If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
    Senior Member
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή Διαρροή από το ψυγείο.

Καλησπέρα και καλές γιορτές.
    Έχω το αμάξι Opel Astra H Twintop 1.6T 180ps 2007 (z16let)
    Έχω ένα θέμα εδώ και λίγο καιρό και όσο βλέπω ίσως μεγαλώνει συμπληρώνω συνέχεια παραφλου , είτε κάθε βδομάδα , είτε αν κάνω καμία μεγάλη βόλτα 15 χιλιόμετρα θα χρειαστεί να βάλω και ίσως την ίδια μέρα.

Όταν είναι κρύο δεν χάνει , δουλεια που πάω καο έρχομαι 3-5 χιλιόμετρα δεν χάνει γιατί δεν προλαβαίνει να ανεβάζει θερμοκρασία για να αρχίσουν να κυκλοφορούν τα νερά ….

Το θέμα ειμαι εξωτερικό Γερμανία ! Και εδώ είναι λίγο κάπως όλοι , ακριβείς διάγνωση δεν έχω ακόμα γιατί είτε σε κλείνουν ραντεβού μέρα από βδομαδες η μήνες η δεν έχουν διαθέσιμη μπάρα για να σηκώσουν το αμάξι να το δούνε!

Η διαρροή είναι όπως κοιτάς το αμάξι απέξω από μπροστά στην δεξιά μεριά ίσως από τα πλαστικά μέρη του ψυγείου είτε από κάποιο κολάρο ;

Με έχει σπάσει τα νεύρα !
    Ψάχνω εντομεταξυ ψυγείο να παραγγείλω ονλινε για να πάω πουθενά να το αλλάξουμε αλλά μάταια πουθενά διαθέσιμο. Έχετε κάποιο να προτείνεται ;! Πιο ψυγείο είναι κατάλληλο για το αμάξι ;
    Βλέπω κάποια ποθ γράφουν με οχήματα με ερκοντισιον η όχι ! ; Και κάτι τέτοια.

Είχα βρει ένα Vemo v40-60-2067 αλλά ήρθε με σπασμένα σωληνάκια , που βασικά δεν ξέρω αν ταιριαζε κιόλας.

Μπορεί η διαρροή να είναι από κάνα λαστιχάκι ; Η οπωσδήποτε πρέπει να αλλαχτεί ψυγείο ;!
    Επίσης σκέφτομαι να βάλω αυτά τα υγρά που σφραγίζουν τις διαρροές έστω για προσωρινή λύση , υπάρχει κίνδυνος να κάνει παραπάνω ζημιά ;! Να πάει πουθενά άλλου το υγρό ;

Και επίσης χάνει λίγο από το δοχείο διαστολής ποθ βάζουμε το παραφλου που το είδε ένας από το σημείο αριστερά που έχει ένα 2πλο σωληνάκι το πάνω σωληνάκι χάνει λίγο !

Καμία βοήθεια ;! Κάτι ;
    Κάνα ψυγείο που να ταιριάζει και να είναι διαθέσιμο για παραγγελία , η κάπως να δω αν υπάρχει τρόπος από που ακριβώς χάνει πιο σημείο είναι η διαρροή.

Ευχαριστώ.

Προεπιλογή

Το καλύτερο είναι να πρεσαριστει όλο το κύκλωμα και να δεις που θα φανεί διαρροή εάν υπάρχει .
    Για το πρόσθετο δε θα το συνιστούσα .
    Δες με φακό εάν έχει φανεί στη μεριά της αντλίας νερού ή στη βάση θερμοστάτη , πριν ξεκινήσεις αλλαγές .
    Επιπλέον άλλαξε και παγούρι εφόσον χάνει .

Senior Member
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο είναι να πρεσαριστει όλο το κύκλωμα και να δεις που θα φανεί διαρροή εάν υπάρχει .
    Για το πρόσθετο δε θα το συνιστούσα .
    Δες με φακό εάν έχει φανεί στη μεριά της αντλίας νερού ή στη βάση θερμοστάτη , πριν ξεκινήσεις αλλαγές .
    Επιπλέον άλλαξε και παγούρι εφόσον χάνει .
    Από πάνω μεριά δεν φαίνεται τίποτα. Αν το κοιτάξεις από πάνω με φακό στο μόνο που φαίνεται βρεγμένο είναι δεξιά κάτω χαμηλά ! Μόνο από εκεί στάζει γιατί αφήνει κηλίδα κάθε φορά κάτω. Απλά πρέπει να σηκωθεί το αμάξι γιατί είναι από χαμηλά ίσως ;! Από πάνω. Δεν φαίνεται τίποτα πάντως !
    Έχω και μια κόλλα σιλικόνης μέχρι 300 βαθμούς που είναι , ίσως να το πλακώσω καο με αυτό θέλω για προσωρινή λύση , αν καο δεν νομίζω να κάνει τίποτα !

