If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Τσίριγμα σε ζορισμα αυτοκινήτου (astra h z16let)

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο astra h gtc Z16let.σε ανηφόρες με χαμηλές στροφές κινητήρα αν δώσω γκάζι ακούω μπροστά έναν θόρυβο σαν χλιμίντρισμα .επισης ακούγεται σε μεγαλύτερο βαθμό αν πχ σε μποτιλιάρισμα Αττική οδό έχω ανοιχτό κλιματισμό και δεν δώσω αρκετό γκάζι(ακούγεται πολύ έντονα με ανοιχτά παράθυρα έξω σε αυτή την περίπτωση).

Να σημειώσω ότι το αμάξι πιθανόν φοράει σασμάν από κάποιο diesel μοντέλο αν παίζει ρόλο ο σειριακός του αριθμός (αν τον χρειάζεται κανείς για ταυτοποίηση είναι (55192042).έτσι και αλλιώς θα το αλλάξω μες τον μήνα επειδή είναι θεομακρο και έχω θέμα με εκκίνηση στα φανάρια (με περνάνε τα νοικαρικα και 1000αρακια για πλάκα )

Μπουζί(laser platinum όχι ιριδίου ) και πολλαπλασιαστές είναι καινούργια

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Να τσεκάρεις ιμάντα δυναμό και τον τεντωτήρα του. Ή πατινάρει ο ιμάντας ή θέλει αλλάγη το ρουλεμλάν του τεντωτήρα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astranaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τσεκάρεις ιμάντα δυναμό και τον τεντωτήρα του. Ή πατινάρει ο ιμάντας ή θέλει αλλάγη το ρουλεμλάν του τεντωτήρα.
    Θα τον τσεκαρω τον ιμάντα.αλλα είναι λογικό μόνο στο ζορισμα να το κάνει ? Δεν ακούω τον ήχο καθόλου σε κρύα εκκίνηση ή σε περιβάλλον με υγρασία που κάνουν τα περισσότερα αυτοκίνητα.το ακούω και μερικές φορές και με 6η με 120+ χλμ

Προεπιλογή

Ναι είναι λογικό. Προφανώς έχει θεμα ο τεντωτήρας του ιμάντα σου. Και εμένα έτσι έκανε (astra h 1.4).Όταν άναβα το AC ή όταν το ζόριζα τσίριζε..... και τελικά είχε σπάσει ένα λαμάκι του τεντωτήρα. Αλλάχτηκε και όλα Ok. Για αυτό όμως λογικά πας συνεργείο και σου λέει άμεσα τί φταίει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι λογικό. Προφανώς έχει θεμα ο τεντωτήρας του ιμάντα σου. Και εμένα έτσι έκανε (astra h 1.4).Όταν άναβα το AC ή όταν το ζόριζα τσίριζε..... και τελικά είχε σπάσει ένα λαμάκι του τεντωτήρα. Αλλάχτηκε και όλα Ok. Για αυτό όμως λογικά πας συνεργείο και σου λέει άμεσα τί φταίει.
    Το θέμα είναι ότι δεν μου ακούγεται σαν λουρί(αν και θα δω τους ιμάντες λόγω ότι είναι κοντά στην αλλαγή ).σαν γκρρρρρρ συνεχόμενο ακούω τον θόρυβο, όταν πάρει τις στροφές για να φύγει με αυτή την ταχύτητα σταματάει.σχεδον στο σασμάν κοντά ακούγεται.σαν να μην ακουμπουν καλά πλάκες μεταξύ τους .

Σε ανηφόρα ζοριζεται να ανέβει με χαμηλές στροφές το αμάξι αγκομαχεί και Κοπανάκι προς το κιβώτιο
    Δεν έχω και δεύτερο άτομο μαζί να ανεβάσω βίντεο κιόλας

Προεπιλογή

Όπως το θέτεις τώρα αλλάζει. Άλλο πράγμα το τσιριγμα η ο μεταλλικός θόρυβος του ιμάντα και άλλο αυτό που περιγράφεις τώρα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas1996 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι δεν μου ακούγεται σαν λουρί(αν και θα δω τους ιμάντες λόγω ότι είναι κοντά στην αλλαγή ).σαν γκρρρρρρ συνεχόμενο ακούω τον θόρυβο, όταν πάρει τις στροφές για να φύγει με αυτή την ταχύτητα σταματάει.σχεδον στο σασμάν κοντά ακούγεται.σαν να μην ακουμπουν καλά πλάκες μεταξύ τους .

Σε ανηφόρα ζοριζεται να ανέβει με χαμηλές στροφές το αμάξι αγκομαχεί και Κοπανάκι προς το κιβώτιο
    Δεν έχω και δεύτερο άτομο μαζί να ανεβάσω βίντεο κιόλας
    Η περιγραφή ταιριάζει αρκετά σε βλάβη βολάν διπλής μάζας

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Βολάν διπλής μάζας, κλασικό θέμα σε αυτά τα μοτέρ
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.θα κατεβεί στο σασμάν σε περίπου ένα μήνα για γενική επισκευή (το κλασσικό θεμα των M32 με τα ρουλεμάν ) και θα γίνει αυστηρός έλεγχος στα μέρη εκείνα (και πιθανώς αλλαγή )

Προεπιλογή

Καλημέρα .
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι πας για ρουλεμάν στο σασμάν .
    Πόσο σου ζήτησαν για επισκευή στο σασμάν ???
    Και μην ξεχάσεις να βάλεις βαλβολίνες TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80 , και όχι τις κόκκινες GM .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα .
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι πας για ρουλεμάν στο σασμάν .
    Πόσο σου ζήτησαν για επισκευή στο σασμάν ???
    Και μην ξεχάσεις να βάλεις βαλβολίνες TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80 , και όχι τις κόκκινες GM .
    Της γνωρίζω τις συγκεκριμένες βαλβολινες αυτές είχα σκοπό να βάλω όλοι στην Αγγλία που επισκευάζουν σασμάν αυτές βάζουν...Τιμή επισκευής δεν πήρα ακόμα θα το επισκευάσω τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκέμβρη λόγω υποχρεώσεων που το αμάξι είναι απαραίτητο.

UPDATE σχετικά με τον ήχο του χλιμίντρισματος.Φορουσα μια φιλτροχοανη διπλής ροής Greddy Airinx.Πολυς θόρυβος όπως ήθελα αλλά παρατήρησα ότι το αμάξι αργούσε να spoolαρει η τουρμπίνα και σε κάθε αλλαγή ταχύτητας αργούσε να σηκώσει πίεση.Χαμηλα ήταν ψοφιο σαν ατμοσφαιρικό.
    Έβαλα πάλι το εργοστασιακό φιλτροκουτι και φόρεσα φίλτρο ελευθέρας της Pipercross...
    Το αμάξι απέκτησε τρελό νεύρο σε σύγκριση με πριν.η εκκίνηση πολύ πιο άνετη στο φυσιολογικό πια θα έλεγα και γέμιζε πολύ πιο γρήγορα χλμ.Δηλαδη τέλος το ζορισμα σε ανηφόρες και ο ήχος με τον κλιματισμο ενεργό.
    Όσο για τον ήχο κοπανήματος σήκωσα το αμάξι στην ράμπα και είδα την κόντρα βάση σε κακή κατάσταση(έχω παραγγείλει ήδη άλλη σε συνδιασμό με ενίσχυση της powerflex).Σε συνδιασμό με το ζορισμα κατέληξα ότι αυτή ήταν ο θύτης τον θορύβων

Σασμάν φοράω από a14net τελικά (έλεγχος με κωδικούς ) οπότε άκυρο το περί diesel κλιμάκωσης

Παρόμοια Θέματα

1. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ του Astra H z16let 180ps
    Από τον/την ΕΥΔΟΚΙΜΟΣ ΑΣΤΡΑΚΙΑΣ στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-20, 14:16
  2. Astra H 1.6 turbo z16let εισαγωγή
    Από τον/την Mikeuhu στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-17, 21:25
  3. μπεκ astra h z16let
    Από τον/την thestios στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 20:17
  4. ΙΜΑΝΤΑΣ ΕΚΚ ΣΕ ASTRA H Z16LET ENGINE
    Από τον/την tsifgeorgecha στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-13, 21:46
  5. Astra H Z16LET Intercooler problem
    Από τον/την Katted MK1 GTE στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-09, 16:34

Δικαιώματα - Επιλογές