If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 25

Προεπιλογή Εξάτμιση τώρα

Καποτε υπήρχε ενα τοπικ που ειχε ανοιξει ο stilskin για εξατμισεις. (όταν σκεφτοταν να βάλει για το astraκι του)
    Επειδη ειμαι σε διλλημα σχετικα με το τι να επιλεξω για εξατμιση ερωτω εσας:
    να βαλω το παραπανω universal της sebring ή εχετε να προτινετε κατι αλλο?
    και δεν εννοω απλως το σχεδιο
    ακουω
    MITSΙNIO
    http://www.sxediasi.com/

Senior Member Το avatar του χρήστη anastasios
    Περιοχή
    Ρόδος
    Αυτοκίνητο
    Astra G Cabrio

Προεπιλογή

Αν μου επιτρεπετε, να ρωτησω κι εγω μερικες ασχετες (ως προς τη γνωση μου γυρω απο το θεμα) ερωτησεις...

Μπορεις να βαλεις μονο το τελικο καζανακι με τις "μπουκες" η να αλλαξεις το "μονομπουκο" και να το κανεις "διμπουκο" χωρις να αλλαξεις ολοκληρη την εξατμιση;

Θα λειτουργουν και οι δυο "μπουκες" ή η μια θα ειναι απλα "στολιδι";

Αλλαζει και ο ηχος του αυτοκινητου;

Σημειωση: Δεν αποσκοπω στην αυξηση επισοδεων. Θελω περισσοτερο να διαφοροποιησω το δικο μου αυτοκινητο σε σχεση με τα αλλα Astra που κυκλοφορουν...
    OPEL Your Mind

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

oxi universal .βαλε καποια η οποια βγαινει αποκλειστικα για το αυτοκινητο σου
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

re mitso o loukas ehei ena gnosto pou ehei ftiaxei polla opel apo to club.
    [url]http://www.opel-club.gr/uploads/files/05-06-02_20-41.jpg[/url]

Προεπιλογή

Συμφωνώ οτι πρέπει να βέλεις κάτι που έιναι για το δικό σου αυτοκίνητο παρά Universal...
    Και στα 3 αυτοκίνητα που είχα φορούσα επώνυμες (2 Sebring και τώρα steinmetz by Remus).
    Έχω ένα φιλαράκι όμως που έχει βάλει 2 (σε 2 διαφορετικά) φορές Παπαδόπουλο και είναι σούπερ ευχαριστημένος απο οικονομικό-αποδοτικό-θορυβό-αισθητική άποψη....
    Δικό σου τώρα το βήμα...
    If you 're going to do it...
    Do it [u]RIGHT[/u][i] or....[/i]
    [b]Don't do it [i][u]AT ALL[/u][/i]!![/b]
    =============================
    [url=http://www.cardomain.com/id/speedy69]STEINMETZ Astra 1,6 16V on Car Domain[/url]
    [url=http://members.rankmyride.com/speedy69]STEINMETZ Astra 1,6 16V on Rank My Ride[/url]

Προεπιλογή

Έλα ρε παιδιά, όλα εξατμίσεις είναι...

α) ΑΛΟΓΑ ΔΕΝ κερδίζεις από την εξάτμιση, μόνο αν αλλάξεις από την βάση της (χταπόδι/μεσαίο/τελικό/διασωληνώσεις) και πάλι χωρίς ΤΡΕΛΛΑ αισθητή διαφορά.

β) οι 2 από τους βασικότερους σκοπούς που αποσκοπούν είναι: 1) LOOK & 2) ΘΟΡΥΒΟΣ

Γουστάρεις το αμαξάκι σου να έχει μπάσο ήχο και Look "θηρίου" από πίσω; Η εξάτμιση είναι υπεύθυνη για το 1ο και βοηθάει απλά (παίζοντας ένα σημαντικό ρόλο δε) στο 2ο.

Από εκεί και πέρα όσο η εξάτμιση ταιριάζει, κολλιέται χωρίς πρόβλημα και εγκαταστείται άνετα, τί πάει να πεί "φτιαγμένο ειδικά για το αμάξι σου" ; Εμένα αυτό δε μου λέει τπτ...
    Λειτουργεί; Ναι; Σούπερ!
    Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Όχι; Πάλι σούπερ!

δεν παίζει διαφορά ...

Τώρα, γι'αυτούς που σκέφτονται και το ΚΤΕΟ βέβαια πρέπει να προσέχουν και τα επίπεδα ρύπων.

Εκεί παίζει ρόλο το κάθε καζανάκι (μεσαίο/τελικό) όπως και ο καταλύτης που βάζετε...

