If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή Φύσημα που σταματάει όταν πατάω φρένο

Καλησπέρα, κάτοχος Astra H Gtc 1.6 εδώ και λίγους μήνες.
    Έκανα κάποιες εργασίες στο εσωτερικό του αυτοκινήτου και μιας και μεσημέρι είχε απόλυτη ησυχία και παρατήρησα έναν ήχο σαν κάτι να χάνει αέρα. Όταν πατούσα φρένο σταματούσε εντελώς ο ήχος.
    Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα αλλά δε ξέρω και πόσο καιρό υπάρχει το πρόβλημα αυτό γιατί ακούγετε πάρα πολύ λίγο. Το μπορεί να είναι;
    Δυστυχώς δεν πρόλαβα τα συνεργεία και εδώ επαρχία δεν δουλεύουν Σάββατα από Δευτέρα πάλι.
    Φοβάμαι μήπως έχει να κάνει κάτι με την υποπιεση γιατί έχω τραυματική εμπειρία όταν κόπηκε το σωληνάκι στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου και παραλίγο να τρακαρω άσχημα.

Προεπιλογή

Οταν σβησεις το αμαξι, μετα απο πχ 5 λεπτα αν πατησεις το πενταλ του φρενου, αυτο ειναι μαλακο ή σκληρο???
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Είναι πάρα πολύ σκληρό σαν πέτρα αμέσως με το που θα σβήσω το αμάξι.

Προεπιλογή

Αρα έχει διαρροή το σερβο σου απο την τσιμουχα του άξονα, αν το ακούς το φύσημα μεσα στην καμπίνα.

Προεπιλογή

Έπρεπε δηλαδή να είναι μαλακο, να έχεις 2 με 3 πατηματα πριν γίνει σκληρό.

Προεπιλογή

Ναι μέσα στη καμπίνα το ακούω, αλλά δεν έχω άτομο τώρα να με βοηθήσει για να δω αν ακούγετε και στο χώρο του κινητήρα.
    Είναι σοβαρή ζημιά, θα πάει πολύ;

Προεπιλογή

Σοβαρη ζημια?? ...ειναι οτι πρεπει να βγει το σερβο μαζι με την αντλια φρενων, και εξαερωση υγρα φρενων, συνηθως η τσιμουχα αυτη (απο παρομοια εμπειρια) γλιστραει απο την θεση της, δεν μπορεις να την ξαναβαλεις, μην ασχοληθεις να το επισκευασεις, αλλαζεις σερβο, βρες aftermarket σε ΑΤΕ, που πιθανον ειναι και το γνησιο που φορας.

Προεπιλογή

Άλλαξα πρόσφατα κι εγώ, με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα.

Δε το έβρισκα πουθενά Ελλάδα διαθέσιμο και πήρα απο το Autodoc. Πήρα της TRW στα 85€ (τετοιο ειναι και το εργοστασιακό), και υπάρχουν 2 μοντέλα για προ2007 και μετα2007.... θελει προσοχή στο ποιο θα αγοράσεις

Όντως πρέπει να φυγει η αντλία, και να βγει η μονάδα ABS για να το πάρεις στο χέρι. Και να γίνουν οι αντίστοιχες εξαερώσεις με προσθήκη υγρών. Αν είχε χώρο, θα μπορούσε να βγει αναίμακτα χωρις να χυθεί σταγόνα, αλλά δεν γινεται.

Προεπιλογή

Άργησα λίγο γιατί έμπλεξα με άλλες ζημιές δυστυχώς.
    Ο μηχανικός μου εριξε απλά μια γρήγορη ματιά γιατί είχαμε άλλα να φτιάξει.
    Το φύσημα είναι ανεπαίσθητο και δεν μπόρεσε να το ακούσει και ο ίδιος στο συνεργείο (είχε και αρκετή φασαρία πάνω στο δρόμο, λογικό μου φαίνεται) αλλά από την περιγραφή μου κατάλαβε και ο ίδιος πως πρόκειται για διαρροή στο σερβο. Έβγαλε ένα σωληνάκι από το σερβο και έκανε κάποιες δοκιμές αλλά δεν διαπίστωσε καμία διαρροή. Είπαμε να το δούμε άλλη στιγμή όταν ξεμπλεξουμε με τα υπόλοιπα που προέκυψαν. Τι ακριβώς να του πω να κοιτάξει αύριο που θα ξαναπάω; Για αυτή τη τσιμουχα που λέτε στον άξονα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosFz6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άργησα λίγο γιατί έμπλεξα με άλλες ζημιές δυστυχώς.
    Ο μηχανικός μου εριξε απλά μια γρήγορη ματιά γιατί είχαμε άλλα να φτιάξει.
    Το φύσημα είναι ανεπαίσθητο και δεν μπόρεσε να το ακούσει και ο ίδιος στο συνεργείο (είχε και αρκετή φασαρία πάνω στο δρόμο, λογικό μου φαίνεται) αλλά από την περιγραφή μου κατάλαβε και ο ίδιος πως πρόκειται για διαρροή στο σερβο. Έβγαλε ένα σωληνάκι από το σερβο και έκανε κάποιες δοκιμές αλλά δεν διαπίστωσε καμία διαρροή. Είπαμε να το δούμε άλλη στιγμή όταν ξεμπλεξουμε με τα υπόλοιπα που προέκυψαν. Τι ακριβώς να του πω να κοιτάξει αύριο που θα ξαναπάω; Για αυτή τη τσιμουχα που λέτε στον άξονα;
    Στο δικό μου ακουγόταν μετά απο βολτα και αρκετά πατήματα πιο πολύ. Επισης δε σωζόταν με κάποια αλλαγή τσιμουχας. Εξετάζοντας το παλιό μαλιστα, δε βρηκα καποιο σημειο να ανοιγει. Ενας τενέκες πρεσαριστός ειναι
    Απο τη στιγμη που το άλλαξα, σταματησε κατι χαζοαρρυθμίες στο ρελαντί, γιατί εμπαινε κρυφά αέρας απο την τρυπα του σερβο.