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Δεν μπορείς να εντοπίσεις διαρροή, αν δεν πρεσαριστεί το κύκλωμα. Θα πρέπει να ελέγξεις και τον λόγο για τον οποίο έχεις τη διαρροή. Τι εννοώ με το δεύτερο: Πάντα υπάρχει η πιθανότητα, μια διαρροή στο κύκλωμα ψύξης να οφείλεται σε πρόβλημα της φλάντζας το οποίο να επιτρέπει σε καυσαέρια να εισέρχονται στο κύκλωμα και να αυξάνουν την πίεση του κυκλώματος, οδηγώντας πολλές φορές σε διαρροή ψυκτικού. Τα συνεργεία μπορούν να ελέγξουν αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με ειδικό κιτ ανίχνευσης.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να εντοπίσεις διαρροή, αν δεν πρεσαριστεί το κύκλωμα. Θα πρέπει να ελέγξεις και τον λόγο για τον οποίο έχεις τη διαρροή. Τι εννοώ με το δεύτερο: Πάντα υπάρχει η πιθανότητα, μια διαρροή στο κύκλωμα ψύξης να οφείλεται σε πρόβλημα της φλάντζας το οποίο να επιτρέπει σε καυσαέρια να εισέρχονται στο κύκλωμα και να αυξάνουν την πίεση του κυκλώματος, οδηγώντας πολλές φορές σε διαρροή ψυκτικού. Τα συνεργεία μπορούν να ελέγξουν αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με ειδικό κιτ ανίχνευσης.
    +1

Και αν βρεις απο που χανει, δεν μπορεις να το κολλησεις ετσι απλα, χωρις να το στεγνωσεις, καθαρισεις το σημειο που χανει, δηλαδη πρεπει να αδειασεις το ψυκτικο. Κολλα καλη για ψυγεια ειναι 2 συστατικων, εποξικη, σε ψυγειο απο μηχανη, το ειχαμε κολλησει και πηγε πολλα χρονια χωρις θεμα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Καλά βλέπω να στέλνω το αμάξι Ελλάδα πακέτο με μεταφορική για φτιάξιμο γιατί εδώ δεν βλέπω να βγαίνει άκρη. !

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Καλά... τώρα με βραχυκύκλωσες τελείως.
    Δηλαδή προτιμάς να στείλεις το όχημα Ελλάδα για επισκευή, από το να το πας σε τοπικό ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο στη Γερμανία??

Senior Member
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Το πήγα σε τοπικό συνεργείο ! Αλλάξαμε το παγούρι που έχανε ! Αλλά για το ψυγειο είναι ότι πρέπει να αλλαχτεί. Χάνει από τα πλαγιά από τα πλαστικά μέρη που είναι κολλημένα πάνω στο ψυγείο. Τώρα που ακριβώς δεν μπορούσε να βρει με είπε !
    Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω και ψυγείο ! Βρήκα κάποια συμβατά από 70-170€. Που μάλλον θα πάρω κάνα τέτοιο γιατί βάζω με το κιλό το παραφλου.
    Η τέλος Ιανουαρίου θα κατέβω Ελλάδα ίσως βρω από εκεί κάνα να πάρω και να στείλω εδώ για αλλαγή !

Το πρεσάρισε με ένα μπαρ αλλά δεν είδε κάτι.
    Ξεκινάει να χάνει μόλις κυκλοφορούν τα νερά από 95 και πάνω για πρώτη φορά ! Όταν είναι κρύο η μέχρι να πιάσει θερμοκρασίες δεν χάνει !

Και όσο για να στείλω το αμάξι κάτω ποθ σκέφτομαι πακέτο , θα με βγει πιο οικονομικά γιατί εδώ σε οπελ μπορεί να φτάσει και 1500€ η αλλαγή ψυγείου. Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Προεπιλογή

Ναι, αν ειναι να κατεβεις με το αμαξι, στειλτω με μεταφορικη και το κανεις εδω, εχω γνωστους που ερχονται απο γερμανια για διακοπες και στελνουν τα αμαξια τους με μεταφορικη, και ξανα πισω, γιατι βαριουνται να κανουν το ταξιδι. Αλλα το θεμα ειναι να βρεις ψυγειο, στο autodoc κοιταξες??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra H TwinTop

Προεπιλογή

Ναι κοίταξα εκεί και στο myparto που κοιταω τα ίδια έχουν βασικά ! Από το AUTODOC παράγγειλα ένα ψυγείο που γράφω καο στο πρώτο ποστ αλλά μου ήρθε με σπασμένα σωληνάκια ! Ειμαι σε διαδικασία επιστροφής. Έχει κάνα 2 ακόμα συμβατά που λέει με το όχημα μου ! Αλλά όσα έχω ψάξει για τα γνήσια ποιότητα που πάνε γύρω στα 200-260€ κανενα δεν είναι διαθέσιμο πουθενά!

Μόνο κάποια συμβατά βρίσκω από 50-170€ που μάλλον θα βάλω κάποιο τέτοιο ! Δεν βλέπω άλλη λύση.

Παρόμοια Θέματα

1. Ψυγείο και καύσωνας
    Από τον/την kostaskkef1 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-21, 01:50
  2. Διαρροή σε ψυγείο Αstra g
    Από τον/την Gmat στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-13, 12:40
  3. ψυγείο λαδιού με αντάπτορα
    Από τον/την askonakiass στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 16:16
  4. Σκουριά στο ψυγείο
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-12, 17:30
  5. Ψυγείο Λαδιού ....
    Από τον/την dimpas στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-08, 21:51

Δικαιώματα - Επιλογές