If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 180 από 228

Προεπιλογή

Ο Λάζαρος είναι πολύ... Σκληρός για να πεθάνει!!!!

Γιώργο θα το δοκιμάσω, αν και καθαρισα όσο μπορουσα την κεφάλη, και το μπλοκ. Το μπλοκ μετρήθηκε για ευθυτητα και είναι στις ανοχες που δίνει η opel, όπως και η κεφάλη το ιδιο δεν είναι πιτσικαρισμενη. Το μπλοκειχε πολυ βρωμιά και αυτό. Μετρηθηκε και το ποσό βγενουν τα πιστονια απο το μπλοκ, στα 0.10 μάξιμουν, οπότε φορούσε την σωστή φλάντζα.
    Πήγα στο ρεκτιφιέ σήμερα, για να την πρεσαρει δεν ενοχλούν οι βαλβίδες, αλλά αν χρειαστεί πλανιαρισμα, πρέπει να βγούνε οι βαλβίδες γιατί προεξέχουν απο την κεφαλή. Οπότε μου είπε φερτην άδεια και αν περάσει το τεστ με το νερό, και χρειάζεται μαχαίρι να είναι ετοιμη. Οπότε πρέπει να την λυσω, να την στείλω και να δω αν την κατεβασει, πόσο θα την φάει για να πάρω την αντίστοιχη φλάντζα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Πρόσεξε με τα μετρήματα Νίκο .
    Αφού το μπλοκ είναι εντάξει πας παρακάτω , κάτσε να περάσει το test το καπάκι και σίγουρα θα του κάνει ένα χάδι και μετά βλέπεις για την φλάντζα .
    Αφού θα βγάλεις τις βαλβίδες εσύ σενιαρισέτες , ξέρεις εσύ , θα περάσεις και τσιμουχάκια ??

Βρε τον Λάζαρο

Προεπιλογή

Εμενα με ανυσηχουσε το μπλοκ μηπως εχει θεμα, γιατι αν ειχε θεμα μετα παμε σε αλλα μονοπατια, το μετρησα οσο μπορουσα σε ολα τα σημεια, το 0.10 του φιλερ, που δινει η opel δεν περναει πουθενα, τωρα να εχει ρηγμα το μπλοκ μεσα σε καποιον κυληνδρο, δεν θα εβαζε αντιψυκτικο στα λαδια??? εκτος και αν ειναι ψηλα το ρηγμα, θα ξανακοιταξω τους κηλυνδρους, αλλα δεν φενεται να υπαρχει καποιο ρηγμα. Την κεφαλη ποιο προχειρα την μετρησα, γιατι θα παει στο ρεκτιφιε, αλλα και εκει δεν περναει πουθενα το 0,10, τσιμουχακια, το σετ στεγανοποιησης που πηρα για την κεφαλη εχει μεσα και τα τσιμουχακια, οποτε θα αλλαχτουν και αυτα, ασε που να μην τα ειχε μεσα, θα τα αγοραζα χωρια και θα τα αλλαζα, δεν θα αφηνα τα ιδια, αν και ειναι αλλαγμενα πριν περιπου 80000km, μαζι με την κεφαλη.
    Εγω πιστευω οτι οταν αλλαξε την κεφαλη δεν θα καθαρισε καλα το μπλοκ, και για αυτο καπου ειχε διαρροη η φλαντζα. Οι βιδες κεφαλης, φενονται αλλαγμενες, αρα δεν την επαθε απο εκει, ή του εμεινε χωρις νερο, ανεβασε θερμοκρασια και την ακουσε η φλαντζα.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

kαι προφανώς το συμμάζεψε άρον-άρον για να το διώξει.
    αναμένουμε την συνέχεια Nικόλα ,πόσα έχει δώσει μέχρι στιγμής;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    kαι προφανώς το συμμάζεψε άρον-άρον για να το διώξει.
    αναμένουμε την συνέχεια Nικόλα ,πόσα έχει δώσει μέχρι στιγμής;
    Εχει φυγει ενα 600αρι περιπου μεχρι στιγμης, 200€ για συμαζεματα, 400€ για σερβις. Θα ξεφυγει το 1000αρικο τωρα με την κεφαλη.

Προεπιλογή

Και μερικες φωτογραφιες απο την μετρηση που εκανα στα πιστονια, το μπλοκ αφου καθαρηστικε και η κεφαλη πριν το ρεκτιφιε και μετα. Σημερα την πηγα την κεφαλη, την πρεσαρισε και αφου ηταν οκ, την περασε ενα μαχαιρι 0.20mm
    Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ή βαριουνται να ασχοληθουν να μετρησουν μια ευθητητα μιας επιφανειας πχ, ή δεν περνουν την ευθηνη να την μετρησουν και να σου πουνε οτι ειναι οκ, γιατι δεν πιστευω να μην ξερουω πως, οποτε ο καλυτερος τροπος ειναι το μαχαιρι, οποτε εκει θελει δεν θελει θα φανει, δηλαδη αυτην την εντυπωση πειρα απο τις απαντησεις οτι κατα ποσο θα φαγωθει, μην φαγωθει πολυ και δεν μπωρω να βρω φλαντζα, και η απαντηση ηταν οτι αν φαγωθει πολυ μετα βγενει off.

Προεπιλογή

Ηρθε και το κλειδι χτες, απο κινα aliexpress, 14€ κοστισε, δεν ξερω τι γινεται με τα τελωνεια, ηρθε μεσω ουγγαριας απο κινα. Δηλαδη δεν περασε τελωνειο. Στην συσκευασια δεν φενεται πουθενα η κινα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε και το κλειδι χτες, απο κινα aliexpress, 14€ κοστισε, δεν ξερω τι γινεται με τα τελωνεια, ηρθε μεσω ουγγαριας απο κινα. Δηλαδη δεν περασε τελωνειο. Στην συσκευασια δεν φενεται πουθενα η κινα.

Σε είχα ρωτήσει παλιότερα . Βρήκα από Ελλάδα εγώ στα 20€ και το προγραμμάτισα . Εγώ βασικά ήθελα μόνο το τηλεχειριστήριο .
    Μάλλον ήρθε με τριγωνική αποστολή εσένα το δέμα .

Προεπιλογή

Νίκο στα άλλα έμβολα είχαν την ίδια απόκλιση στο μέτρημα που έκανες ?
    Μετά το χάδι στο ρεκτιφιέ έχει μείνει ελαφρός η πατούρα επάνω στο καπάκι από τα δυο έμβολα από τα τέσσερα , αχνά ?
    Αφού από μπλόκ είσαι εντάξει και πέρασε και το test το καπάκι , είσαι σε καλό δρόμο .

Βρε τον Λάζαρο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο στα άλλα έμβολα είχαν την ίδια απόκλιση στο μέτρημα που έκανες ?
    Μετά το χάδι στο ρεκτιφιέ έχει μείνει ελαφρός η πατούρα επάνω στο καπάκι από τα δυο έμβολα από τα τέσσερα , αχνά ?
    Αφού από μπλόκ είσαι εντάξει και πέρασε και το test το καπάκι , είσαι σε καλό δρόμο .

Βρε τον Λάζαρο
    Ναι η ιδια αποκλιση 0,10 εως 0,08.
    Στην κεφαλη μετα το ρεκτιφιε οντως φενεται ελαχιστα η σκια απο τα πιστονια/φλαντζα, ο ρεκτιφιες μου ειπε ηταν λιγο στραβη, ηθελε λιγο καθαρησμα, και μου λεει παρε την ποιο χοντρη, την 020. Ειχα μετρησει πριν το παχος της κεφαλης στην ακρη ομως και απο εκει ειδα οτι κατεβηκε 0,20 περιπου, απο 105,55 πηγε 105,33.
    Στα ιντερντομαγαζα που ειδα βγαζει 3 παχη φλαντζας, δεν ξερω αν υπαρχει καποιος που κατασκευαζει καστομ φλαντζες για περισοτερο παχος.

Σημερα θα παραγκειλω και τα υπολοιπα πραγματα απο autodoc, και υγρα απο εδω. Χτες πηρα ενα εργαλειο και το περιμενω, για να καθαρισω τις εδρες και τις τρυπες απο τα μπεκ, στο ρεκτιφιε δεν ειχε λεει εργαλειο να τις καθαρισει, ή βαριοταν.

Προεπιλογή

Εδω φτιάχνουν οτι φλάντζα θες : https://flantza.com/

Απο τα λεγόμενα σου το ρεκτιφιέ δεν ήταν τις προκοπής ...Βρε τον Λάζαρο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω φτιάχνουν οτι φλάντζα θες : https://flantza.com/

Απο τα λεγόμενα σου το ρεκτιφιέ δεν ήταν τις προκοπής ...Βρε τον Λάζαρο
    Ειναι απο τα καλα ρεκτιφιε, αλλα δεν εχει και πολλα η πολη, 2 εχει σιγουρα, αντε βαρια 3 να μου ξεφευγει το 3ο.

Ο Λαζαρος θα ξανανιωσει σιγουρα!!!

Προεπιλογή

Σημερα καθαρισα της τρυπες των μπεκ στην κεφαλη, η οποια εργασια ειναι καιριας σημασιας οταν βγενουν τα μπεκ απο την κεφαλη, και για αυτο το λογο πηρα ενα σετακι καθαρισμου που εχει καποια πραγματα για αυτην την δουλεια, το οποιο εκανε την δουλεια του.

Πριν

Μετα

Τα μπεκ καθαρηστικα απο επιφανιακες σκουριες, και τα βουτηξα για κανα 30λεπτο τα ακροφυσια μεσα σε πετρελαιο, οι τρυπες ειναι τοσο μικρες που με τα βιας φενονται.

Προεπιλογή

Στην κεφαλη στις τρυπες των μπεκ, στο D, ειχα δει σε σχεδια με ανταλλακτικα και το διαπιστωσα και κοιταζοντας οτι εχει τσιμουχες οι οποιες λογικα αποτρεπουν την υγρασια και τις βρωμιες να εισερθουν αναμεσα απο τα μπεκ και την κεφαλη. Στο combo δεν εβγαζε κατι στα σχεδια, αλλα τελικα ειχε και αυτο τσιμουχες, οι οποιες απο την πολυκαιρια, δεν τσιμουχαρουν πανω στα μπεκ, και για αυτο ισως ειχαν λιγο σκουρια τα μπεκ, αν και βγηκαν ευκολα απο την κεφαλη, οι καινουριες τσιμουχες που πηρα και ειναι σετακι με την χαλκινη ροδελα, δοκιμασα και τσιμουχαρουν πολυ καλα πανω στο μπεκ.

Προεπιλογή

Περιμενοντας τα αναλωσιμα τα περισοτερα απο autodoc, μενει με το πασο μου να καθαρισω τα παντα ωστε να ειναι ετοιμα, ξεκινησα με το μοτερ, απο μπροστα μερια, που πραγματικα ειχε ''αντισκωριακη'' προστασια απο την βρωμα!! Εφτασα σε ενα επιπεδο και το παρατησα, δεν καθαριζε αλλο. Φωτογραφια πριν δεν εβγαλα, αλλα στην παρακατω φενεται ελαχιστα το πριν, με το μετα.

Προεπιλογή

Μπράβο Νίκο, είσαι μερακλής, έχεις πολλές γνώσεις πάνω στα αυτοκίνητα, πιάνουν και τα χέρια σου, και το καλύτερο δεν μασάς πουθενά όποια και αν είναι η βλάβη. Είμαι σίγουρος πως όταν τελειώσεις θα το ζηλεύουν πολύ το οπελάκι σου!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Νίκο, είσαι μερακλής, έχεις πολλές γνώσεις πάνω στα αυτοκίνητα, πιάνουν και τα χέρια σου, και το καλύτερο δεν μασάς πουθενά όποια και αν είναι η βλάβη. Είμαι σίγουρος πως όταν τελειώσεις θα το ζηλεύουν πολύ το οπελάκι σου!!

Το παν ειναι να γινεται ο δουλεια οπως πρεπει, και πιστευω το καταφερνω σε μεγαλο βαθμο, πραγμα που δεν γινεται εκει εξω απο πολους μηχανικους.

Προεπιλογή

Και....συνεχιζουμε, καθαρηστικαν το καπακι των εκκεντροφορων, καθαρηστικαν οι φλαντζοκολλες απο το μπλοκ για το καρτερ, και ελεχθηκαν τα πασα που βιδωνει το καρτερ, εξ εκπληξεως βρηκα μονο 2 πασα χαλασμενα, και επισκευαστηκαν, οπως επισκευασα και τα πασα απο την Egr που βιδωνει το μοτερ πανω, το ενα απο τα τρια ηταν off, το δευτερο εμεινε στα χερια μου οταν καθαρισα την egr, ενα καλο ειχε μονο, τα επισκευασα και τα τρια με αυτοδιατρητες προσθηκες και οχι vcoil (που ειναι ποιο ευκολα στην τοποθετηση) οπως εβαλα στα πασα του καρτερ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων

Το παν ειναι να γινεται ο δουλεια οπως πρεπει, και πιστευω το καταφερνω σε μεγαλο βαθμο, πραγμα που δεν γινεται εκει εξω απο πολους μηχανικους.
    Εγώ πάντως αν σε είχα στην πόλη μου θα σου έκανα πρόταση τα απλά και όχι μόνο service να μου τα κάνεις εσύ όταν και άμα έχεις χρόνο με το αζημίωτο φυσικά.

Ακόμα και σε ανθρώπους που έχουμε σαν οικογένεια - συγγενείς δώσει ένα σωρό λεφτά βλέπω ότι δεν δουλεύουν όπως πρέπει αλλά θέλουν να βγάλουν όση περισσότερη δουλειά γίνεται χωρίς την απαιτούμενη προσοχή - ποιότητα. Πρόσφατα άλλαξα ένα κολάρο και φυσικά τα υγρά του ψυγείου. Το παγούρι είχε μαζέψει με τα χρόνια μούργα και του λέω να κάνουμε σωστή δουλειά βγάλτο και καθάρισε το. Απάντηση ε τώρα αυτό είναι δύσκολο ανοίγουμε δουλειά δεν έχει ανάγκη και άλλα τέτοια. Μου γυρίζουν τα μυαλά αλλά τι να κάνω όπου και να πάω τα ίδια. Βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουν μια στάση καουμπόι στα συνεργεία τους. Δεν δέχονται εύκολα κουβέντα σε περίπτωση που προτείνεις - ζητήσεις μία άλλη μάρκα σε ανταλλακτικά κτλ άσε που έχουν πονηριά πολλές φορές. Πριν δύο χρόνια νομίζω πήγα για αλλαγή βαλβολίνες και αφού έδωσα μάχη να το πείσω να τις αλλάξει (χάσιμο χρόνου το θεωρούσε και δεν ήθελε να ασχοληθεί με την φλάντζα από κάτω, καθάρισμα κόλλα κτλ) του λέω τις opel θα βάλουμε φυσικά και μου λέει ΟΚ. Δεν φεύγω ποτέ από κοντά και βλέπω τον Αλβανό που έβαλε να κάνει την δουλειά να έρχεται με δύο μπουκάλια Fuchs νομίζω. Τι είναι αυτά ρε του λέω φώναξε τον μάστορα. Έρχεται ο μάστορας και μου λέει να δες εδώ πίσω το γράφει είναι απόλυτα συμβατές με αυτές που δίνει η Opel. Ανεβάζω στροφές κοίτα Νίκο του λέω μην χαλάσουμε τις καρδιές μας αλλά ξέρεις τι σου είπα ποιες είναι και δεν τις έχεις πες μου να τις φέρω εγώ. Από εκείνη την ημέρα κάναμε συμφωνία θα σου φέρνω εγώ ανταλλακτικά και θα μου χρεώνεις εργασία και το δέχτηκε.

Προεπιλογή

Για αυτό ο Νίκος τα φτιάχνει μόνος του...

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα εκκίνησης σε Opel Combo c 1.3 cdti ecotec 2011.
    Από τον/την John14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-19, 20:34
  2. Οpel Combo 1.3 cdti
    Από τον/την andreasgian στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-17, 16:39
  3. opel combo 1.3 cdti και ιμαντας δυναμο
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-15, 21:48
  4. Ευρεση στοιχειων κινητηρα combo 1,3 cdti
    Από τον/την taxiarx στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 22:28
  5. sos ...combo 1.7 cdti..προβλημα με βολαν
    Από τον/την Άλκης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 02:24

Δικαιώματα - Επιλογές