Αν πάλι γουστάρετε να τα ξυλώσετε όλα αυτά και να είναι παντελώς ελεύθερο (που συνεπάγεται τρελλή εκπομπή δηλητηρίων αν βάζετε αμόλυβδη), αυτό εξαρτάται από το πόσο οικολόγοι και "νομοταγείς" είστε

Ζυγίζετε τις παραπάνω παραμέτρους λοιπόν (εκπομπή ρύπων / εμφάνιση / θόρυβος) με γνώμονα τις απαιτήσεις / επιθυμίες σας και πράττετε ανάλογα... Ο εξατμισάς σας σίγουρα μπορεί να σας πει ξεκάθαρα τί παίζει στην κάθε περίπτωση και σίγουρα έχει τον λόγο

Τώρα, για τα δίμπουκα... Αναστάσιε πιστεύω πως εννοείς να έχεις και αριστερά και δεξιά από μία ή 2 μπούκες σε κάθε πλευρά (αντί για ένα δίμπουκο από τη μία δλδ).

Σε αυτήν την περίπτωση έχω να πω το εξής...
    Αφενός αυτοκίνητα με V κινητήρες (V6 / V8 κλπ) όπου η κατάταξη των κυλίνδρων είναι σε σχήμα V σαν 2 κινητήρες σε έναν, αυτό σημαίνει και 2 εξόδους εξάτμισης. Πράγμα που σημαίνει 2 εξαγωγές ή 2 χταπόδια. Άρα 2 ξεχωριστές διασωληνώσεις που πάνε μέχρι πίσω Άρα 2 μπούκες.

Εκεί είναι η πρώτη περίπτωση για 2 μπούκες που δεν είναι μούφα

Η 2η περίπτωση είναι πάλι το look... Μία διασωλήνωση από χταπόδι έως πίσω, και στο τέλος ένα τελικό το οποίο έχει 2 εξόδους. Η μία είναι επί τόπου και η άλλη με διασωλήνωση από την άλλη πλευρά... Ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά δε νομίζω πως χαρίζει κάτι και ούτε ξέρω αν είναι καλό ή κακό σε απόδοση... Μάλλον που δεν την επηρεάζει καν την απόδοση (αυτό δε το γνωρίζω όμως λέμε).

Υπάρχουν και οι καραμούφα περιπτώσεις όπου υπάρχει η διασωλήνωση αλλά δεν είναι καν ανοιχτή, δεν χρησιμοποιείται και υπάρχει μόνο για το Look... Προσωπικά το βρίσκω ως extra περιττό βάρος άρα και άχρηστο
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Προεπιλογή

Δεν εχει σημασια αν το τελικο ειναι universal ή επωνυμο ή χειροποιητο.

Εγω σε καμμια περιπτωση δεν θα εδινα 450 ευρω για ενα τελικο steinmetz (οποτε speedy εχε το νου σου, ευχαριστως θα το εκλεβα).
    Επισης δεν θα εδινα λεφτα για ενα universal το οποιο εσωτερικα δεν θα ηξερα τι διαμετρο εχει. Αν το καζανι ειναι τελειως ελευθερο χανεις σε back pressure και αντι για τα ιδια πας χειροτερα σε καποιες στροφες (χαμηλες επι το πλειστον).

Πιστευω οτι σουπερ λυση ειναι ενα ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ χειροποιητο καζανι με μπουκα δικη σας επιλογης και εσωτερικης διαμετρου αναλογης του αυτοκινητου σας.
    Τωρα για αυτο που ελεγες speedy μπορεις απο ενα τελικο καζανι να βγαλεις και δευτερο σωληνα ο οποιος θα καταλληγει σε μια απλη μπουκα και ο οποιος θα δουλευει κανονικα αλλα αν σκεφτεσαι για το steinmetz θα σου ελεγα ξεχνα το θα χαλασεις το καζανι. Αμα μπεις στο site της steinmetz στο Corsa εχει τετοιο πραγμα. Μονο με χειροποιητο για να ανοιχτει σωστα η δευτερη τρυπα και εσωτερικα να διαμορφωθει σωστα το καζανι. Εγω θα εφτιαχνα διπλο σωληνα απο το μεσσαιο και πισω ή καταλυτη και πισω χωρις μεσσαιο και δυο καζανια τελικα αλλα φευγεις σε κοστος περιπου 200 ευρω.
    Τα λεμε!!!

Με Τιμη
    Μουτρο

Dyno2: 130.5 BHP @ 6280 rpm / 166,3 Nm @ 4915 rpm......... updated soon!!!!!!

