If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 477

Περιοχή
    Μακεδονία - Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Link Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα να μας πεις και τι εκανες και πως σου φαινεται ο ηχος!ε?Παντος οντως τουρμπο χωρις σκαστρα δεν λεει!Ο ηχος και η δυναμη ηταν η λογοι που επελεξα τουρμπατο αμαξακι!Αλιως ατμοσφαιρα και παλι ατμοσφαιρα...
    ναι και φυσικα θα σας πω!!!!!

Περιοχή
    Μακεδονία - Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Η καλητερη λυση φιλε μου ειναι να βαλεις και το κολαρο!Αλλα το θεμα ειναι ποτε θα ερθει γιατι και εγω περιμενα και τελικα εκοψα το μαμα!Αλλα ολα ειναι οκ!Παντος στο service δεν προκιτε να σου πουν τπτ!Εγω τους ενημερωσα κιολας πριν τη βαλω!Κανε το ιδιο και θα εισαι οκ!
    σιγουρα δεν σου λενε τπτ?

Προεπιλογή

Στελλα εγω τος το ειπα στα ισια με το που παριγγειλα το αμαξι!Αλλα και τωρα να τους το πεις δεν θα γινει τπτ!Δεν τους πειραζουν αυτα!Ειναι λεπτομεριες!Στο κατω κατω αν συμβει κατι στο αμαξι χτυπα ξυλο τη βγαζεις απο πανω και το πας μαμα..επομενος κανενα προβλημα!

Senior Member Το avatar του χρήστη Natasaaki
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Corsa OPC

Προεπιλογή

Καλημερα παιδια και απο εμενα! Η αληθεια ειναι οτι ενδιαφερομαι και εγω για σκαστρα και δεν ξερω αν ειναι να την βαλω τωρα απο την αρχη η να περιμενω λιγο... NIKOS.OPC εσυ που κατεληξες τελικα??

Προεπιλογή

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο! Την Σκαστρα αν την αλλαξεις κερδιζεις μονο σε ηχο φανταζομαι! πουθενα αλλου κερδιζεις? ή χανεις κιολας (πχ σε καταναλωση!, σε διαρκεια ζωης του τυρβο?) η συμπιεση του κινητηρα επηρεαζετε? και αν ξερετε τι ειναι αυτο που στην ουσια διαμορφωνει τον ηχο της σκαστρας?
    Opel GT 2.0 Turbo - ONYX Black - Premium packet - 340+hp

Προεπιλογή

Ρε παιδια καλημερα.Μια απορια η σκαστρα που λετε ειναι ανοιχτου η κλειστου τυπου?

Senior Member Το avatar του χρήστη teo_3
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Στελλα εγω τος το ειπα στα ισια με το που παριγγειλα το αμαξι!Αλλα και τωρα να τους το πεις δεν θα γινει τπτ!Δεν τους πειραζουν αυτα!Ειναι λεπτομεριες!Στο κατω κατω αν συμβει κατι στο αμαξι χτυπα ξυλο τη βγαζεις απο πανω και το πας μαμα..επομενος κανενα προβλημα!
    Λοιπόν, παρακινούμενος απο τα παραπάνω λεγόμενα του φίλου Link τότε θα έλεγα πως καλά μας κάνουν οι συνεργειάδες που όταν πάμε να μας λύσουν ένα πρόβλημα, μας ζαλίζουν τον έρωτα, δεν μας πιστεύον και στην τελική κάνουν και την "πάπια". Όταν πας και μου βάζεις aftermarket πραγματάκια, μου σκίζεις το αμαξάκι και έχεις την λύση στο τσεπάκι (βάζεις το μαμά και πας στο συνεργείο και κλαίγεσαι λέγοντας ότι το πρόβλημα προείλθε απο παρθενογέννηση) τότε πολύ καλά μας κάνουν.
    Έτσι, ποτέ δεν θα αλλάξουν αυτοί, διότι ποτέ δεν θα αλλάξουμε εμείς. Απλά πράγματα. Μιά ζωή θα γκρινιάζουμε και στο τέλος.......ως κλασσικοί έλληνες, θα φταίμε εμείς οι ίδοι.
    Θέλεις άνθρωπέ μου να βάλεις σκάστρα, βεβαίως, θέλεις να βάλεις άλλη εξάτμιση, γιατί όχι, θέλεις να αλλάξεις την μισή μηχανή.....δικαίωμά σου, εσύ πληρώνεις.......αλλά να μου τα φορτώνεις στην εκάστοτε εταιρία εάν κάτι πάει στραβά, προσωπικά, το θεωρώ μέγιστη καραγκιοζιά.
    Και τα λέω αυτά διότι εγώ είμαι άνθρωπος που δεν γουστάρω να πειράζω κάτι που δουλεύει ρολόι. Όταν όμως κάτι πάει στραβά τότε αντιμετωπίζω και εγώ την δυσπιστία των μηχανικών διότι μερικοί "έξυπνοι" κάνα την παραπάνω κίνηση και μου βγαίνει το λάδι για να τους πείσω.
    Όσο για την σκάστρα........και δεν μου λέτε, γιατί η OPEL δεν έβαλε απο μόνη της μία πιό "τσαφ τσουφ" σκάστρα και έβαλε αυτήν. Τόσο τσιγκούνηδες είναι ή μήπως παίζει κάτι άλλο ?? Εάν θέλει κάποιος να μάθει, μπορεί, αλλά όχι με την καβάτζα - βάζω την μαμά μετά και για όλα φταίει η κακιά η OPEL.
    Όπως λένε και στο χωριό μου, με αλλουνού πωπω κάνω και εγώ τον....gay. Δε πάει έτσι όμως. Θέλεις να σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο-αγοραστή-πελάτη τότε πρέπει και ο καθένας μας να τσεκάρει πρώτα τις υποχρεώσεις του και μετά τα δικαιώματά του.
    Όλα τα παραπάνω ισχύουν φυσικά για όλους μας και όχι αποκλειστικά προς τον Link, φιλικά πάντα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra OPC

