If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12

Προεπιλογή ASTRA H 2006, Καίει λάδια; (κινητήρας Z14 XEP)

Παιδιά καλησπέρα και βοήθεια!
    Εχω ASTRA H 2006 90hp με κινητήρα τον Z14XEP. Εδώ και αρκετό καιρό μου καίει λάδια και μου λένε για επισκευή κινητήρα. Δεν βγαίνει άσπρος καπνός από την εξάτμιση, αλλα η αλήθεια είναι ότι μου έδειξαν μαυρίλα όταν σκούπισαν την εξάτμιση. Θέλει 1 λίτρο/1.000 χλμ. Πριν 3 μήνες άλλαξα συνεργείο και μου έβαλαν ένα άλλο λάδι που δεν μου είπαν την μάρκα, και έκαψε στην αρχή 1 λίτρο / 2.300 χλμ., αλλά μετά φαίνεται έχασαν την πυκνότητά τους και μου ξαναζήτησε 1 λίτρο / 800 χλμ.
    Οι ερωτήσεις είναι: 1. αν ξέρετε κάποιο λάδι που να βελτιώσει την κατάσταση 2. αν παίζει ρόλο η τάπα-βίδα στο κάτω μέρος του κάρτερ και χάνει από εκεί λίγο-λίγο με την κίνηση στο δρόμο. (Αυτό μου το είπε κάποιος μηχανικός VW o οποίος υποστηρίζει ότι αυτό είναι το πρόβλημα στα γερμανικά, δηλ. οι βόλτες της βίδας!). Πάντως δεν βρίσκω κηλίδες λαδιού όταν ξεπαρκάρω. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καταρχάς επίτρεψέ μου να πω ότι όποιος σου είπε ότι είναι θέμα εταιρείας (γερμανικά αυτοκίνητα κλπ) το να χάνει λάδια από την τάπα του κάρτερ είναι κατά τη γνώμη μου γελοίος και καλό είναι να μην ξαναπιάσει όχημά σου στα χέρια του. Όποιο όχημα παρουσιάσει πρόβλημα διαρροής από την τάπα του κάρτερ είναι γιατί κάποιος κοπρίτης μηχανικός έσφιξε αρκετά περισσότερο από όσο έπρεπε την τάπα στο σπείρωμα του κάρτερ με αποτέλεσμα να "ανοίξει το σπείρωμα" και να ξεκινήσει ένας φαύλος κύκλος όπου ενώ σφίγγει κάποιος από κει και πέρα, το μόνο που καταφέρνει είναι να χαλάει περισσότερο το σπείρωμα και να αυξάνεται η διαρροή, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να υποχρεωθούμε είτε να ανοίξουμε καινούριο σπείρωμα (με χελικόιλ ή ανοίγοντας νέα μεγαλύτερης διαμέτρου τρύπα και νέο σπείρωμα και τοποθετώντας μεγαλύτερης διαμέτρου τάπα) είτε να αντικαταστήσουμε ολόκληρο το κάρτερ με νέο.
    Αν λοιπόν το αμάξι σου έχει τέτοιο θέμα, καλό είναι να γνωρίζεις ότι κάποιος άσχετος σε συνεργείο έχει προκαλέσει το πρόβλημα και να μη σε ζαλίζουν με μπούρδες.
    Από κει και πέρα, έχει σημασία αν πέρα από την σημαντική κατανάλωση λαδιού έχεις και θέμα με κατανάλωση ψυκτικού. Η στάθμη στο δοχείο διαστολής είναι σταθερή ή πέφτει κι αυτή σταδιακά; Επίσης το χρώμα και η υφή του ψυκτικού στο δοχείο είναι σωστό ή είναι σαν λάσπη/μούργα (καφετί);
    Αν τα χλμ του αυτοκινήτου σου γίνονται σχεδόν στο σύνολό τους σε μικρές διαδρομές πόλης (πολλά σταμάτα ξεκίνα, συνεχώς μεταβαλλόμενες στροφές, μη επαρκής χρόνος θέρμανσης του κινητήρα το χειμώνα κλπ) υπάρχει ενδεχόμενο να χάνεις το λάδι από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων.
    Γνώμη μου να αλλάξεις συνεργείο αν εκεί που πας το αμάξι δεν έχουν ψάξει τίποτα από τα ανωτέρω και να ξεκινήσεις το ψάξιμο από την αρχή. Αν αλλάξεις τα λάδια από 5-30 σε 5-40 (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) πιθανότατα θα δεις κάποια μείωση στην κατανάλωση, ωστόσο το πρόβλημα δεν θα εξαλειφθεί.
    Έχε τέλος υπόψη σου ότι αρκετά όπελ με το μοτέρ αυτό έχουν κάψει φλάντζα κεφαλής (έχω και γνωστό με Corsa με λίγα χλμ, 50000, που είχε τέτοιο θέμα λόγω κολλημένου θερμοστάτη αυτός). Οι θερμοκρασίες του μοτέρ σου είναι φυσιολογικές;

