If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12

Προεπιλογή αντλία νερου λογω ηλικιας με λιγα χιλιομετρα?

Καλημέρα στην όμορφη παρέα , έχω μια ερώτηση σχετικα με αλλαγή αντλίας νερου και θερμοστάτη,
    για opel astra H δεδομενου οτι είναι πρώτο χέρι απο το 2008 και έχω κάνει μολις 61000 χιλ.
    πρόσφατα άλλαξα δίσκο (αφού το δάνεισα σε φίλο ) και το ψιλοφοβάμαι τώρα , η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής

αλλαγή αντλίας νερού και θερμοστάτη γινεται μονο με κριτήριο τα χιλιομετρα ή έχει να κανει και με την ηλικία του αυτοκ. αφου κλείνει 14 έτη αισίως
    απο το κρυφό μενου εχω παρατηρησει θερμοκρασία εως 102 βαθμούς μέσα στην πολη
    ευχαριστω για τις απαντήσεις

Προεπιλογή

Αν κανείς τακτικές αλλαγές αντιψυκτικού, με επώνυμο ή μαμά αντιψυκτικό, τότε είσαι οκ. Μην πειράζεις τίποτα.

Ακόμη και αν δεν κάνεις km, ποτέ μην αφήνεις πάνω από 5 χρόνια το ίδιο αντιψυκτικό.

Προεπιλογή

ευχαριστώ για την απάντηση , πολυ ενδιαφέρον γιατί άλλαξα αντιψυκτικο πέρσι στο τακτικό σέρβις και η αιτιολογία της αντιπροσωπείας ήταν ότι χάλασε!!!!! και όχι λόγω 5ετιας .

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παραφλου και υγρά φρένων ,αποκλειστικά στην 2ετια το πολύ 3 ετια...
    Και όσον αφορά το παραφλού,μόνο το γνήσιο....

Επίσης αν η αντλία έχει προβλημα ή εχει χαλάσει η φλάντζα της και χάνει ,μόλις σηκωθεί στο αναβατόριο, θα φανεί απο το πλάι αν δακρύζει.
    Εγώ στην 10ετια την άλλαξα,με 80.000χλμ επειδή δάκρυζε.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Η θερμοκρασία εντάξει είναι, σε αυτούς τους βαθμούς είναι το ευρος λειτουργείας του μοτέρ σου. Εγώ θα την άλλαζα να έχω το κεφάλι μου ύσηχο. Έτσι και αλλιώς δεν είναι κάποιο τρομερό κόστος.

Προεπιλογή

Μην αλλάζεις τίποτα αν αποδεδειγμένα δεν έχει χαλάσει

Προεπιλογή

Κατα 90% εχει αντλια πλαστικης φτερωτης και θα σ'αφησει σε ανυποπτο χρονο οποτε την αλαζεις με μια skf μεταλλικη στο σερβις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Προεπιλογή

Εγώ άλλαξα περισυ την αντλία μαζί με την αλλαγή καδένας. Η αντλία μου ήταν σε άριστη κατάσταση αλλά προληπτικά αλλαχθηκε. Η φτερωτή της είναι μεταλλική. Δες μόνο το μαρκουτσι στο σωληνάκι που έχει πάνω να είναι το μεταλλικό και όχι το πλαστικό. Αν είναι το πλαστικό να αλλάξεις μόνο το μαρκουτσι με μεταλλικό. Τίποτα άλλο. Εγώ που άλλαξα τη γνήσια με μια kwp ακριβώς στους 11μηνες άρχισε να έχει διαρροή και την άλλαξα εκ νέου. Το opelcar που την είχα πάρει μου την αντικατέστησε άμεσα με νέα στην εγγύηση. Τώρα αν θέλεις για ψυχολογικούς λόγους να την αλλάξεις όπως έκανα και εγώ να υπολογίζεις 50€ κόστος αντλίας και 50€ εργασία. Αν δεν έχει θέμα του μως για μένα μην την αλλάξεις ακόμα,δες μόνο αν έχει το πλαστικό πάνω να βάλεις ένα μεταλλικό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως βλέποντας ξανά τις φωτο του κινητήρα,
    είναι πεντακάθαρος! Και ας είχε κάνει τόσα κμ.
    Κάθε πότε κανεις αλλαγές λαδιών?

Προεπιλογή

Όντως ετσι ειναι.
    Λάδια φίλτρο άλλαζα κάθε 10000 χιλιόμετρα και εκτος από 2-3 φορες που δοκιμασα κάποια άλλα λάδια, όλες τις άλλες έβαζα και βάζω GΜ 5w30.
    Αντίστοιχα αντιψυκτικό βάζω GM και το αλλάζω κάθε 2-3 χρόνια.

Μην ξεχνάμε ότι ο κινητηρας μου προυπήρχε πολύ πριν λανσαριστεί το dexos2

Προεπιλογή

ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια παιδιά , μία δοκιμή έγινε Αθήνα - Κατερίνη με μαξ 94 βαθμους και μαξ ταχ 140 χιλιομ. με εξω θερμοκρασια 34 βαθμους , μόνο που το sens επαιζε συνεχεια 0.5-1 βαθμο πανω απο την εξωτερικη θερμοκρασία , οπότε λέω να τ αλλαξω στο servis στο διμηνο ,

ισως να είναι το ψυχολογικό γιατι οταν πηγα να δω το αμαξι μυριζε στο χιλιόμετρο και φοβηθηκα απο την θερμοκρασία μην αρπαξει και κανενα περιφερειακο η τα μεταλα κατι , δεν είμαι και μηχανικός

Παρόμοια Θέματα

1. Mεγαλο προβλημα για λιγα χιλιομετρα
    Από τον/την tool79 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-16, 22:29
  2. Σταζει νερα στο πισω μερος τις μηχανης και η σταθμει νερου πεφτει .
    Από τον/την Robert στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 23:14
  3. Φλάτζα ή αντλία νερου?
    Από τον/την aggelos_ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-09, 05:08
  4. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΡΟΠΕΤΟΥ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ!
    Από τον/την ASTRAKITCAR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-07, 18:44

Δικαιώματα - Επιλογές