Το δικό μου αμαξι που ειναι του 2008, παίρνει το TRW psa118

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο. Δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη με τον μηχανικό μου γιατί δεν βρίσκει κάποιο πρόβλημα, είναι τόσο ανεπαίσθητο το φύσημα που απορεί πως το άκουσα κι εγώ. Τέλος πάντων επειδή κάτι είπες για χαζες αρρυθμίες στο ρελαντί ναι είναι ο λόγος που θα το πάω από βδομάδα για έλεγχο ξανά, εμένα μου κάνει το εξής.
    Αν πήγαινε με 30 χιλιόμετρα πχ και θέλω να σταματήσω, πατώντας ταυτόχρονα συμπλέκτη και φρένο, οι στροφές μου πέφτουν περίπου στις 500 και ανεβαίνουν γρήγορα μέχρι τις 1100 (προκειμένου να μη σβήσει υποθέτω) και έπειτα σταθεροποιουντε εκεί που πρέπει.
    Πιστεύεις έχει να κάνει με αυτό το θέμα με το σεβρο;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosFz6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο. Δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη με τον μηχανικό μου γιατί δεν βρίσκει κάποιο πρόβλημα, είναι τόσο ανεπαίσθητο το φύσημα που απορεί πως το άκουσα κι εγώ. Τέλος πάντων επειδή κάτι είπες για χαζες αρρυθμίες στο ρελαντί ναι είναι ο λόγος που θα το πάω από βδομάδα για έλεγχο ξανά, εμένα μου κάνει το εξής.
    Αν πήγαινε με 30 χιλιόμετρα πχ και θέλω να σταματήσω, πατώντας ταυτόχρονα συμπλέκτη και φρένο, οι στροφές μου πέφτουν περίπου στις 500 και ανεβαίνουν γρήγορα μέχρι τις 1100 (προκειμένου να μη σβήσει υποθέτω) και έπειτα σταθεροποιουντε εκεί που πρέπει.
    Πιστεύεις έχει να κάνει με αυτό το θέμα με το σεβρο;
    Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά, καθώς εμένα δε μου το κάνει (z14xep 2008) ούτε τώρα αλλά ούτε και όταν είχε επάνω το τρύπιο.
    Αυτό που παρατήρησα (και το κάνει και στου πατέρα μου που ειναι ιδιο αλλα του 2016) ειναι να παει σχεδον να σβήσει οταν τρομπάρω με γρήγορο "πατα-ασε" το φρένο στο ρελαντί, με το αυτοκινητο σταματημένο (απλα δε το αντιλαμβάνεσαι με τον θορυβο της κινησης).

Οπότε, η απάντηση ειναι ναι... το σερβόφρενο επηρεάζει την στοιχειομετρία του μίγματος, αλλά μόνο με γρήγορο τρομπάρισμα... και οχι με το 1 πάτημα που κάνεις εσύ για να σταματήσεις
    Εφόσον όμως το παρατηρείς να γίνεται, τότε πρέπει να τσεκάρεις τα πάντα γύρω απο το σερβοφρενο και ίσως περισσότερο τη βαλβίδα ανεπίστροφης
    Ισως κατι με τον συμπλεκτη επισης.

Προεπιλογή

Αυτό με το γρήγορο πάτα άσε και σχεδόν σβήσιμο του κινητήρα μου το έκανε το προηγούμενο αμάξι που είχα (ένα seat) και εν τέλη με άφησε ξαφνικά μια μέρα όταν κόπηκε το λαστιχάκι που πάει στο σερβο. Θα το κοιτάξω άμεσα και ελπίζω να βγάλω άκρη.

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2000 Joy σβήνει συχνά ειδικά όταν στριβω η πατάω φρένο με νεκρά
    Από τον/την Costacurta στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-21, 19:48
  2. Ήχος στο ρελαντί ο οποίος σταματά όταν πατάω συμπλέκτη.
    Από τον/την Krasdimi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-19, 19:32
  3. Ανεβάζει στροφές όταν πατάω συμπλέκτη
    Από τον/την andreasp41 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-18, 20:35
  4. Ακούω "νερό" να τρέχει όταν πατάω το γκάζι
    Από τον/την cyclon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 17:23

Δικαιώματα - Επιλογές