If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Θέμα: Φιλτρο DPF

Προεπιλογή Φιλτρο DPF

Καλησπερα στην ομάδα!

σε οπελ κορσα ντιζελ (ετος 2012 με 156000χλμ τωρα) εδω και 1 χρονο αναβει συχνα (περιπου 2-3 φορες σε καθε γεμισμα ρεζερβουαρ) το κιτρινο λαμπακι αυτοματης αναζωογονωσης/καθαρισμου του DPF κ διαρκει περιπου 10-15 λεπτα. Κάποιες φορές ειναι εκνευριστικό (ειδικά οταν εχω φτασει στον προορισμό κ πρέπει να κάνω γυρω γυρω ώστε να σβησει μιας και ο κατασκευαστης λεει οτι δεν πρεπει να σβησει ο κινητηρας μεχρι να ολοκληρωθει ο καθαρισμος....). Βάζω επίσης σχεδον σε κάθε γέμισμα καθαριστικα για το DPF (πχ. της REDEX ή LIQUI MOLI) αλλα δεν βλέπω βελτίωση.....

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να εχει πληρωθεί το φιλτρο και να θέλει καθάρισμα???....Τι προτεινεται?

καποιες ενδικτικές τιμές που πήρα

https://carbonoff.gr/
    190+ΦΠΑ & κοστος αφαιρεσης/τοποθετησης (100-150)....

https://www.f1power.gr/
    250+ΦΠΑ (για καθαρισμό χωρίς να βγει κ αν ειναι βουλωμένο επιπλεον χρέωση να βγει/μπει...)

Πειτε μου την εμπειρία σας...τι κάνουμε?

Φιλικά

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο olram Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στην ομάδα!

σε οπελ κορσα ντιζελ (ετος 2012 με 156000χλμ τωρα) εδω και 1 χρονο αναβει συχνα (περιπου 2-3 φορες σε καθε γεμισμα ρεζερβουαρ) το κιτρινο λαμπακι αυτοματης αναζωογονωσης/καθαρισμου του DPF κ διαρκει περιπου 10-15 λεπτα. Κάποιες φορές ειναι εκνευριστικό (ειδικά οταν εχω φτασει στον προορισμό κ πρέπει να κάνω γυρω γυρω ώστε να σβησει μιας και ο κατασκευαστης λεει οτι δεν πρεπει να σβησει ο κινητηρας μεχρι να ολοκληρωθει ο καθαρισμος....). Βάζω επίσης σχεδον σε κάθε γέμισμα καθαριστικα για το DPF (πχ. της REDEX ή LIQUI MOLI) αλλα δεν βλέπω βελτίωση.....

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να εχει πληρωθεί το φιλτρο και να θέλει καθάρισμα???....Τι προτεινεται?

250+ΦΠΑ (για καθαρισμό χωρίς να βγει κ αν ειναι βουλωμένο επιπλεον χρέωση να βγει/μπει...)

Φιλικά
    To αμάξι συνήθως κινείται εντός πόλης , το βγάζεις εκτός ώστε να ανεβασει θερμοκρασία τα καυσαέρια ;
    Εάν γνωρίζεις , και ψάξεις μέλος με corsa d είχε αφαιρέσει το dpf και το είχε καθαρίσει μόνος του με χημικά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο olram Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στην ομάδα!

Φιλικά

Η γνώμη μου είναι να πας σε ένα συνεργείο (κατά προτίμηση εξιδεικευμένο Opel) να στο βγάλουν και πήγαινε το μόνος στον Μονολιθο το πας πρωί απόγευμα το παίρνεις,
    https://www.monolithos-catalysts.gr/...anagennisi-dpf πιστεύω οτι είναι η πιο φτηνή και αξιόλογη λύση, υπάρχουν και άλλοι με ανάλογα ''πλυντήρια'' ψάξε και πάρε τιμές

Προεπιλογή

Εξιδεικευμένο συνεργείο Opel...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξιδεικευμένο συνεργείο Opel...

Οκ εξειδικευμένο ........ αφου αυτό έχεις να σχολιάσεις απο την απάντηση

Προεπιλογή

Καλημέρα, λάθος κατάλαβες, δεν σχολίασα την ορθογραφία σου, εάν είναι δυνατόν.

Δεν χρειάζεται να πάει σε εξειδικευμένο συνεργείο τις opel, για να του πιάσουν τον κώλο!!!!!

Τόσο δύσκολο είναι να αφαιρεθεί το DPF και πρέπει να πάει σε εξειδικευμένο συνεργείο opel .

Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να πάει σε εξειδικευμένο συνεργείο τις opel, για να του πιάσουν τον κώλο!!!!!

Τόσο δύσκολο είναι να αφαιρεθεί το DPF και πρέπει να πάει σε εξειδικευμένο συνεργείο opel .
    +1

Στο corsa, ειναι τοσο ευκολο να βγει, που τα 100-150€ που του εγραψε οτι ζητισε ενας, φανταζουν ΛΗΣΤΕΙΑ, μηλαμε εγω το βγαζω σε 30 λεπτα χωρις τις ανεσεις του συνεργειου....
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

ΟΚ λάθος μου, πρότεινα εξειδικευμένο για να μπορέσει να το δηλώσει μετά την τοποθέτηση, σίγουρα αν μπορεί να το βγάλει μόνος του και να ακολουθήσει τις οδηγίες του Νίκου (Karaman) θα του έρθει πολύ φτηνά

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1

Στο corsa, ειναι τοσο ευκολο να βγει, που τα 100-150€ που του εγραψε οτι ζητισε ενας, φανταζουν ΛΗΣΤΕΙΑ, μηλαμε εγω το βγαζω σε 30 λεπτα χωρις τις ανεσεις του συνεργειου....
    Νίκο εύκολο για εσένα που και γνώσεις έχεις αλλά και εξοπλισμό, άσε που εδω στην Αθήνα είναι δύσκολο να βρεις χώρο για να κάνεις όλη αυτή την εργασία

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panathasta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο εύκολο για εσένα που και γνώσεις έχεις αλλά και εξοπλισμό, άσε που εδω στην Αθήνα είναι δύσκολο να βρεις χώρο για να κάνεις όλη αυτή την εργασία
    Δεν εννοω ευκολο για να το βγαλει μονος του, δεν ξερω τι γνωσεις εχει ο καθενας, η συγγριση ειναι οτι εγω που ποιανουν τα χερια μου και το βγαζω με ενα γρυλο πεσμενος απο κατω σε 30 λεπτα, ενας μηχανικος σε ανεβατορι, δεν θα ''ιδρωσει'' καθολου να το βγαλει, για αυτο τα 100-150 ειναι ΠΑΡΑ πολλα για βγαλσιμο-βαλσιμο.

Προεπιλογή

καλημερα στην παρέα

1) δυστυχώς δεν μπορώ να το βγάλω μονος μου... :-(
    2) πριν ενα χρονο συνεργείο (οχι αντιπροσωπεία) το ειχε καθαρίσει με διαγνωστικό..δεν ειδα κ πολυ βελτίωση, αναβε το λαμπάκι κ τοτε (0χι 2-3 φορές οπως τωρα)...μου ειπε φερε το αμαξι ξανά να το καθαρισω (καπου στα 40 ευρω)
    3) το ιδιο συνεργείο μου ειπε οτι αν βγει και πλυθεί κ καθαριστει την επομενη φορά που θα μπουκωσει το πετας κ βαζεις αλλο
    4) εχω βρει καινουριο το παρακάτω
    https://www.antallaktikaonline.gr/jmj/16149571
    απο Γερμανια στα 300 ευρω το παραγγελνω κ το δινω για τοποθετηση...
    Αξιζει ή θα μπλεξω μιας και δεν ειναι το αυθεντικό ανταλλακτικο??
    5) θα ζητησω τιμή από το https://www.monolithos-catalysts.gr/...anagennisi-dpf

ευχαριστω πολυ

Προεπιλογή

+1 για καινουριο. Μονο να το δηλωσεις στον εγγεφαλο οτι το εχεις αλλαξει. Γιατι τα λεφτα που θα δωσεις για καθαρησμα, περνεις καινουριο. Ρωτα και Ελλαδα ποσο εχουν καπου ειχε γραφτει οτι μελος αγορασε απο εδω καπου στα 300€.

Στο συνεργειο που σου κανει καθαρισμο με διαγνωστικο πανω στο αμαξι, δεν αξιζει, δεν ειναι κατι διαφορετικο απο το να κανει αναγεννηση μονο του εν κινηση.

Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ

1) 230 ευρω με ΦΠΑ μεσα χρεωνει Μονολιθος...κ οσα ζηταβσυνεργειο για το βγαλε- βαλε...
    2) αντιπροσωπεια ζητα 50 για εργατικα αν φερω το δικο μου..οποτε παω για αγορα νεου...το JMJ 1133 (φτιαχνεται στην Πολωνια το συγκεκριμενο) με ΟΕ κωδικο οπελ 55562912. Σιγουρα δεν θα ειναι σαν το αυθεντικο....αλλα δε θα κρατησει εστω τα μισα χρονια (5+)????

Προεπιλογή

να ρωτησω κ κατι σχετικα με την πληροτητα του φιλτρου?? πως τη μετρατε? με διαγνωστικο? ποιο?

Προεπιλογή

Με opcom με υπολογιστη, ή με torque σε κινητο μεσω obd bluetooth, και με οποιοδηποτε αλλο διαγνωστικο. Η πληροτητα φτανει πχ μεχρι καποιο ποσοστο % κσι ξεκιναει η αναγεννηση, πχ στο δικο μου ξεκιναει μετα το 80% και οταν περασει το 100% αναβοσβηνει λυχνια στο καντραν, μετα το περας της αναγεννησης αναλογα πως εχει γινει αυτη, το ποσοστο πεφτει απο 25-37%

Για να σου αναβοσβηνει εσενα η λυχνια, σημαινει οτι ξεπερνας το 100% πληρωτητα, αυτο συμβαινει γιατι ξεκιναει να κανει αναγεννηση δεν το καταλαβαινεις και το κοβεις, οσπου το ποσοστο φευγει πανω απο το 100% και μετα σου αναβει λυχνια.

Το αλλο θεμα ειναι, ανα ποσα km, σου κανει σωστη αναγεννηση, αν αυτη γινεται κατω απο 200km τοτε εχεις θεμα με γεμισμενο φιλτρο με σταχτη που μενει μεσα στο φιλτρο δεν καιγεται, με συνεπεια αυτο να γεμιζει γρηγορα καπνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 22-09-21 στις 23:07

Παρόμοια Θέματα

1. Φιλτρο K&N
    Από τον/την corsa sport 1.7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-14, 19:26
  2. φιλτρο KN
    Από τον/την TORO στο forum Ζητείται
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 18:15
  3. Έχω φιλτρο DPF ?
    Από τον/την manwlis77 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-12, 21:42
  4. Φιλτρο JR
    Από τον/την xristospc στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-10, 17:23
  5. Φιλτρο???
    Από τον/την M-Gsi στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 19:13

Δικαιώματα - Επιλογές