If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Δεν παίρνει μπροστά.. Φταίει η αντλία? Astra h 04

Καλησπέρα σας ,
    Στο asta h μου έχω θέμα με την εκκίνηση του κινητήρα (δεν παίρνει μπρος). Παλιότερα ξανα’χα το ίδιο θέμα και μου άλλαξε το μοτεράκι της αντλίας βενζίνης ένας φίλος και έφτιαξε. Ξαναδοκίμασα να το ξαναλλάξω τώρα, (λέγεται ότι τα καίει εύκολα λόγο του αερίου , έχω αέριο από τις 140.000 και είμαι στις 300.000), αλλά αυτή την φορά η πατέντα δεν δούλεψε. Υποψιάζομαι μήπως δεν φταίει η αντλία γιατί άπαξ και πάρει μπρος , (το βάζω με το αέριο κατευθείαν) μετά στην πορεία μπορώ να το γυρίσω βενζίνη και δουλεύει κανονικά. Αν το σβήσω και βάλω κατευθείαν μπροστά, παίρνει. Αν το αφήσω κάνα δεκάλεπτο θα πάρει πολύ δύσκολα με πολύ μιζάρισμα.. Επίσης και το πρωί (όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο) με πολύ μιζάρισμα κάποια στιγμή θα πάρει.. Με αυτά που περιέγραψα τι σας πάει στο μυαλό? Μπορεί να φταίει ας πούμε και κάποιο ρελέ ? Ευχαριστώ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gathan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας ,
    Στο asta h μου έχω θέμα με την εκκίνηση του κινητήρα (δεν παίρνει μπρος). Παλιότερα ξανα’χα το ίδιο θέμα και μου άλλαξε το μοτεράκι της αντλίας βενζίνης ένας φίλος και έφτιαξε. Ξαναδοκίμασα να το ξαναλλάξω τώρα, (λέγεται ότι τα καίει εύκολα λόγο του αερίου , έχω αέριο από τις 140.000 και είμαι στις 300.000), αλλά αυτή την φορά η πατέντα δεν δούλεψε. Υποψιάζομαι μήπως δεν φταίει η αντλία γιατί άπαξ και πάρει μπρος , (το βάζω με το αέριο κατευθείαν) μετά στην πορεία μπορώ να το γυρίσω βενζίνη και δουλεύει κανονικά. Αν το σβήσω και βάλω κατευθείαν μπροστά, παίρνει. Αν το αφήσω κάνα δεκάλεπτο θα πάρει πολύ δύσκολα με πολύ μιζάρισμα.. Επίσης και το πρωί (όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο) με πολύ μιζάρισμα κάποια στιγμή θα πάρει.. Με αυτά που περιέγραψα τι σας πάει στο μυαλό? Μπορεί να φταίει ας πούμε και κάποιο ρελέ ? Ευχαριστώ.
    Καλό είναι τη στάθμη της βενζίνης να της κρατάς επάνω απο το 1/4 και να μή την αφήνεις μεγάλο διάστημα .
    Σε αυτά τα χιλιόμετρα με υγραέριο εάν δεν έχεις ασχοληθεί με μπέκ υγραερίου ή μειωτήρα θα το κοιτούσα . Ίσως κάποιο μπέκ υγραερίου μένει ανοιχτό και γεμίζει ο θάλαμος καύσης ή έχει σκιστεί η μεμβράνη στο πνέυμονα.
    Η εκκίνηση με υγραέριο έχει ενα όριο και είναι προσωρινή - ανάγκης λύση . Σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα έχεις ρίξει ποτέ κανένα καθαριστικό?
    Επίσης το φίλτρο καυσίμου αλλάζει ή το έχει μέσα στήν αντλία καυσίμου ; Εάν αλλάζεται το αλλάζεις κάθε 15000-20,000 χιλιόμετρα ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι τη στάθμη της βενζίνης να της κρατάς επάνω απο το 1/4 και να μή την αφήνεις μεγάλο διάστημα .
    Σε αυτά τα χιλιόμετρα με υγραέριο εάν δεν έχεις ασχοληθεί με μπέκ υγραερίου ή μειωτήρα θα το κοιτούσα . Ίσως κάποιο μπέκ υγραερίου μένει ανοιχτό και γεμίζει ο θάλαμος καύσης ή έχει σκιστεί η μεμβράνη στο πνέυμονα.