Προεπιλογή

Αν πάντως καταλήξετε ότι καίει όντως λάδια βάλε ένα Valvoline κόκκινο 10-40 που είναι ειδικό για αυτοκίνητα που καίνε λάδια.
    Θα καθυστερήσει αρκετά η επισκευή μετά.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Λογικά ο κουμπάρος εννοεί το παρακάτω (Valvoline Max life 10W40):
    https://www.skroutz.gr/s/15325584/Va...t.html#reviews
    Δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις (εφόσον δεν ήταν το συγκεκριμένο αυτό που ανέφερες ότι σου έβαλαν στο συνεργείο). Πιθανότατα θα βοηθήσει στο θέμα με την κατανάλωση που έχεις (θα την περιορίσει), αλλά σχεδόν σίγουρα δεν θα την εξαφανίσει.

Προεπιλογή

https://www.skroutz.gr/s/12495176/Ca...st_sellers_tag

Δοκίμασε εναλλακτικά τα Castrol που έβαλα στο link. Πολύ φθηνά και με μεγάλη μείωση στην κατανάλωση στην Ascona μου ακόμα και σχέση με 15αρια λάδια. Μετά από δύο τρεις αλλαγές θα δεις διαφορά. Στην πρώτη αλλαγή τα κράτησα 1500 χλμ ίσα να πλυθεί η μηχανή. Αλλαγές μετά κάθε 5000χλμ. Είχαν καλύτερα αποτελέσματα από τα Magnatec της ίδιας εταιρείας. Βέβαια 1 λίτρο στα 1000χλμ είναι πολύ μεγάλη κατανάλωση και μάλλον θέλει συνεργείο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς επίτρεψέ μου να πω ότι όποιος σου είπε ότι είναι θέμα εταιρείας (γερμανικά αυτοκίνητα κλπ) το να χάνει λάδια από την τάπα του κάρτερ είναι κατά τη γνώμη μου γελοίος και καλό είναι να μην ξαναπιάσει όχημά σου στα χέρια του. Όποιο όχημα παρουσιάσει πρόβλημα διαρροής από την τάπα του κάρτερ είναι γιατί κάποιος κοπρίτης μηχανικός έσφιξε αρκετά περισσότερο από όσο έπρεπε την τάπα στο σπείρωμα του κάρτερ με αποτέλεσμα να "ανοίξει το σπείρωμα" και να ξεκινήσει ένας φαύλος κύκλος όπου ενώ σφίγγει κάποιος από κει και πέρα, το μόνο που καταφέρνει είναι να χαλάει περισσότερο το σπείρωμα και να αυξάνεται η διαρροή, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να υποχρεωθούμε είτε να ανοίξουμε καινούριο σπείρωμα (με χελικόιλ ή ανοίγοντας νέα μεγαλύτερης διαμέτρου τρύπα και νέο σπείρωμα και τοποθετώντας μεγαλύτερης διαμέτρου τάπα) είτε να αντικαταστήσουμε ολόκληρο το κάρτερ με νέο.
    Αν λοιπόν το αμάξι σου έχει τέτοιο θέμα, καλό είναι να γνωρίζεις ότι κάποιος άσχετος σε συνεργείο έχει προκαλέσει το πρόβλημα και να μη σε ζαλίζουν με μπούρδες.
    Από κει και πέρα, έχει σημασία αν πέρα από την σημαντική κατανάλωση λαδιού έχεις και θέμα με κατανάλωση ψυκτικού. Η στάθμη στο δοχείο διαστολής είναι σταθερή ή πέφτει κι αυτή σταδιακά; Επίσης το χρώμα και η υφή του ψυκτικού στο δοχείο είναι σωστό ή είναι σαν λάσπη/μούργα (καφετί);
    Αν τα χλμ του αυτοκινήτου σου γίνονται σχεδόν στο σύνολό τους σε μικρές διαδρομές πόλης (πολλά σταμάτα ξεκίνα, συνεχώς μεταβαλλόμενες στροφές, μη επαρκής χρόνος θέρμανσης του κινητήρα το χειμώνα κλπ) υπάρχει ενδεχόμενο να χάνεις το λάδι από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων.
    Γνώμη μου να αλλάξεις συνεργείο αν εκεί που πας το αμάξι δεν έχουν ψάξει τίποτα από τα ανωτέρω και να ξεκινήσεις το ψάξιμο από την αρχή. Αν αλλάξεις τα λάδια από 5-30 σε 5-40 (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) πιθανότατα θα δεις κάποια μείωση στην κατανάλωση, ωστόσο το πρόβλημα δεν θα εξαλειφθεί.
    Έχε τέλος υπόψη σου ότι αρκετά όπελ με το μοτέρ αυτό έχουν κάψει φλάντζα κεφαλής (έχω και γνωστό με Corsa με λίγα χλμ, 50000, που είχε τέτοιο θέμα λόγω κολλημένου θερμοστάτη αυτός). Οι θερμοκρασίες του μοτέρ σου είναι φυσιολογικές;
    Όχι, αυτός που το είπε, δεν έχει πειράξει το αυτοκίνητο, ευτυχώς! Το ψυκτικό είναι εντάξει, δεν πέφτει η στάθμη του. Τα πιο πολλά χλμ είναι Αθήνα, οπότε ίσως έχεις δίκιο με τα τσιμουχάκια, θα ρωτήσω και σε άλλο συνεργείο (αν και δεν ξέρω κόστος). Οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές γιατί δεν έχω κάποια αρνητική ένδειξη. Επίσης σε πρώτη φάση θα αλλάξω τα λάδια με ένα από τα παρακάτω λάδια που ανέφεραν τα παιδιά μπας και μειωθεί λίγο η κατανάλωση - γιατί έχει αυξηθει και η κατανάλωση της βενζίνης και μάλλον δεν φταίει μόνο το 1,70€/λίτρο!

