If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή check engine corsa d diesel A13Dtr

Καλησπερα

check engine σε corsa d A13dtr, χωρις να καταλαβαίνω κάτι. Ούτε κόβει ουτε ρεταρει ούτε αυξανει καταναλωση. Το πήγα σε μάστορα και το διαγνωστικό βγάζει αισθητηρα πίεσης φιλτρου πετρελαιου. Ο τύπος μου ειπε προς το παρόν να μην κανω τίποτα γιατί πιθανότατα είναι η ηλεκτρομαγνητικη wastegate, η οποία πωλείται μαζι με την τουρμπίνα με το αντίστοιχο απαγορευτικό κόστος. Ισχύουν αυτά? Έχει καποιος καμιά ιδεα? Εχει 170.000 χιλιομετρα εν τω μεταξύ. Παυλος απο Γιάννενα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς το dpf?
    Δε μου ανέφερε dpf. Στο διαγνωστικο εγραφε αισθητηρας πιεσης φιλτρου πετρελαιου. wastegate μου ειπε αυτος που πηγαινει μαζι με την τουρμπίνα απ ότι λέει. Εν τω μεταξυ τη βλαβη δεν τη βγάζει μεσα στην πόλη αλλά εκτός

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο npaul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου ανέφερε dpf. Στο διαγνωστικο εγραφε αισθητηρας πιεσης φιλτρου πετρελαιου. wastegate μου ειπε αυτος που πηγαινει μαζι με την τουρμπίνα απ ότι λέει. Εν τω μεταξυ τη βλαβη δεν τη βγάζει μεσα στην πόλη αλλά εκτός
    To φιλτρο πετρελαιου δεν εχει αισθητηρα πιεσης , Αυτος ο αισθητηρας υπαρχει στο common rail.
    Η wastegate είναι πάνω στο turbo άλλα υπάρχει σαν ξεχωριστό ανταλλακτικό . Έχεις κρατήσει τον κωδικό βλάβης από το διαγνωστικό ?

Προεπιλογή

οχι δυστυχώς δεν εχω κωδικό βλάβης. Θα το παω αλλού σημερα και ελπίζω να βγάλω ακρη.

Προεπιλογή

Ναι δυστηχώς όπου και να ρωτήσεις η wastegate θα σου πούνε ότι πάει μαζί με την τουρμπίνα και κανένας δεν θα κάτσει να σου ρυθμίσει... Λογικά είναι και με μεταβλητα πτερίγια η τουρμπίνα σου έτσι?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    To φιλτρο πετρελαιου δεν εχει αισθητηρα πιεσης , Αυτος ο αισθητηρας υπαρχει στο common rail.
    Η wastegate είναι πάνω στο turbo άλλα υπάρχει σαν ξεχωριστό ανταλλακτικό . Έχεις κρατήσει τον κωδικό βλάβης από το διαγνωστικό ?
    +1....

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Καλησπερα κι απο μενα.Επειδη ειμαι παθων.Η wastegate στον κινητηρα αυτο ΔΕΝ αλλαζεται.Παει πακετο με την τουρμπινα.Τζαμπα λεφτα και τζαμπα κοπος.

Παρόμοια Θέματα

1. check engine light - opel corsa D 1.4
    Από τον/την htdent στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-17, 22:48
  2. Μάυρος καπνός απο εξάτμιση - Λαμπάκι check engine - Safe Mode. Opel Corsa D Cdti
    Από τον/την Phoebus Zisis Vns στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-15, 22:17
  3. ENGINE CHECK
    Από τον/την marioulinos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-13, 21:02
  4. CHECK ENGINE
    Από τον/την ironlang στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-09, 01:28
  5. SOS - CORSA-C ΤΟ CHECK ENGINE ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ
    Από τον/την bradypous στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-07, 22:22

Δικαιώματα - Επιλογές