If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 24
    Senior Member
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή astra gtc turbo 1.6- διαφοροι θορυβοι

geia se olous!

eimai kainourgio melos.phra to astraki mou prin mia vdomada kainourgio.akouw kapoious 8oryvous kai 8a h8ela na mou poun aytoi pou exoun to idio aytokinhto an tous akoune ki ekeinoi.o enas 8oryvos einai san na trexei nero mesa se swlhna h' sa na vgainei aeras ap'toys aeragwgous...ena xxxxxxxx (den akougetai dynata,san sa n'anoigoun th vrysh sto apo to panw diamerisma...).arxizei ap'th stigmh pou 8a parei mpros to aytokinhto kai diathreitai synexeia,sta8eros.oso plhsiazeis to kefali sou pros ta pental katw to akous kalytera...o allos 8oryvos einai 1h' 2 tak me to pou to vazw mprosta kai alla 2 me keno 1 deyteroleptoy anamesa toys me to pou piasei to aytokinhto 20-25 kmh...meta tipota,den ksanaemfanizontai se olh th diarkeia tou taksidioy...m'exei agxwsei h istoria...ayrio 8a to paw sthn antiproswpia,exw rantevou...an kserei pantws kaneis kati...eyxaristw.

Προεπιλογή

Ο Γιώργος(kalober) ακούει παρόμοιο ήχο και η stella! Ένα τακ όπως είπες και εσύ με το που ξεκινάνε! Δε γνωρίζω τίποτα παραπάνω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι οι περισσότεροι με astra 1.6 turbo τον ακούνε αυτόν τον θόρυβο!
    Όσο για τον άλλο θόρυβο δεν έχω ιδέα τι είναι! Πρώτη φορά το ακούω!
    [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_language][color=red][font=Comics San Ms][b]Είσαι Έλληνας, γράφε Ελληνικά![/b][/font][/color][/url]

Senior Member Το avatar του χρήστη Vakos
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Σέρρες
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ο ηχος που ακους οπως μου λες οταν εισαι σε κινηση νομιζω πος ειναι ο ελεγχος του ABS τον ακουω και εγω οταν ξεκιναω το αυτοκινητο και πιασω τα 25 kmh. ( με πασα επιφυλαξη παντα)

Προεπιλογή

Τον ιδιο θορυβο 1η-2α τον ακουω κι εγω.Εγω ειμαι 1.4 αλλα ακουω ακρυβος τον ιδιο ηχο.Μετα σταματαει!Νομιζω οτιτουλαχιστον αυτο δεν ειναι κατι ανησυχητικο!

Προεπιλογή

Μολις το αυτοκινητο ξεπερασει ταχυτητα 20χμ/ω ακουγεται ενας ηχος κλακ που εχει σχεση me ABS και ειναι ο αυτοματος ελεγχος που γινεται.Παρατηρειστε το.Μολις παει η ταχυτητα στο 21 θα ακουστει, αλλα δεν επαναλαμβανεται αν σταματησετε το αυτοκινητο και χωρις να σβησετε ξαναξεκινησετε.
    Δεν ειναι προβλημα,αποτελει ελεγχο του αυτοκινητου και εχει αναφερθει πολλες φορες στο φορουμ!

Senior Member
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια.ναι απ'οτι εχω διαβασει και στο βιβλιαρακι του αυτοκινητου ο ελεγχος του abs πρεπει να ειναι αλλα ηθελα να σιγουρευτω...τωρα το αλλο δεν ξερω...σορρυ για τη διπλη αναρτηση...

Περιοχή
    Μακεδονία - Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηχος που ακους οπως μου λες οταν εισαι σε κινηση νομιζω πος ειναι ο ελεγχος του ABS τον ακουω και εγω οταν ξεκιναω το αυτοκινητο και πιασω τα 25 kmh. ( με πασα επιφυλαξη παντα)
    Ναι συμφωνω απολυτα ακουγεται ενα κλακ κλακ και ναι απο οτι μου εχουν πει και εμενα ειναι το τσεκ του ABS.

