If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 160 από 217

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεράστια διαφορά στον φωτισμό. Και μεγάλο συμμάζεμα με όλα αυτά τα μικρά,που όμως κάνουν την διαφορά από ένα προσεγμένο αμάξι με ένα που αρχίζει να γίνεται ερείπιο.
    Αυτα τα μικρα, ποτε δεν τα κοιτας οταν ψαχνεις ενα αμαξι να αγορασεις, αλλα παντα τετοια ψιλολογια που χαλουσαν τα αλλαζα αμεσα, θυμαμαι στην VW οποτε πηγαινα και ζητουσα τετοια περιεργα που δεν τα ειχανε, και αν δεν ειχες το χαλασμενο στο χερι, δεν υπηρχε περιπτωση να ξερουν τι ζητας, και με κοιτουσαν και καπως δεν λεω!!!????
    Αλλα οταν ο πωλητης σε μια συζητηση με φιλο, ειπε.... ο Νικος, ολα γνησια!! και την παραμικρη βιδα, ...μετα μας πηρε η κατω βολτα και ξεπεσαμε στο autodoc!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Μπορείς να γράψεις το κωδικό για το κάθισμα που το αναδιπλωνει . Ήταν σπασμένο και εμένα μου είπε έχει καταργηθεί το καλοκαίρι.
    Επίσης το μπουτον αλαρμ έψαχνα και εγώ , έχει διαφορά γιατί όλα τα site γράφουν (με εφοδιασμένο συναγερμό).
    Βλέπω τα μαζεματα και βάζεις και εμένα σε πειρασμό ��

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να γράψεις το κωδικό για το κάθισμα που το αναδιπλωνει . Ήταν σπασμένο και εμένα μου είπε έχει καταργηθεί το καλοκαίρι.
    Επίσης το μπουτον αλαρμ έψαχνα και εγώ , έχει διαφορά γιατί όλα τα site γράφουν (με εφοδιασμένο συναγερμό).
    Βλέπω τα μαζεματα και βάζεις και εμένα σε πειρασμό οΏ½οΏ½
    13104126 ειναι ο κωδικος, ο Κακνος το ειχε διαθεσιμο, το μπουτον πηρα του εμποριου, και εχει 2 λαμπακια μεσα, αρα ειναι για συναγερμο λογικα το 2ο, ενω αυτο που εβγαλα ειχε 1 λαμπακι, δουλευει ομως κανονικα.

Προεπιλογή

Αααα τα πραγματα ειναι σοβαρα!! ...και εν σταση καταναλωνει λαδι!!!

Και οσο ψαχνω, βρησκω.
    Μου θυμιζει εναν φιλο που εχουν ενα caddy mk2, το οποιο καποια στιγμη ειπανε να κανουνε κατι σαπιλες που ειχε πισω στους θολους, (τα συγγεκριμενα εχουν θεμα με σκουριες/σαπιλες, ειχα 2 ιδια στο παρελθον, και το 1ο που το τρακαραμε, μου σαπισε παρατημενο στην αυλη, και αυτος ηταν ενας λογος που δεν ηθελα να ξαναπαρω, που να βρεις καθαρο 20ετιες), οποτε και ξεκινησανε να το κανουνε, ξυνοντας ξυνοντας τις σαπιλες, φτασανε μπροστα, ο πατερας του φωναζε τον λαμαρινα, σταματα μην ξυνεις αλλο, δεν θα τελειωσουμε ποτε....
    Ε καπως ετσι και εγω ψαχνοντας ολο βρησκω...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Νίκο πραγματικά είσαι μερακλής.
    Πρόσεξε με τις λάμπες που μένουν ελάχιστα αναμμένες στην πλαφονιέρα μην σου αδειάσει η μπαταρία.
    Επίσης μπορείς να μου δώσει τον κωδικό του πλαστικού καλύμματος του μηχανισμού της ζώνης που πάει πάνω κάτω γιατί μου έχει σπάσει ένα αφτάκι και κουδουνίζει και μου την βιδώνει;
    Στην φωτογραφία απο πάνω δεν καταλαβαίνω τι παρατήρησες;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο πραγματικά είσαι μερακλής.
    Πρόσεξε με τις λάμπες που μένουν ελάχιστα αναμμένες στην πλαφονιέρα μην σου αδειάσει η μπαταρία.
    Επίσης μπορείς να μου δώσει τον κωδικό του πλαστικού καλύμματος του μηχανισμού της ζώνης που πάει πάνω κάτω γιατί μου έχει σπάσει ένα αφτάκι και κουδουνίζει και μου την βιδώνει;
    Στην φωτογραφία απο πάνω δεν καταλαβαίνω τι παρατήρησες;
    Προσπαθω Γιαννη, προσπαθω!!!

