If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 43

Cool air condition θορυβος

ρε παιδια τι ειναι αυτο με το air condition στα opel????γιατι κανει αυτο το βουητο - διπλο θορυβο σαν να λειτουργουν 2 μηχανες χαχαχα οταν ενεργοπιηεις το air condition?????συγκεκριμενα εγω εχω αυτοματο clima στο astra H 1.6 απλα και στο astra G 1.4 και στο corsa 1.4 με a/c παλι τον ιδιο θορυβο.το ιδιο ακουσα και σε ενος φιλου το astra H 1.6 με a/c ολοκαινουριο πριν κανα 3μηνο!!!!γιατι ακουγεται ετσι και πωσ στο διαβολο σταματαει????ωρεσ ωρεσ γινεται ενοχλητικο!!!!!!!!!!!το astra μου εχει 11.000 km.

Elric
    Guest

Προεπιλογή

File gia su
    exw 1 astra 1.6 me 1800 xlm kai kanei ton idio thorivo to klima. To piga sthn adiprosopia to rithmisane kai eipan kati gia aera mesa sto freon kai teties vlakies.Gia ligo stamatise alla pali ta idia meta. Meta moy eipan oti ta clima afta einai inverter kai ligo thorivo tha ton kanun.Einai pragmati poli enoxlhtiko.Ego pados apla dinamono to radiofono.Varethika na asxolume.

Προεπιλογή

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι αγοραζετε συνεχεια Opel και οχι αλλες μαρκες. Ειδικα οταν η Οπελ εμφανιζει συνεχως ελλατωματα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra OPC

Προεπιλογή

Με τετοιες θερμοκρασιες πως θελεις να κανει το μοτερ ??? τα βιτιλατερ γυρνανε σαν τρελα...
    Οτι αμαξι και αν ανοιξεις το air condition να δεις πως ακουγεται οταν εισαι απ'εξω...
    Μην ξαναπαρεις Opel...Παρε vw να τηγανιζεις πατατες οταν εισαι σταματημενος στα φαναρια...
    Αν καταλαβατε...

Elric
    Guest

Προεπιλογή

Filoi moy sindiokthtes twn opel kaneis den amfisvitise thn aksia twn opel.Mia aplh erwthsh kaname poy aloste giafto ton logo yparxei kai afto to forum.Opel agorasame oloi gia ton idio logo poy ta agorasate kai eseis dhladh gia thn poiothta kataskevhs toys.Oso gia ths thganites patates twn VW ta ksero apo proto xeri.

Προεπιλογή

Και γω γνώρισα χτες μόλις, περι των τηγανιτών πατάτων της golfος!!

Μόνο θόρυβο, και απο αποδοση τίποτα.

¨οσο για το θόρυβο του κλιματιστικου των opel, Λογικό είναι, αφου δουλεύει άλλο ένα μοτοράκι. Το θέμα είναι να κάνει και "δουλεια", που στο δικό ου κάνει δουλεια-πολικό ψύχος λέμε-
    Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsakias2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να κάνει και "δουλεια", που στο δικό ου κάνει δουλεια-πολικό ψύχος λέμε-
    Όντως, αυτό ήθελα να πω. Πως δεν παίζονται τα κλιματιστικά μας Γι'αυτό πιστεύω οτι κόβουν κιόλας αρκετά από τη μηχανή. Το θέμα είναι να μη χαλάσουν, θόρυβο ας κάνουν.

Προεπιλογή

τι να σας πω ρε παιδες.αν το forum υπαρχει για να χρυσωνουμε τα αυτια καπιον απο εδω μεσα δεν το ηξερα!!!!τι να πω!!!!ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΡΕΕΕΕΕΕ τι μας νοιαζουν τι κανουν οι αλλες μαρκες.το να σχολιαζουμε αρνητικα τις αλλες μαρκες δεν νομιζω οτι μας τιμα - αφορα ιδιαιτερα.το θεμα ειναι τα δικα μας τι κανουν.αυτα εν ολιγης για αρχη.οπως δεν μας αρεσει σε αλλα forum να βλεπουμε να μας "κοροιδευουν "καλο θα ηταν να μην το κανουμε+εμεις.
    κατα δευτερον ευχαριστουμε εκ των προτερων για την ειρωνια καποιων φιλων+την προτροπη στο ας μην περναμε opel.ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ αυτα πηραμε και τα γουσταρουμε.απλα μια ερωτηση εκανα.τι να σας πω!!!!το forum ειναι στο να δινει καποιος λυση η μια ιδεα οχι στο να γραψει κατι ετσι για να το πει και να χερεται που εγραψε ενα post "ηλιθιοτητας"και οχι εξυπναδας κατα την αποψη μου.συγγνωμη εκ το προτερων αν τσαντισα καποιους.απλα δεν περιμενα τετοια σχολια.φιλικα και μονον γιατι δεν εχουμε να χωρισουμε και τιποτα.απλα μονον συμβουλες βοηθειας θα ηθελα.