Προεπιλογή

Ανοιχτου...

Προεπιλογή

Λοιπόν, παρακινούμενος απο τα παραπάνω λεγόμενα του φίλου Link τότε θα έλεγα πως καλά μας κάνουν οι συνεργειάδες που όταν πάμε να μας λύσουν ένα πρόβλημα, μας ζαλίζουν τον έρωτα, δεν μας πιστεύον και στην τελική κάνουν και την "πάπια". Όταν πας και μου βάζεις aftermarket πραγματάκια, μου σκίζεις το αμαξάκι και έχεις την λύση στο τσεπάκι (βάζεις το μαμά και πας στο συνεργείο και κλαίγεσαι λέγοντας ότι το πρόβλημα προείλθε απο παρθενογέννηση) τότε πολύ καλά μας κάνουν.
    Έτσι, ποτέ δεν θα αλλάξουν αυτοί, διότι ποτέ δεν θα αλλάξουμε εμείς. Απλά πράγματα. Μιά ζωή θα γκρινιάζουμε και στο τέλος.......ως κλασσικοί έλληνες, θα φταίμε εμείς οι ίδοι.
    Θέλεις άνθρωπέ μου να βάλεις σκάστρα, βεβαίως, θέλεις να βάλεις άλλη εξάτμιση, γιατί όχι, θέλεις να αλλάξεις την μισή μηχανή.....δικαίωμά σου, εσύ πληρώνεις.......αλλά να μου τα φορτώνεις στην εκάστοτε εταιρία εάν κάτι πάει στραβά, προσωπικά, το θεωρώ μέγιστη καραγκιοζιά.
    Και τα λέω αυτά διότι εγώ είμαι άνθρωπος που δεν γουστάρω να πειράζω κάτι που δουλεύει ρολόι. Όταν όμως κάτι πάει στραβά τότε αντιμετωπίζω και εγώ την δυσπιστία των μηχανικών διότι μερικοί "έξυπνοι" κάνα την παραπάνω κίνηση και μου βγαίνει το λάδι για να τους πείσω.
    Όσο για την σκάστρα........και δεν μου λέτε, γιατί η OPEL δεν έβαλε απο μόνη της μία πιό "τσαφ τσουφ" σκάστρα και έβαλε αυτήν. Τόσο τσιγκούνηδες είναι ή μήπως παίζει κάτι άλλο ?? Εάν θέλει κάποιος να μάθει, μπορεί, αλλά όχι με την καβάτζα - βάζω την μαμά μετά και για όλα φταίει η κακιά η OPEL.
    Όπως λένε και στο χωριό μου, με αλλουνού πωπω κάνω και εγώ τον....gay. Δε πάει έτσι όμως. Θέλεις να σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο-αγοραστή-πελάτη τότε πρέπει και ο καθένας μας να τσεκάρει πρώτα τις υποχρεώσεις του και μετά τα δικαιώματά του.
    Όλα τα παραπάνω ισχύουν φυσικά για όλους μας και όχι αποκλειστικά προς τον Link, φιλικά πάντα.
    Ετσι....100% σωστος.