Στην φωτογραφια την τελευταια, η torx βιδα κραταει την βαση του ψυγειου που ειναι σπασμενη και λειπει και το λαστιχο.

Το καλυμα εχει κωδικο 24409107 κοστος 5.2€ Δεν ειναι τελειως μαυρο, ειναι προς το ανθρακι πολυ σκουρο, και εχει μια επενδηση νωμιζω σαν σιλικονη απο πανω.

Οι λαμπες και στο C, μενανε ετσι λιγο αναμενες και δεν ειχα θεμα, προσπαθησα να βαλω ενα διακοπτη στον πολο της μπαταριας, γιατι το αυτοκινητο θα μενει ακινητο, αλλα δεν μπενει με τιποτα, βρησκει στο καπο οταν κλεινει, πρεπει να γινει πατεντα.

Προεπιλογή

Σημερα εβαψα κατι χτυπηματακια που ειχε πανω στην οροφη, πρεπει να φορουσε μπαρες και κατι εβρησκε εκει και εκανε 2 σημαδια δεξια/αριστερα.

Αλλαξα και το λαστιχο απο το πορτακι του ρεζερβουαρ, ηταν λιγο παραμορφομενο, και το βρηκα κατα λαθος σαν ανταλλακτικο ψαχνοντας στο ασχετο, το παλιο λαστιχο ηταν κολλημενο, με λιγο κοπο βγηκε, εβγαλα το πορτακι απο το αυτοκινητο για ποιο ευκολα, αλλα δεν ηξερα οτι εχει ενα μηχανισμο, ο οποιος οταν ανοιγεις το πορτακι, πεταει ενα μανδαλο μεσα στο λουκι της ροδας της πλαινης συρωμμενης, και οταν ειναι ανοιχτο το πορτακι και πας να ανοιξεις την συρωμενη, την στοπαρει σε εκεινο το σημειο για να μην κανει ζημια στο πορτακι που ειναι ανοιχτο, ή στην μανικα που βαζεις καυσιμο εκεινη την στιγμη....εξυπνο!! και τραβα τραβα εσπασα εναν πλαστικο βραχιονα που ειχε απο πισω, θα τον βρω πιστευω σαν ανταλλακτικο, οποτε μικρο το κακο. Το νεο λαστιχο δεν το κολλησα προς το παρον, αλλα κραταει καλα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθω Γιαννη, προσπαθω!!!

Στην φωτογραφια την τελευταια, η torx βιδα κραταει την βαση του ψυγειου που ειναι σπασμενη και λειπει και το λαστιχο.

Το καλυμα εχει κωδικο 24409107 κοστος 5.2€ Δεν ειναι τελειως μαυρο, ειναι προς το ανθρακι πολυ σκουρο, και εχει μια επενδηση νωμιζω σαν σιλικονη απο πανω.

Οι λαμπες και στο C, μενανε ετσι λιγο αναμενες και δεν ειχα θεμα, προσπαθησα να βαλω ενα διακοπτη στον πολο της μπαταριας, γιατι το αυτοκινητο θα μενει ακινητο, αλλα δεν μπενει με τιποτα, βρησκει στο καπο οταν κλεινει, πρεπει να γινει πατεντα.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Αγορά απο Κακνο έκανες;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!
    Αγορά απο Κακνο έκανες;
    Ναι απο Κακνο, οτι γνησιο θελω το βρησκω απο εκει βλεπω τιμες και το περνω, μου ειπε και οτι δεν υπαρχει το παραγκελνει αν χρειαστει. Τους δικους μας εδω τους ξεκοψα απο τοτε που μου πουλησε τις ταπες για τα μαρσπιε στο αστρα χρυσο, χωρις εκπωσεις και καπελο.