Senior Member
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

το πηγα σημερα στην αντιπροσωπια που το αγορασα βασικα για να του βαλω συναγερμο γιατι δεν ειχε και μου ειχε διαφυγει τελειως οταν το παρειγγειλα...το ακουσε ενας πωλητης εκει και μου ειπε για τα κλακ κλακ κλπ οτι ειναι διαφορα τσεκ που κανουν οι εγκεφαλοι (abs κλπ) και για το αλλο οτι ειναι κατι με τον αερα της καμπινας.στον επιλογεα εχει το αυτοματο (Α) και μετα ενα ανεμιστηρακι και τους αριθμους για την ενταση.αυτο λεει δεν κλεινει ποτε και οταν το'χεις στο ανεμιστηρακι ακουγεται αυτο κλπ...λιγο παπατζα μου ακουστηκε γιατι το'χω τσεκαρει και δεν εχει σχεση με αερα καμπινας αλλα τεσπα...μαλλον κατι απ'τη μηχανη ακουω...τωρα μπορει να πω και βλακεια αλλα μηπως ειναι κανα ιντερκουλερ...αυτο συνεχεια δεν δουλειυει...??

Senior Member Το avatar του χρήστη Kapten
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Οταν το σβυσεις και περιμενεις λιγο θα ακουσεις και αλλο θορυβο!!!Προσεξε το!
    Ειναι τρελοι αυτοι οι γερμανοι!!!!
    Ειναι καλπο ολοι αυτοι οι θορυβοι.Τον κανουν επιτηδες να ακουγεται ωστε οταν παλιωσει και αρχισουν τα τριξιματα να ειμαστε συνηθεισμενοι!!!
    Μην αγχωνεσαι μεγαλε αλα αυτα που ακους ειναι τα διαφορα τσεκ των συστηματων και τα κλαπε του αερα τα οποια επανερχονται στις θεσεις που ηταν πριν σβυσεις το αυτοκινητο.

Senior Member Το avatar του χρήστη teo_3
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πηγα σημερα στην αντιπροσωπια που το αγορασα βασικα για να του βαλω συναγερμο γιατι δεν ειχε και μου ειχε διαφυγει τελειως οταν το παρειγγειλα...το ακουσε ενας πωλητης εκει και μου ειπε για τα κλακ κλακ κλπ οτι ειναι διαφορα τσεκ που κανουν οι εγκεφαλοι (abs κλπ) και για το αλλο οτι ειναι κατι με τον αερα της καμπινας.στον επιλογεα εχει το αυτοματο (Α) και μετα ενα ανεμιστηρακι και τους αριθμους για την ενταση.αυτο λεει δεν κλεινει ποτε και οταν το'χεις στο ανεμιστηρακι ακουγεται αυτο κλπ...λιγο παπατζα μου ακουστηκε γιατι το'χω τσεκαρει και δεν εχει σχεση με αερα καμπινας αλλα τεσπα...μαλλον κατι απ'τη μηχανη ακουω...τωρα μπορει να πω και βλακεια αλλα μηπως ειναι κανα ιντερκουλερ...αυτο συνεχεια δεν δουλειυει...??
    Αυτό που σου είπε για υποψήφιο θόρυβο που προέρχεται απο το air condition ισχύει και μάλιστα έχει παρατηρηθεί σε ουκ ολίγους. Χρειάζεται γρασσάρισμα σε ένα σημείο για να σταματήσει ο θόρυβος. Μάλλον το δεύτερο κομμάτι της απάντησης "ξέχασε" να στο αναφέρει προφανώς.
    Εγώ το είχα κάνει πριν κάνα 5μηνο γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα ο συγκεκριμένος ήχος.10 λετπά δουλειά.