Προεπιλογή

και τι μαρκα ειναι?

Προεπιλογή

natassaaki εγω μαλλον θα βαλω του βουλαλα παντα με κολαρο.αν και χθες βραδυ ειδα ενα αστρα το ακουσα με σκαστρα ρωτησα και με ειπαι οτι μερικες φορες δεν εχει σταθερο ρελαντι δεν προλαβα να ρωτησω τι μαρκα ειναι τον πετυχα στο φαναρι

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teo_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου δεν συμφωνω απολυτα με εσενα π.χ. αν αλαξεις την διατομη της εξατμησης στον 1.6 turbo εκτος απο καλυτερη αποδωση θα δεις και μικροτερες θερμοκρασιες, αν ομως βαλεις σκαστρα αο οσα ξερω εγω θα δεις -5ps στο δυναμομετρο, επισης αν αλλαξεις θερμοστατη και μπαινουν πιο νωρις τα βεντιλατερ θα ευνοηθεις γιατι δεν θα βραζει το αμαξακι σου το καλοκαιρι και αλλα πολλα. οποτε καποια πραγματα τα αλαζεις γατι τσιγκουνευτικε ή γιατι κανει μαζικη παραγωγφη για ολες τις χωρες και τις εκαστοτε συνθηκες και αλλα δεν τα αλαζεις, αυτη ειναι η αποψη μου. Επισης και τα ρολογια ακομα μιας και μιλισες και για αυτα μπορεις να τα βελτιωσεις αν βαλεις μιας μεγαλυτερης χωρητικοτητας ή καλυτερης ποιοτικα μπαταριας. Φιλικα παντα.
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Senior Member Το avatar του χρήστη teo_3
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Σαφέστατα μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά που ανέφερες και πολλά παραπάνω και το επικροτώ.
    Όμως, αυτά που προανέφερα δεν έχει να κάνει με το τι κάνεις στο αμάξι σου αλλά στο όταν αυτά που κάνεις καταλήξουν, για τον Α ή Β λόγο σε πρόβλημα που δημιούργησες εσύ στο αυτοκίνητο. Να βάλεις και θερμοστάτη και σκάστρα και στη τελική βάλε και ότι άλλο αντέχει η τσέπη σου, δικαίωμά σου είναι. Πρέπει όμως να πάρεις και την ευθύνη των πράξεών σου (εάν δεν στο εγγυάτε η ίδια η εταιρία το προιόν που θα βάλεις) και εάν κάτι πάει στραβά, για τον Α ή Β λόγο όπως είπα παραπάνω, τότε απλά να το παραδεχθείς και όχι να μου βάλεις πίσω τα μαμίσια και να πας στο συνεργείο παίζοντας την.....Σου Λη (κοινώς τον κινέζο) προσπαθώντας να "ξεγελάσεις" το συνεργείο και εν γένει την εταιρία που σου δίνει μιά Α εγγύηση.
    Δυστηχώς φίλε μου στην ζωή, αν δεν γίνουμε εμείς καλύτεροι σε κάτι ε........ας μην περιμένουμε να γίνουν οι άλλοι με εμάς. Αλιγορικό δεν είναι ??
    Εννοείται φιλικά πάντα.

Περιοχή
    Μακεδονία - Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

κυριοι εχω μπερδευτει!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη Gregls
    Περιοχή
    Thesaloniki_Toumpa
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Στελλα κακος εχεις μπερδευτει.
    Οι σκαστρες ειναι κλειστου τυπου (επιστρεφουν τον αερα στο κυκλωμα του turbo οπως η εργοστασιακη)
    Ανοιχτου τυπου (εκτονονουν την περισιο αερα στην ατμοσφαιρα)
    Διπλου εμβολου (επιστεφουν ενα μερος στο κυκλωμα ενω ενα αλλο μερος το αφηνουν οπως οι ανοιχτου)
    Σε ανοιχτου εχεις προβλημα , σε κλειστου εχει και μαμα οποτε τζαμπα λεφτα ενω σε διπλου εμβολου ειναι αυτη που φορανε οι περισσοτεροι εδω στο site απο τον βουλαλα.
    Απλα με αυτην απο οσο εχω ψαξει προσωπικα εχω καταλειξει οτι εισαι - 5ps αλλα κατα τα αλλα δεν εχεις αλλα προβληματα.

