If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 19 από 19
    Senior Member Το avatar του χρήστη f16
    Περιοχή
    Αγρινιο-Πατρα
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή Τρίξημο στο πίσω μέρος!Καμια ιδέα?

Καλησπέρα παίδες.Έχω ενα corsa C και το τελευταιό καιρό ακόμα και στην πιο μικρή ανωμαλία του δρόμου ακούγεται ενα τρίξημο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου το οποίο είναι έντονο μερικές φορές.Τις προάλλες με έναν φίλο μου κουνήσαμε το πίσω μέρος του αυτοκινήτου και ακούγονταν εν στάση αυτός ο θόρυβος.Μου είπε ότι μάλλον θέλει βαλβολίνη στο σασμάν κάτι τέτοιο τέλος πάντων.Την άποψη σας θέλω επι αυτού.Και κάτι άλλο άσχετο με αυτό.Στις αλλαγές απο 1-2 2-3 το αμάξι κλωτσάει κάπως και δεν ξέρω αν φταίει κάτι σε αυτό.Φοβόμουν μήπως είναι δίσκο πλατό αλλά δεν νομίζω γιατί αν ήταν αυτό θα επιτάχυνα και δεν θα κουνιόταν το αυτοκίνητο.Και μια άποψη επι αυτού.

Ευχαριστώ.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

δεν νομιζω να εχει καμια σχεση το τριξιμο στις ανωμαλιες με βαλβολινες κ δισκο πλατο κλπ.
    μπορει να τριζουν τα ελατηρια σου η πολυ πιθανο η πισω πορτα.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Smile

Φίλε f16
    είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα που δεν ακουγόταν μόνο από πίσω αλλά και από τις πόρτες..
    το πιο πιθανό έιναι να έχει ξεραθεί ή να μην έχουν λιπανθεί καλά οι κλειδαριές..

5 λεπτάκια σε ένα συνεργείο και πιστεύω θα είσαι μια χαρά

Moderator Το avatar του χρήστη kapsmix
    Περιοχή
    ποτε δω ποτε΄κει
    Αυτοκίνητο
    Astra F

Προεπιλογή

Τσεκαρε κ λιγο την εξατμηση μηπως εχει φυγει κανα λαστιχο κ κοπαναει επανω στη ρεζερβα,συνηθες προβλημα σε πολλα αυτοκινητα
    Eισαι γραμμενος στο opel-club.GR γραφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

OPEL υπηρχαν κ πριν τα ΟPC!!!!

Προεπιλογή

Βαλβολίνη στο σασμάν? και τρίζει το πίσω μέρος? Μην τον ακους τον φίλο. Κι εμενα το κανει αυτό και το τεσταρω και εξωτερικά όπως εσύ. Λόγω υγρασίας και βροχών πρεπει να είναι τα ελατήρια λογικά. Με γρασάρισμα τους θα φύγει το τρίξιμο.
    Όσο για τις αλλαγές 1-2 2-3 κλπ δες τις βάσεις μηχανής.

Προεπιλογή

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορώ να βρώ λύση. Από την Opel μου είπαν να γρασάρω αρκετά συχνά τις επαφές στα ελατήρια και ίσως με το πολύ γράσο να σταματήσει "Είναι πρόβλημα που υπάρχει σχεδόν σε όλα τα corsa και δεν ξέρω αν θα λυθεί με κάποιο τρόπο" ήταν η επίσημη απάντηση του service της opel. Το δικό μου πάντως τα πρωινά που είναι κρύα, το πίσω μέρος κάνει σαν καρότσα από τρακτέρ!

Προεπιλογή

Μερικές περιπτώσεις καταγεγραμμένες για τριξίματα και χτυπήματα στο πίσω μέρος.

1. Κομμένα δεσίματα εξάτμισης όπου σε κάθε ανωμαλία (έχουμε αρκετές στην Ελλάδα) κοπανάει και τρίζει το πίσω μέρος.

2. Η βάση του μπαστουνιού που κρατάει την πόρτα του πορτ-μπαγκάζ (βραχίονας) έχει λασκάρει ή είναι στα τελευταία της.. Σπάνιο αλλά συμβαίνει.

3. "Τελειωμένος" άξονας αναρτήσεων (εσωτερικός) όπου φυσικά κάνει όλα τα ηχητικά εφέ συν το τρίξιμο των ελατηρίων που κάνουν πλέον όλη την δουλειά μόνα τους.

4. Λασκαρισμένες βίδες πίσω καθισμάτων. Συμβαίνει και αυτό.

5. Κάποιο λασκάρισμα στην βάση της εταζέρας ή ακόμα και χαλάρωμα της βίδας της ρεζέρβας (αν υπάρχει).

Τσέκαρε πρώτα αυτά και πες μας.