Περιοχή
    Ρόδος
    Αυτοκίνητο
    Astra G Cabrio

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ASCONAN
    Τώρα, για τα δίμπουκα... Αναστάσιε πιστεύω πως εννοείς να έχεις και αριστερά και δεξιά από μία ή 2 μπούκες σε κάθε πλευρά (αντί για ένα δίμπουκο από τη μία δλδ).
    Ναι ! Αυτο ακριβως θα ηθελα αλλα απ'οτι φαινεται θελει μεγαλη δουλεια συμφωνα με το παρακατω Quote

Η 2η περίπτωση είναι πάλι το look... Μία διασωλήνωση από χταπόδι έως πίσω, και στο τέλος ένα τελικό το οποίο έχει 2 εξόδους. Η μία είναι επί τόπου και η άλλη με διασωλήνωση από την άλλη πλευρά... Ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά δε νομίζω πως χαρίζει κάτι και ούτε ξέρω αν είναι καλό ή κακό σε απόδοση... Μάλλον που δεν την επηρεάζει καν την απόδοση (αυτό δε το γνωρίζω όμως λέμε).
    Θα το κοιταξω αυτο σε καποιον εξατμισα και θα ρωτησω αν επηρεαζει και την αποδοση του αυτοκινητου...

Υπάρχουν και οι καραμούφα περιπτώσεις όπου υπάρχει η διασωλήνωση αλλά δεν είναι καν ανοιχτή, δεν χρησιμοποιείται και υπάρχει μόνο για το Look... Προσωπικά το βρίσκω ως extra περιττό βάρος άρα και άχρηστο
    ...Και εκτος απο περιττο βαρος ειναι και πολυ ηλιθιο σαν οψη ! Η μια ειναι μαυρησμενη λογω χρησης και η αλλη γυαλιζει σαν καινουρια !!!
    Το ειχα δει σε ενα αυτοκινητο εδω στη Ροδο και παραλιγο να ξερασω απο τα γελια

Συμφωνα με τα λεγομενα, μου φαινεται οτι θα παω αρχικα για ενα απλο διμπουκο στην ιδια πλευρα (που να λειτουργουν ομως και οι δυο μπουκες) και αργοτερα θα κοιταξω να αλλαξω γενικοτερα εξατμιση και να κανω αυτο με τις 2 μπουκες και στις 2 πλευρες...

Ευχαριστω για την βοηθεια
    OPEL Your Mind

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

ASCONAN εισαι λαθος στο θεμα εξατμισης.την εξατμιση δεν την βαζεις μονο για το εφε.
    την αλλαζεις για να κερδισεις κατι -για να βοθησεις το αυτοκινητακι..
    κ βεβαια δεν μπορεις να βαζεις οτι θελεις..
    θελει ψαξιμο η ιστορια κ αμα εισαι ψειρας καταλαβαινεις τι εκανες εαν κερδισες η εχασες.
    εννοειται πως αμα δεν εισαι τετοιος ανθρωπος κ θελεις απλα εφε η θορυβο πας βαζεις μια καραμουζα πισω κ εισαι ωραιος!
    οι επωνυμες π.χ supersprint κλπ δεν ειναι τυχαιο που βγαζουν universal στην τιμη των 200 ευρω κ συγκεκριμενη για Corsa που κοστιζει 340 ευρω..
    κατι σημαινει αυτο..
    ο μικρός μου ήρωας!

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis
    ASCONAN εισαι λαθος στο θεμα εξατμισης.την εξατμιση δεν την βαζεις μονο για το εφε.
    θελει ψαξιμο η ιστορια κ αμα εισαι ψειρας καταλαβαινεις τι εκανες εαν κερδισες η εχασες.
    εννοειται πως αμα δεν εισαι τετοιος ανθρωπος κ θελεις απλα εφε η θορυβο πας βαζεις μια καραμουζα πισω κ εισαι ωραιος!
    οι επωνυμες π.χ supersprint κλπ δεν ειναι τυχαιο που βγαζουν universal στην τιμη των 200 ευρω κ συγκεκριμενη για Corsa που κοστιζει 340 ευρω..
    κατι σημαινει αυτο..
    Συμφωνω, χαρακτηριστηκο παραδειγμα ειναι τα Honda που για να βαλεις εξατμιση καλυτερη απο την μαμα πρεπει να τα σκασεις χοντρα. Γι'αυτο οπως λεχθηκε και πιο πανω μια μελετημενη για το συγκεκριμενο αμαξι θα δουλευε καλυτερα....
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Προεπιλογή Re: Εξάτμιση τώρα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsos

Καποτε υπήρχε ενα τοπικ που ειχε ανοιξει ο stilskin για εξατμισεις. (όταν σκεφτοταν να βάλει για το astraκι του)
    Επειδη ειμαι σε διλλημα σχετικα με το τι να επιλεξω για εξατμιση ερωτω εσας:
    να βαλω το παραπανω universal της sebring ή εχετε να προτινετε κατι αλλο?
    και δεν εννοω απλως το σχεδιο
    ακουω
    Μητσο, το σχεδιο ειναι καθαρα υποκειμενικο οποτε εκει δεν σου λεω

Αν διαθετεις χρηματα για επωνυμη (remus κατα προτιμηση) βαλε μοντελο που ειναι ειδικα για το Astra σου επειδη αυτες οι εταιρειες εχουν κανει ενα Α research πριν βγαλουν την εξατμιση.²

Αν θες κατι πιο φθηνο, πηγαινε στον Κοτακη που ξερει και ο Λουκας και βαλε μια χειροποιητη.

Προεπιλογή

Απ΄ότι κατάλαβα το παιδί δε θέλει να κερδίσει άλογα από την εξάτμιση παρά μόνο να αλλάξει το look του αυτοκινήτου. Εγώ θα σου έλεγα να πας σε ένα εξατμισά και να σου φτιάξει ένα τελικό που να βγάζει και 2η σωλήνα η οποία θα πηγαίνει στην άλλη πλευρά του προφυλακτήρα και έτσι να έχεις τη διπλή εξάτμιση που θες. (Δίμπουκο λέγεται η απόληξη που έχει δύο μπούκες στην ίδια πλευρά - ακριβώς σαν και αυτή την εξάτμιση που έβαλες φώτο). Δεν θα χάσεις ούτε θα κερδίσεις τίποτα μιας και δεν πειράζεις την υπόλοιπη εξάτμιση. Θα σου έρθει και φθηνότερα από μια επώνυμη κατασκευή. Άσε που επώνυμη διπλή νομίζω ότι έχει για το cabrio μόνο η regal (δε θυμάμαι πιας μάρκας όμως) αλλά είναι μόνο για το turbo και είναι και 70mm.... http://www.regalshop.co.uk/asps/ShowDetails.asp?id=4708 δες εδώ....
    " Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό"

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis
    κατι σημαινει αυτο..

egw tha sou pw to ekshs antoni:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asconan
    α) ΑΛΟΓΑ ΔΕΝ κερδίζεις από την εξάτμιση, μόνο αν αλλάξεις από την βάση της (χταπόδι/μεσαίο/τελικό/διασωληνώσεις) και πάλι χωρίς ΤΡΕΛΛΑ αισθητή διαφορά.
    Eipa... para mono ean mpla mpla... alla k pali de vlepeis trella ais8hth diafora

Posh diafora tha deis me mia tetoia eksatmish? Poso anevainei h ippodynamh pia? pes mou 5 aloga? :P
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Προεπιλογή

Εχω υποψιν μου οτι μια εξατμιση δεν θα μου δώσει άλογα.
    Eιμαι που ειμαι υπερβολικα αθορυβος με το astra (και χωρις ice) σκεφτηκα οτι καλα θα ήταν να εμπαινε μια εξατμιση.
    "Εξατμιση τωρα" λοιπον, αλλα ποσα να ειμαι προετοιμασμενος να δωσω.
    Θα κανω μια ερευνα αγορας εννοειτε επισκεπτομενος μαγαζια προς αγ αναργυρους μερια...αλλα θα ηθελα να εχω μια ιδεα.
    1η περιπτωση:αγορα επωνυμου τελικου (βλ irmscher)
    2η περιπτωση:αγορα τελικου για astra G (βλ remus,sebring κτλ)
    3η περιπτωση:αγορα μεσαιου-τελικου (βλ θελω βοηθεια... :P)
    MITSΙNIO
    http://www.sxediasi.com/

