If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 έως 240 από 315

Προεπιλογή

Καλημέρα. Νίκο σκέφτηκα ότι τα αμάξια αυτά υποφέρουν και από τα φύλλα και την βρωμιά που μαζεύεται κάτω από το πλαστικό των υαλοκαθαριστήρων με αποτέλεσμα να βάζουν νερά στην καμπίνα. Δεν το ανοίγεις να κάνεις ένα καλό καθάρισμα σε εκείνο τον χώρο; Ξερενεται η στεγανοποίηση που έχει εκεί στο σέρβο των φρενων. Αφού έχεις ανοίξει δουλειές κάνε και αυτό να γίνει ολόκληρομενο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Σωστή παρατήρηση!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο την δουλειά που κάνεις δεν παίζει να γίνει σε κανένα συνεργείο, τους λόγους τους ξέρουμε...

Με την φλάντζα τι έκανες?

Βρε τον Λάζαρο
    Δυστηχως δεν υπαρχουν μαστορια, για να κανουν τετοια δουλεια, μονο σε DIY απο ιδιωτες στο ιντερνετ βλεπεις προσεγμενες επισκευες.
    Φλαντζα ηρθε χτες πηρα της eling την 0,92, δηλαδη την ποιο χοντρη που βγενει. Ειχα σκοπο να την βαλω χτες, αλλα χτυπησε σκληρο δισκο το λαπτοπ και ετρεχα σε εναν φιλο να κανω backup μερικα αρχεια απο τον κατεστραμενο δισκο. Σε λιγο κανω καφεδια!! και ποιανω δουλεια!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο σου Νικολα. Κανεις τρομερα πραγματα. Να εισαι καλα φιλε. Με το καλο να αναστηθει ο Λαζερος την κυριακη. Οταν το τελειωσεις με το καλο πηγαινε το μια βολτα στο μαντρα που το πηρες. Θα το γνωρισει ? ? ?
    Ο Λαζαρος την Κυριακη θα δεχτει το δευτε λαβετε φως!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Νίκο σκέφτηκα ότι τα αμάξια αυτά υποφέρουν και από τα φύλλα και την βρωμιά που μαζεύεται κάτω από το πλαστικό των υαλοκαθαριστήρων με αποτέλεσμα να βάζουν νερά στην καμπίνα. Δεν το ανοίγεις να κάνεις ένα καλό καθάρισμα σε εκείνο τον χώρο; Ξερενεται η στεγανοποίηση που έχει εκεί στο σέρβο των φρενων. Αφού έχεις ανοίξει δουλειές κάνε και αυτό να γίνει ολόκληρομενο
    Στο προγραμμα μαζι με αλλα μαζι ειναι Γιαννη, λιγο που κοιταξα ειναι καθαρος ο νεροχυτης, αλλα καποια στιγμη θα βγει να δω και εκει μεσα τι θα ανακαλυψω. Πρεπει να βρω τροπο να στερεωσω και την μπαταρια, φοραει μικροτερη σε μεγεθος και αμπερ, 62αρα αντι για 70αρα και δεν ποιανει στην θεση της.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Το απογευμα ''φορεσα'' την κεφαλη πανω στο μπλοκ, αφου πρωτα ξαναελενξα την ευθητητα του, χωρις να βρω σφαλμα.
    Καθαριστικαν καλα οι επιφανειες της κεφαλης και του μπλοκ, φυσιχτηκαν τα πασα της κεφαλης, και σφηχτικε στα προβλεπομενα specs.
    Φυσικα μπηκανε καινουρια μπουλονια κεφαλης, κουμπωσα και την τουρμπινα και εκει σταματησα. Αυριο λογικα θα ειναι και τα ωστηρια στα χερια μου. Φωτογραφιες δυστηχως δεν μπωρω να ανεβασω, μπενω απο το παλιο λαπτοπ μου, και δεν μου εφανιζει τις φωτογραφιες που ανεβαζω στο θεμα, αλλα δεν μου ανοιγει ουτε το postimg, μου βγαζει σφαλμα απορητου, ενω απο το κινητο τις βλεπω κανονικα τις φωτογραφιες. Οποτε φωτογραφιες στο μελλον...