Προεπιλογή

Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο ; Πόσα χιλιόμετρα έχει είναι όντως όσα γράφει;
    Για τη τάπα του Κάρτερ δεν ισχύει . Εάν έχανε από εκεί θα φαινόταν . Τα περιστατικά είναι ότι τη σφίγγουν αρκετά και μετά χωρίς δυναμοκλειδο συνήθως οι πιτσιρικάδες των συνεργείων και μετά θέλει με κολαουζο και νέες βόλτες .
    Το κινητήρα τον έχεις καθαρίσει ; Να δεις γενικά για διαρροές λαδιού εάν και με τόσο ποσότητα εάν έχανε θα σου φαινόταν . Για δες τα μπουζί εάν τα βγάλεις στα λαδωνει ;
    Πρέπει να τα βάλεις κάτω . Το καλύτερο είναι η επισκευή του δικού σου αλλά ακριβές κοστολογιο θα ξέρεις όταν ανοιχτεί και μετρηθεί από ρεκτιφιε.
    Δοκίμασε για αρχή τα λάδια που σου προτείνουν και το βλέπεις , μετά από 2-3 αλλαγές .

Προεπιλογή

Πάντως σε ένα 16βαλβιδο punto με 300000χλμ που έχει ο θείος μου, το Selenia gold το πήγαινε 1 λίτρο στις 2000χλμ και το Valvoline Max life μισό λίτρο στις 5000χλμ που είναι και η αλλαγή.
    Η διαφορά από την πρώτη αλλαγή λαδιών.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αμάξι αγοράστηκε μεταχειρισμένο ; Πόσα χιλιόμετρα έχει είναι όντως όσα γράφει;
    Για τη τάπα του Κάρτερ δεν ισχύει . Εάν έχανε από εκεί θα φαινόταν . Τα περιστατικά είναι ότι τη σφίγγουν αρκετά και μετά χωρίς δυναμοκλειδο συνήθως οι πιτσιρικάδες των συνεργείων και μετά θέλει με κολαουζο και νέες βόλτες .
    Το κινητήρα τον έχεις καθαρίσει ; Να δεις γενικά για διαρροές λαδιού εάν και με τόσο ποσότητα εάν έχανε θα σου φαινόταν . Για δες τα μπουζί εάν τα βγάλεις στα λαδωνει ;
    Πρέπει να τα βάλεις κάτω . Το καλύτερο είναι η επισκευή του δικού σου αλλά ακριβές κοστολογιο θα ξέρεις όταν ανοιχτεί και μετρηθεί από ρεκτιφιε.
    Δοκίμασε για αρχή τα λάδια που σου προτείνουν και το βλέπεις , μετά από 2-3 αλλαγές .
    Έχεις δίκιο, meletis ξέχασα τα χλμ. 186.000 και είναι όλα δικά μου με τα σερβις στην ώρα τους. Τα μισα στην αντισπροσωπεία. Αν εχανε από κάπου θα φαινόταν πιστεύω αλλά θα πρέπει να πλύνω ξανα την μηχανή για να δω καλύτερα. Για τα μπουζι δεν μου εχουν πει κάτι στο συνεργείο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως σε ένα 16βαλβιδο punto με 300000χλμ που έχει ο θείος μου, το Selenia gold το πήγαινε 1 λίτρο στις 2000χλμ και το Valvoline Max life μισό λίτρο στις 5000χλμ που είναι και η αλλαγή.
    Η διαφορά από την πρώτη αλλαγή λαδιών.
    Καλά που το ανέφερες θα τα δοκιμάσω στην επόμενη αλλαγή στην Ascona αφού βλέπω ότι δεν έχει σταθερή κατανάλωση λαδιού αλλά επηρεάζεται από την μάρκα και φυσικά το ιξώδες. Με 15/40 και 15/50 που έβαζα (ορυκτέλαια) έβαζα 2 λίτρα μέχρι της 5000 χλμ που έκανα αλλαγή τα λάδια (προς το τέλος φυσικά θα ήθελε και άλλο αλλά αφού θα πήγαινα για αλλαγή δεν έβαζα). Με τα Castrol (10/40 μάλιστα) που έβαλα στο link και μετά από δύο τρεις αλλαγές θέλει 1000 ml περίπου κάθε 5000 χλμ και έχει πάρα πολύ χαμηλώσει ο ήχος του κινητήρα (σε σημείο που μου έκανε εντύπωση).

Να σημειωθεί ότι όταν τα βγάζω τα Castrol στις 5000 χλμ είναι σχεδόν κατάμαυρα.

Προεπιλογή

Προφανώς είναι κατάμαυρα γιατί καθάρισαν τον κινητήρα.
    Το αν άλλαξε ο θόρυβος προς το καλύτερο μαρτυρά καλό λάδι.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Βρες ενα φιλο,και πήγαινε μια βολτα και απο πίσω ο φιλος σου με άλλο αυτοκίνητο.Αν διαπιστώσει οτι σου βγαίνει μαύρος καπνός απο το αυτοκίνητο,τοτε πρπει να δειτε το ψευτοκαπακο,αν εχει τρυπήσει η μεμβράνη και τραβάει λαδι με αποτέλεσμα να το χάνεις απο εκει.
    Αν ο μηχανικός σου ειναι καλός,τότε μπορεί να διαπιστώσει ακόμα και με το όχημα παρκαρισμένο και το μοτέρ στο ρελαντί,αν εχει σκιστεί η μεμβράνη.
    Εσυ αυτο που μπορεις να κάνεις ,ειναι να με το μοτερ σε λειτουργια ,βγάζεις το καπάκι του πολλαπλασιαστη και στην αριστερή βίδα συγκρατησης στο 2ο μπουζί έχει απο πάνω μια μικρή θυρίδα, βαλε το δάχτυλο σου εκει και αν βγαίνει αέρας,σκίστηκε η μεμβράνη
    Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

1. ASTRA H 2006, Καίει λάδια; (κινητήρας Z14 XEP)
    Από τον/την dzav στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 3 Εβδομάδες πρίν, 15:32
  2. Agila A 1.2 καίει λάδια
    Από τον/την yiannisl στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-21, 19:50
  3. Καίει λάδια z16xe
    Από τον/την nikollas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-11, 19:31
  4. Καίει λάδια
    Από τον/την froufrou205 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-10, 20:27
  5. Καίει λάδια
    Από τον/την gioko στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-09, 10:37

Δικαιώματα - Επιλογές