Προεπιλογή

Loipon. To tak pou akougete se emena katarxas den einai tak....XAXXAXAXAXAXAXA,ante na sovareutw :P
    Egw kathe fora pou ksekinaw ligaki apotoma akouw ena metaliko tsak (afto ginete se proti, se gkazies deuteras alla kai se opisthen) kai molis afisw to gkazi allo ena tsak. Elegxoi tou abs den einai! To abs kanei ena proto klidoma stin arxi kai meta DEN ksana akougete! Se palia astra gtc kai h (pro facelift) ipirxe enas paromios ixos o opoios proerxotan apo to rouleman tou deksiou (isws kai tou aristerou den vazw to xeri mou stin fotia) troxou, to pigaines, sto allazan me to analogo pio enisximeno kai papala o ixos.
    Tin deutera to piga stin motorstar to sikosame psaksame psaksame psaksame kai i moni ikasia einai oti isws akougete apo kapoies ntizes. Kata ta alla perimenoume kapoia enimerosi kai vlepoume!

Senior Member
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους...το πηγα σημερα ξανα σε μια οπελ και εκει μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικος ο ηχος που ακουω.μαλιστα μ'εβαλαν και μεσα σ'ενα αλλο gtc 1.6Τ καινουργιο που ηταν για παραδωση κι ακουγα τον ιδιο ηχο.παιδια δεν ειναι κανενας εκωφαντικος θορυβος...απλα ακουγεται.πρεπει να εχει ησυχια και να εχεις κλειστα τα παραθυρα για να τον απομονωσεις.μοιαζει με τον ηχο που κανει το α/c οταν το εχουμε ανοιχτο η' σα να εχουμε βαλει τον αερα στην καμπινα...μονο που δεν ειναι αυτο...μα δεν τ'ακουει κανενας αλλος με το ιδιο αυτοκινητο??

Προεπιλογή

kalober to kanei k mena auto... prepei na nai rouleman troxou elatomatika mallon kai kati alla psila.. to exei parousiasei se polla alla ligoi exoun asxolithei..
    to xe pathei kai o andrerrr apo dw mesa k tou to ftiaksane me fasaria...
    prepei na katsw na asxolitho kai gw...
    http://img71.imageshack.us/img71/6773/2000966033950435181rsgf8.jpg

Προεπιλογή

Να κανω και εγω μια ερωτηση ρε παιδια μιας και μιλαμε για θοριβους!Στο δικο μου 1.6τ ολα ειναι νορμαλ αλλα αμα κανω καμια 70-80 χλμ η αν κοινουμε μεσα στην πολη για πανω απο 20λεπτο η χρηα του κινιτηρα αλλαζει!Γεμιζω μεχρι 3.500 στροφες και ακουγεται σαν καποιος <ξεχαρβαλομενος> ιμαντας απο τον κινητηρα!Ισως ακουγεται μ@λ*κια αλλα δεν βρισκω αλλο τροπο να το περιγραψω! Εχει τυχει και σε εσας κατι παρομοιο?Ευχαριστω!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Link Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κανω και εγω μια ερωτηση ρε παιδια μιας και μιλαμε για θοριβους!Στο δικο μου 1.6τ ολα ειναι νορμαλ αλλα αμα κανω καμια 70-80 χλμ η αν κοινουμε μεσα στην πολη για πανω απο 20λεπτο η χρηα του κινιτηρα αλλαζει!Γεμιζω μεχρι 3.500 στροφες και ακουγεται σαν καποιος <ξεχαρβαλομενος> ιμαντας απο τον κινητηρα!Ισως ακουγεται μ@λ*κια αλλα δεν βρισκω αλλο τροπο να το περιγραψω! Εχει τυχει και σε εσας κατι παρομοιο?Ευχαριστω!!
    http://opel-club.gr/vbulletin/showth...3509&highlight

για ρίξε μια ματιά

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ankos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νασαι καλα φιλε μου για την απαντηση αλλα μαλον δεν ειναι κατι τετοιο!Εγω δεν ακουω κρακ κρακ!Αλλα οταν γεμιζει το μοτερ με στροφες ακουγετε σαν να πατινιαρι μια ροδα να το πω αλιως!Ισως ειναι κατι φισιολογικο οσο περναει η ωρα λητουργιας και να το τραγικοποιω τωρα!Αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι αλλαζει η χρηα του ηχου του μοτερ!Τεσπα θα το δω και αυτο που ανεφερες!