Προεπιλογή

Εκανα πριν λιγο μια βολτα περιπου 50km, με ταπα στο ψυγειο την γνησια, η οποια σε χαλαρη οδηγηση δεν πεταξε καθολου υγρα, αλλα εκανε τα κολλαρα πετρα. Αλλα στο δρομο οπως προεγραψα δεν παρουσιαζει τιποτα, δεν μπορω να το κυκλοφορω ετσι, μικρες αποστασεις ισως, αλλα μεγαλες, καπου θα την ακουσει ή η αντλια ή καποιο κολλαρο.
    Σημερα πετυχα οπως εγραψα σε αλλο θεμα στο autodoc 40% εκπωση, οποτε πηρα καποια πραγματα για αρχη, φλαντζα κεφαλης πρεπει να μετρηθει το piston projection, λεγεται, δηλαδη το ποσο βγενουν τα πιστονια εξω απο το μπλοκ, και αναλογα να παρω την αντιστοιχη φλαντζα, εχει 3-4 με διαφορετικο παχος η καθεμια, οποτε αυτη θα αγοραστει οταν ανοιχτει το μοτερ, μαζι με τα λαδια και αντιψυκτικο, και οτι βγει ως συνηθως.

Προεπιλογή

Βρε τον Λάζαρο... Δεν λέει να γιάνει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!
    Αγορά απο Κακνο έκανες;
    Ευχαριστώ πολύ Νικόλα!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Σημερα μπηκε το εργαλειο στην ραμπα!! Μιας και δεν ειναι να το κυκλοφωρω με προβλημα στην φλαντζα ειπα να το λυσω. Για αρχη εβγαλα τα μπεκ, μηπως σκαλωσω, ευτηχως βγηκανε πολυ ευκολα, εκτος του 1ου κυνηνδρου που στην προσπαθεια να το βγαλω τραβηχτα, το εφαγα στο μετωπο!!! και θα εχω ενα σημαδι να θυμαμαι στον καθρευτη.
    Προχωρησα ξυλωσα απο την κεφαλη μερικα περιφερειακα και θα αφησω μονο Egr και εισαγωγη να βουνε μαζι με την κεφαλη, μιας και εχουν ζορι να βγουνε, αν χρειαστει θα τα βγαλω εξω απο την μηχανη.
    Παντως παντου επεζε πολυ φλαντζοκολλα, ακομα και στο oring της αντλιας υψηλης, φλαντζοκολλα, δεν εχει αλλαχτει καμια φλαντζα, γενικα η τσαπατσοδουλεια πηγε συνεφο! Εμεινε να ξυλωσω τον καθρευτη ωστε να φυγουν και τα υπολοιπα και να δω το μεγεθος της ...λυπητερης!!
    Το απογευμα θα σας εχω περισοτερες φωτογραφιες...

Προεπιλογή

Εφτασα ενα βημα πριν την αφαιρεση της κεφαλης, αλλα δεν εχω το καταληλο καρυδακι για τα μπουλονια, το οποιο χρειαζεται M12 ribe, αυριο θα το προμηθευτω. Ξυλωθηκαν τα παντα, ο καθρευτης της καδενας απο οπου υπηρχε μεγαλη διαρροη, βγηκε χωρις προσπαθεια, δηλαδη δεν κολλησε πανω στην φαλντζα, οπως και το καρτερ ξεκολλησε αρκετα ευκολα. Η καδενα ηταν αλλαγμενη πριν περιπου 80000km, και ηταν φουλ σετ της BGA, τα κλειδωματα τεροιαξαν απευθειας, αρα δεν υπηρχε ασαφεια λογω ξεχειλωματος της καδενας, παραυτα θα αλλαχτει.
    Τα ωστηρια μαζι με τα καπελωτα, σημειωθηκαν απο οπου βγηκε το καθενα και πρεπει να τα ελενξω ενα προς ενα.

Προεπιλογή

Η τουρμπινα ειναι αλλαγμενη με εμποριου, σαν 1η ματια δεν εχει κενα, ειναι σε καλη κατασταση, βαση ενος κωδικου που εχει πανω, μου βγαζει οτι ειναι μαρκα ridex, autodoc δηλαδη.

Τα μπεκ ευτηχως οπως εγραψα ποιο πανω, βγηκαν ευκολα, αλλα εχουν καπνα μπροστα, θα τα βουτηξω σε πετρελαιο να καθαρισουν, δεν ειμαι να τα στειλω για ελενχο αυτη την στιγμη, μιας και δεν εχει καποιο θεμα, οποτε δεν τα πειραζω.

Το καλο να εχει χωρο...αν και μου θυμιζει κατι αγγελειες στο car, που ο κινητηρας ειναι διαλλημενος σε πορτ παγκαζ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 2 Εβδομάδες πρίν στις 22:01

Προεπιλογή

Χαχαχα! Κωμικοτραγικό να έχεις τον κινητήρα λυμένο στο πορτμπαγκάζ!

Καλή συνέχεια!