Προεπιλογή

Σημερα μου δωσανε ρεπο οποτε??? Τι καλυτερο απο combo training!!

Χτες το απογευμα προλαβα ισα ισα να κουμπωσω και τους εκκεντροφορους, αλλαχτηκαν τα ζηγωθρα/κοκορακια, τα νεα ζυγωθρα εχουν ελαχιστους τζογους στο ρουλεμανακι που εχουν, τωρα αν εκανα καλα που τα αλλαξα ολα, πιστευω πως ναι. Και πραγματικα με ανχωσε να κλεισω το καπακι με τους εκκεντροφορους, μιας και επρεπε βιδωσεις τι βιδες ελαχιστα για να πατησει το καπακι στην κεφαλη, μιας και σε αυτη την θεση καποιες βαλβιδες ειναι ανοιχτες, και παραλληλα να ελενχεις αν ειναι στην ιδια ευθεια με κεφαλη απο την μερια της καδενας, τελικα τα καταφερα!! Ισως η ποιο δυσκολη διαδικασια σε ολη την επισκευη.
    Σημερα περασα καδενα χρονισμου και μεχρι στιγμης ολα καλα, γυρισα το μοτερ 4 περιστροφες και ξανακλειδωσα χωρις αποκληση, το απογευμα θα κολλησω το καρτερ. Αυριο βαζω μπεκ, καταλυτη, γεμιζω υγρα, και πιστευω να μιζαρει, αν οχι Κυριακη σιγουρα τελειωνει το παιχνιδι!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

μπράβο βρε Νικόλα!
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Smile

Ωραία δουλειά Νίκο! Με το καλό να πάρει εμπρός.

Οσο για το εάν υπάρχουν μάστορες που να κάνουν τέτοιες δουλειές, θέλω να ρωτήσω πόσο θα κοστολογουσες αυτή σου την εργασία. Σε αυτό το ποσό πρόσθεσε τα έξοδα σου (εάν το έκανες επαγγελματικά), πρόσθεσε κάποιο καπέλο για να μπορείς να δώσεις κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα εγγύησης και σκέψου ότι την ίδια εργασία ένα ιδιώτης θα "απαιτούσε" να γίνει μέσα 1-2(αντε 3) μέρες.
    Γράψε εδώ το ποσό και πίστεψε με κανένας από εδώ μέσα (πόσο μάλλον εκτός club που λίγοι ενδιαφέρονται για τα αυτοκίνητα τους) δεν θα διέθετε τόσα λεφτά και θα έψαχνε την πιο "φθηνή" λύση ή θα πίεζε το συνεργείο για μια τέτοια.
    Αυτά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ceedboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία δουλειά Νίκο! Με το καλό να πάρει εμπρός.

Οσο για το εάν υπάρχουν μάστορες που να κάνουν τέτοιες δουλειές, θέλω να ρωτήσω πόσο θα κοστολογουσες αυτή σου την εργασία. Σε αυτό το ποσό πρόσθεσε τα έξοδα σου (εάν το έκανες επαγγελματικά), πρόσθεσε κάποιο καπέλο για να μπορείς να δώσεις κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα εγγύησης και σκέψου ότι την ίδια εργασία ένα ιδιώτης θα "απαιτούσε" να γίνει μέσα 1-2(αντε 3) μέρες.
    Γράψε εδώ το ποσό και πίστεψε με κανένας από εδώ μέσα (πόσο μάλλον εκτός club που λίγοι ενδιαφέρονται για τα αυτοκίνητα τους) δεν θα διέθετε τόσα λεφτά και θα έψαχνε την πιο "φθηνή" λύση ή θα πίεζε το συνεργείο για μια τέτοια.
    Αυτά.
    Δεν μπωρω να την κοστολογισω γιατι δεν ειναι η δουλεια μου, γενικα εχεις δικιο, κανεναν δεν τον ενδιαφερει αν εχει λερωμενο κινητηρα, και αν θα βαλει φλαντζοκολλα αντι να αλλαξει μια φλαντζα ο μηχανικος, οπως συνηθως γινεται, αν ειναι σκουριασμενη μια βιδα κλπ. Και μερικες φορες το κοστος δεν συμβαδισει με την ποιοτητα δουλειας που θα παρεις, συνηθως πληρωνεις πολλα και περνεις λιγα...
    Ενα συνεργειο σαφως αυτη την δουλεια την κανει σε 2 μερες βαρια 3, δεν μπορει να εχει ενα αμαξι στο ανεβατορι να του ποιανει χωρο, και μερικα εχουν και μονο 1 ανεβατορι, δεν μπορει να καθηστερει, ουτε να απασχολει υπαλληλο για να πλενει ανταλλακτικα και να ξεσκουριαζει βιδες, εδω εχουν πλυντηρια ανταλλακτικων και τα εχουν κανει αποθηκευτικους χωρους, μην πουμε το οτι εχουν ροποκλειδα και τα βγαζουν απο το συρταρι χριστουγεννα και πασχα!! Τον πελατη παντα τον ενδιαφερει το χαμηλο κοστος και η αποπερατωση της εργασιας, και ποιο πολυ το κοστος.
    Τουλαχιστον θα ελεγα οτι τετοιες εργασιες θα επρεπε να γινονται σε ολες τις αντιπρωσοποιες που θα ζητισουν τα διπλα, τριπλα λεφτα σε σχεση με ενα εξωτερικο συνεργειο.
    Κολλητος μου μεχρι να ληξει η εγγυηση και πηγαινε το mazda στην αντιπρωσοποια, του πλενανε τον κινητηρα πριν το κανουν σερβις. Αυτο το ειδε αλλιως ομως, σαν θετικο...

Προεπιλογή

Χτες το απογευμα κολληθηκε το καρτερ, με dirko black, αντι για γκρι, ενω ειχα ελενξει ολα τα πασα του καρτερ και οσα ηταν off διωρθωθηκαν, στο σφιξιμο 4 μου μασησαν, και αυτο γιατι εκανα λαθος κατα το ελενχο που εκανα, γιατι δεν υπολογισα το παχος του καρτερ, παρα εσφιγγα την βιδα σκετη πανω στο αλουμινιο. Οποτε πονταρω στην dirko να κανει την δουλεια της και να μην μου χανει το καρτερ....αν και χτες επρεπε επιτοπου να το ξυλωσω να διωρθωσω τα πασα και να το ξανακολλησω που ηταν ποιο ευκολο να καθαριστει η φλαντζοκολλα. Αλλα επρεπε να αναψω καρβουνα!!!!! οποτε διακαιολογουμε!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπωρω να την κοστολογισω γιατι δεν ειναι η δουλεια μου, γενικα εχεις δικιο, κανεναν δεν τον ενδιαφερει αν εχει λερωμενο κινητηρα, και αν θα βαλει φλαντζοκολλα αντι να αλλαξει μια φλαντζα ο μηχανικος, οπως συνηθως γινεται, αν ειναι σκουριασμενη μια βιδα κλπ. Και μερικες φορες το κοστος δεν συμβαδισει με την ποιοτητα δουλειας που θα παρεις, συνηθως πληρωνεις πολλα και περνεις λιγα...
    Ενα συνεργειο σαφως αυτη την δουλεια την κανει σε 2 μερες βαρια 3, δεν μπορει να εχει ενα αμαξι στο ανεβατορι να του ποιανει χωρο, και μερικα εχουν και μονο 1 ανεβατορι, δεν μπορει να καθηστερει, ουτε να απασχολει υπαλληλο για να πλενει ανταλλακτικα και να ξεσκουριαζει βιδες, εδω εχουν πλυντηρια ανταλλακτικων και τα εχουν κανει αποθηκευτικους χωρους, μην πουμε το οτι εχουν ροποκλειδα και τα βγαζουν απο το συρταρι χριστουγεννα και πασχα!! Τον πελατη παντα τον ενδιαφερει το χαμηλο κοστος και η αποπερατωση της εργασιας, και ποιο πολυ το κοστος.
    Τουλαχιστον θα ελεγα οτι τετοιες εργασιες θα επρεπε να γινονται σε ολες τις αντιπρωσοποιες που θα ζητισουν τα διπλα, τριπλα λεφτα σε σχεση με ενα εξωτερικο συνεργειο.
    Κολλητος μου μεχρι να ληξει η εγγυηση και πηγαινε το mazda στην αντιπρωσοποια, του πλενανε τον κινητηρα πριν το κανουν σερβις. Αυτο το ειδε αλλιως ομως, σαν θετικο...
    (Edit)

Ακριβώς!

Να φανταστείς εγώ στο μηχανάκι το Peugeot όταν του κάνω μόνος σέρβις κάθομαι και ασχολούμαι με λεπτομέρειες τις οποίες ποτέ δεν θα έκανε ένα συνεργείο. Σαφώς οι λεπτομέρειες αυτές δεν μπορούν να γίνουν σε έναν συνεργείο. Δηλαδή εγώ αντί να κάνω 10 λεπτά να αλλάξω τα λάδια, κάνω τουλάχιστον μία ώρα...
    Διότι πχ στην αλλαγή λαδιών κινητήρα:
    Θα καθαρίσω το μηχανάκι για να μην πέσουν σκόνες μέσα στον κινητήρα.... Θα ψάξω να βρω χαρτόνια και κουτάκια για τα λάδια ώστε να μην λερώσω παντού... Θα κάτσω να κουνήσω το λάδι ώστε να ανακατευτεί, μίας και δεν θα μπει όλο.... Θα κάτσω με wd40 degrasseer να κάνω την τάπα και τη σίτα/φίλτρο... Θα βάλω άλλο λαστιχακι στεγανοποίησης ακόμη και αν έχω κάνει 1000κμ.... Πριν βάλω τάπα θα ρίξω 100ml από το καινούριο λάδι να καθαρίσει το καρτερ. Στο oring θα βάλω λίγο λάδι πριν το βάλω στην τάπα ώστε να γλιστρήσει καλύτερα. Αφού βάλω τα νέα λάδια ( τα οποία εγώ θα έχω επιλέξει) θα το βάλω να δουλέψει ώστε να δω αν χάνει κλπ.

Και μόλις περιέγραψα μια αλλαγή λαδιών...Φανταστείτε όλα αυτά που κάνει ο Νίκος....

Προεπιλογή

Ετσι ειναι Κωνσταντινε, το DIY προηποθετει να εισαι ''αργοσχολος'' και να τα κανεις ολα με το χρονο σου, κατι που δεν μπορει να γινει σε ενα συνεργειο που ''τρεχει''.

Σημερα μπηκανε τα μπεκ και το ρειλ, μπορεσα και επισκευασα τα 4 χαλασμενα πασα απο το καρτερ επιτοπου, βολεψε να τρυπισω και να ανοιξω πασο για vcoil, οποτε ειμαι λιγο ποιο ησυχος!!
    Και πολυ χρονο μου εφαγε να αλλαξω το σπυραλ της εξατμισης, ο συνδεσμος που ποιανει το κομματι με το σπυραλ με το κομματι που ειναι το υπολοιπο με πισω καζανακι, δεν εβγενε με τιποτα, οποτε τον εκοψα και εφυγα να βρω αλλον, σαφως και δεν βρηκα!! Ενα μεγαλο εξατμισαδικο ηταν κλειστο που θα εβρησκα εκει σιγουρα, και βρηκα στο τζαμπα εναν συνδεσμο μεταχειρησμενο απο VW, ο οποιος θα τεροιαξει πιστευω. Οποτε αυριο θα εχουμε τα ''αποκαλυπτηρια''

Προεπιλογή

Σχεδόν.... Ετοιμο!!!

Προεπιλογή

Αλαχτηκε το σπυραλ της εξατμισης, δεν ξερω αν η opel βγαζει το σπυραλ με το κομματι της σωληνας το οποιο ειναι σε μηκος περιπου 90εκ, σαν επισκευης, το βρηκα σαν κωδικο της opel το οποιο φενεται κοντο κομματι και οχι εως πισω στο καζανακι, οποτε με τον ιδιο κωδικο βρηκα το αντιστοιχο σε aftermarket, βλεποντας στο combo οτι σε εκεινο το σημειο εχει ενωση, υπεθεσα οτι στο combo ετσι ειναι, ενω στο corsa και στο C και στο D, η σωληνα ειναι μονοκοματη εως πισω στο καζανακι, περιπου 2μ κομματι, και για αυτο το autodoc δεν το στελνει. Βγαζοντας το παλιο σπυραλ με την σωληνα, το οποιο ηταν και αυτο aftermarket αλλαγμενο, στην σωληνα που παει προς τα πισω φενεται οτι ειναι κομμενη, οποτε και στο combo πρεπει να ειναι μονοκοματη εως πισω. Οποτε καποια στιγμη θα παρω ακομα μια σωληνα με σπυραλ και ενα σφυχτηρα για το corsa, να υπαρχει οταν ερθει η ωρα του σπυραλ. Προτειμω να το αλλαξω ολοκληρο το κομματι, με ενωση στην σωληνα παρα να παω να μου κολλησουν αλλο σπυραλ. Και ποιο οικονομικα, και ποιο σωστη δουλεια απο θεμα κολλησης. Ο σφυχτηρας της εξατμισης που βρηκα απο VW, τεροιαξε μια χαρα!!!

Σχεδον εχω τελειωσει, μενει το φιλτρο πετρελαιου να μπει και το παγουρι, γεμιζω υγρα και σταυρωνω δαχτυλα!!

Προεπιλογή

Με το καλό Νίκο να πάρει ο Λάζαρος εμπρός. Πολύ πολύ καλή δουλειά.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Μπράβο Νικόλα,καθαρή και μερακλίδικη δουλειά!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Και λοιπον....ο Λαζαρος βγηκε εξω!!!!!!

Προεπιλογή

Ολα πηγαν καλως, γεμισα με υγρα, και εβαλα μπρος, δυσκολευτηκε να παρει μπροστα με την 3η παρατεταμενη μιζια, μιας και τα μπεκ πηραν αερα, πηρε μπρος ομαλα χωρις να χτυπανε τα ωστηρια, οπως ειχε συμβει στο astra οταν αλλαξα εκει φλαντζα, που εκει χτυπουσαν μεχρι να κανω την 2η αλλαγη/ξεπλυμα λαδιων. Το αφησα να ποιασει θερμοκρασια και πλεον δεν φουσκωνει τα κολλαρα, το αντιψυκτικο καποια στιγμη θα το ξαναλλαξω να καθαρισει, εχει μικροακαθαρσιες μεσα, δεν ειχα ορεξη να το γεμισω με σκετο νερο και μεταξανα πλυσιμο καθαρησμα, αυτο που παρατηρησα οτι η υπερχυληση στο παγουρι τωρα τρεχει το αντιψυκτικο σαν βρυση, ενω πριν εφτυνε και καυσαερια.
    Με το που ζεσταθηκε ρελαντι αναψε λαμπακι λαδιων, εκει λακτισα!! λεω παει την κατσαμε αντλια??? Με το που γκαζωνα εσβηνε. Ειχα παρει εναν αισθητηρα λαδιων για το corsa, αλλα τελικα στο corsa φοραει με 3 πιν, οποτε μου εμεινε και επι ευκαριας μιας και ειναι ιδιος τον αλλαξα, σαν 1η κινηση τραμπαρα τον αισθητηρα και εβαλα τον παλιο, και το λαμπακι πλεον δεν αναβει στο ρελαντι. Καποια στιγμη θα μετρησω τι πιεση βγαζει στο ρελαντι, πρεπει να βρω ανταπτορα να κουμπωσω ενα μανομετρο που εχω, αν και νωμιζω τζαμπα θα ασχοληθω. Το εβγαλα μια βολτα, ειναι λιγο σφιχτο ακομα, απο πισω δεν καπνιζει καθολου ασπρο καπνο, οπως δεν καπνισε και οταν το εβαλα εμπρος 1η φορα καθολου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 3 Εβδομάδες πρίν στις 12:51

Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα εκκίνησης σε Opel Combo c 1.3 cdti ecotec 2011.
    Από τον/την John14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-19, 20:34
  2. Οpel Combo 1.3 cdti
    Από τον/την andreasgian στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-17, 16:39
  3. opel combo 1.3 cdti και ιμαντας δυναμο
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-15, 21:48
  4. Ευρεση στοιχειων κινητηρα combo 1,3 cdti
    Από τον/την taxiarx στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 22:28
  5. sos ...combo 1.7 cdti..προβλημα με βολαν
    Από τον/την Άλκης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 02:24

Δικαιώματα - Επιλογές