Προεπιλογή

κ εγω φιλε panos aok ακουω τον ιδιο θορυβο λες κ δουλευει το a/cκ ατι τετοιο τελος παντων λεσ κ κυλαει νερο καπου..κ το αμαξι εχει μονο 500χιλιομετρα,αν κ δεν θυμαμαι καλα αλλα μπορει να το εκανε απο την αρχη

Senior Member
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

φιλε whiteastra απ'την αρχη το εκανε απλα δεν το πολυπροσεξαμε...δεν ειναι τιποτα.θα το συνηθισουμε.καλοταξιδο!

andre_rrr
    Guest

Προεπιλογή

το νιαουρισμα που κανει το αμαξι μεσα στην πολη μετα απο καταπονηση κινηση κ.τ.λ δεν ειναι τιποτα ολα ετσι κανουν, ο μεταλλικος θορυβος απο μπροστα ειναι το κολαρο του τουρμπο,τα κλακ κατα την πορεια στα 20 χλμ ακριβως ειναι ελεγχος του abs αν δεν ακουστει τοτε υπαρχει προβλημα, οσο για τον μεταλλικο θορυβο στον τροχο κατα αποτομη εκκινηση και οπισθεν ειναι προβλημα σε καποιο ρουλεμαν τροχου ειτε αριστερο ειτε δεξιο,εμενα φιλε kalober αλλαξαν μπιλιοφορους μουαγιε ρουλεμαν και τελος το problem μετα απο 5 επισκεψεις σε διαφορες αντιπροσοποιες

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους...το πηγα σημερα ξανα σε μια οπελ και εκει μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικος ο ηχος που ακουω.μαλιστα μ'εβαλαν και μεσα σ'ενα αλλο gtc 1.6Τ καινουργιο που ηταν για παραδωση κι ακουγα τον ιδιο ηχο.παιδια δεν ειναι κανενας εκωφαντικος θορυβος...απλα ακουγεται.πρεπει να εχει ησυχια και να εχεις κλειστα τα παραθυρα για να τον απομονωσεις.μοιαζει με τον ηχο που κανει το α/c οταν το εχουμε ανοιχτο η' σα να εχουμε βαλει τον αερα στην καμπινα...μονο που δεν ειναι αυτο...μα δεν τ'ακουει κανενας αλλος με το ιδιο αυτοκινητο??
    Μετά από 12 χρόνια ξεθάβω το θέμα....
    Αγόρασα πρόσφατα Astra H (Z16LET) και έχω ακριβώς τον ίδιο θόρυβο. Με το που βάζεις μπρος ακούγεται από την μεριά του ταμπλό (κυρίως πίσω και χαμηλά) ένα συνεχόμενο χχχχχχοοοοουυυυυυυυυ, σαν να κυκλοφορεί αέρας όπως λέγεται και πιο πάνω.
    Σίγουρα δεν είναι το σεβρό, το έχω ταπώσει και ο θόρυβος παραμένει. Όταν στρίβω το τιμόνι, σαν να σταματάει ο θόρυβος ή επικαλύπτεται από τον θόρυβο του τιμονιού.

Ο θόρυβος είναι ιδιαίτερα εκνευριστικός (για μένα) αφού όταν έχει ησυχία και είσαι σταματημένος ακούγεται αρκετά έντονα. Επίσης εάν πρόκειται για κάποιο "ελάττωμα" από το εργοστάσιο μου φαίνεται πολύ περίεργο που το έχουν αναφέρει μόνο 2 άτομα εδώ μέσα!
    Έχει βρει κανένας λοιπόν από που προέρχεται αυτός ο θόρυβος; Υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες Αstra H Z16LET που ακούνε αυτό τον θόρυβο;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Οι Διαφοροι τυποι του ''καγκουρα''
    Από τον/την Legolas στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 00:21
  2. Θορυβοι μετα απο αλλαγη αμορτισερ
    Από τον/την xenofonpro στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-09, 00:20
  3. περιεργοι θορυβοι
    Από τον/την binos_opc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-09, 14:29
  4. Astra Gsi Turbo 8,9''
    Από τον/την Gsi 16v Turbo στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 11:59

Δικαιώματα - Επιλογές