Προεπιλογή

Από ότι φαίνεται ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν φίλος του autodoc , και έβαζε τα φθηνότερα .
    Τα μπεκ πετρέλαιιου θα τα πας και για καθαρισμό & ογκομέτρηση ; Αφού θα κάνεις όλη τη δουλειά ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα! Κωμικοτραγικό να έχεις τον κινητήρα λυμένο στο πορτμπαγκάζ!

Καλή συνέχεια!

Ελπιζω να ειναι!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι φαίνεται ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν φίλος του autodoc , και έβαζε τα φθηνότερα .
    Τα μπεκ πετρέλαιιου θα τα πας και για καθαρισμό & ογκομέτρηση ; Αφού θα κάνεις όλη τη δουλειά ;

Ναι απο autodoc, τουρμπινα που κοστιζει 220€ την κοστολογισε λεει την δουλεια 550€... Τελος παντων, οπως βολευεται ο καθενας. Τα μπεκ εγραψα ποιο πανω, δεν θα ασχοληθω προς το παρον, μιας και δουλευουν σωστα.

Πριν λιγο εβγαλα την κεφαλη, φλαντζα φορουσε της victor reinz την μικροτερη σε παχος, ευρηματα τα λιγο που μπορεσα να βγαλω ακρη, ισως η διαρροη ηταν απο τον 1ο κυληνδρο, η φλαντζα δεν φενοταν καπου παραμορφομενη, αλλα υπηρχε και διαρροη καυσαερειων μεταξυ κυληνδρων 1-2ου, απο την μερια του μπλοκ. Οι μεγαλυτερες επικαθιζισεις στα πιστονια ηταν στον 1ο και στον 4ο κυληνδρο, οι κυληνδροι μεσα δεν εχουν σημαδια απο κολληματα, ο 1ος ειναι στην καλυτερη κατασταση σαν καθαροτητα, οι αλλοι τρεις εχουν καποια στιγματα να το πω, και σε ολους ανχοφενεται το διαγωνιο ρεκτιφιε του εργοστασιου, δηλαδη οσο φενεται δεν εχουν αρκετη γυαλαδα. Καθαρισα μονο τα πιστονια με wd40 και scotch σφουγγαρι και μενει να καθαρισω το μπλοκ απο την παλια φλαντζα ωστε να μετρησω τα πιστονια. Την κεφαλη λιγο που την κοιταξα δεν φενεται κατι, οι βαλβιδες εξαγωγης εχουν επικαθιζισεις, αυριο θα παω να ρωτησω σε ρεκτιφιε αν μπορει να την τεσταρει για ριγματα, και αν χρειαζεται να βγουν οι βαλβιδες για αυτο τον λογο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 2 Εβδομάδες πρίν στις 14:39

Προεπιλογή

Η κεφαλη ειχε πολυ βρωμια που δεν ξερω αν ειναι υπολοιματα απο καμμενη φλαντζα, εβγαλα τα χοντρα με wd40 και μια ξυστρα απο κεραμικες κουζινες, και μετα περασα μεχρι στιγμης 3 χερια με πανι scotch σφουγγαρι και wd40, θελει και αλλο για να καθαρισει, με μια λαμα της πλακας που την ελενξα λιγο δεν φενεται να εχει ζημια, θα παω σε ενα φιλο μηχανουργειο να μου δωσει μια λαμα ευθειας να την μετρησω την ευθητητας της οπως λεει στο μανιουαλ.

Προεπιλογή

Βρε τον Λάζαρο... Νίκο το καπάκι σίγουρα θέλει ένα χάδι στο ρεκτιφιέ και ένα πρεσάρισμα.
    Βάλε την σωστή φλάντζα.
    Πάρε και αυτό, για να σου λύση τα χέρια από την καρβουνιλα και τα καμμένα λάδια, θα σε βοηθήσει αρκετά.

Καλή συνέχεια με τον Λάζαρο.

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα εκκίνησης σε Opel Combo c 1.3 cdti ecotec 2011.
    Από τον/την John14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-19, 20:34
  2. Οpel Combo 1.3 cdti
    Από τον/την andreasgian στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-17, 16:39
  3. opel combo 1.3 cdti και ιμαντας δυναμο
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-15, 21:48
  4. Ευρεση στοιχειων κινητηρα combo 1,3 cdti
    Από τον/την taxiarx στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 22:28
  5. sos ...combo 1.7 cdti..προβλημα με βολαν
    Από τον/την Άλκης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 02:24

Δικαιώματα - Επιλογές