    Η εκκίνηση με υγραέριο έχει ενα όριο και είναι προσωρινή - ανάγκης λύση . Σε όλα αυτά τα χιλιόμετρα έχεις ρίξει ποτέ κανένα καθαριστικό?
    Επίσης το φίλτρο καυσίμου αλλάζει ή το έχει μέσα στήν αντλία καυσίμου ; Εάν αλλάζεται το αλλάζεις κάθε 15000-20,000 χιλιόμετρα ;
    Την στάθμη της βενζίνης την κρατάω πάντα ψηλά στο ρεζερβουάρ. Με το αέριο δεν έχω ασχοληθεί η αλήθεια είναι πάρα μόνο φίλτρο του αλλάζω. Λόγο ανάγκης το βάζω μπρος με αέριο μέχρι να το φτιάξω. (μια βδομάδα το χω το πρόβλημα). Φίλτρο βενζίνης δεν έχει το αυτοκίνητο. Το χει στην αντλία. Απ τα λεγόμενα σου πάντως καταλαβαίνω ότι ίσως φταίει και το σύστημα του αερίου και λάθος πιστεύω ότι μπορεί να φταίει η αντλία βενζίνης ε? Θεωρείς ότι πρέπει να ρωτήσω τον μάστορα που μου το εγκατέστησε? Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gathan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την στάθμη της βενζίνης την κρατάω πάντα ψηλά στο ρεζερβουάρ. Με το αέριο δεν έχω ασχοληθεί η αλήθεια είναι πάρα μόνο φίλτρο του αλλάζω. Λόγο ανάγκης το βάζω μπρος με αέριο μέχρι να το φτιάξω. (μια βδομάδα το χω το πρόβλημα). Φίλτρο βενζίνης δεν έχει το αυτοκίνητο. Το χει στην αντλία. Απ τα λεγόμενα σου πάντως καταλαβαίνω ότι ίσως φταίει και το σύστημα του αερίου και λάθος πιστεύω ότι μπορεί να φταίει η αντλία βενζίνης ε? Θεωρείς ότι πρέπει να ρωτήσω τον μάστορα που μου το εγκατέστησε? Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
    Αναλόγως τη ρύθμιση του υγραερίου , με το να ρίχνει και βενζίνη ανανεωνεται σταθερά γιατι η βενζίνη γίνεται σάν μέλι εάν κάθεται καιρό.
    Καλό θα ήταν να κάνεις ένα έλεγχο στο υγραέριο , έχει αρκετά χιλιόμετρα με υγραέριο . Με το που συθνδεθεί θα του δώσει μια εικόνα για τα μπέκ του υγραερίου , μεσω του προγραμματος .
    Εάν γνωρίζεις γύρισε το σε βενζίνη και κλεισε τη παροχή πίσω απο τη μπουκάλα . Δούλεψε 1-2 ημέρες μόνο βενζίνη και παρακολούθησε το .
    Ισως μένει κάποιο μπέκ υγραερίου ανοικτό ή έχει τρυπήσει και η μεμβράνη του μειωτήρα ( υπάρχουν και σέτ επισκευής ).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλόγως τη ρύθμιση του υγραερίου , με το να ρίχνει και βενζίνη ανανεωνεται σταθερά γιατι η βενζίνη γίνεται σάν μέλι εάν κάθεται καιρό.
    Καλό θα ήταν να κάνεις ένα έλεγχο στο υγραέριο , έχει αρκετά χιλιόμετρα με υγραέριο . Με το που συθνδεθεί θα του δώσει μια εικόνα για τα μπέκ του υγραερίου , μεσω του προγραμματος .
    Εάν γνωρίζεις γύρισε το σε βενζίνη και κλεισε τη παροχή πίσω απο τη μπουκάλα . Δούλεψε 1-2 ημέρες μόνο βενζίνη και παρακολούθησε το .
    Ισως μένει κάποιο μπέκ υγραερίου ανοικτό ή έχει τρυπήσει και η μεμβράνη του μειωτήρα ( υπάρχουν και σέτ επισκευής ).
    Οκ φίλε μου. Με βοήθησες αρκετά. Δεν θα το επιχειρήσω να το κλείσω μόνος μου. Θα πάω από κει να το δει ο ίδιος και θα του ζητήσω να κλείσει την παροχή του αερίου για να δω τι γίνετε. Σ ευχαριστώ πολύ!!

Προεπιλογή

Μισό λεπτό βρε παιδιά. Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι φταίει το αεριο. Από την στιγμή που με αυτό μπορεί και το βάζει το πρωί εμπρός? Γιατί να κλείσει την παροχή από την μπουκάλα? Από την στιγμή που ίδια δουλειά γίνεται από τον διακόπτη.
    Ότι πρέπει να το πάει για σέρβις στο αεριο για την καλή λειτουργία του είναι σωστό. Αλλά μην βγάζουμε συμπεράσματα λανθασμένα από το πουθενά. Συνεργειο και έλεγχο χρειάζεται. Το πρόβλημα είναι στην βενζίνη και όχι στο αεριο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Επίσης αν κλείσει την παροχή έτσι όπως συμβουλεύεις Μελέτη ,ούτε εμπρός δεν θα μπορεί να το βάλει και θα μείνει . Μην λέμε πράγματα και δίνουμε συμβουλές αν δεν γνωρίζουμε.
    Φιλικά

Προεπιλογή

Ξαναγράφω τα "συμπτώματα" για δώσω μια πιο σαφή εικόνα. Όταν είναι κρύο χρειάζεται να μιζαρω 7-8 φορές και ίσως πάρει μπρος και πάλι με δυσκολία. Μερικές φορές παίρνει. (για να μην μείνω από μπαταρία μέχρι να πάω συνεργείο το βάζω με αέριο). Εν κινήσει από αέριο το γυρνάω σε βενζίνη και δουλεύει απροβληματιστα. Αν εκείνη τη στιγμή το σβήσω και προσπαθήσω να το ξαναβάλω μπρος κατευθείαν, παίρνει κανονικά. Αν το αφήσω κάνα 20λεπτο δύσκολα... Συμπεριφερεται όπως όταν είναι κρύο. Επίσης όταν είναι κρύο και πάω να βάλω μπρος ακούγεται (για μια και μόνο φορά) ο χαρακτηριστικός ήχος από το μοτερακι της τρόμπας..
    Κι εγώ να πάρω μια ιδέα για το που θα πρέπει να απευθυνθώ (υγραεριτζη ή συνεργείο) θέλω και επίσης να καταλήξω στο τι περίπου μπορεί να φταίει... Όλες οι απόψεις δεκτές.. Απλά είπα να ξεκινησω από τον "υγραεριτζη" για να αποκλείσω την περίπτωση να έχει θέμα το αέριο... Και μετά μάλλον κάτι θα παίζει με την αντλία.. Θεωρώ...

Προεπιλογή

Θέμα τροφοδοσίας είναι. Λες στον τεχνικό, ζεστό παίρνει αμέσως, αλλά κρύο δεν. Κάνεις το εξής κόλπο. Κρύο, γυρνάς το κλειδί, αργά-αργά, on -off 3 φορές. Την τέταρτη φορά, θα πάρει με τη μία, οπότε επιβεβαιώνεται ότι έχει θέμα να ανεβάσει πίεση κρύο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 1 Εβδομάδα Πριν στις 15:27

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν κλείσει την παροχή έτσι όπως συμβουλεύεις Μελέτη ,ούτε εμπρός δεν θα μπορεί να το βάλει και θα μείνει . Μην λέμε πράγματα και δίνουμε συμβουλές αν δεν γνωρίζουμε.
    Φιλικά
    Πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται. Επειδή το αμ΄σξι έχει διπλό καύσιμο καλό είναι να ελεγχθεί στό κύριο καύσιμο.
    Τα μπέκ υγραερίου όπως και ο μειωτήρας είναι αναλώσιμα και σε κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα ή καλύτερα ώρες λειτουργίας θέλουν έλεγχο .
    Του το ανέφερα επειδή μου είχε τύχει σε υγραεριοκίνητο όχημα, και το πρόβλημα προερχόταν απο τα μπέκ υγραερίου. Το βράδυ που ήταν ακινητοποιημένο παρό που είχε γυριστεί σε βενζίνη , 2 απο τα 4 μπέκ έμεναν ανοιχτα και πλημμύριζε ο θάλαμος καύσης . Το πρωι είχε θέμα στήν εκκίνηση . Το σωστότερο είναι να πάει στο συνεργείο του αλλά και στόν εγκαταστάτη να κάνει έλεγχο του συστήματος καθώς το έχει επάνω αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα.

Προεπιλογή

τωρα μιλας σωστα, πριν δεν ειδα πουθενα να αναφερεις να ελεγξει σε συναργειο το αμαξι,η καθοδηγηση σου και ολη η κουβενατα ηταν αποκλειστικα για προβλημα στο αεριο σε τετοιο βαθμο που εδειχνε μια βεβαιοτητα απο μερου σου. επισης στην περιπτωση που λες οτι σου ετυχε επερνε το πρωι εμπρος με το αεριο η ειχε γενικως προβλημα. εδω το παιδι λεει πως με το αεριο βαζει το πρωι εμπρος. αν ο θαλαμος ηταν γεματος καυσιμο δεν θα επερνε ουτε με το αεριο ετσι δεν ειναι?
    για αυτο λεω ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι. το οτι ετυχε κατι σε καποιον δεν σημαινει οτι ολα ειναι το ιδιο. εγω εχω περιπου ιδια περιπτωση και το προβλημα ηταν τελικα το παγουρι του αντιψυκτικου. τι να του πω του ανθρωπου? πηγαινε αλλαξε παγουρακι?
    δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες

Παρόμοια Θέματα

1. Δεν παίρνει μπροστά.
    Από τον/την μανολις1975 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-14, 06:56
  2. Δεν παίρνει μπροστά
    Από τον/την John_F_L στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 19:32
  3. Astra - βοήθεια δεν παίρνει μπροστά
    Από τον/την astrapi στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 18:43
  4. Δεν παίρνει εύκολα μπροστά
    Από τον/την Renia στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-08, 04:20
  5. Δεν παίρνει μπροστά!
    Από τον/την andrant στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 15:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές