If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Aδυναμία εκκινησης astra h

Κινητήρας Ζ18ΧΕR
    Έτος 2006
    ΧΛΜ 113000

Tον Σεπτέμβριο του 2020 αλλάζω μπαταρία η οποία δεν κράτησε ούτε ενα χρόνο,ελέγχθηκε το δυναμό και η μίζα και τελικά αλλάχθηκε λόγω εγγύησης.Η νέα, καινούργια(μετά από 4-5 μήνες,που έπιασαν και τα κρύα,άρχισε και αυτή προβλήματα.Ο έλεγχος δυναμό και μίζας έδειξε ότι δουλευουν μια χαρά!Πιστεύοντας ότι έπεσα σε αχρηστα προιόντα αποφάσισα να την αλλάξω με μία VARTA 60 Ah,πληρώνοντάς την κανονικά μήπως και ησυχάσω από το πρόβλημα αυτό.Αμ δε...
    Δεν έκλεισε ούτε μήνα η VARTA και σήμερα αρνήθηκε να γυρίσει τη μίζα!Το σύμπτωμα που παρουσίαζαν και οι 3 μπαταρίες είναι:το αυτοκίνητο ανοίγει κανονικά με το τηλεχ/ριο αλλά ούτε λαμπάκια στο ταμπλό ανάβουν ούτε η πλαφονιέρα,γυρίζοντας δε το κλειδι για να βάλω μπρός ακούγεται ένα ξερό τακ-τακ-τακ,ούτε γύρισμα μίζας ούτε τίποτα....Πήγα κατ'ευθείαν στο μαγαζί/ηλεκτρολόγο που έβαλα την τελευταία μπαταρία,τσέκαρε αν φορτίζει το δυναμό και μου είπε πως θέλει να το αφήσω,από βδομάδα,για 2 ημέρες να το ψάξει.Τον ρώτησα μήπως κολλάει η μίζα αλλά μου απάντησε αρνητικά.
    Τι γίνεται ρε παίδες τώρα;
    Ψάχνοντας ,είδα σε κάποιο φόρουμ :'' να γίνει έλεγχος διαρροών μετρώντας με αμπερόμετρο''.Το έκανα και βρήκα μια ένδειξη 0,64 Α....Γνωρίζει κανείς ποιές πρέπει να είναι οι φυσιολογικές τιμές;
    Κάθε βοήθεια πολύτιμη!

Προεπιλογή

Δεν ξερω τι διαδικασια ακολουθησες για να μετρησεις διαρροες, δηλαδη μετα απο ποσο χρονο αφου κλειδωσες το αμαξι, αλλα 0,64Α ειναι μεγαλη καταναλωση σε ηρεμια, σχεδον σαν μια λαμπα 8w.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι διαδικασια ακολουθησες για να μετρησεις διαρροες, δηλαδη μετα απο ποσο χρονο αφου κλειδωσες το αμαξι, αλλα 0,64Α ειναι μεγαλη καταναλωση σε ηρεμια, σχεδον σαν μια λαμπα 8w.
    Δεν κλείδωσα το αυτοκίνητο,έβγαλα τον αρνητικό πόλο και παρενέβαλα το αμπερόμετρο.
    Κι εγώ αυτό νομίζω,σαν να είναι μεγάλη η κατανάλωση.Έλεγξα πλαφονιερες,πορτ μπαγκαζ,ντουλαπάκι,συναγερμός δεν υπάρχει.Μένει μόνο το ραδιο-cd.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γ.Κ.ΠΑΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κλείδωσα το αυτοκίνητο,έβγαλα τον αρνητικό πόλο και παρενέβαλα το αμπερόμετρο.
    Κι εγώ αυτό νομίζω,σαν να είναι μεγάλη η κατανάλωση.Έλεγξα πλαφονιερες,πορτ μπαγκαζ,ντουλαπάκι,συναγερμός δεν υπάρχει.Μένει μόνο το ραδιο-cd.
    Τεράστια είναι ρε σύ αυτή η κατανάλωση .αποσυνδέσε το ράδιο σιντι γιατί αρχίζει τα παλαβά του στα h και ξεκινάει μόνο του να δουλεύει.το ignition logic το έχεις on η off?

Επίσης βάλε την μπαταρία άμεσα σε φορτιστή μην την καταστρέψεις .
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεράστια είναι ρε σύ αυτή η κατανάλωση .αποσυνδέσε το ράδιο σιντι γιατί αρχίζει τα παλαβά του στα h και ξεκινάει μόνο του να δουλεύει.το ignition logic το έχεις on η off?

Επίσης βάλε την μπαταρία άμεσα σε φορτιστή μην την καταστρέψεις .
    Aύριο κιόλας θα το βγάλω,όσο για το ignition δεν είμαι σίγουρος.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Στα Astra h είχαν θεμα τα radio cd .Όποτε βγάλτο από πάνω,φόρτισε την μπαταρία άμεσα και έλεγξε αν έχεις ίδια συμπεριφορά.
    Στην πλαφονιέρα αν και γράφεις ότι την έλεγξες δεν νομίζω να έχεις βάλει led?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpats : 08-04-22 στις 15:46
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα Astra h είχαν θεμα τα radio cd .Όποτε βγάλτο από πάνω,φόρτισε την μπαταρία άμεσα και έλεγξε αν έχεις ίδια συμπεριφορά.
    Στην πλαφονιέρα αν και γράφεις ότι την έλεγξες δεν νομίζω να έχεις βάλει led?
    Έβγαλα το ράδιο-cd,αποσύνδεση από τη φίσα και μέτρηση: ξεκίνησε από 0,92 Α,κατέβηκε γρήγορα στα 0,32Α και μετά από 1 λεπτό περίπου είδα 0,08Α.Είπα να παρατείνω χρονικά τη μέτρηση και ώ του θαύματος,μετά από 1-2 λεπτά ακόμη, η ένδειξη έπεσε στο 0,01Α !!!
    Υποψιασμένος μήπως η αρχική μέτρηση των 0,64 Α επειδή δεν είχε την παραπάνω διάρκεια των 5 λεπτών περίπου,ξανασύνδεσα το ράδιο-cd και μέτρησα πάλι...
    Πήρα ακριβώς τις ίδιες ενδείξεις όπως και με βγαλμένη τη φίσα,και στο 5λεπτο περίπου η ένδειξη ήταν 0,01Α!!!
    Συμπέρασμα,δεν υπάρχει διαρροή ρεύματος .Επομένως τι τρώει την μπαταρία;

Προεπιλογή

Karaman,αυτό εννοούσες παραπάνω,αν δηλαδή είχε διάρκεια η μέτρηση που έκανα;
    Διότι όπως περιέγραψα παρακάτω,η ένδειξη μετά από 5 λεπτά περίπου έπεσε στο 0,01 Α και με βγαλμένο αλλά και συνδεδεμένο το ράδιο-cd!
    Θα μου πείς τη γνώμη σου;

Προεπιλογή

Karaman,αυτό εννοούσες παραπάνω,αν δηλαδή είχε διάρκεια η μέτρηση που έκανα;
    Διότι όπως περιέγραψα παρακάτω,η ένδειξη μετά από 5 λεπτά περίπου έπεσε στο 0,01 Α και με βγαλμένο αλλά και συνδεδεμένο το ράδιο-cd!
    Θα μου πείς τη γνώμη σου;
    Ναι αυτο ενοουσα, γιατι θελουν καποια λεπτα τα συστηματα να σβησουν. Εκεινη την στιγμη που μετρησες μπορει να μην ειχε διαρροη, για αρχη ασε καμια βδομαδα εκτος το cd να δεις πως θα παει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ναι αυτο ενοουσα, γιατι θελουν καποια λεπτα τα συστηματα να σβησουν. Εκεινη την στιγμη που μετρησες μπορει να μην ειχε διαρροη, για αρχη ασε καμια βδομαδα εκτος το cd να δεις πως θα παει.
    Ακριβως αυτό!
    Γιάννης

Προεπιλογή

δοκιμασε και το κολπο με το cd μεσα, που εχουν πει τα παιδια

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και το χρόνο σας!
    Θα επανέλθω αν υπάρχει κάτι το αξιόλογο.

Προεπιλογή

Τωρα αλλο αμαξι το ενα αλλο το αλλο που θα σου πω, παντως ο κουμπαρος μου που ταλαιπωρηθηκε με μια διαρροη σε mondeo, πανω απο μισο χρονο, και του φυγε κανα 300αρι σε μαστορια, τελικα η διαρροη ηταν απο το δυναμο, το οποιο ολα τα φανταστικα μαστορια το αποκλειαν κατηγορηματικα, ιδιως ενας το ειχε και το πασπατευε γυρω στις 10 μερες και δεν μπορεσε να βγαλει ακρη...

Προεπιλογή

Τωρα αλλο αμαξι το ενα αλλο το αλλο που θα σου πω, παντως ο κουμπαρος μου που ταλαιπωρηθηκε με μια διαρροη σε mondeo, πανω απο μισο χρονο, και του φυγε κανα 300αρι σε μαστορια, τελικα η διαρροη ηταν απο το δυναμο, το οποιο ολα τα φανταστικα μαστορια το αποκλειαν κατηγορηματικα, ιδιως ενας το ειχε και το πασπατευε γυρω στις 10 μερες και δεν μπορεσε να βγαλει ακρη...
    Mέτρηση διαρροής με αμπερόμετρο έγινε σε κατάσταση ηρεμίας; Ή δεν φάνηκε τίποτα;

Προεπιλογή

Mέτρηση διαρροής με αμπερόμετρο έγινε σε κατάσταση ηρεμίας; Ή δεν φάνηκε τίποτα;
    Δεν γνωριζω τι κανανε, ο 1ος ηταν ηλεκτρολογος καλος, που το κρατησε καμια 10 μερες αλλα δεν μπορεσε να βγαλει ακρη.

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Astra H twin top αδυναμία εκκίνησης
    Από τον/την adamch στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-18, 21:32
  2. Opel Astra H twin top αδυναμία εκκίνησης
    Από τον/την adamch στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 01:34
  3. ASTRA H GTC 2007 Προβλημα εκκινησης
    Από τον/την KwstasTheod GTC 2007 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-15, 09:45
  4. Αδυναμία Εντοπισμού Βλάβης
    Από τον/την islander στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 18:46
  5. Προβλημα εκκινησης σε Astra g
    Από τον/την ps_dim στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-08, 23:54

Δικαιώματα - Επιλογές