Gandalf

catman
    Guest

Προεπιλογή απ

σου λεω απ οσο θυμαμαι απο κορσα.κοιτα τη βαση πυ παταει η εταζιερα στο πλαστικο δεξια και αριστερα.στα πλαστικα οχι μονο στις γωνιες.κοιτα την κλειδαρια την πισω μηπως ειναι λιγο λασκα.κοιτα το διακοπτη που εχει η μπλαφονιερα οταν ανοιγεις την πορτα γιατι τριβεται στην πλαστικη βαση της ποδιας.κοιτα τη ρεζερβα μηπως ειναι λασκα και χημειο ολα.κοιτα και κουνα την εξατμιση δεξια αριστερα μηπως ακουμπαει στο καλλυμα για την θερμοκρασια.αν ησουνα κοντα....θα το βλεπαμε.ανοιξε την πορτα πισω και κατσε εκει που κλεινει και κουνησου.δες μηπως ειναι απο θεμα αναρτησης κατι.βασεις ελατηριων,αμορτισερ....

Προεπιλογή

kai emena ekane etsi.kai htane apo ta sinemplok tou piso aksona.ebala sprei graso kai stamayhse.dokimasteto..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NIKOS_1759 Εμφάνιση μηνυμάτων
    kai emena ekane etsi.kai htane apo ta sinemplok tou piso aksona.ebala sprei graso kai stamayhse.dokimasteto..
    καλημέρα
    συμφωνώ με τον φίλο, τελικά στο δικό μου αυτό έφταιγε και τόσο καιρό ταλαιπωρούμε άδικα με την opel! Πήρα ένα σπρέϋ γράσο και έριξα (μπόλικο θα έλεγα) στους βραχίονες του πίσω άξονα και το αυτοκίνητο έγινε σαν καινούργιο!!! (να μην πω καλύτερο κι από όταν ήταν καινούργιο). Όσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα με τριξήματα στο πίσω μέρος δοκιμάστε το, δεν έχετε να χάσετε τίποτα.

Moderator Το avatar του χρήστη Marios G
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Μήπως φοράς Beilstein μαύρα?

Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Το ίδο πρόβλημα είχαμε στο Astra(G).Ακούγαμε ενα μεταλικό θόρυβο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου και όταν το σηκώσαμε είδαμε οτι χτυπαέι το αμορτισέ τα αλάξαμε και τέρμα ο θόρυβος.(Δέν ξέρω αν αυτό το έχουν όλα τα Beilstein τα μαύρα ή μας έκαναν καμία βλακεία στην τοποθέτηση).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Luigi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως φοράς Beilstein μαύρα?
    Φοραω εγω και εχω το τριξιμο. Αλλα καμια σχεση ,με τα αμορτισερ, ειναι απο τα σινεμπλοκ, ειναι πολυ σκληρα. Το καλοκαιρι δεν ακουγεται καθολου, τωρα που αρχισαν τα κρυα αρχισε και το ψιλοτριξιμο. Το ιδιο μου επιβεβαιωσε και το συνεργειο.
    .

Προεπιλογή

apo tin stigmi pou to patas kai stamatimeno kai to kanei exei na kanei me to systima anartiseis.mipos sou xtypaei kanena amortiser i sou vriskei pouthena i exatmisi sto pano kato!alla mou eipes triximo koita gia ta sinemplok toy axona

Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα, Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Εμάς πάντως χτύπαγε το αμορτισέρ......

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liago86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοραω εγω και εχω το τριξιμο. Αλλα καμια σχεση ,με τα αμορτισερ, ειναι απο τα σινεμπλοκ, ειναι πολυ σκληρα. Το καλοκαιρι δεν ακουγεται καθολου, τωρα που αρχισαν τα κρυα αρχισε και το ψιλοτριξιμο. Το ιδιο μου επιβεβαιωσε και το συνεργειο.
    .

ηταν κομμενο το σινεμπλοκ κ αν ναι ποσα χλμ σου εβγαλε το μανισιο?
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Οχι δεν ηταν κομμενο. Απλα ειναι σκληρα απο το εργοστασιο. Επισης σκληραινουν με το κρυο πιο πολυ και ετσι τριζουν. Μετα απο πλυσιμο με πιεστικο επειδη τραβανε νερο μαλακωνουν και δεν τριζει, αλλα την αλλη μερα παλι τα ιδια. Το καλοκαιρι παντως με τις ζεστες δεν κανει κιχ!

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

αυτο με το νερο που λες το εχω προσεξει κ εγω αλλα πιστευω πως με την πιεση φευγει κ το γρασο που εχω βαλει στα ελατηρια με αποτελεσμα να μπορει να χτυπανε αυτα.
    θα δειξει κ θα σας πω αλλαζοντας κ τα σινεμπλοκ κ τα λαστιχα πανω-κατω του ελατηριου.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παρτε γρασσο σε σπρει και ψεκαστε ολα τα σινεμπλοκ μπρος-πισω αλλα και τα μικρουλικα σινεμπλοκ απο τα πισω αμορτισερ.

Παρόμοια Θέματα

1. Θόρυβος από το πίσω μέρος (astra j)
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-20, 00:18
  2. Astra H 5d: Ήχος-Χτύπημα κάπου στο πίσω μέρος
    Από τον/την NIK στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 15:21
  3. Τζόγος στο τιμόνι ή ιδέα μου???
    Από τον/την GeorgeM. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-09, 16:25
  4. Τρίξημο στους υαλοκαθαριστήρες
    Από τον/την stelaras1 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 21:08
  5. Exterior Makeover – Μια Ιδέα που έχω στο Μυαλό μου
    Από τον/την sunbeam στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-06, 14:19

Δικαιώματα - Επιλογές