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Μη το βλεπεις μονο με αλογα.μαθαμε στεγνα να το λεμε αυτο ποσα αλογα εχεις..
    κερδιζεις σε ρεπριζ δηλαδη σε χρονο τελικη ταχυτητα εννοειται πως δεν παιρνεις ουτε χλμ.
    κ φυσικα σε αυτο που ειπες αμα αλλαξεις απο μπροστα ολη μαζι με χταποδι ειδικα σε αυτα που εχουν τον καταλυτη πανω καλη ωρα σαν τα δικα μας κερδιζεις παρα πολυ.
    τρεχω με corsaki που ειχε ιδια πραγματα με εμενα τρωει 5 στα 1000 παει κανει χταποδι καταλυτη ελευθερο τελικο κ τρεχουμε κ του δινω 2 κ πιο λιγο.εγω με αυτο το αποτελεσμα καταλαβα πως εχει διαφορα το αυτοκινητο του.
    ας ερθουμε σε εμενα τωρα οταν πηρα το αυτοκινητο ηθελα κ εγω ενα τελικο να κανει μπαμπαμπουμπα κ να ειναι ωραιο.παω λοιπον ο ασχετος κ μου βαζουν ενα χειροποιητο 38αρι.το αυτοκινητο σαν ταριφαμαξο εγινε κ με 2α ξεκινουσε αλλα ψιλα γλωσσα.βεβαια το καταλαβα μετα αυτο οταν εβαλα 50αρι το οποιο ξηλωνε στα ψηλα κ χαμηλα γιοκ.
    αλλαξε κ αλλες αλλα κατεληξα σε 45αρι μαμα διαμετρο ελευθερο χειροποιητο..
    αμα δεν αλλαζεις κ δεν δοκιμαζεις δεν καταλαβαινεις τι σου γινεται.
    βεβαια αυτο εχει κοστος κ επειδη βαρεθηκα να βγαζω -βαζω κολλαω οχι χανω απο εκει βαλε κολλα κ.λ.π στο επομενο αυτοκινητο θα βαλω μια ετοιμη η οποια βγαινει για το συγκεκριμενο να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    αυτα με λιγα λογια!
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

anastasie, poios sth xarh sou!

sto site ths mantzel (www.mantzel.de) exei eksatmisoni pou thes! 1 dimpouko se ka8e pleyra!

ela, gia thn parth sou! mono 799 euro!
    k einai k diaforetika ta aristera apo ta deksia...

aisxos lemeeeee

Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Προεπιλογή

hahahha!!! mikro to problhma ayto re mhtso. to pas se ena mhxanourgeio kai se 10 lepta kai ta dyo einai idia.

Mhtso pantos apo eponyma tha sou proteina Sebring h Remus. Mallon kati syggeneia exoun aytes oi 2 alla den xero kata poso stenes einai.
    Ths Irmscher oi exatmiseis einai made by Remus???
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Περιοχή
    Ρόδος
    Αυτοκίνητο
    Astra G Cabrio

Προεπιλογή

Ρε παιδια... Εδω φοβαμαι μην τυχων και γινω "ρομπα" με 1 μπουκα σε καθε πλευρα (συνολο 2 μπουκες) και θα παω να βαλω 2 μπουκες σε καθε πλευρα; (συνολο 4 μπουκες) !!!

1600αρι με 4 μπουκες;;;; !!!
    Θα με κυνηγανε με τα γιαουρτια, τις ντοματες και διαφορων ειδων "ζαρζαβατικα"

Μου φαινεται οτι ο διαχωρισμος του σωληνα σε καποιον εξατμισα θα μου ερθει πιο φθηνα απο την αγορα ενος ετοιμου... Οποτε θα παω καποια στιγμη μεσα στο μηνα για ερευνα αγορας...
    Αν ειναι πολλα τα λεφτα και παλι, τοτε θα αγορασω καποιο τελικο 2μπουκο στην ιδια πλευρα για να τελειωνω

Υ.Γ: Ειδα σε ενα βιβλιαρακι, στην αντιπροσωπεια, ενα 2μπουκο τελικο που οι μπουκες ειχαν (σχεδον) τριγωνο σχημα η καθε μπουκα (Καπως ετσι φανταστειτε το - <| |> - ) ! Θα ρωτησω αυριο τιμες και γι'αυτες και μετα θα αποφασισω
    OPEL Your Mind

Προεπιλογή

edw o kwstas pou trakare (Eides to topic) eixe 1400ari me 4 mpoukes...
    siga mwre... mia xara eisai... den exei na kanei me ta litra pou kryveis katw apo to kapo... ase pou oi alloi de gnwrizoun

kane ayto pou esy goustareis!
    Ο δεινόσαυρος δαγκώνει!

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αν βαλεις 4 μπουκες (2 aristera 2 deksia) και δεν βαλεις εστω κανα σπόιλερ πισω θα φαινεται καγκουρικο και σαν ''ξενο''.
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Βοήθεια για εξάτμιση!!
    Από τον/την reaperxtk στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 19:54
  2. Τώρα και σε Ford...!!!
    Από τον/την Gsi 16v Turbo στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-10, 14:40
  3. Ανανέωση τώρα! Η ομάδα του Opel-Club μεταμορφώνεται!
    Από τον/την Corsa-GR στο forum Κανόνες Χρήσης / Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-09, 18:36

Δικαιώματα - Επιλογές