If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 43

Προεπιλογή

τι να πω!!!!!!λες και εχουν ζεστη οι Γερμανοι!!!!!τι να ξερουν απο κλιματισμο!!!!!ενω οι ανθρωποι της fujitsu,mitsubishi,matushima, και λοιποι φιλοι Ιαπωνες κατι ξερουν μεσα στην κουφοβραση που ζουνε!!!!!χαχαχαχαχα!!!!!!!!Στον κλιματισμο ο ΙΑΠΩΝΑΣ και στην ροδα ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ!!!!χαχαχαχαχα!!!!!οσο για την θωδη φιλε μου corsa οχι μονο το cd player δεν θα ξηλωσω αλλα και ολο το καρο!!!!!δεν παιζεται η φωνη της φιλε μου!!!!!!!!λιγο Heavy Metal και καθαρισαμε απο το ΒΖΖzzzzzzz του a/c.χαχαχα!!!!ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
    Τους τελευταίους 2 μήνες περίπου παρατηρούσα ότι ξαφνικά άρχισε να ακούγεται από το χώρο του κινητήρα, ακόμα και στο ρελαντί με το που τον ξεκινούσα κρύο, ένας θόρυβος με κάπως μεταλλική χροιά (στο περίπου),κάτι σαν σφύριγμα. Επειδή είχα πρόσφατα (3 μήνες πριν ξεκινήσω να ακούω αυτόν τον ήχο) αλλάξει πολλαπλή εξαγωγής, φοβήθηκα αρχικά μήπως προκλήθηκε πάλι ρήγμα στη νέα πολλαπλή και έχουμε πάλι θέμα εκεί. Πτώση βέβαια στην απόδοση του κινητήρα δεν παρατήρησα. Ανοίγοντας μια φορά το καπό έχοντας τον κινητήρα σε λειτουργία, αντιλήφθηκα ότι ο νέος θόρυβος που άκουγα πρέπει να προερχόταν από την πλευρά του συγκροτήματος (drive train) συμπιεστή κλιματισμού/εναλλακτήρα/ιμάντα εναλλακτήρα. Από τη χροιά του θα τον περιέγραφα ως θόρυβο περιστροφής. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω τότε.
    Να πω ότι το αυτοκίνητο (Opel Astra H GTC 1.8 με 225.000 χλμ όταν ξεκίνησε ο ήχος αυτός, τώρα έχει 227.500χλμ) έχει ηλεκτρονικό κλιματισμό, όπου έχω όλα τα χρόνια τον συμπιεστή μόνιμα στη θέση ON. Επίσης προ 3ετίας (Απρίλιος 2017) είχα αλλάξει τον ηλεκτρομαγνητικό συμπλέκτη του συμπιεστή με γνήσιο καινούριο, γιατί στα καλά καθούμενα έπαψε να κουμπώνει ο συμπιεστής. Από τότε και μέχρι πρόσφατα όλα δούλευαν καλά στον κλιματισμό.
    Επίσης προ 6ετίας (καλοκαίρι 2014, όταν το αμάξι ήταν 9 ετών/144.000 χλμ) είχα αλλάξει τον ιμάντα του εναλλακτήρα (προληπτικά, λόγω ενός ανεπαίσθητου στιγμιαίου τσιρίγματος του παλιού ιμάντα κάποιες φορές σε εκκίνηση από σταματημένο σε ρελαντί).
    Εμφανές θέμα με την απόδοση του κλιματισμού δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα αντιληφθεί.
    Σήμερα το μεσημέρι ενώ ήμουν σταματημένος σε κάποιο πάρκιν, σκέφτηκα να μαρσάρω από το ρελαντί (περίπου μέχρι τις 3.500-4.000 σαλ). Ο περίεργος ήχος που ανέφερα στην αρχή όντως ακούστηκε σαφώς πιο χαρακτηριστικά με την αύξηση των στροφών, σαν ένας ήχος παράλληλα με τον αναμενόμενο ήχο του μαρσαρίσματος του κινητήρα. Αφήνω τις στροφές να πέσουν πάλι στο ρελαντί και απενεργοποιώ τον συμπιεστή. Ξαναμαρσάρω και ο παράλληλος χαρακτηριστικός ήχος εξαφανίζεται. Ξανακομπλάρω συμπιεστή, μαρσάρω και ο ήχος πάλι χαρακτηριστικός.
    Καταλαβαίνω ότι προφανώς όταν ο συμπιεστής γυρίζει μαζί με τον κινητήρα είναι αναμενόμενο να κάνει κάποιο θόρυβο, ωστόσο είμαι βέβαιος ότι στην προκειμένη περίπτωση ο θόρυβος αυτός είναι πλέον αρκετά χαρακτηριστικός και δεν υπήρχε μέχρι πριν 2 μήνες (σε καμία περίπτωση σε αυτή την ένταση).
    Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ξεκίνησα να τον παρατηρώ από την επόμενη μέρα μιας βροχερής μέρας, όπου για να πάω στη δουλειά μου είχα περάσει στο δρόμο από κάποιο σημείο όπου τα νερά είχαν κάνει λιμνούλα γύρω στα 10 εκατοστά νερού.
    Θα μπορούσε ίσως (λέω τώρα) να έχουν πεταχτεί νερά από εκείνη την μέρα σε κάποιο ρουλεμάν στο συμπιεστή/συμπλέκτη/τεντωτήρα ιμάντα και να είναι από εκεί προερχόμενος αυτός ο θόρυβος; Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; Κάποια γνώμη;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Να προσθέσω ότι το 2014 που άλλαξα ιμάντα δυναμό είχα ταυτόχρονα αλλάξει και το ρουλεμάν του τεντωτήρα με γνήσιο GM.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Χωρίς να έχω ακούσει τον ήχο που περιγράφεις και να σε αποτρέπω να περάσεις από το συνεργείο, θα σου μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου που πιστεύω θα σε καλύψει.
    Παρομοίως κάτοχος astra h με ηλεκτρονικό κλιματισμό με κινητήρα z16xep όμως. Παλαιότερα χρειάστηκα κι εγώ αντικατάσταση ηλεκτρομαγνητικού συμπλέκτη και λόγω του τσιρίγματος του ιμάντα στις εκκινήσεις με πολύ ζέστη άλλαξα και ιμαντα δυναμό και ρουλεμάν του τεντωτήρα. Αυτά όμως δεν έχουν καμιά σχέση με το θόρυβο που επέκτησα μετά από πολύωρο μποτιλιάρισμα στα σύνορα της Κροατίας με εξωτερική θερμοκρασία κοντά στους 40. Τότε είχα περίπου 210000 και τώρα έχω πάνω από 255000 ευτυχώς χωρίς ο θόρυβος αυτός να επιδυνωθεί και χωρίς διαφορά στην απόδοση. Πιστεύω ότι πρόκειται για εσωτερική φθορά στο συμπιεστή που με τον καιρό βέβαια μόνο χειρότερα θα γίνεται. Η σύσταση του μάστορα ήταν ότι λόγω πολυλοκότητας το ανταλλακτικό δεν επισκευάζεται, παρά μόνο αλλάζεται. Βέβαια, αν θυμάμαι καλά, κάποιος συμφορουμήτης κάνει επισκευές σε συμπιεστές κυρίως από corsa d. Ίσως αυτός μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια γνώμη;
    Το στρογγυλό μαραφετι μέσα στην τροχαλία θελει αλλαγή.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Dimav, όταν λες στρογγυλό μαραφέτι ποιο ακριβώς εξάρτημα εννοείς; Παρακάτω φαίνονται από το EPC της Opel τα ανταλλακτικά του συμπεστή και του συμπλέκτη/τροχαλίας του:
    https://opel.7zap.com/en/car/a04/c/6/9-1/
    Η ίδια η τροχαλία/συμπλέκτης από όσο έχω δει έχει μέσα της σε κάποια σχέδια και βίντεο έχει ένα ρουλεμάν, τους δίσκους τριβής, και το πηνίο/μαγνήτη που παίρνει την ηλεκτρική εντολή και χάρη στο μαγνητισμό που προκαλεί έρχονται σε επαφή οι δίσκοι τριβής κι επιτυγχάνεται η σύμπλεξη.
    Εσύ σε ποιο από όλα αυτά αναφέρεσαι;

Προεπιλογή

στο σκίτσο γράφει που είναι η τροχαλία

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Συγνώμη αλλά δεν σε καταλαβαίνω. Είπες πριν για ένα στρογγυλό μαραφέτι μέσα στην τροχαλία που θέλει αλλαγή. Σε ποιο ακριβώς εξάρτημα αναφέρεσαι;

Προεπιλογή

από το σκίτσο δεν καταλαβαίνεις ποια είναι η τροχαλία?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εννοείς όλο το μηχανισμό της τροχαλίας; Πριν έγραψες για μαραφέτι ΜΕΣΑ στην τροχαλία που θέλει αλλαγή...Τελικά μιλάς για την τροχαλία συνολικά με όλα τα εντόσθιά της;

Προεπιλογή

θα πας σε έναν ηλεκτρολόγο που ξέρει από A/C, και θα τσεκάρει με engine off - drive belt off, τον θόρυβο της τροχαλίας. Αλλάζει μόνο το μαραφέτι και τέλος. Να είσαι από κάτω κι εσύ, για να σου δείξει πως θα ανοίξει την τροχαλία και ποιο είναι το χαλασμένο εξάρτημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 1 Εβδομάδα Πριν στις 14:30

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Χωρίς να μπορώ να αποκλείσω να ζορίζεται περισσότερο όταν μαγνητίζει, η τροχαλία γυρίζει διαρκώς με τον ιμάντα του δυναμό. Οπότε αν ο θόρυβος ήταν από το ρουλεμάν της τροχαλίας, πιθανότατα δε θα σταματούσε με την απενεργοποίηση του συμπιεστή.

Προεπιλογή

Γραφει οτι ειναι συνεχεια στο on.
    οταν γυριζει η τροχαλια σκετη, γυριζει και το μαραφετι εντος?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 1 Εβδομάδα Πριν στις 12:24

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Σήμερα το μεσημέρι που ψάξαμε λίγο οπτικά και ακουστικά το συγκρότημα μετάδοσης κίνησης του ιμάντα δυναμό, είδαμε σημάδια φθοράς στο εσωτερικό του ιμάντα (γδαρσίματα, κοψίματα). Ο ιμάντας είναι της Gates, αντικατέστησε τον μανίσιο το καλοκαίρι του 2014, πριν από 85.000χλμ. Δεν ήταν σε κατάσταση επικίνδυνη βέβαια, αλλά σίγουρα είναι καλό να αντικατασταθεί. Μαζί με τον ιμάντα είχε αντικατασταθεί τότε και το ρουλεμάν του τεντωτήρα με γνήσιο.
    Σε ότι αφορά τον θόρυβο, αυτός ακούγεται κυρίως όταν είναι ΟΝ ο συμπεστής, ενώ στο οφ δεν ακούγεται πρακτικά.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ο θόρυβος σίγουρα προκαλείται από κάτι που ζορίζεται, οπότε δικαιολογείται και η αυξημένη φθορά στον ιμάντα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Θεωρείς ότι 85.000χλμ που έχει γράψει ο συγκεκριμένος ιμάντας σε 6 χρόνια είναι λίγα για να έχει εμφανίσει κάποια φυσιολογική φθορά; Ο μανίσιος μετά τις 130.000 χλμ περίπου είχε αρχίσει να "τσιρίζει" (σημάδι ολίσθησης) όταν το αμάξι ξεκινούσε σε ανηφόρα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Θα ήθελα μια γνώμη κι από το φίλο karaman αν μας διαβάζει.

Προεπιλογή

85000χλμ και 6 χρόνια ναι ειναι πολλα για ένα ΛΑΣΤΙΧΟ. Έχουμε κάνει τα ανταλλακτικα υπεραιωνόβια
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Οπότε θα συμφωνήσεις μαζί μου Χρήστο ότι η φθορά του ιμάντα δεν είναι αποτέλεσμα ασυνήθιστου ζορίσματος αλλά μάλλον φυσιολογική συνέπεια της χρήσης του αυτά τα χρόνια.

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το μεσημέρι που ψάξαμε λίγο οπτικά και ακουστικά το συγκρότημα μετάδοσης κίνησης του ιμάντα δυναμό, είδαμε σημάδια φθοράς στο εσωτερικό του ιμάντα (γδαρσίματα, κοψίματα). Ο ιμάντας είναι της Gates, αντικατέστησε τον μανίσιο το καλοκαίρι του 2014, πριν από 85.000χλμ. Δεν ήταν σε κατάσταση επικίνδυνη βέβαια, αλλά σίγουρα είναι καλό να αντικατασταθεί. Μαζί με τον ιμάντα είχε αντικατασταθεί τότε και το ρουλεμάν του τεντωτήρα με γνήσιο.
    Σε ότι αφορά τον θόρυβο, αυτός ακούγεται κυρίως όταν είναι ΟΝ ο συμπεστής, ενώ στο οφ δεν ακούγεται πρακτικά.
    Καλημέρα φίλε. Ο τεντωτήρας του ιμάντα ειναι σε καλή κατάσταση? Σε εμένα πέρυσι τσίριζε ο ιμάντας όταν κόμπλαρε το AC στα ξεκινήματα διότι είχε σπάσει το λαμάκι του τεντωτήρα που συγκρατεί ένα ελατήριο που έχει και τον τέντωνε πολύ. Δεν ξέρω και εαν έχουμε τον ίδιο τεντωτήρα βέβαια αλλά και ο δικός σου παρόμοια θα δουλεύει. Άλλαξα τεντωτήρα και ιμάντα και ησύχασα και εγώ και το αυτοκίνητο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. σωληνακι air condition
    Από τον/την SKYLINE21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 11:15
  2. Φωτισμος air condition
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-10, 17:08
  3. air condition
    Από τον/την fantzas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-09, 16:32
  4. Συντήρηση air-condition
    Από τον/την PiNiOn στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-09, 16:51
  5. synthrish air condition
    Από τον/την Leyteris_GTC_1800 στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 11:37

Δικαιώματα - Επιλογές