Edit φιλε μου TEO εν μερι παλι συμφωνω μαζι σου αλλα δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο το topick οπου αναφερεται σε σκαστρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gregls : 13-04-08 στις 07:30
    ^^^Have No Fear Greg Is Here^^^
    ΦΠΕ forged + IC 233ps by http://porfiris-autosport.com/

Περιοχή
    Μακεδονία - Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

μαλιστα Gregls ετσι ειναι πολυ πιο ξεκαθαρα τα πραγματα οπως τα λες.thnx!!!!!!!!!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teo_3 Εμφάνιση μηνυμάτων

Φιλε Teo συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες παρα πανω!Εχεις απολητο δικαιο!Αλλα να ξεκαθαρισω κατι γιατι μαλον παρεξιγηθικα!Οταν εκανα το αμαξι 1η φορα test drive ολα ηταν υπεροχα!Αλλα ελειπε κατι...ελειπε το <κερασακι στην τουρτα> δεν ακουγα την εξαερωση της σκαστρας!Ξενερωσα!Γυρναω στο παλικαρι της οπελ και του λεω ολα τελεια αλλα το σκασιμο της σκαστρας?Μου αναλυει γιατι δεν εκουγεται γνωστα σε ολους...Και μου λεει αν το θελεις το παιρνεις εξτρα απο το εμποριο και το περνας!Ωραια του λεω ολα αυτα αλλα η εγγυηση?Κανενα προβλημα μου λεει αλλα για το 100% μιλα με το service!Μιλαω με το service και μου λενε κανενα προβλημα απλα εμεις δεν μπορουμε να το αναλαβουμε καντο μονος σου!Και ετσι το εκανα!Δεν προσπαθω ουτε εγω αλλα φανταζομαι και κανενας απο τ παιδια να πειραξει το αμαξακι του και μετα να κατηγορισει την οπελ!Εισαι παντα ξεκαθαρος!Μιλας ανοιχτα στο τι προκεται να κανεις η τι εκανες ετσι ωστε αν οθ μη γενετω σημβει κατι να σε στιριξουν και αυτοι!Οπως λενε στο δικο μου χωριο ο κλεφτης και ο ψευτης το 1ο χρονο χερονται!Και ευτηχος δεν ειμαι οθτε το ενα οθτε το αλλο!Ξεκαθαρισα σε <ολη> την οπελ απο την αρχη τι προκεται να κανω!Τι να κανω ειχα αυτη τη κ@υλα τη σκαστρα!Εδω και χρονια και τωρα το εκανα πραγματικοτητα!Αλλα πρωτα πηρα το οκ!Δεν εχω μαθει να κοροηδευω κανεναν!Και γιαυτο πριν παραγγειλω το αμαξι το ειχα κανει θεμα!Φιλικα παντα...
    Οσον αφορα το θεμα μας η σκαστρα ειναι κλειστου τυπου 2πλου εμβολου και σκαει πολυ καλα!Και αποσα εχω διαβασει η συγκεκριμενη δουλευει αψογα και πανω απολα χωρεις προβληματα χαμηλου ρελαντι σβησιμο μηχανεις κτλ!Ενα απλο εμβολο ειναι που μολις κλειση η πεταλουδα κανει εξαερωση του αερα!Τπτ παραπανω!Ουτε δινει γκαζι οθτε τπτ!Μονο το γουστο του τσαφφφφ στον οδηγο!Αν ειναι στα γουστα του αυτο!!

Περιοχή
    Μακεδονία - Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τελικα πληροφορηθηκα πως καλυτερα ειναι να βαλω μια καλη εξατμιση γιατι θα χασω ιππους αν βαλω σκαστρα,ομως το διλλημα ειναι οτι οταν θα τουρμπιζει ηχο δεν θα ακουω οπως το σκασιμο της σκαστρας!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη DJ Marios
    Περιοχή
    Αλμυρός - Νέοι Πόροι
    Αυτοκίνητο
    Tigra A

Προεπιλογή

Εγω λεω να τα βαλεις και τα δυο αμα μπορεις και δεν θα σε πιανει κανενας.
    « όμοιος ομοίω αεί πελάζει »

Σελίδα 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. πιθανό πρόβλημα με σκαστρα ή με turbo
    Από τον/την hadjopgr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 22:28
  2. Σκαστρα
    Από τον/την aesop στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 16:49
  3. ΣΚΑΣΤΡΑ
    Από τον/την NIKOS.OPC στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 17:13
  4. Σκαστρα astra opc bailleys
    Από τον/την XRISTOS 007 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-09, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές