If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 55

Προεπιλογή Βοήθεια για Αγορά μεταχειρισμένου opel astra

Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να είστε καλά και υγιείς..πρώην κάτοχος opel astra h του 05 μου το στείλε μια κοπελιά να γίνει κονσέρβα έπεσε πάνω του και τώρα είμαι σε ψάξιμο για το επόμενο....κοιτάω για μεταχειρισμένα χρονολογία 16-17 ήμουν ανάμεσα σε focus και astra αλλά μιας και μια ζωή το astraki μου είχα είμαι και σταθερός άνθρωπος θα πάω για άστρα..θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να κάνω την υπέρβαση για το astra του 17 dynamic που παίζει στα 13000€..η να κοιτάξω για την έκδοση με τα 110bhp?αξίζει την διαφορά που είναι γύρω στα 2000€??..γενικά Αθήνα θα το γυρνάω αλλά θα κάνω και τα ταξιδακια μου με την οικογένειά...να μπορώ να κάνω και μια προσπέραση σαν άνθρωπος..γενικά ποιος από τους 2 κινητήρες είναι πιο αξιόπιστος?και τέλος τι προβλήματα να περιμένω από ένα μεταχειρισμένο με περίπου 80000km?τι να κοιταξω όταν θα πάω να το δω ,μιας και δεν έχω κάποιον γνωστό μηχανικό η συνεργείο..
    Ευχαριστώ παρα πολύ εκ των προτέρων παιδια

Προεπιλογή

Με 13000 έχεις άπειρες επιλογές σε αυτοκίνητα!

Να πω και μια χαζή ιδέα... Γιατί δεν παίρνεις astra h που θα έχει τα μισά λεφτά?? Ίσως και λιγότερο...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Φιλε με 2.000 ευρω παραπανω πας σε καινουριο ,δεν υπαρχει πλεον λόγος να πας σε μεταχειρισμένο 4-5ετιας χωρις να ξέρεις τι εχει προηγηθεί....
    Επισης το καινούριο θα εχει και εγγύηση και θα εισαι καλυμμένος.
    Πριν 5 μήνες έδωσα το αυτοκίνητο της συζύγου και πήραμε το kia stonic,με 14690 παίρνεις την έκδοση με 1200 κυβικά και 84 αλογα ,και με 16490 την εκδοσή με 1000 κυβικά και 100 αλογα turbo.Και οι 2 εκδόσεις δινονται με 7 χρόνια εγγύηση και 5 χρονιά δωρεάν σερβις.
    Εγω με 13.000 ευρώ δεν θα έπαιρνα μεταχειρισμένο γιατι την είχα πατήσει παλαιότερα.....Σαφώς και η τελική απόφαση είναι δικη σου.
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Με συγχωρεις που αλλαζω λιγο το σκεπτικό σου ,αλλά αν έδινες 5.000-6.000 ,θα μπορούσες να πάρεις μεταχειρισμένο.
    Τα 13.000 τα θεωρώ πολλα για μεταχειρισμένο.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Με βάλατε σε σκέψεις και δικαιολογημένα..θα εξηγήσω το σκεπτικό μου να μου πείτε την γνώμη σας..το astraki μου το είχα πάρει 5ετιας και κούτσα στραβά με έφτασε από το 2009 μέχρι το 2021..για καινούργιο σε αυτά τα χρήματα μπορώ να πάω σε κάτι τύπου corsa fiesta που είναι πολύ μικρό για ανάγκες οικογένειας θεωρώ..το σκεπτικό μου ήταν να πάρω όσο πιο κοντινη χρονολογία γίνεται ένα μεταχειρισμένο 5ετιας για να έχω όσο τον δυνατόν λιγότερα προβλήματα με την λογική ότι αν πάρω αν αυτοκίνητο 10ετιας θα είμαι μέσα στα συνεργεία όλη την ώρα...αν πάω για καινούργιο θα πρέπει να χρεωθώ με χρήματα που δεν έχω και αυτές τις εποχές δεν ξέρεις και τι σου ξημερώνει μένεις από δουλειά για πλάκα..επισεις να προσθέσω ότι 3000 περνώ από την ασφαλιστική λόγο ολικής του προηγούμενου...οπότε ουσιαστικά αυτά που δίνω εγώ είναι 10000

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Friedman21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάλατε σε σκέψεις και δικαιολογημένα..θα εξηγήσω το σκεπτικό μου να μου πείτε την γνώμη σας..το astraki μου το είχα πάρει 5ετιας και κούτσα στραβά με έφτασε από το 2009 μέχρι το 2021..για καινούργιο σε αυτά τα χρήματα μπορώ να πάω σε κάτι τύπου corsa fiesta που είναι πολύ μικρό για ανάγκες οικογένειας θεωρώ..το σκεπτικό μου ήταν να πάρω όσο πιο κοντινη χρονολογία γίνεται ένα μεταχειρισμένο 5ετιας για να έχω όσο τον δυνατόν λιγότερα προβλήματα με την λογική ότι αν πάρω αν αυτοκίνητο 10ετιας θα είμαι μέσα στα συνεργεία όλη την ώρα...αν πάω για καινούργιο θα πρέπει να χρεωθώ με χρήματα που δεν έχω και αυτές τις εποχές δεν ξέρεις και τι σου ξημερώνει μένεις από δουλειά για πλάκα..επισεις να προσθέσω ότι 3000 περνώ από την ασφαλιστική λόγο ολικής του προηγούμενου...οπότε ουσιαστικά αυτά που δίνω εγώ είναι 10000
    Kοιταξε να δεις.Αφου εχεις τα 10.000 να τα δώσεις δεν νομίζω οτι θα σε πιέσει να βαλεις το υπόλοιπο ποσό των 3000 σε ενα δάνειο λιγων μηνων ,για να εχεις ήσυχο το κεφάλι σου για 7 χρόνια και το πορτοφόλι σου για 5 συν την χαρα να κάτσεις σε καινούριο όχημα.
    Ειναι κριμα να εχεις δωσει τοσα χρηματα και να ασχολεισαι μετα απο 1-2 χρονια με περιεργες βλαβες...
    Συγνωμη και παλι που επιμενω αλλα σκεψου και αυτη την εκδοχη.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kοιταξε να δεις.Αφου εχεις τα 10.000 να τα δώσεις δεν νομίζω οτι θα σε πιέσει να βαλεις το υπόλοιπο ποσό των 3000 σε ενα δάνειο λιγων μηνων ,για να εχεις ήσυχο το κεφάλι σου για 7 χρόνια και το πορτοφόλι σου για 5 συν την χαρα να κάτσεις σε καινούριο όχημα.
    Ειναι κριμα να εχεις δωσει τοσα χρηματα και να ασχολεισαι μετα απο 1-2 χρονια με περιεργες βλαβες...
    Συγνωμη και παλι που επιμενω αλλα σκεψου και αυτη την εκδοχη.
    Δεν επιμένεις αλλά ενδιαφέρεσαι και το εκτιμώ και σε ευχαριστώ πάρα παρα πολύ για αυτό..μπορείς να μου πεις αυτοκίνητα που παίζουν σε αυτές τις τιμές?

Προεπιλογή

Θες οποσδήποτε diesel?
    Διότι η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να πάρεις diesel αν κάνεις νορμάλ χιλιόμετρα/χρόνο. Διότι τα καινούργια diesel δεν είναι σαν τα παλιά... Έχουν ιδιοτροπίες, οι οποίες είναι ανεκτές (ή δεν εμφανιζονται) μόνο αν κάνεις πολλά κμ.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Κάνε μια έρευνα αγοράς, εγώ σου προτείνω τα kia, έχουν κάνει άλματα τελευταία και ιδιαίτερα οι πρόσθετες εγγυήσεις σου λύνουν τα χέρια και αφαιρούν άγχος.
    Το 2009 που αγόρασα το opel vectra ήταν κίνητρο η 7ετης εγγύηση που έδινε και τοτε με είχε καλύψει ακόμα και με αλλαγή παλτης καθίσματος που ετριζε στην 5ετια...
    Αν πάρεις μεταχειρισμένο 4 ετιας επέλεξε από κάποια μεγάλη εταιρεία πχ βελμαρ που δινει και 5 χρόνια εγγύηση.
    Επίσης αυτό που λέει ο Κωνσταντίνος ειναι το πιο σωστό.
    Αν κάνεις μέχρι 15.000 το χρόνο πάρε βενζινη.
    Από εκεί και πάνω πήγαινε σε diesel
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ακολουθεί χιουμοριστικό κείμενο, και αν το πάρετε στα σοβαρά, δεν θα χάσετε:

αφού θες Astra, σου έχω λύση, από το H με τα 105, πας σε 175? πεντάπορτο astra J 1400 του 10 βενζίνη με Χλμ= 100.000 και τιμή 11.000.

Αυτοκίνητο με εγγύηση, από ταξιδιάρη της ηλικίας σου μερακλή που αλλάζει κατηγορία
    και ρίχνει λεφτά σε κάθε αμάξι που διαθέτει, καλοστρωμένο με αλλαγμένα τα πάντα όλα :
    ελαστικά, αμορτισέρ, δίσκους-φρένα, διπλή εξάτμιση, σωστό καταλύτη, κλπ.
    Πες το ναι αν έχεις τα λεφτά στο χέρι και σας φέρνω σε επικοινωνία,
    αφού τον ψήσω πρώτα ότι μπορώ να του βρω εφάμιλλο καλό opelaki!
    Τόσο καλό στην αρχή η αλήθεια δεν, αλλά θα το(ν) φτιάξουμε!

Θα μου πεις γιατί δεν το παίρνεις εσύ, δεν μ'αφήνει η γυναίκα,
    γιατί το γκάζι είναι γλυκό, και θα'μαι συνέχεια με το κουταλάκι!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες οποσδήποτε diesel?
    Διότι η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να πάρεις diesel αν κάνεις νορμάλ χιλιόμετρα/χρόνο. Διότι τα καινούργια diesel δεν είναι σαν τα παλιά... Έχουν ιδιοτροπίες, οι οποίες είναι ανεκτές (ή δεν εμφανιζονται) μόνο αν κάνεις πολλά κμ.
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...9%EA%E1/page23

Προεπιλογή

Ειμαι σε ιδια κατασταση με εσενα, ψαχνω αμαξι να αλλαξω το corsa d που εχω! Βεβαια εγω δεν εχω προβλημα οπως εσυ να καιγομαι να βρω αλλο γιατι το corsa μου ειναι μια χαρα, απλα θελω περισσοτερους χωρους ποια!
    Ειναι πολυ δυσκολo να βρεις diesel μεχρι 4-5 ετιας αμαξι και να μη κρυβει κατι! Τα μισα ειναι leasing και τα υπολοιπα εισαγωγης!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθεί χιουμοριστικό κείμενο, και αν το πάρετε στα σοβαρά, δεν θα χάσετε:

αφού θες Astra, σου έχω λύση, από το H με τα 105, πας σε 175? πεντάπορτο astra J 1400 του 10 βενζίνη με Χλμ= 100.000 και τιμή 11.000.

Αυτοκίνητο με εγγύηση, από ταξιδιάρη της ηλικίας σου μερακλή που αλλάζει κατηγορία
    και ρίχνει λεφτά σε κάθε αμάξι που διαθέτει, καλοστρωμένο με αλλαγμένα τα πάντα όλα :
    ελαστικά, αμορτισέρ, δίσκους-φρένα, διπλή εξάτμιση, σωστό καταλύτη, κλπ.
    Πες το ναι αν έχεις τα λεφτά στο χέρι και σας φέρνω σε επικοινωνία,
    αφού τον ψήσω πρώτα ότι μπορώ να του βρω εφάμιλλο καλό opelaki!
    Τόσο καλό στην αρχή η αλήθεια δεν, αλλά θα το(ν) φτιάξουμε!

Θα μου πεις γιατί δεν το παίρνεις εσύ, δεν μ'αφήνει η γυναίκα,
    γιατί το γκάζι είναι γλυκό, και θα'μαι συνέχεια με το κουταλάκι!
    Για τον ίδιο λόγο πιστεύω ότι άμα πω στην γυναίκα για 175 θα με πλακώσει με τα τιγανια �� ευχαριστώ πολύ παντως

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες οποσδήποτε diesel?
    Κάνω γύρω στα 10000..τώρα με τις καραντίνες και τις ιστορίες πολύ λιγότερα βέβαια..έλεγα πετρελαίο για λόγους οικονομίας καυσίμου..δεν ξέρω βέβαια αν σε πιο καινούργια μοντέλα είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί το δικό μου ήταν καταβόθρα ��Με βάλατε σε σοβαρές σκέψεις και ίσως και να με σώσατε από λάθος κιόλας..υπάρχει κάπου να δω τα επιτόκια χρηματοδότησης των εταιρειών?γιατί στα site δεν λένε η δεν τα βρίσκω τουλάχιστον

Προεπιλογή

Με 10.000 το χρόνο η βενζίνη είναι μονόδρομος.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Κάνε μια βόλτα σε αντιπροσωπείες, από το ίντερνετ δεν θα βγάλεις άκρη.
    Πάρε ένα περιοδικό, η μπες σε site για τα νέα μοντέλα ρίξε μια ματιά και ότι θέλεις εδώ είμαστε.
    Δεν θα ξεχάσω ποτέ το seat Leon που είχαμε στην εταιρεία ως leasing για 4 χρόνια και το οδηγούσαμε 5 ατομα, με 125.000 χλ και το βλέπω στο δρόμο αφού το δώσαμε να το οδηγάει ένας κύριος και του λέω αυτό το είχαμε εμείς και μου λέει πολύ ρημάδι ρε φίλε με 50.000 χλμ, της πλάκας αυτά τα seat... Και του απαντάω με 125.000 το δώσαμε... Του έπεσαν τα δόντια...

Παντως με 10.000 χλμ μονόδρομος η βενζινη μην μπλέξεις με diesel. Ίσως να σε συμφερει και το Skoda Scala με 15.200 με τον 1000αρη turbo.
    Ψαξτο με την ησυχία σου και ότι απορία έχεις, θα προσπαθήσουμε να στη λύσουμε
    Γιάννης

Προεπιλογή

ο άνθρωπος θεωρεί υπέρβαση πάνω από 13.000 και του προτείνετε καινούργιο με 15plus.
    Θέλει αξιόπιστο και του προτείνετε να πάρει από τον γνωστό....όμιλο.
    Πλάκα-πλάκα την καλύτερη πρόταση του έκανα, να μείνει πιστός στη μάρκα που του αρέσει, να οδηγεί οικογενειακό αξιόπιστο που έχει λύσει όλες τις παιδικές ασθένειες, και ταυτόχρονα αρκούντως δυνατό ώστε να κάνει προσπέραση σαν άνθρωπος, χωρίς να καίει τον αγλέορα.
    Τώρα αν θέλει να δοκιμάσει οικογενειακό πετρέλαιο μέχρι 80.000 χλμ και ιπποδύναμη από 120 άλογα έχει αυτά
    https://www.car.gr/classifieds/cars/...age=f&sort=pra

Προεπιλογή

Όταν κάποιος κοιτάζει για 13000 μεταχειρισμένο, εγώ προσωπικά, όπως και ο Γιάννης, θεωρώ ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην αποτελεί τεράστια υπέρβαση να δώσεις + 2000 για ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!

Φιλικά!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου Opel Astra K 1.6 110
    Από τον/την KyriakosK στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-20, 19:16
  2. Αγορά μεταχειρισμένου opel astra
    Από τον/την arisfilo στο forum Opel
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-16, 23:22
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-15, 20:21
  4. Αγορά μεταχειρισμένου βοήθεια για επιλογη
    Από τον/την gnikosr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-14, 01:14
  5. Αγορά μεταχειρισμένου Opel Astra Opc
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-11, 12:00

Δικαιώματα - Επιλογές