel-club.gr[/color][/url] ...Hθελα να ήξερα τι του βρίσκουν...[/b]

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βαφή ζαντών ! ! ! !
    Από τον/την Corsakias82 στο forum Εμπειρίες Αγοράς
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 13:45
  2. Βάψιμο Ζαντών
    Από τον/την manik στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-09, 20:26
  3. Διαστάσεις ζαντών και ελαστικών.....
    Από τον/την nikkos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-06, 20:25

Δικαιώματα - Επιλογές