Senior Member Το avatar του χρήστη Corsa OPC
    Περιοχή
    Όπου γης πατρίς...Salonica
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

Έχω απάντηση στο ερώτημα - προβληματισμό που θέσατε!
    Ακριβώς τον ίδιο θόρυβο έχω κι εγώ (Corsa OPC). Συνηθισμένος από τα προηγούμενα αυτοκίνητα (ΤΟΥΟΤΑ, PEUGEOT και ΒΜW) εξεπλάγην από το θόρυβο του κομπρέσσορα κυρίως στην πρώτη και την δευτέρα! Η απάντηση που πήρα από την αντιπροσωπεία είναι η υπόπιεση που δημιουργέιται στο σύστημα ψύξης από τη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στο ψυγείο του μοτέρ και στο ψυγείο του Clima! Aν ο θόρυβος είναι αρκετός μία κάποια λύση είναι η εκκένωση του φρέον και η εκνέου πλήρωση του με την προβλεπόμενη ποσότητα! Αυτό μείωσε αισθητά τον ήχο και ταυτόχρονα βελτιώθηκε και η απόδοση του! Ο θόρυβος είναι μεγαλύτερος σε turbo κινητήρες λόγω μεγαλύτερης διαφοράς θερμοκρασίας. Για του λόγου το αληθές το πρώι με κρύο μοτερ εκκινήστε το clima....δε θα ακούγεται τίποτα! Α υπάρχει και ένας άλλος θορυβος που παρατηρήθηκε σε ορισμένα opel και που επιδεινώνεται με τη χρήση AC και που διορθώνεται με την αλλαγή του ιμάντα!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Πολύ σωστός ο Corsa OPC. Σε έλεγχο που εκανα πριν 2 χρόνια στο δικό μου αποδείχθηκε ότι από το εργοστάσιο είχε 10 gr freon παραπάνω από το κανονικό (αυτό που γράφει στην ετικετα μέσα στην μηχανή). Το αδειάσαμε το γεμίσαμε εκ νεου κ βάλαμε 10 γρ λιγότερο. Όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε για να βελτιωθεί η απόδοση του και να μειωθεί ο θόρυβος.

Προεπιλογή

σας ευχαριστω παιδια.αλλα και παλι με εκενωση+πληρωση με freon μετα απο λιγο καιρο ξαναεπισρεφει αυτος ο θορυβος.στην κατοχη μου εχω και ενα nissan note με αυτοματο clima το οποιο +σε ταξιδια αλλα και στην πολη δεν κανει αυτον τον ηχο(σαν διπλη μηχανη ακουγεται).αλλα οπως προειπα στην αρχη στο corsa της αδερφης μου με a/c και στο astra G του πατερα μου ο ηχος αυτος ειναι stadard.μαλλον στην αντιπροσωπια δεν πρεπει να ειανι γνωστες αυτων που αναφερεις φιλε μου Corsa OPC και johnhatz4.Ξεχασα να αναφερω πως ο θορυβος μου εμφανιστηκε μετα απο τον καλοκαιρινο "ΔΩΡΕΑΝ" ελεγχο της opel που μονο(χαχαχα) με 80 euro απολυμαναν το clima και μου αλλαξαν το φιτρο.

Senior Member Το avatar του χρήστη opelmania
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΟΛΙΧΝΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

φιλοι μου ακριβως το ιδιο σκηνικο συμβαινει και με μενα.
    οταν δουλευω το clima με καθε αλλαγη ταχυτητας ακουγεται το αμαξι να μουγκριζει.
    ειναι λες και εχω tyrbo επανω.
    στην motor star που το πηγα,μετρησαν καναν ραναν δεν βρηκαν τιποτα.
    η αληθεια ειναι οτι ειναι ενοχλητικος ο θορυβος.
    αλλοι παλι φιλοι μου, μου παν οτι πιθανον ο θορυβος εχει να κανει με καπιο πηνιο που καηκε.
    δεν ξερω.
    σας το κανει μονο στο κρυο?
    προσωπικα σε εμενα το χειμωνα ειναι αθορυβο το clima.
    http://picasaweb.google.gr/opelmania78/To_astra_mou?authkey=E1LlZM-OzY

«Θα τρελαθώ λιώμα θα γίνω πήρα την πρόκριση ξανά μες το Λονδίνο...

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

Το κάνει όποτε εμπλέκτε ο συμπλέκτης του κομπρέσσορα παιδιά! Και αυτό συμβαίνει μόνο στο κρύο! Εγώ πάντως νομίζω ότι δεν είναι το AC αλλά ο ιμάντας που δίνει κίνησης στο μοτέρ του AC! Eντωμεταξύ δεν ακούγεται απ' εξω αλλά μόνο μέσα! Ετσι είναι και σε σας?

Προεπιλογή

απο μεσα ακουγεται λεσ και εχεις 2 μηχανες.η μια με τον χαμηλο βαρυ θορυβο της μηχανης+ο αλλος θορυβος ακουγεται πιο οξυς οταν αυξανεις ταχυτητα και πατας το συμπλεκτη για να ανεβασεις μια σχεση.δηλαδη οταν ανεβαζεις τις στροφες του κινητηρα.

Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimevi13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο μεσα ακουγεται λεσ και εχεις 2 μηχανες.η μια με τον χαμηλο βαρυ θορυβο της μηχανης+ο αλλος θορυβος ακουγεται πιο οξυς οταν αυξανεις ταχυτητα και πατας το συμπλεκτη για να ανεβασεις μια σχεση.δηλαδη οταν ανεβαζεις τις στροφες του κινητηρα.
    Ε ναι αυτό είναι είναι! Δεν είναι πρόβλημα...απλά έτσι ακούγεται! Δυστυχώς!

Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Το κλιματιστικό σου σπίτι σου έχεις ακούσει τι θόρυβο κάνει ο συμπιεστής?
    Και δεν είναι γερμανικό.
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Προεπιλογή

Πες το ψεματα...μακαρι να εκανε σαν το αμαξι του σπιτιου.....

Προεπιλογή

ρε σεις .......μην ταραζεστε ....υπαρχει κα ιαλλη λυση ....πιο σιγουρη !!!!

παιρενετε το καινουγριο cdακι της ''εφη θοδη''....το τοποθετητε στο cd player.....ανοιγεται την ενταση στο 25 (αν ειναι sony ή στο 75% σε οποιοδοιποτε αλλο cdplayer).....κα ιπεριμενετε να ξεκιησει το 1ο τραγουδι !!!!

μετα να ειστε σγιουροι οτι δεν ακουτε καννεναν αλλο ηχο .....ουτε κα ιτα κορναρισματα απο εξω ....αλλα ουτε κα ιτο φιλο μας μπατσο που θα σας κανει σημα στα φαναρια να σταματησετε στην ακρη για να σας κοψει κλησουλα για .....κατσε να θυμηθω πως το λενε........''μετατροπη του οχηματος σε night club''....ή στην προκειμενη περιπτωση .....''μπουζουκερη''!!!!!!!!!!!

αυτα ......συμπερασμτικα ......μη σκατε με κατι τετοια ......χλμ . κοιταξτε να σας βγαλουν παραπανω ....και ολα τα αλλα λεπτομερειες !!!!

my videos & photos
    www.livevideo.com/corsailovekontres &
    http://www.youtube.com/user/babissavvatos
    τζιζ μπιζ στην Αλεξ/πολη !!!
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...-%EC%F0%E9%E6-!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη slalom
    Περιοχή
    35o 11' 02.90" N, 25o 54' 19.76" E
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Ζάχο, εκεί που διαβάζεις γράφει την απόδοση του συμπιεστή?
    Ισχύ, BTU οτιδήποτε.
    Ο slalom μπορεί σε κάποια θέματα να είναι απόλυτος...

Προεπιλογή

Στα βιβλια φυσικης εννοεις???????? Οχι τπτ....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. σωληνακι air condition
    Από τον/την SKYLINE21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 11:15
  2. Φωτισμος air condition
    Από τον/την Geologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-10, 17:08
  3. air condition
    Από τον/την fantzas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-09, 16:32
  4. Συντήρηση air-condition
    Από τον/την PiNiOn στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-09, 16:51
  5. synthrish air condition
    Από τον/την Leyteris_GTC_1800 στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 11:37

Δικαιώματα - Επιλογές